فرزند نفتی و وزنه بردار ملی پوش مناطق نفت خیز جنوب:

رویای من کسب مدال طلای المپیک است

  حسین آزادی     رشته وزنه برداری از دیر باز در جنوب کشور و از جمله استان خوزستان طرفداران خاص و پر و پا قرصی داشته و همین علاقه مندی باعث شده تا شاهد درخشش ورزشکاران و قهرمانان زیادی از این خطه در سطح کشور، آسیا و جهان باشیم. ایلیا صالحی پو فرزند یکی از کارکنان مناطق نفت خیز جنوب و عضو باشگاه نفت و گاز مسجدسلیمان، یکی از نفراتی است که با طی کردن اصول و فنون این رشته زیر نظر مربیان مجرب، پله های ترقی را یکی پست از دیگری طی کرده و پس از درخشش در مسابقات قهرمانی کشور از سوی کادر فنی تیم ملی ایران، به تیم ملی وزنه برداری نوجوانان کشورمان دعوت شد و هم اکنون نیز به عنوان عضو اصلی تیم ملی جهت حضور در مسابقات نوجوانان جهان که مهرماه امسال در عربستان برگزار می شود، در اردوی تیم ملی حضور دارد.

به همین منظور گفت و گویی با ایلیا صالحی پور در خصوص وضعیتش و نیز حضور در اردو تیم ملی داشتیم که باهم می خوانیم.

    لطفا خودتان را بیشتر برای مخاطبان ما معرفی کنید؟

ایلیا صالحی پور هستم. اسفند ماه ۱۳۸۴ در مسجدسلیمان و در خانواده ای ورزشی متولد شدم. پدرم افشین صالحی پور از وزنه برداران و مربیان ورزشی در این شهرستان و از کارکنان امور مالی شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان هستند؛ برادرم نیز در همین رشته فعالیت می کنند.

    وزنه برداری را از چه سالی و در کجا آغاز کردید؟

رشته وزنه برداری را از سال ۱۳۹۲ در زادگاهم مسجدسلیمان آغاز کردم، در ادامه از سال ۱۳۹۶ نیز به صورت حرفه ای این رشته را پیگیری می کنم. در عرصه باشگاهی هم فعالیتم را از باشگاه فرهنگی ورزشی نفت و گاز مسجدسلیمان که از شرکت های  تابعه  شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است آغاز کردم و هم اکنون نیز در این باشگاه مشغول فعالیت هستم.

    چه عواملی باعث شد تا رشته وزنه برداری را انتخاب کنید؟ مربیان شما تاکنون چه کسانی بوده اند؟

همان طور که گفتم، در خانواده ای ورزشی به دنیا آمدم که پدرم و برادرم نیز در این رشته فعالیت می کردند. برای همین علاقه مندی ام به وزنه برداری باعث شد تا این رشته را انتخاب کنم، همچنین در این خصوص پدر و برادرم نیز مشوق من بودند و حمایت های آنان باعث شد تا عزم و اراده ام به این رشته استوارتر شود.

در مورد مربیانی که با آنها کار کردم نیز باید بگویم از ابتدای فعالیتم در وزنه برداری افتخار شاگردی نزد مربیانی از جمله زنده یاد بهمن مطلق، افشین صالحی پور(پدرم)، آیت اورامه، میلاد رامهرمزی، یاسین نامداری و مهران مطلق را دارم.

    تاکنون چه عناوینی در رشته وزنه برداری کسب کرده اید؟

اولین مدالم  را در نخستین حضورم در مسابقات قهرمانی کشور در ۱۳ سالگی (سال 1398) کسب کردم و در این رقابت ها با کسب عنوان سوم و در وزن ۶۱ کیلوگرم به مدال برنز دست پیدا کردم.

    هم اکنون در اردوی تیم ملی برای شرکت در مسابقات جهانی حضور دارید، در خصوص شرایط اردو و تمریناتی که انجام می دهید، بیشتر برایمان بگویید؟

اردوی تیم ملی وزنه برداری نوجوانان طی دو مرحله برگزار شد که در مرحله نخست حدود 60 نفر حضور داشتند و در نهایت بیش از 20 نفر به مرحله دوم راه یافتند و در نهایت نیز با صلاحدید کادر فنی 11 نفر به عنوان نفرات اصلی تیم ملی وزنه برداری به عضویت تیم ملی نوجوانان در آمدند که من هم جزء آنها هستم. در حال حاضر هم نیز تمریناتمان را در تهران زیر نظر آقایان سید علی حسینی، محسن داودی و جواد نادری به صورت مستمر و با کیفیت انجام می دهیم. تمرینات روزانه در دو نوبت صبح و عصر انجام می شود و همه چیز خوب است اما تنها دغدغه و نگرانی ما بیماری کروناست؛ البته در اردو تمام پروتکل ها رعایت می شود، ولی بازهم نگرانیم.

   در مسابقات جهانی در چه وزنی ، وزنه می زنید و فکر می کنید چه مقامی در این رقابت ها کسب کنید؟

در ۶۷ کیلوگرم به روی تخته می روم و وزنه می زنم. امیدوارم و سعی می کنم  که با کسب مدال  طلا موجب خوشحالی مردم کشورم و مربیان زحمتکش باشم.

   تلخ ترین و شیرین ترین خاطره ورزشی شما چیست؟

تلاش و پیگیری های مداوم خودم و خانواده ام و سایر مربیانم که باعث شد هم اکنون عضو تیم ملی باشم، شیرین ترین خاطره ورزشی من تاکنون محسوب می شود، مصدومیت هایی هم که در دوران ورزشی گریبان گیرم شده هم جزء خاطرات تلخم است.

    ورزش تا الان مانعی برای تحصیل شما بوده واینکه الان در چه مقطعی تحصیل می کنید؟

خیر، ورزش مانعی برای فعالیت تحصیلی من نبوده و در کنار ورزش نیز تحصیل را ادامه می دهم. این را هم باید اضافه کنم ورزش باعث شده بیشتر به تحصیلاتم اهمیت بدهم چون می خواهم یک ورزشکار تحصیل کرده باشم. هم اکنون در کلاس نهم مشغول به تحصیلم و سال آینده در کلاس دهم به تحصیل ادامه می دهم.

   بزرگترین آرزوی ورزشی شما چیست؟

سربلندی خانواده ام و تمامی افرادی که برای موفقیت من زحمت کشیدند؛ همچنین کسب مدال طلای المپیک بزرگترین آرزوی ورزشی ام است.

    در پایان اگر نکته ای باقی مانده بفرمایید؟

از تمامی کسانی که من را در سال های اخیر حمایت کردند، قدردانی می کنم؛ از جمله مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان،منابع انسانی و امور ورزش و هیات مدیره این شرکت و همچنین تمامی مربیانی که برای من تلاش کردند، سپاسگزارم و امیدوارم خداوند بزرگ این توفیق را نصیبم کند تا بتوانم با درخشش و قهرمانی در مسابقات آسیایی و جهانی، مزد زحمات مربیانم را بدهم و موجب خوشحالی مردم کشورم بشوم. از هفته نامه مشعل هم که به فرزندان کارکنان توجه و اهتمام ویژه دارد، تشکر می کنم.

 

صعود کوهنوردان خطوط لوله منطقه مرکزی به قله کازینستان

جمعی از کوهنوردان منطقه مرکزی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران موفق شدند به  قله کازینستان الیگودرز صعود کنند. احمد درامامی، سعید اسد الهی و حسین جودکی، سه کوهنورد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه مرکزی بودند که به طور مشترک با تیم کوهنوردی فجر استان مرکزی توانستند قله 3 هزار و 850 متری «کازینستان» را فتح کنند. کوهنوردان منطقه مرکزی و تیم کوهنوردی فجر استان در مجموع در قالب تیم 19 نفر درزمانی دو روزه این قله را فتح کردند و در طول مسیر ضمن بازدید از عشایر به توزیع کفش در بین سیاه چادرها پرداختند. قله کازینستان با ارتفاع 3850 متر از سطح دریا در رشته کوه های زاگرس و در جنوب غربی شهر الیگودرز واقع شده است.

 

سرپرست فوتبال نفت آبادان:

به دنبال پایانی خوش در لیگ هستیم

سرپرست تیم فوتبال نفت آبادان گفت: تمام کادر فنی و بازیکنان مصمم هستند که در هفته های پایانی لیگ برتر، ضمن تلاش برای ارائه نمایش و کیفیت مطلوب به حداکثر امتیازات ازدیدارهای باقی مانده لیگ دست پیدا کنند تا پایان خوشی در لیگ بیستم داشته باشیم.

علی فیروزی با اشاره به شکست این تیم مقابل سپاهان ادامه داد: تیم در شرایط خوب و حتی نرمالی به دیدار تیم قابل احترام و مدعی قهرمانی ایران یعنی سپاهان نرفت. همان گونه که کارشناسان و هواداران خوب ما می دانند، برای مصاف با سپاهان دست کادر فنی بسته بود و مصدومیت و محرومیت تعدادی از بازیکنان شاخص و تعیین کننده باعث تغییر برنامه ها و تاکتیک های کادر فنی برای رویارویی با سپاهان شد.

به گفته وی، غیبت «محمد اهل شاخه» براثر مصدومیت و «طالب ریکانی» به خاطر محرومیت و عدم حضور دو بازیکن باتجربه و سرنوشت ساز برابر حریف اصفهانی، دو خط دفاع و حمله تیم نفت را دچار ضعف و کم تجربگی کرد. از طرفی باوجود تلاش فراوان کادر فنی جهت آماده سازی خوب تیم و سازماندهی و ایجاد انــــگیزه تـیمی، متأسفانه با وجود آنالیز و توصیه های فنی آنها، شاهد اشتباه هـــای جبران ناپذیربرخی بازیکنان بودیم که باعث شد شیرازه تیم از هم بپاشد.

وی ادامه داد: این در حالی است که همگان شاهد بودند، تیم در نیمه دوم به صورت کلی متحول شد و تا به تعادل کشیدن بازی فاصله چندانی نداشتیم که بازهم یک اشتباه فردی باعث رقم خوردن گل سوم برای سپاهان شد. به نظر من نتیجه 4 بر یک به سود سپاهان، به هیچ عنوان نمی تواند فاصله واقعی دو تیم را در آن دیدار نمایان کند.

 سرپرست تیم فوتبال صنعت نفت آبادان گفت: به هرحال تیم ما ضمن درس گرفتن از آن دیدار، شکست را فراموش و کادر فنی ما نیز تمرینات خوبی را برای رویارویی دربازهای پایانی لیگ با حریفان طراحی و در نظر گرفته اند، دیدارهایی که در صورت پیروزی در آن می توانیم دوباره به روند نتیجه گیری خوب تیم در هفته های اخیر برسیم.

فیروزی در خصوص هفت های پایانی بازهم تأکید کرد: تمام کادر فنی و بازیکنان و به طورکلی مجموعه تیم صنعت نفت آبادان مصمم هستند که در هفته های پایانی لیگ برتر ضمن تلاش برای ارائه نمایش و کیفیت مطلوب به حداکثر امتیازات ازدیدارهای باقی مانده لیگ که دو بازی آن در آبادان برگزار می شود، دست پیدا کنــند تا وداع خوبی با هواداران فهیــم آبادان داشته باشند و جایــگاه تــیم را در جدول رده بندی بهبود ببخشند و پـایان خـــوشی در لیگ بیستم داشته باشیم.