روحانی گفت: جنوب ایران، همیشه میزبان چنین بهره برداری هایی در بخش نفت و گاز بوده است، دیار خوزستان در جنگ هشت ساله ایستاد و دفاع کرد و مردمی دارد که همیشه در صحنه هستند؛ اما دولت یازدهم و دوازدهم برای مردم این منطقه کارهای بسیاری انجام داد؛ چه برای آب و فاضلاب و چه برای محصولات کشاورزی و کانال کشی و زه کشی زمین های آن منطقه. همه برای این سرزمین تلاش کرده اند؛ البته در این سال، خشکسالی مردم را آزار می دهد. همه تلاش خود را انجام می دهیم تا مشکلات این منطقه هرچه سریع تر برطرف شود.

 نفت: جلوه های کم نظیر ساخت داخل و درهم شکستن تحریم ها  

بیژن زنگنه،  وزیر نفت در مراسم بهره برداری رسمی از خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک با تشریح مراحل توسعه خط انتقال نفت خام گوره – جاسک اعلام کرد که در این طرح ملی، جلوه های کم نظیری از ساخت داخل و در هم شکستن تحریم ها به نمایش گذاشته شده است.

او گفت: امروز، روز تاریخی در صنعت نفت ایران است و برای نخستین بار در تاریخ بیش از ۱۱۰ ساله نفت ایران، عملیات صادرات نفت از سواحل مکران در دریای عمان آغاز می شود. وی با اشاره به اینکه ایجاد پایانه صادراتی نفت خام در منطقه مکران، از سال های اولیه دهه  ۶۰ و اوج جنگ تحمیلی مطرح بود، افزود: ساخت خط لوله انتقال نفت به نام «محرم»، بر همین اساس آغاز که با پایان جنگ این خط رها شد و بخشی از این خط لوله انتقال به قطر ۵۶ اینچ به طول حدود ۲۲۰ کیلومتر در استان بوشهر به انتقال آب به مناطق ساحلی اختصاص یافت. وزیر نفت با یادآوری اینکه در جریان سفر سال ۱۳۹۲ جنابعالی (رئیس جمهوری) به استان هرمزگان، این فکر دوباره به طور جدی مطرح شد و بر این اساس، پس از بررسی کارشناسی موضوع، توجیه اقتصادی، فنی و محیط زیستی این طرح با اعتبار نزدیک به ۲ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ شد، افزود: فرایند ساخت و تأمین تجهیزات از سال ۱۳۹۷ و عملیات لوله گذاری این طرح به صورت رسمی در تیرسال ۱۳۹۹ با دستور جنابعالی آغاز شد.

 ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه نفت خام در جاسک

زنگنه با بیان اینکه خط لوله به عنوان بخشی از طرح گوره - جاسک با قطر ۴۲ اینچ (۱۰۶ سانتی متر) و طول یکهزار کیلومتر از منطقه گوره در استان بوشهر نفت خام سنگین و نیمه سنگین را به جاسک در استان هرمزگان منتقل می کند، افزود: در مسیر این خط لوله ۵ تلمبه خانه، ۱۰ پست برق، حدود ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و ۲ ایستگاه توپکرانی قرار دارد. وی ادامه داد: در پایان زنجیره نیز یک واحد اندازه گیری، یک ایستگاه توپکرانی و سپس تأسیسات بارگیری نفت خام که اساس آن شامل سه گوی شناور، سه دستگاه میترینگ، ۶ خط لوله زیردریایی ۳۶ اینچ (در مجموع به طول ۳۶ کیلومتر) قرار دارد، همچنین حوضچه آرامش و اسکله پشتیبانی و خدماتی در حال اجراست. وزیر نفت با بیان اینکه در پایانه جاسک ۲۰ مخزن با مجموع حجم ۱۰ میلیون بشکه ذخیره سازی نفت خام در حال اجراست، تصریح کرد: اکنون نفت خام پس از طی مسافت تقریبی یکهزار کیلومتر بدون هیچ گونه مشکل عملیاتی به بندر جاسک رسیده و در حال بارگیری در کشتی است. (زیرا مخازن آماده نبود و نفت به صورت مستقیم در کشتی بارگیری شده است) زنگنه با بیان اینکه بخش هایی که امروز به بهره برداری می رسد، شامل یکهزار کیلومتر خط لوله، ایستگاه تلمبه خانه شماره ۲، تأسیسات ارسال و دریافت توپک و تجهیزات و بارگیری در پایانه جاسک با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز است، افزود: مجموع پیشرفت کل طرح ۸۲ درصد است و تاکنون بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیارد دلار در این طرح هزینه شده و برق تلمبه خانه های موردنیاز در مسیر این خط لوله در ظرفیت کامل ۱۰۰ مگاوات است. وی با اشاره به اینکه شرکت های مهندسی و توسعه نفت (متن) و نفت و گاز پارس به ترتیب مسؤولیت بخش های خشکی و دریایی این طرح را به عهده داشتند، اظهار کرد: قراردادهای امضا شده با پیمانکاران در شرکت متن یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار بوده که تاکنون ۹۷۰ میلیون دلار پرداخت شده و در شرکت نفت و گاز پارس قراردادهای امضا شده با پیمانکاران و تأمین کنندگان ۳۰۰ میلیون دلار بوده که تاکنون ۲۰۰ میلیون دلار آن پرداخت شده و پیشرفت فیزیکی از پیشرفت مالی بالاتر بوده است. وزیر نفت با بیان اینکه بهره برداری از خط و تلمبه خانه ها و تأسیسات مسیر به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت سپرده شده که دارای بالاترین تجربه حرفه ای در بخش بهره برداری از خطوط لوله نفت و فراورده است، گفت: عملیات بارگیری و صادرات نفت خام از جاسک هم اکنون از سوی نفت و گاز پارس انجام می شود؛ اما در ماه های آینده به طور کامل به شرکت پایانه های نفتی ایران واگذار می شود.

 

بهره برداری کامل از جاسک؛ ابتدای ۱۴۰۱

وزیر نفت با بیان اینکه این طرح در ابتدای سال ۱۴۰۱ به بهره برداری کامل می رسد، افزود: ظرفیت انتقال روزانه این خط لوله که هم اکنون ۳۰۰ هزار بشکه در روز است، آبان ماه به روزانه ۴۰۰ هزار بشکه، دی ماه به ۵۰۰ هزار بشکه و با آمدن تلمبه خانه و مخزن ذخیره سازی در جاسک به ۷۵۰ هزار بشکه و اسفندماه به ظرفیت یک میلیون بشکه در روز می رسد، بهره برداری تدریجی از طرح های بزرگ، موضوعی طبیعی است. زنگنه با تأکید بر اینکه در همه بخش های طرح خط لوله گوره - جاسک استانداردهای ملی و بین المللی از جمله استانداردهای IPS، API و ASME رعایت شده است، افزود: این طرح، جلوه ای کم نظیر از در هم شکستن تحریم ها و تکیه بر توان داخل بوده است. وی ادامه داد: زمان آغاز عملیات اجرای این طرح قرارداد خرید ۴۰۰ هزار تن لوله های مقاوم به هیدروکربور ترش (NACE) با شرکت های خارجی امضا شد؛ اما این شرکت ها بخش اندکی از لوله ها را تحویل دادند و از تحویل بقیه آن امتناع کردند، در تأمین پمپ ها هم با همین مشکل روبه رو شدیم. وی ادامه داد: برای تولید تختال (فولاد مبارکه) و رسیدن به ورق (فولاد اکسین خوزستان) و سپس تحویل آن به لوله سازها یک کار یکساله بین شرکت ملی نفت ایران و فولاد مبارکه و شرکت فولاد اکسین انجام و بخش اصلی ورق برای نخستین بار داخلی سازی شد. وزیر نفت تصریح کرد: در بخش پمپ نیز طبق طراحی اولیه به پمپ ۶ مگاواتی نیاز بود که با توجه به وجود نداشتن چنین ظرفیتی در کشور، ما آن را به ۵۰ پمپ ۲.۵ مگاواتی تبدیل کردیم که در داخل ساخته شد. اکنون چهار پمپی که در ایستگاه شماره ۲ کار می کند، پمپ هایی است که ۶ شرکت ایرانی ساخته اند.