آغاز بکار با ادای احترام به شهدای گمنام
جواد اوجی در نخستین روز کاری در وزارت نفت با حضور در مقبرة الشهدای ساختمان مرکزی وزارت نفت به سه شهید گمنام والامقام ادای احترام کرد و به قرائت فاتحه پرداخت و سخنان کلیدی او در جمع خبرنگاران با مواردی همچون رفع چالش ناترازی گاز و سوخت زمستانی، ساماندهی سرمایه انسانی و ارکان ثالث، حفظ و نگهداشت تولید، تعیین تکلیف میدان های مشترک نفت و گاز، حمایت از ساخت داخل، دیپلماسی قوی انرژی و همکاری همه جانبه با کشورهای همسایه در حوزه نفت و گاز همراه بود که از اهم ضرورت های صنعت نفت برشمرد.
وزیر نفت به موضوع فروش نفت خام و میعانات گازی هم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه راهکارهای خوبی اندیشیده شده است که با بهره مندی از همه ظرفیت های موجود در وزارت نفت و دیگر دستگاه ها ارقام خوبی در بخش فروش نفت خام و میعانات گازی رقم خواهد خورد.
اوجی از ارتقای جایگاه دانشگاه صنعت نفت و جذب نخبگان و مدیران متخصص و توانمند در صنعت نفت نیز خبر داد و یادآور شد: موضوع ارتقا و ارتباط صنعت نفت با دانشگاه از مهم ترین ضرورت هایی است که باید با جدیت تمام پیگیری شود. برنامه های خوبی برای تحقق این مهم تبیین می کنیم که بر این اساس، ارتقای جایگاه دانشگاه صنعت نفت و جذب نخبگان چه از طریق این دانشگاه و چه از دیگر دانشگاه های کشور بی شک جزو اولویت های کاری ما خواهد بود.
وزیر نفت گفت: از همه کارکنان زحمتکش صنعت نفت تقاضا داریم با عزم جدی خود ما را در این مسیر یاری کنند تا بتوانیم با همت نیروهای کارآمد و مدیران توانمند و فسادستیز، چالش های این وزارتخانه و شرکت های تابع را هموار کنیم. اوجی با اشاره به دوران حضورش در صنعت نفت گفت: سوابق کاری بنده به حضور در صنعت نفت و فعالیت در بخش های بالادست و پایین دست خلاصه شده است و چند سالی هم که توفیق حضور در وزارتخانه را نداشتم، اما از مباحث آن غافل نبودم و به نوعی با طرح ها و پروژه های این صنعت چه در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و چه در بنیاد مستضعفان در ارتباط بودم و در حقیقت پروژه های صنعت نفت از جمله توسعه میدان ها در دریا و خشکی و ساخت پالایشگاه خشکی فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی و... را در دستور کار داشتم.

 بازگشت به سهمیه ایران در اوپک
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه موضع و برنامه ایران در نشست پیش روی تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (ائتلاف اوپک پلاس)، چه خواهد بود، توضیح داد: به طور حتم در نخستین فرصت ممکن برنامه های وزارت نفت ایران برای حضور مقتدرانه در این نشست اعلام می شود. اولویت ما بازگشت به سهمیه ایران در اوپک خواهد بود و به دنبال احیای سهم مان در بازارهای جهانی نفت خام هستیم. با تدوین راهکارهای مناسب و هوشمندانه برای فروش نفت و بهره مندی از ظرفیت های وزارتخانه، بخش خصوصی و دستگاه های دیپلماسی، بی شک بازارهای جدید را شناسایی می کنیم و فروش نفت را به مقدار قابل توجهی افزایش می دهیم.
اوجی درباره نشست پیش روی ائتلاف اوپک پلاس (تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک) و طرح موضوع بازگشت نفت ایران به بازار در این نشست، اظهار کرد: تقاضای نفت در جهان با توجه به واکسیناسیون در حال افزایش است. بی شک یکی از برنامه های ما این است جایگاه ایران در اوپک مستحکم شود و بازارهایمان را پس بگیریم.  
 اوجی افزود: البته نباید از این نکته نیز غافل ماند که تنها راه پیشرفت اقتصاد کشور جلوگیری از خام فروشی و میعانات گازی است که با جذب سرمایه و ایجاد ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش به ویژه در بخش پتروشیمی می توان شاهد تحولاتی خیره کننده بود.
وی بیان کرد: در بحث فروش نفت راهکارهای پرشماری مطرح است که باید اصلاحات قانونی آن را حل وفصل کرد. با فروش نفت می توان بخشی از درآمد حاصله را به صورت ارز و بخشی دیگر را با تهاتر و واردات کالاهای اساسی و تجهیزات موردنیاز صنعت تأمین کرد.
به گفته وزیر نفت، بعضی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی مترصد این مقوله هستند که در پروژه های کشور نه فقط صنعت نفت، بلکه در حوزه راه و شهرسازی، نیروگاهی و صنایع و معادن مشارکت و در قبال آن نفت خام و میعانات دریافت کنند. بنده سال های متمادی در حوزه سرمایه گذاری فعالیت کرده ام. باید سازوکارهای مدونی برای این موضوع تنظیم کرد و بودجه سال ۱۴۰۰ هم نیازمند اصلاحاتی است که باید در آن لحاظ شود، اما به هر جهت بخشی از تولید نفت کاهش تکلیفی است و می توان از این رهگذر راهی برای جذب سرمایه گذار در همه حوزه ها و تهاتر با کالاهای اساسی پیدا کرد. او این نکته را هم مورد یادآوری قرار داد که صنعت نفت برای عبور از چالش های پیش رو نیازمند عزم جدی کارکنان است.
جلوگیری از خام فروشی و ورود به زنجیره صنایع تکمیلی را از اولویت های اصلی صنعت نفت دانست و درباره تغییرها در صنعت نفت گفت: به زودی با مدیران صنعت نفت نشست برگزار می شود و پس از ارزیابی و در صورت نیاز تحولات انجام خواهد شد. وی گفت: شناسایی بازارهای جدید برای نفت نیز یکی از کارهای اصلی ما خواهد بود و ما آنچه را حق جمهوری اسلامی ایران هست پس خواهیم گرفت.

نشست با شورای معاونان وزارتخانه
وزیر نفت در نخستین روز کاری خود با اعضای شورای معاونان این وزارتخانه نشست برگزار کرد و طی این نشست مدیران و معاونان گزارشی از نحوه عملکرد خود طی سال های اخیر ارائه کرد.

دیدار با مدیران ارشد و کارکنان صنعت نفت
وزیر نفت همچنین در پنجشنبه شلوغ کاری با مدیران ارشد و کارکنان صنعت نفت در سالن شهید بهشتی دیدار و ساعاتی بعد در نشست شورای معاونان وزارت نفت شرکت کرد. اوجی مهم ترین اولویت داخلی صنعت نفت را تأمین سوخت زمستانی و اولویت خارجی این صنعت را پس گرفتن سهم ایران از بازار نفت و رسیدن به جایگاه واقعی در اوپک دانست. وزیر نفت ضمن قدردانی از حضور همه مدیران و دست درکاران مجموعه نفت اظهار کرد: تأمین سوخت زمستانی و نیروگاه ها از جمله دغدغه های اصلی وزارت نفت است که از روز شنبه نشست هایی برای برون رفت از این مشکل برگزار می شود. قرار است در آینده نشست هایی نیز با حضور علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو برگزار و مسئله تأمین سوخت نیروگاه ها به صورت منظم و حساب شده حل و فصل شود. وزیر نفت با اشاره به برگزاری نخستین نشست هیئت دولت گفت: در این نشست همه وزیران عهدنامه ای را امضا کردند که بر اساس آن همگی ملزم و پایبند به انجام همه تعهدها و برنامه های کاری زیرمجموعه خود خواهند بود. اوجی از صنعت نفت به عنوان خط مقدم جبهه اقتصادی یاد کرد و یادآور شد: دغدغه بیشتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی تأمین بودجه مورد نیاز کشور از محل فروش نفت است که امیدوارم بتوانیم با تدابیر حساب شده به این موضوع جامعه عمل بپوشانیم.
وی تصریح کرد: خواهشم این است که پیام بنده را به همه دوستان، کارکنان و مدیران صنعت نفت برسانید، بیاییم همه با هم عهد ببندیم که با همه توان وارد این عرصه بشویم و با همت جهادی مشکلات را حل کنیم.

 

پیام جواد اوجی پس از رای اعتماد نمایندگان

وَمَنْ یَعْتَصِمْ بِاللَّهِ فَقَدْ هُدِیَ إِلَی صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ
«و هرکس به خدا تمسک جوید قطعاً به راه راست هدایت ‏شده است»
«آیه ۱۰۱ سوره آل عمران»
خدمت به مردم ودیعه و امانتی است گران سنگ از سوی خدای متعال که انسان را در ایفای انجام وظایف خویش مکلف و متعهد می کند و در اهمیت و بزرگی این تعهد همین بس که خدای متعال برای انجام آن از دانایان و عالمان پیمان می گیرد و این پیام گوهربار نبی مکرم اسلام حضرت ختمی مرتبت (ص) است که می فرمایند:
خَیرُ النّاسِ أنفَعُهُم لِلنّاسِ «بهترین مردم، کسانی هستند که خیرشان به مردم بیشتر باشد».
ضمن قدردانی و امتنان از حسن نظر ریاست محترم جمهوری جناب آیت الله دکتر رئیسی در معرفی اینجانب برای مدیریت وزارت معظم نفت جمهوری اسلامی ایران، بر خود لازم می دانم از هیئت رئیسه محترم و همه نمایندگان ارجمند در مجلس شورای اسلامی که با رأی حداکثری، بنده را مورد تأیید خود قرار داده و لایق پذیرش مسئولیت خطیر اداره صنعت نفت کشور دانسته اند، کمال تشکر و سپاسگزاری را داشته باشم، همچنین خود را قدردان حمایت های بی دریغ کارکنان خدوم صنعت نفت نیز می دانم.
بدون تردید اعتماد بالای نمایندگان محترم ضمن سنگین تر کردن بار این مسئولیت، پشتوانه ارزشمندی در جهت پیشبرد اهداف و برنامه های ارائه شده برای صنعت نفت خواهد بود.
امیدوارم با اتکال به ذات لایزال الهی، توسل به ائمه هدی (علیهم السلام) و با سرانگشت هدایت و تدابیر حکیمانه رهبری معظم انقلاب اسلامی و همراهی مجلس محترم، هیئت محترم دولت و همکاران ارجمندم، به ویژه جامعه بزرگ و ارزشمند صنعت نفت بتوانم در شأن ملت بزرگ ایران و برای اعتلای بخش های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در همه سطوح زنجیره ارزش صنعت نفت و در این شرایط خاص اقتصادی و بین المللی آستین همت بالا زده و با مدیریت عالمانه و رویکرد جهادی و انقلابی، با جد و جهد و خرد جمعی، با به کارگیری مدیران صالح، پاک دست و متخصص، رسالت مهم خویش را به درستی به انجام رسانم.