گازرسانی در استان فارس 97 درصدی شد

جاری شدن  گاز  در رگ صنایع

مشعل گازرسانی به صنایع از برنامه های کلان کشور با هدف توسعه اقتصاد، رونق کسب و کار، اشتغال زایی و افزایش حفاظت از محیط زیست به شمار می آید و شرکت گاز استان فارس در این مسیر توانسته است زیرساخت های مناسبی فراهم کند. استان فارس که به تازگی به پوشش 97 درصدی در حوزه گاز رسیده است، برنامه های کلانی در حوزه توسعه بیش از پیش زیرساخت های گازرسانی به صنایع تدارک دیده و به زودی شاهد شکوفایی واحدهای تولیدی شرق این استان خواهیم بود. بر پایه گزارش ها، با تکمیل ۹۴ طرح شامل گازرسانی به ۳ شهر، ۹۱ روستا و ۲۵۶ صنعت، استان فارس وارد باشگاه 97 درصدی ها در حوزه گازرسانی شده است. در همین حال، مدیرعامل شرکت گاز استان فارس می گوید: با افتتاح 94 طرح گازرسانی که با هزینه ۴۰۳ میلیارد تومانی اجرا شده، ۱۳ هزار و ۹۰۹ خانوار روستایی و ۳ هزار و ۱۱ خانوار شهری به جمع مشترکین گاز استان فارس افزوده شده اند.

غلامعباس حسینی با بیان این که از ۱۱۲ شهر فارس تاکنون به ۱۰۷ شهر گازرسانی شده است، تاکید می کند: عملیات گازرسانی به ۵ شهر دیگر فارس نیز در دست اجراست که با افتتاح آن ۱۰۰ درصد جمعیت شهری فارس از نعمت گاز برخوردار می شوند.

رشد 266 درصدی گازرسانی به روستاها

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس با اشاره به توسعه گازرسانی در این استان با هدف محرومیت زدایی و توسعه عدالت اجتماعی می گوید: به همت صنعتگران این شرکت، هم اکنون گاز طبیعی، گرمابخش ۹۲ درصد خانه ها در دو هزار و ۲۰۷ روستای استان شده و این آمار نسبت به 8 سال پیش حدود 266 درصد رشد داشته است. طرح های گازرسانی به ۱۲۴ روستای فارس نیز در مرحله اجرا یا انتخاب پیمانکار است که با افتتاح آنها ۹۶ درصد روستاهای استان به شبکه گاز متصل می شوند.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز استان فارس، سرمایه گذاری ۳ هزار و ۹۴ میلیارد تومانی در این بخش، موجب افزایش رفاه، توسعه خدمات، ایجاد نهضت گازرسانی در فارس و جایگزینی این سوخت پاک با دیگر سوخت های فسیلی و کاهش آلودگی هوا و محیط زیست شده است.

توسعه گازرسانی در واحدهای تولیدی

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در ادامه با اشاره به توسعه زیرساختی های گازرسانی در واحدهای تولیدی می گوید: عمليات اجرايي خط انتقال گاز تقويتي 16 اينچ مشكان از توابع شهرستان ني ريز با هدف توسعه صنایع شرق فارس آغاز شده است. با اجرای این طرح و اتصال خط اصلی گاز نی ریز به خط 42 اینچ ضمن تقویت فشار و تامین مستمر گاز صنایع شرق فارس و خطوط 8 نی ریز و 12 اینچ فولاد قطرویه، مشکل محدودیت مصرف گاز در شهرک صنعتی و کارخانه های فولاد غدیر، سیمان خاکستری، سیمان سفید، رینگ اسپرت، کربنات کلسیم، کوره های آجرپزی و دیگر واحد های تولیدی شرق استان برطرف می شود.

وی ادامه می دهد: برای اجرای طرح خط انتقال گاز اصلی مشکان- هرات، 54 کیلومتر لوله گذاری 16 اینچ، یک ایستگاه کنترل فشار با ظرفیت 220 هزار مترمکعب بر ساعت، دو واحد ایستگاه حفاظت کاتدیک، دو واحد شیر قطع جریان بین راهی LBV و یک واحد ایستگاه انشعاب و فرستنده توپک نصب و راه اندازي می شود.

وی با بیان اینکه برای اجرای این طرح بیش از 200 میلیارد تومان هزینه می شود، تاکید می کند: تقویت خط انتقال گاز نی ریز، ضمن افزایش بهره وری، توسعه صنایع و رفع موانع تولید و اشتغال، امکان تامین گاز مناطق روستایی و نواحی صنعتی شرق فارس را برای بیش از ۴۰ سال فراهم می کند. طرح تقویت خطوط انتقال گاز نی ریز، از جنوبی ترین نقطه استان یزد در هرات شهرستان خاتم آغاز شده و تا مشکان شهرستان نی ریز ادامه می یابد. پیش بینی می شود این طرح تا پایان سال 1401 به بهره برداری برسد.

حسینی با اشاره به اهمیت توسعه گازرسانی به شهرستان های نی ریز و بختگان، به عنوان یکی از قطب های صنعتی جنوب کشور و نقطه تلاقی استان های فارس، کرمان و یزد می گوید: تاکنون 100 درصد جمعیت شهری، 91 درصد جمعیت روستایی و 90 درصد صنایع مستقر در شهرستان های نی ریز و بختگان از نعمت گاز طبیعی برخوردار هستند که با اجرای طرح تقویت فشار گاز منطقه، ضریب گازرسانی به واحدهای تولیدی شرق فارس به حدود 100درصد می رسد.

عملکرد گاز فارس به روایت آمار

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در ادامه با اشاره به عملکرد این شرکت در سال 99 می گوید: سال گذشته به 150 روستا و 570 صنعت گازرسانی شد و در مجموع 70 هزار و 567 مشترک جدید به خانواده گاز پیوست. میزان گاز دریافتی این شرکت از خطوط انتقال نیز سال گذشته ۱۳ میلیارد و ۶۲۱ میلیون و ۶۹۵ هزار مترمکعب بوده که نسبت به سال ۹۸، بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه می دهد: سال گذشته در مجموع ۸ میلیارد و ۷۲۶ میلیون مترمکعب گاز به مشترکان عمده تحویل شده که این میزان نسبت به سال پیش از آن (سال 98) ۱۶ درصد افزایش داشته است.

به گفته حسینی، عملیات گازرسانی به همه روستاهای مشمول در برنامه کاری این شرکت قرار گرفته که پیش بینی می شود با اتمام گازرسانی به 122 روستای دیگر تا پایان سال 1400 تعداد روستاهای برخوردار از گاز طبیعی به دو هزار و331 روستا افزایش یابد و میزان خانوار روستایی تحت پوشش به 2/98 برسد. وی با اشاره به اینکه گازرسانی به صنایع و واحدهای تولیدی اشتغال زا با هدف جایگزینی سوخت پاک و ارزان گاز با دیگر سوخت های فسیلی، از مهم ترین رسالت های شرکت گاز استان فارس است، می گوید: با ادامه روند گازرسانی به واحدهای تولید، تعداد صنایع تحت پوشش استان تا پایان سال 1400 به 5 هزار و 826 مورد خواهد رسید.

سال 1400 اجرای یکهزار و 335 کیلومتر شبکه به منظور تداوم گازرسانی به شهرها، روستاها و صنایع استان، نصب 30 هزار انشعاب جدید، اشتراک پذیری 68 هزار مشترک جدید گاز، ظرفیت سازی برای صنایع استان به میزان 240 هزار متر مکعب بر ساعت و اجرای 56 کیلومتر خط انتقال 16 اینچ مشکان 2 و ... در برنامه شرکت گاز استان فارس قرار دارد.

گاز فارس سرآمد کشور در مدیریت مصرف

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در ادامه اعلام می کند: این شرکت موفق به کسب رتبه نخست طرح نظارت بر مصرف بهینه گاز در کشور شده است.

وی از دستیابی به این جایگاه برای سومین سال پیاپی خبر می دهد و می گوید: اجرای کامل طرح کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز، انجام بیش از 21 هزار مورد بازرسی و پایش مصرف گاز اداره ها و سازمان های استان و تشکیل ستاد کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز طبیعی از دلایل کسب این موفقیت است.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در پایان یادآور می شود: در طرح کنترل و نظارت بر مصرف بهینه گاز در فارس، 21 هزار و 717 مورد بازرسی از ادارات و نهادهای دولتی انجام و برای هزار و 807 واحد دولتی، اخطاریه کتبی صادر شده است. در اجرای این طرح هزار و 18 واحد اقدام به کاهش مصرف و رعایت الگوی مصرف بهینه کردند. همچنین گاز 789 ساختمان مراکز دولتی که نسبت به رعایت الگوی مصرف بهینه و خاموشی وسایل گرمایشی در ساعات تعطیل، بی توجه بودند، مطابق قانون برخورد شد.