سالارنیا: : مدیرعامل باشگاه  ملی حفاری اهواز:

غیرت و تعصب بازیکنان باعث قهرمانی پاورلیفتینگ در جهان شد

سیاست باشگاه، توسعه ورزش همگانی است

مشعل  شرکت ملی حفاری اهواز در سال های اخیر در زمینه ورزش همگانی و قهرمانی گام های موثری برداشته است. حضور ورزشکاران باشگاه ملی حفاری در رده های مختلف تیم های ملی وزنه برداری، فوتسال، تیراندازی و کسب عنوان قهرمانی در مسابقات پاورلیفتینگ باشگاه های جهان و درخشش فوتسال بانوان در لیگ برتر باشگاه های ایران، بیانگر این مدعاست.

 این موفقیت ها در حالی به دست آمده است که باشگاه ملی حفاری اهواز طی سه سال اخیر به دلیل بخشنامه های ابلاغی وزارت نفت با کمبود بودجه  برای فعالیت در ورزش قهرمانی مواجه بود، با وجود این تنگناها ورزشکاران این باشگاه باغیرت و تعصب مثال زدنی خوش درخشیدند و از اعتبار خانواده بزرگ صنعت نفت و شرکت ملی حفاری ایران در مسابقات مختلف کشوری و بین المللی دفاع کردند.

به منظور آگاهی از آخرین وضعت ورزش این شرکت در دو بعد همگانی و قهرمانی گفت و گویی را با سیدسالار محمدنیا، رئیس امور ورزش و مدیرعامل باشگاه ملی حفاری اهواز داشتیم که با هم می خوانیم. 

   در ابتدا بفرمایید که شرکت ملی حفاری اهواز در خصوص ورزش همگانی چه سیاست هایی را دنبال می کند؟

سیاست باشگاه ملی حفاری  اهواز رشد و توسعه ورزش همگانی است، ورزش همگانی ارتباط مستقیمی با سلامت کارکنان و خانواده های محترم آنان دارد، طی دو سال اخیر به دلیل بروز بیماری منحوس کرونا و بر اساس دستورعمل های ابلاغی از سوی وزارت نفت و به تبع آن شرکت ملی نفت ایران، فعالیت های ورزش همگانی متوقف شد، اما ما در این خصوص فرصت را غنیمت شمرده و بازسازی، بهسازی و ترمیم اماکن ورزشی را در دستور کار قرار دادیم و این آمادگی را داریم که با ابلاغ دستورعمل های جدید وزارت نفت در خصوص بازگشایی اماکن ورزشی، پرقدرت به کارکنان و خانواده های آنان در زمینه ورزش همگانی خدمات رسانی کنیم.

   تیم پاورلیفتینگ ملی حفاری اهواز با اقتدار قهرمان کشور و همچنین در نخستین دوره باشگاه های جهان قهرمان شد، به عنوان متولی ورزش شرکت ملی حفاری، رمز موفقیت این تیم چه بود؟

 همان طور که اشاره کردید، تیم پاورلیفتینگ ملی حفاری اهواز در نخستین دوره لیگ برتر باشگاه های کشور و جام باشگاه های جهان به عنوان قهرمانی دست یافت که این امر موجب شادی و خرسندی جامعه ورزش کشور، به ویژه خانواده  بزرگ صنعت نفت شد. تیم پاورلیفتینگ ملی حفاری برای حضور در این رقابت ها زمان خیلی کمی را در اختیار داشت، اما ما در همان ابتدا تیم را برای قهرمانی روانه مسابقات کردیم.

ما با کمترین هزینه، یک تیم منسجم را روانه مسابقات کردیم که ابتدا در لیگ برتر با اقتدار قهرمان شدیم و سپس به عنوان نماینده ایران در جام باشگاه های جهان نیز رقابت نزدیک و تنگاتنگی با اوکراین که قهرمان اروپا بود، داشتیم و در نهایت هم قهرمان شدیم. من عقیده دارم غیرت و تعصب مثال زدنی تیم پاورلیفتینگ باعث قهرمانی ملی حفاری در جام باشگاه های جهان شد. البته باید بگویم حمایت های آقای گلپایگانی، مدیرعامل شرکت ملی حفاری، اعضای هیات مدیره، مدیرکل ورزش و جوانان خوزستان، رئیس هیات پاورلیفتینگ استان و کادر فنی و اعضای تیم که زحمات زیادی را متحمل شدند باعث شد با اتحاد و همدلی این موفقیت به دست بیاید.

     تیم فوتبال ملی حفاری فصل گذشته نیز در هفته های پایانی در لیگ ابقا شد،علت اینکه در سال های اخیر این تیم نتایج مطلوبی به دست نمی آورد، چیست و آیا برای فصل آینده شاهد تحول در این تیم خواهیم بود؟

با توجه به افزایش قابل توجه هزینه ها، افزایش تورم و هزینه اعزام تیم ها به مسابقات، تیمداری در لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه های کشور برای ما کار را خیلی سخت کرده است. البته باید بگویم سعی کردیم نتایج خوبی کسب کنیم، اما مصدومیت بازیکنان و همچنین بعضی از ناداوری ها باعث شد نتوانیم نتایج خیلی خوبی کسب کنیم. از سوی دیگر با توجه به اینکه با کاهش هزینه ها در بحث ورزش قهرمانی روبه رو هستیم، امیدواریم در فصل آینده و با تدابیری که وزیر جدید نفت اتخاذ خواهند کرد، بتوانیم با اقتدار در ورزش قهرمانی از جمله رشته فوتبال حضور پیدا کنیم تا دل هواداران شاد شود و مایه افتخار نام نفت باشیم.

   تیم وزنه برداری ملی حفاری طی یکی، دو سال گذشته از شرایط قهرمانی فاصله گرفته، برای رفع این معضل و بازگشت به دوران درخشان سال های نه چندان دور چه برنامه ای در دستور کاردارید؟

تیم ملی حفاری در رشته وزنه برداری نتایج خوبی را کسب کرده، به طوری که در سال 98 در رده سنی جوانان قهرمان شدیم و در رده سنی بزرگ سالان سوم شدیم و در سال 99 نیز در رده سنی بزرگ سالان نایب قهرمان لیگ برتر شدیم.

در لیگ برتر وزنه برداری حریفان ما با صرف بودجه های میلیاردی بهترین بازیکنان را به ترکیب تیم خود اضافه می کنند و به عناوین قهرمانی و نایب قهرمانی دست می یابند، ولی ما این قهرمانی ها را دوست نداریم و اعتقادداریم که این گونه قهرمان شدن هنر نیست، بلکه هنر واقعی در این است که بتوانیم ورزشکار پرورش بدهیم و با اندوخته خود باشگاه در مسابقات شرکت کنیم و مقام به دست بیاوریم.

 برای همین سیاست اصلی باشگاه ملی حفاری این است که با اتکا به ظرفیت نیروهای مستعد بومی و پرورش و آموزش آنها در مسابقات حضور پیدا کنیم که طی سال های اخیر نیز در رشته های مختلف ورزشی این برنامه را در سرلوحه کار خودمان قرارداده ایم و با اتکا به جوانان و ورزشکاران بومی از اعتبار ملی حفاری اهواز در لیگ های مختلف کشور و بین المللی دفاع کردیم و خواهیم کرد. این را هم باید اضافه کنم که در فصل آینده لیگ برتر وزنه برداری نیز یک تیم خوب و منسجم را روانه لیگ برتر باشگاه های کشور می کنیم.

    در فصل اخیر لیگ برتر فوتسال آقایان، جوان گرایی را در دستور کار قرار داده اید، با این تغییرات آینده این تیم را چگونه می بینید؟

در زمینه فوتسال آقایان پس از چند سال تیم را متحول کردیم و پس از سال ها نیاز بود که چند بازیکن را به تیم اضافه کنیم و در این فصل تلفیقی از جوانان و باتجربه ها را در کنار هم قرار دادیم و تیم خوبی تشکیل شده و مطمئناً در آینده حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت و در آینده ای نه چندان دور شاهد فروغ توکلی ها، رفیعی ها و ... در تیم فوتسال آقایان ملی حفاری خواهیم بود.

 این را هم باید بگویم که برای فوتسال آقایان نیز محدودیت بودجه ای داریم. هزینه یک بازیکن از حریفان ما با کل بودجه این فصل تیم ملی حفاری برابری می کند، اما ما بر اساس داشته های خودمان در این جدال نابرابر از اعتبار ملی حفاری در لیگ برتر کشور دفاع می کنیم.

 

  کادر فنی تیم فوتسال بانوان بومی است یا غیربومی؟ مهم ترین برنامه هایتان را برای حضور در رقابت های فصل آینده این تیم تشریح کنید؟

در بحث فوتسال بانوان در این فصل جوان گرایی کردیم، یکی از مشکلات فوتسال بانوان در استان خوزستان کمبود بازیکن بومی لیگ برتری است؛ به همین منظور باید پشتوانه سازی را در دستور کار قرار دهیم و برای همین امر نیز باید بازیکنان جوان و امید را به تیم اضافه کنیم تا در کنار بازیکنان باتجربه بتوانند در فصل های بعد موثر باشند.

 در فصل جاری کادر فنی تیم فوتسال بانوان بومی خواهد بود، دو گزینه را مدنظر داریم و در حال مذاکره با آنها هستیم و درنهایت پس از توافق، سرمربی تیم فوتسال بانوان ملی حفاری معرفی خواهد شد.

همان طور که می دانید، پرورش استعدادهای بومی از اولویت های باشگاه ملی حفاری است و به قولی یکی از افتخارات باشگاه ملی حفاری این است که در پرورش نیروهای بومی پیشگام باشد؛ به همین با اعتماد به ورزشکاران مستعد بومی طی سال های اخیر نتایج خوبی دررشته های تیمی و انفرادی کسب کرده ایم و همچنان این راه را باصلابت و قدرت ادامه می دهیم.

 

نخستین برد حفاری مقابل سپاهان رقم خورد

تیم فوتسال ملی حفاری در هفته سوم لیگ برتر فوتسال باشگاه های ایران به برتری رسید. تیم فوتسال ملی حفاری که در دو هفته ابتدایی لیگ برتر فوتسال کشور متحمل دو شکست شده بود، برای جبران امتیازات از دست رفته در خانه به مصاف تیم سپاهان اصفهان رفت. شاگردان داوودی نژاد در پایان این تقابل با حساب ۲ بر یک حریف اصفهانی خود را شکست دادند. رحمان اسکندری و فرشاد کلاه کج برای ملی حفاری و مجتبی حسن نژاد برای سپاهان در این بازی گلزنی کردند. سپاهان اصفهان با خرید تیم اهورای بهبهان برای نخستین بار در لیگ برتر فوتسال تیمداری می کند.

 به زمان بیشتری نیاز داربم

 سرمربی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز گفت: این تیم برای رسیدن به شرایط مناسب احتیاج به زمان دارد. محمدرضا داودی نژاد، سرمربی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز بعد از نخستین پیروزی تیمش گفت: در دو هفته اول باختیم، چون ما بازی دوستانه نداشتیم و ۲۰ جلسه بیشتر تمرین نکرده بودیم و برخی بازیکنان تازه به ما اضافه شده اند. او با بیان اینکه همچنان احتیاج به زمان داریم تا حفاری شرایط بهتری پیدا کند تاکید کرد: باید از هدف گذاری باشگاه حمایت کرد. ما با یک برد مغرور نمی شویم. اشتباهات فراوانی داریم و باید آنها را برطرف کنیم تا بتوانیم در ادامه باعث شادی هواداران حفاری شویم. داودی نژاد درادامه گفت: هر کسی که در مورد تیم حفاری صحبت می کند، به عنوان یک دلسوز به او نگاه می کنیم و به این نتیجه رسیدیم که نکات مثبت را برداریم و از آنها استفاده کنیم. سرمربی تیم فوتسال ملی حفاری اهواز با اشاره به جوانگرایی در این تیم گفت: امیدوارم دوباره شاهد یک حفاری خیلی خوب باشیم. بازیکنانی مثل بهزاد عظیمی و فرهاد توکلی زمانی که جوان بودند، توسط من در حفاری به بازی گرفته شدند و آن زمان خیلی ها خرده گرفتند، اما ثمره اش را الان می بینیم. وی در پایان تاکید کرد: کاپیتان ما مشکوک به کرونا بود و باعث شد 50 درصد تیم را دربازی با سپاهان نداشته باشیم و امیدواریم در تعطیلات شرایط بهتری پیدا کنیم و حتی اگر جایگاه خوبی در جدول نداشته باشیم، یک تیم خوب و یک پشتوانه خوب خواهیم داشت و جدا از بحث فنی، بازیکنان بااخلاقی به فوتسال ایران هدیه کنیم.

 

 باشگاه نفت مسجدسلیمان صاحب آکادمی فوتبال شد

آ کادمی فوتبال باشگاه نفت مسجدسلیمان با معرفی مسئول آن، راه اندازی شد. باتوجه به اینکه وجود آکادمی ها در هر باشگاه لیگ برتری نقش پررنگی در موفقیت تیم اصلی آن باشگاه خواهد داشت و نیز از نظر هزینه نیز برای باشگاهی که از داشته های خود برداشت می کند، مقرون به صرفه است، در نهایت باشگاه نفت مسجدسلیمان نیز پس از سال ها تیم داری در لیگ یک و لیگ برتر فوتبال، تصمیم به راه اندازی آکادمی فوتبال گرفت.

 ازآن جا که در مسجدسلیمان، استعدادهای خوبی در رشته فوتبال وجود دارد و حتی فوتبال از همین سرزمین به کشور اشاعه پیدا کرد، فعالیت آکادمی باشگاه نفت مسجدسلیمان می تواند رونق خوبی به این باشگاه و نیز در آینده نزدیک به تیم بزرگسالان آن بدهد. باشگاه نفت مسجد سلیمان با هدف ایجاد ساختار حرفه ای، شناسایی و پرورش استعدادهای فوتبالی در سطح منطقه و معرفی به سطح اول فوتبال کشور، اقدام به راه اندازی آکادمی کرده است. درهمین راستا، باشگاه نفت مسجد سلیمان طی حکمی احسان قاضی شهنی زاده را نیز به عنوان مسئول آکادمی باشگاه معرفی کرده است.

 

سرمربی جدید پارس جنوبی جم انتخاب شد

مربی فصل گذشته پارس جنوبی جم هدایت این تیم را در فصل جدید لیگ دسته یک ایران به عنوان سرمربی برعهده گرفت.

ایمان رزاقی راد، مربی فصل گذشته پارس جنوبی جم پس از توافق نهایی با مدیران باشگاه پارس جنوبی با حضور در محل این باشگاه و عقد قرارداد رسمی هدایت طلایی پوشان جم در رقابت های فصل جدید لیگ دسته یک ایران را برعهده گرفت.

رزاقی راد که فصل گذشته دستیار محمد نصرتی در پارس بود، سابقه بازی در تیم هایی چون پاس و پیکان در لیگ برتر را در کارنامه دارد.

جلسه معارفه سرمربی جدید پارس جنوبی پیش از شروع نخستین تمرین این تیم در زمین شماره 2 ورزشگاه تختی جم  در حضور بازیکنان، دوم شهریور برگزار شد.