رئیس جمهوری:

منشور مبارزه با فساد در دولت تهیه می شود

رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه همه مسئولان دولت و وزیران دولت سیزدهم حس و انگیزه مبارزه با فساد دارند، گفت: منشور مبارزه با فساد در دولت تهیه می شود. سیدابراهیم رئیسی، شامگاه شنبه (۱۳ شهریورماه) با حضور در برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه یک سیما پخش شد، گفت: همه مدیران دولت باید پاسخگو باشند و در مقابل دوربین قرار گرفتن تنها منحصر به رئیس جمهوری نیست، وزیران دولت نیز باید با مردم سخن بگویند، زیرا معتقدیم اعتماد به دولت باید بازسازی شود. وی با بیان اینکه گروه اقتصادی دولت شبانه روز کار می کند تا ثبات به بازار حاکم شود، افزود: روزنه هایی در حوزه اقتصادی می بینیم که بسیار امیدوارکننده است، اعتماد مردم آسیب دیده که باید با عمل کردن به وعده ها آن را بازسازی کنیم.

رئیس جمهوری به موضوع جذب سرمایه و سرمایه گذار در کشور اشاره و تصریح کرد: امروز سرمایه گذاران می توانند در تمامی نقاط ایران سرمایه گذاری کنند، در سواحل مکران آماده جذب سرمایه در حوزه دریا هستیم و در دیگر نقاط کشور نیز افزایش سرمایه گذاری دنبال می شود. رئیسی به مذاکرات هسته ای نیز اشاره و بیان کرد: مذاکره با فشار قابل قبول نیست، گفت وگو و مذاکره را در دستور کار دولت خواهیم داشت، اما این گفت وگو با فشار جواب نخواهد داد. وی تصریح کرد: محور گفت وگو نیز منافع ملت ایران است و از آن کوتاه نخواهیم آمد، مذاکره نتیجه محور مورد نظر ماست.

 

ابلاغ بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ شرکت های دولتی

 

بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسه های انتفاعی وابسته به دولت ابلاغ شد.

به گزارش شانا، سازمان برنامه و بودجه، شرکت های دولتی، بانک ها و مؤسسه های انتفاعی وابسته به دولت مکلفند طبق زمان بندی مصرح در بخشنامه، اطلاعات عملکرد سال ۱۳۹۹، عملکرد ۶ ماهه سال ۱۴۰۰ و بودجه پیشنهادی سال ۱۴۰۱ خود را با رعایت کامل سرفصل های بودجه ای در سامانه جامع بودجه وارد و ارسال کنند.

 

پیگیری تأمین گاز از اولویت های کمیسیون انرژی است

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تأمین گاز خانگی و نیروگاه های برق در فصل سرما را از اولویت های این کمیسیون برشمرد.

فریدون حسنوند روز یکشنبه (۱۴ شهریورماه) در حاشیه نشست کمیسیون انرژی مجلس که با حضور جواد اوجی، وزیر نفت، برگزار شد، گفت: تأمین گاز طبیعی در زمستان و نیروگاه های برق از اولویت های ماست.

وی فروش نفت از مسیرهای آسان و دریافت ارز آن را از دیگر اولویت های همکاری بین کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت دانست و افزود: ساماندهی سرمایه انسانی وزرات نفت نیز باید دنبال شود، همچنین در این نشست مقرر شد کمیته ای مشترک بین کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت درباره لوایح بودجه سال آینده تشکیل شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: در این نشست، رسیدگی به امور مناطق نفت خیز، پیگیری نیازمندی های صنایع پایین دستی پتروشیمی ها و نیروگاه ها و سفرهای استانی نمایندگان به مناطق نفت خیز بررسی شد.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایران تا هر زمانی که لبنان بخواهد سوخت تحویل می دهد 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ایران مادامی که شخصیت ها، بازرگانان و دولت لبنان خواهان خرید سوخت از ایران باشند، این مسیر را در چارچوب های خود انجام می دهد.

سعید خطیب زاده، روز دوشنبه (۱۵ شهریورماه) در نشست خبری به صورت ویدیوکنفرانس درباره ادعای مقام های صهیونیست که فروش محموله سوختی به لبنان از سوی ایران را تهدید امنیتی اعلام کرده اند، گفت: اینکه رژیم صهیونیستی در خرید و فروش ساده محصولاتی که مردم لبنان به آن نیاز مبرم دارند، چنین ورودی دارد، نشان می دهد چه توطئه ای برای جنگ، خونریزی، بحران و تحت فشار قرار دادن مردم این کشور دارند.

وی با تأکید بر اینکه ایران مادامی که شخصیت ها، بازرگانان و دولت لبنان تمایل به خرید سوخت از ایران داشته باشند، این مسیر را در چارچوب های خود انجام می دهد، افزود: نه رژیم صهیونیستی و نه دولت های دیگر نمی توانند جلوی تجارت مشروع را بگیرند، روشن است که این برای امروز و آینده لبنان تأمین مایحتاج اولیه آنها ضرورت اساسی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پرسشی درباره امضای قرارداد عراق با توتال انرژی فرانسه درباره میدان های مشترک نفت و گاز با ایران تصریح کرد: از جزئیات این قرارداد مطلع نیستم. به طور حتم وزارت نفت جزئیات آن را پیگیری می کند.

خطیب زاده تصریح کرد: ما با کشورهای همسایه روابط دوستانه و راهبردی داریم و سعی می کنیم اختلاف نظرها را حل کنیم، درباره این موضوع و موارد دیگر منافع مردم پیگیری می شود و در خصوص منافع مردم و منافع عالیه هیچ کوتاهی نداریم.

 

هفته گذشته عرضه شد:

گاز مایع شرکت پخش روی میز فروش بورس انرژی

بورس انرژی ایران میزبان عرضه گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران شد. به گزارش بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، روز سه شنبه (۱۶ شهریورماه) شاهد عرضه کالاهای هیدروکربن سنگین، ریفورمیت و رافینیت پتروشیمی بوعلی سینا، برش سنگین شرکت پتروشیمی شازند، اکسیژن مایع شرکت متانول کاوه، گاز مایع صنعتی و MTBE شرکت پتروشیمی بندرامام بود و گاز مایع شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، گاز مایع مجتمع گاز پارس جنوبی، رافینت شرکت پتروشیمی نوری، هیدروکربن سنگین، ریفورمیت و رافینیت پتروشیمی بوعلی سینا، رافینت۲ شرکت پتروشیمی شیمی بافت و بنزین پیرولیز پتروشیمی شازند در رینگ بین الملل عرضه شد. روز دوشنبه (۱۵ شهریورماه) کالاهای حلال ۴۰۲ پالایش نفت کرمانشاه، آیزوفید، برش سنگین و سوخت کوره سبک پتروشیمی تبریز، متانول پتروشیمی زاگرس، برش سنگین شرکت پتروشیمی امیرکبیر، متانول و نیتروژن مایع شرکت متانول کاوه، میعانات گازی پالایش گاز خانگیران، برش سنگین پتروشیمی جم، متانول، آیزوفید و آیزوریسایکل پالایش نفت شیراز و نیتروژن مایع شرکت فجر انرژی خلیج فارس در رینگ داخلی و نفتای کامل پالایش نفت لاوان و برش هیدروکربن های پنج کربنه و بالاتر پتروشیمی تبریز در بورس انرژی ایران دادوستد شد.  در این روز بیش از ۴۶۶۶۷ تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۵ هزار و ۹۹۱ میلیارد و ۶۹۳ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

 

راه اندازی خط لوله گازی نورد استریم-۲ 

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که خط لوله انتقال گاز نورد استریم-۲ ظرف چند روز آینده به بهره برداری می رسد. به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، سرگئی لاوروف روز دوشنبه (۱۵ شهریورماه) اعلام کرد که فعالیت خط لوله انتقال گاز نورد استریم-۲ طی چند روز آینده آغاز به کار می کند.

این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری ظرفیت بخش نخست خط لوله نورد استریم را دو برابر می کند و به ۱۱۰ میلیارد مترمکعب در سال می رساند. نورد استریم-۲ که بدون عبور از اوکراین، گاز روسیه را به اروپا می رساند کانون تنش بین مسکو و واشنگتن بوده است. آمریکا و آلمان ماه گذشته اعلام کردند که بر سر این خط لوله بحث انگیز به توافق رسیده اند و امکان تکمیل این پروژه فراهم شده است.

 

 اوپک پلاس به دنبال نفت ۶۵ تا ۷۵ دلاری

مدیرعامل لوک اویل معتقد است اوپک پلاس تمایل دارد قیمت نفت را در محدوده ۶۵ تا ۷۵ دلار برای هر بشکه حفظ کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو، واگیت الکپروف، مدیرعامل لوک اویل اعلام کرد نفت ۶۵ تا ۷۵ دلاری برای مصرف کنندگان مناسب است و تولیدکنندگان نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) در تلاش هستند با تعدیل تولید، قیمت نفت را در این بازه حفظ کنند.

وی در مصاحبه با روزنامه کومرسانت روسیه که روز (سه شنبه، ۱۶ شهریورماه) منتشر شد، گفت: محدودیت های عرضه نفت به شرایط بازار بستگی خواهد داشت.

مدیرعامل لوک اویل افزود: تعدیل عرضه نفت با توجه به شرایط بازار می تواند متفاوت باشد.

مدیرعامل دومین تولیدکننده بزرگ نفت روسیه تصریح کرد: سپتامبر سال ۲۰۲۲ که زمان پایان محدودیت عرضه است، نقطه ای عطف در بازارهای جهانی خواهد بود.

لوک اویل باید تولیدش را ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد که امیدواریم بازار متقاضی آن باشد.

لوک اویل پیش از این اعلام کرده بود که تولید این شرکت در میدان قرنه غربی-۲ عراق در سه ماه دوم امسال ۵۰ هزار بشکه در روز کمتر از ظرفیت این پروژه بوده و دلیلش توافق کاهش تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) ذکر شده است.

این شرکت روس قصد دارد تولید نفت خود در عراق را افزایش دهد.