افزایش بهره گیری از ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر در صنعت گاز

پالایشگاه بیدبلند مشتری خورشید شد

تغییرات اقلیمی طی سال های گذشته، به یکی از مهم ترین معضلات جهانی تبدیل شده و روز به روز بر وخامت آن افزوده می شود. در کل گرمایش جهانی موضوعی است که سیاستمداران و دانشمندان در سراسر دنیا تمرکز ویژه ای بر آن دارند. این فرایند به قدری مهم است که امروزه مردم دنیا در انتخاب مکان زندگی و گذراندن دوران کهنسالی خود تردید دارند و دقیقا نمی دانند که کدام مناطق جهان تاثیر کمتری خواهند پذیرفت.

براساس آخرین گزارش ها، سالانه 51میلیارد تن گاز گلخانه ای وارد اتمسفر کره زمین شده و ادامه این روند قطعا شتاب در نابودی محیط زیست جهان را به دنبال خواهد داشت.

در این میان، کاهش مصرف سوخت های فسیلی از جمله برنامه های جهانی، برای جلوگیری از شتاب در تخریب کره زمین است و صنعت گاز به عنوان یکی از مجموعه های تولید کننده سوخت پاک، با بهره گیری از استاندارد ISO50001 بهينه سازي و كاهش شدت مصرف انرژي را در دستور کار قرار داده و با وسواسی خاص، جاری سازی این استاندارد را نظارت می کند.

در قالب این استاندارد، بخشی از انرژي مورد نياز ساختمان هاي اداري باید از محل انرژي هاي تجديد پذير تامین شود و مصرف سوخت نیز سالانه کاهش یابد.

در این میان، بهره گیری از ظرفیت انرژی های تجدید پذیر طی سال های گذشته با افزایش سرمایه گذاری، ارتقای فناوری و کاهش قیمت تمام شده، با اقبال مواجه شده است. شرکت پالایش گاز بیدبلند، به عنوان نخستین پالایشگاه گاز خاورمیانه از سال 97 در این حوزه ورود کرده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند در این رابطه گفت: ساخت و بهره گیری از نیروگاه خورشیدی، سه سال پیش در این شرکت کلید خورد.

به گفته علی محمد پوررضا، در قالب این طرح، انرژی مورد نیاز ساختمان حمل و نقل با ظرفیت 30 کیلووات از نیروگاه خورشیدی تامین شد و برنامه ریزی برای افزایش این ظرفیت تداوم داشت. به منظور تعهد به خط مشی سازمان مبنی بر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، در قالب فاز دوم این طرح، نیروگاهی با ظرفیت 60 کیلووات به بهره برداری رسید.

وی تاکید کرد: برپایه برآوردهای انجام شده، با بهره برداری از این پروژه، سالانه شاهد کاهش انتشار معادل 61 تن کربن خواهیم بود.

 صرفه جویی 350 مگاوات ساعت برق در سیستم های روشنایی

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند اظهار کرد: این شرکت با هدف اصلاح الگوی مصرف، همزمان با استفاده از انرژی های پاک و تجدید پذیر و بهره برداری از دو نیروگاه خورشیدی به ظرفیت های 30 و 60 کیلووات، صرفه جویی در مصارف حامل های انرژی در بخش های اداری از طریق اقدامات کم هزینه (No Cost- Low Cost) را در دستور کار خود قرار داده است.

به گفته وی، این پالایشگاه در فاز اول و پس از تشکیل کارگروه سیستم های روشنایی متشکل از کارشناسان واحدهای مهندسی، انرژی، تعمیرات برق، HSE، کالا و حراست، و تهیه فرم های MAPF، اقدام به خرید و جایگزینی 1520 عدد لامپ حبابی و تیوبی LED و SMD به جای لامپ های پرمصرف رشته ای، فلورسنت و جیوه ای قبلی کرد. در نتیجه این اقدام و از ابتدای اجرای طرح (فروردین 98) تاکنون، صرفه جویی بیش از 350 مگاوات ساعت در مصارف الکتریکی روشنایی این شرکت صورت گرفته است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند تاکید کرد: در این پروژه و بر اساس شعار حمایت از تولید داخلی و رونق تولید، تماماً از محصولات داخلی استفاده و از سوی همکاران پرتلاش اداره تعمیرات برق اجرا شده است. پوررضا یادآور شد: در فازهای بعدی این پروژه، جایگزینی تمامی لامپ های پرمصرف ساختمان های اداری و عملیاتی، در دستور کار قرار دارد که در نتیجه آن، میزان صرفه جویی ها از محل جایگزینی، به مراتب بیشتر خواهد بود. همچنین، مقدمات ممیزی و صدور برچسب انرژی در ساختمان های اداری بر اساس استاندارد ملی 14254 برای اجرا در سال 1400 فراهم شده است.

 احیای اکوسیستم ها و تقویت زیست بوم های مجاور تاسیسات

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند در ادامه با اشاره به دیگر فعالیت های این شرکت در حوزه حفظ محیط زیست گفت: مدیریت پسماند، حفظ محیط زیست وتقویت زیست بوم های مجاور پالایشگاه با توجه به نام گذاری دهه پیش رو (دهه احیای اکوسیستم ها) که آغاز آن روز جهانی محیط زیست سال 2021 بوده، یکی از اولویت ها وماموریت های اصلی این شرکت است.

وی ادامه داد: در سال های اخیر در سه محور مدیریت پساب، مدیریت پسماند و کنترل آلودگی هوا، پروژه هایی همچون تصفیه خانه پساب بهداشتی، تفکیک گر سه فازی و مخزن ذخیره سازی میعانات گازی، نصب سیستم اسمز معکوس روی آب صنعتی ورودی به کولینگ، احداث محل سرپوشیده نگهداری پسماندهای قابل امحا، احداث محل نگهداری پسماندهای شیمیایی و خطرناک به منظور مدیریت صحیح و اصولی پسماندها و تفکیک و مدیریت پسماندهای عادی، صنعتی و ویژه به بهره برداری رسید و برخی موارد دیگر در دستورکار آینده این شرکت قرار دارد. مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند افزود: واحد حفاظت محیط زیست این شرکت با هدف تبیین فرهنگ حفاظت از محیط زیست، اقداماتی از قبیل چاپ و توزیع کتابچه های زمین پاک، هوای پاک، بروشور و پمفلت را در دستورکار خود قرار داده است. مشارکت در طرح محیط یار مدارس، همکاری با ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان های بهبهان و مسجدسلیمان به منظور ترویج فرهنگ زیست محیطی با تهیه بسته های آموزشی زیست محیطی و... نیز از دیگر اقدامات این واحد در خصوص اجرای مسؤولیت های اجتماعی شرکت پالایش گاز بیدبلند بوده است.

 افتتاح دستگاه خنثی ساز گاز کلرواحد یوتیلیتی

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند یادآور شد: با هدف ایمن سازی محیط کار وکاهش ریسک ناشی از نشت گاز کلر، دستگاه خنثی ساز گاز کلر واحد یوتیلتی پس از اجرای عملیات ساختمانی و تجهیز دستگاهی راه اندازی شده و در سرویس عملیاتی قرار گرفته است.

به گفته وی، یکی از اهداف مهم این پروژه، ایمن سازی محیط کار و کاهش ریسک ناشی از نشت گاز کلر از کپسول های 800 کیلویی ذخیره کلر مایع بود که می توانست منجر به صدمات جانی و خسارات مالی در واحد یوتیلیتی شود.

پوررضا اعلام کرد: این سیستم مطابق با برنامه های HSE ستاد شرکت ملی گاز ایران و اجرای دستورعمل احداث و ایمن سازی سامانه های کلرزنی در تصفیه خانه های آب و فاضلاب، ضابطه 673 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (معاونت نظارت راهبردی) به کارگیری و راه اندازی شده است.

 این پروژه در دو بخش زیرساخت و سیویل با پیمان داخلی و استفاده از تجهیزات ساخت داخل صورت گرفت و راه اندازی آن با اجرای مانور ایمنی و تشکیل کمیته بحران به صورت واقعی انجام و عملکرد واقعی دستگاه در هنگام حادثه ارزیابی شد.به گفته وی، این سیستم با دارا بودن مکنده هوای قوی با توان جمع آوری 6 هزار متر مکعب بر ساعت هوای آلوده و ماگزیمم ظرفیت جذب 1200 کیلو گرم گاز کلر طراحی و راه اندازی شده، دارای سنسور حساس به گاز کلر بوده که در 3 ppm آژیر آن به صدا درآمده و در 5 ppm در حالت اتوماتیک راه اندازی و سیستم PLC دستگاه می تواند به طور همزمان برای اپراتور دستگاه پیامک ارسال کند. ضمن اینکه امکان راه اندازی در مواقع ضرورت به صورت دستی را نیز دارد.مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند افزود: محلول شوینده دستگاه از سود 20 درصد بوده که غلظت آن با توجه به شرایط عملیاتی قابل تغییر است که با در نظر گرفتن شرایط محیطی درپالایشگاه گاز بیدبلند روی 10 درصد تنظیم شده است.