نظرخواهی مشعل از نمایندگان مجلس و اقتصاددانان
وزیری از جنس کارکنان و خانواده بزرگ صنعت نفت


با اعلام فهرست کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی، برخلاف گمانه زنی های درباره وزرایی همچون نفت، شاهد چهره ای متفاوت از  آنچه محافل خبری بر آن دامن می زدند، بودیم که برای تصدی وزارت نفت برای کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس معرفی شد.
جواد اوجی دارای مدرک تحصیلی مهندسی نفت از دانشگاه صنعت نفت اهواز است و فعالیت خود را از سال ۱۳۶۹ در صنعت نفت آغاز کرده است و به تعبیر برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با مشعل، چهره ای از خانواده نفت است که از کف صنعت آمده و مدارج مختلف را طی کرده است و طبق اعلام نمایندگان، همین شاخصه سبب استقبال کارکنان صنعت نفت از حضور وی شده است. برخی کارشناسان حوزه اقتصادی هم با این دسته از نمایندگان هم نظر بوده و معتقدند معرفی چهره ای خارج از صنعت نفت با خطراتی همراه می شد و این انتخاب رییس جمهور با اقبال کارکنان همراه شده است و از او به عنوان خیر الموجودین یاد می کنند. البته اوجی هم که خود را از جنس کارکنان می داند، در همان آغاز معرفی به مجلس، پیامی به کارکنان صنعت نفت داد تا تاکید خود را بر اهمیت سرمایه انسانی در این سپهر مهم اقتصادی نمایان کند.
حال برنامه پیشنهادی جواد اوجی در پنج فصل پیش روی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد تا با بررسی دقیق آن رای خود را با کارشناسی بدهند. هرچند برخی نمایندگان و کارشناسان نسبت به آنچه شانتاژ و تحرکات مغرضانه نسبت به برخی وزرا از جمله آقای اوجی خوانده شده، هشدار داده و خواهان رعایت انصاف هستند. برخی دیگر هم هنوز به جمع بندی نرسیده و عده ای هم معتقدند که گزینه پیشنهادی برای تصدی پست وزارت نفت حایز بالاترین آرا خواهد شد. استدلال این گروه با تکیه بر توان اجرایی و مدیریتی و تخصص و تجربه گزینه پیشنهادی ابراهیم رییسی است. نظرخواهی هفته نامه «مشعل» از کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه می آید.

حسن مرادی، کارشناس انرژی
انتخاب آقای جواد اوجی، یکی از بهترین انتخاب های رییس جمهور است که از بدنه صنعت نفت گزینه پیشنهادی خود را برای تصدی وزارت نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی کردند. بنده این انتخاب ابراهیم رییسی را به فال نیک می گیرم و معتقدم ایشان در میان فهرست معرفی شده به نمایندگان مجلس برای کابینه دولت سیزدهم، «خیرالموجودین» و بهترین گزینه محسوب می شوند. افزون بر آن کارکنان صنعت نفت با چهره ای که از بدنه مجموعه نفت باشد، بهتر کنار می آیند و اقبال بهتری خواهند داشت. اعتقادم بر این است اگر هر فردی غیر از آقای اوجی به عنوان گزینه تصدی وزارت نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی می شد، خطرات و ثمرات ناخوشایندی برای مجموعه نفت به همراه داشت. یک رسمی در مجموعه نفت به عنوان شرکتی و غیر شرکتی مرسوم است و هر میزان فردی سال های زیاد در این صنعت فعالیت کند، چون از خارج از این صنعت وارد شده باشد، غیرشرکتی تلقی می شود و در نظر گرفتن این مساله از سوی آقای رییسی، حرکتی مهم تلقی می شود؛ از این رو امیدواریم آقای اوجی رای اعتماد را از نمایندگان مجلس شورای اسلامی کسب کند که در آن صورت با توجه به تحریم ها باید از وضع موجود بهترین استفاده را داشته باشد.

داریوش قنبری، کارشناس اقتصادی
جواد اوجی از پیشکسوتان صنعت نفت هستند و سال های متمادی در مجموعه های مختلف وزارت نفت از جمله شرکت ملی گاز ایران در قامت معاون وزیر نفت و همچنین دیگر مجموعه های این صنعت و شرکت های نفتی خارج از وزارت نفت، صاحب دانش و تجربه هستند. به عبارتی تجربه تمامی این سال ها را به عنوان پشتوانه کاری خود به همراه دارد. اعتقاد بنده بر این است که گزینه بسیار خوبی از سوی رییس جمهور برای تصدی پست وزارت نفت به مجلس شورای اسلامی معرفی شده و قطعا اوجی که از مدیران خوشنام وزارت نفت بوده و سال ها در این عرصه فعالیت داشته است،  وزیر موفقی خواهد بود و صنعت نفت را به خوبی پیش خواهد برد که حاصل توان مدیریتی، توان علمی و تجربیات و سوابق اجرایی اندوخته شده طی سال های متمادی است. از این رو معتقدم با حضور اوجی در راس وزارت نفت تحولی بزرگ در این بخش ایجاد خواهد شد. بر این اساس فکر می کنم توان تخصصی، سوابق اجرایی و قطعا برنامه های ایشان که برگرفته از این توان است، کمک می کند که گزینه پیشنهادی ابراهیم رییسی برای وزارت نفت قطعا رای بالایی را از مجلس اخذ کند و در فهرست وزرایی است که با آرایی قوی و بالا از مجلس کار خود را آغاز خواهد کرد و در این تردیدی ندارم که رای ایشان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نظر میزان در ردیف آرا بالا و اول خواهد بود. البته نباید این نکته را از نظر دور داشته باشیم که وزیر جدید نفت با توجه به شرایط تحریم راه سختی در پیش دارد و پیشنهاد من به ایشان برای اولویت بخشی در فعالیت های صنعت نفت مشتمل بر توجه به منابع مشترک و تلاش برای پیشبرد اهداف صادرات نفت خام است.

محمد باقری بنایی، نماینده بناب و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
 انتخاب جواد اوجی را برای تصدی پست وزارت نفت از سوی رییس جمهور را انتخابی خوب می دانم؛ گزینه ای که از درون صنعت نفت و خانواده نفت است و سابقه فعالیت در رده های مختلف مدیریتی تا پست معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعاملی شرکت ملی گاز ایران را هم در کارنامه خود به همراه دارد؛ از این نظر معتقد هستم مشکلی از نظر سوابق، توانایی و اجرایی در گزینه پیشنهادی رییس جمهور برای وزارت نفت وجود ندارد؛ آنچه مهم است شانتاژها و فعالیت های خبری در حال انجام است و اعتقاد بنده بر این است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همه افراد باید جانب انصاف را رعایت کنند. توصیه بنده این است که دولت و وزرای پیشنهادی باید آمادگی داشته باشند که با رصد دقیق این شانتاژها و حاشیه ها پاسخ مناسب به آنها بدهند و به شکل مناسب مدیریت کنند. به هر رو با سوابق اجرایی و تحصیلات آقای اوجی ایشان را گزینه ای مناسب می دانم و معتقدم باید با تصدی این پست، توسعه میادین نفتی و گازی مشترک و توسعه پالایشگاه ها، همچنین حمایت از بخش خصوصی در بخش پتروپالایشگاه ها و ... را نیز مدنظر داشته باشند.

رمضانعلی سنگدوینی، نماینده گرگان و آق قلا  
جواد اوجی را از سال های ۱۳۶۴ می شناسم که با هم در دانشکده نفت آبادان تحصیل می کردیم. در ایام جنگ و تحصیل در زمره نیروهایی بود که از دانشگاه صنعت نفت در رشته تخصصی فارغ التحصیل و بلافاصله در صنعت نفت مشغول به کار شد و پله های مدیریتی و کارشناسی را طی کرد. سال های متمادی در بخش های مختلف این صنعت در داخل و خارج از آن در رشته تخصصی خود در حال خدمت بود که این مساله بسیار حائز اهمیت است. از جمله سوابق و فعالیت های ایشان می توان به چهار سال معاونت وزیر نفت در شرکت ملی گاز ایران (مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران) اشاره کرد. افزون بر آن ریاست هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران را عهده دار بود؛ این شرکت یکی از شرکت های بزرگ است که ۷۵ تا ۸۰ درصد بودجه های سرمایه ای و زیرساختی شرکت ملی گاز ایران را به خود اختصاص می دهد. مدیریت شرکت زاگرس جنوبی به عنوان بخش بالادستی صنعت نفت (شرکت نفت مناطق مرکزی ایران) از دیگر سوابق اجرایی آقای اوجی به شمار می رود. در بخش های خارج از وزارت نفت نیز در بنیاد مستضعفان در بخش بالادستی هلدینگ نفت و نیرو، همچنین در ستاد اجرایی فرمان امام در بخش های بالادستی مشغول فعالیت بودند. بررسی فعالیت و سوابق مدیریتی ایشان در تمام این عرصه ها بیانگر توان اجرایی و مدیریتی شان است. یک نمونه از آن به دوره مدیریت ایشان در شرکت ملی گاز ایران بازمی گردد که پس از قضایای سال ۱۳۸۶ که با کشور ترکمنستان اتفاق افتاد و این کشور گازهای وارداتی را قطع کرد، با حضور اوجی در شرکت ملی گاز، صنعت نفت مجدد قرارداد را در زمان وزارت رستم قاسمی ادامه داد و در آن زمان ما مراودات گازی، تجاری و اقتصادی با ترکمنستان داشتیم که این موارد از مزایا و اقدامات خوب و مسیری است که او طی کرده است. ایشان فردی متخصص، معتقد، جهادی و ولایی است که مطمئنا هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله کمیسیون انرژی مجلس و صنعت نفت و دولت می توانند این مساله را مدنظر داشته باشند. برخی از این عزیزان دغدغه نفت را دارند و می گویند با توجه اینکه نیازمند صادرات نفت هستیم چه اقدامی باید انجام دهیم؟ باید بگویم اوجی از توانمندی لازم برخوردار است و گزینه های مختلفی پیش رو قرار دارد. ما باید تقویت پتروپالایشگاه ها را در داخل افزون کنیم تا نفت را به شکل خام نفروشیم. ایشان می تواند این مسیر را طی کند و ما فرآورده تولید و صادر کنیم که متقاضی آن در کشورهای حوزه خلیج فارس وجود دارد.  در مجموع باید اعلام کنم اوجی یکی از  وزرای پیشنهادی متخصص، توانمند و مناسب و یک نیروی شبانه روزی است. باید دست به دست هم دهیم و به عنوان تکلیف و وظیفه، شناخت لازم از ایشان را به نمایندگان مجلس بدهیم. اوجی هم باید با برگزاری جلساتی، برنامه ها و افق کاری خود را ارایه کند. باید به ایشان کمک کنیم تا به دولت و صنعت نفت کمک کرده باشیم.


عبدالعلی رحیمی مظفری، نماینده سروستان در مجلس
در شرایطی که وضعیت کارکنان صنعت نفت کشور مناسب نیست و نگرانی هایی در میان کارکنان این صنعت وجود دارد، انتخاب و معرفی وزیری از جنس صنعت نفت که در میان کارکنان مشغول فعالیت بوده و سرد و گرم آن را چشیده است، با بخش های مختلف صنعت نفت آشنایی و اشراف دارد و از کف نفت تا سمت های مختلف سابقه و تجربه فعالیت دارد؛ اقدام و انتخابی مناسب قلمداد می شود. چهره ای که افزون بر سوابق و تجارب و تخصص در داخل صنعت نفت، از بیرون نفت در هلدینگ های بزرگ از جمله ستاد اجرایی فرمان امام ره و بنیاد مستضعفان سابقه و تجربه دارد، قطعا چنین مدیری می تواند برای این صنعت در پست وزارت نفت ثمربخش باشد. ارزیابی ما این است که اوجی گزینه مناسبی است و امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پشتوانه قوی به وزیر پیشنهادی رییس جمهور برای پست وزارت نفت رای بدهند. قطعا کسی که نفت را بشناسد، در شرایط موجود نیاز به آزمون و خطا و خط گرفتن از دیگران ندارد و خود نفت را می شناسد.  اوجی دانش آموخته دانشگاه نفت است. بعد وارد صنعت نفت شد و در حوزه نفت زاگرس جنوبی مدیریت داشت، پس از آن به عنوان معاون وزیر نفت در امور گاز منصوب شد و در این عرصه ها موفق بود، بعد وارد هلدینگ انرژی در ستاد اجرایی شد و پروژه های بزرگی در این ستاد و بنیاد مستضعفان به ثمر رساند. سابقه مدیریت هلدینگ نفت را در بنیاد مستضعفان داشته است این مجموعه سودده ترین شرکت بنیاد بوده است که مجموع این موارد نشان می دهد کارنامه موفقی داشته است. کمک به توسعه فازهای گازی پارس جنوبی، برداشت از میادین مشترک نفت و گاز، صادرات نفت و طرح هایی که بتواند افت فشار مخازن گازی را جبران کند؛ با توجه به اینکه پیش بینی ما این است که در زمستان آینده مشکلاتی در حوزه گاز داشته باشیم، انتظار می رود برنامه هایشان در بخش مدیریت انرژی در این راستا باشد.

حسن رزمیان مقدم، عضو کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی
اوجی از مدیران با سابقه صنعت نفت است که سال های زیادی در وزارت نفت مشغول فعالیت بوده و از تجربه بسیار خوبی در این وزارتخانه برخوردار است. براساس شناختی که از ایشان به واسطه سمت خود در وزارت نفت معاون امور مجلس دارم، آقای اوجی را باتجربه و توانمند می دانم. دوستان مطلع از حضور ایشان برای تصدی پست وزارت نفت استقبال کردند. اوجی با توجه به تجارب موفقیت آمیزی که در بخش های مختلف صنعت نفت در سکوهای نفتی، بخش گاز ، معاونت وزیر نفت و شرکت ملی گاز ایران در کارنامه خود دارد، گزینه مناسبی در میان فهرست معرفی شده از سوی رییس جمهور به مجلس شورای اسلامی به شمار می رود. افزون بر این اوجی طی چندین دوره به عنوان مدیر نمونه وزارت نفت انتخاب شده است که مجموع این موارد بر توان اجرایی و مدیریتی ایشان صحه می گذارد.  تا جایی که شنیده ام، از معرفی و حضور اوجی به عنوان وزیر نفت استقبال شده است. تجربه وزرای پیشین نشانگر آن است که مدیرانی که از بدنه صنعت نفت و کارکنان این مجموعه بوده اند، همچون غلامحسین نوذری، وزیر سابق نفت، کارنامه مناسبی از خود بر جا گذاشته اند. نظر بنده این است که اوجی هم از وزرایی خواهد بود که در این عرصه موفق خواهد بود.

فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس
نگاه مثبتی را در مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی نفت شاهدیم؛ اوجی فرد مناسبی برای تصدی وزارت نفت است. با توجه به سوابق درخشان وزیر پیشنهادی نفت در حوزه گاز، کمتر کسی را می توان یافت که این سوابق تخصصی و مدیریتی را داشته باشد که بیش از ۳۰ سال در این صنعت فعالیت داشته باشد، ساختار نفت و نیروی انسانی آن را بشناسد و با مسائل، مشکلات و چالش های صنعت نفت آشنا باشد. اوجی شایسته به دست گرفتن سکان هدایت وزارت نفت است.