طرح ملی خط لوله انتقال نفت خام گوره - جاسک به بهره برداری رسید

آغاز صادرات  نفت  ایران از پایانه  جاسک

مشعل  طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک، با حمایت و راهبری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران و با بهره مندی حداکثری از توان شرکت های ایرانی به ثمر نشست و صادرات نفت کشور از پایانه جاسک برای نخستین بار عملیاتی شد. فرایند رسمی بارگیری و صادرات نخستین محموله نفت خام از پایانه جاسک روز پنجشنبه، ۳۱ تیرماه با دستور  رئیس جمهوری آغاز و هدف دیرینه متنوع سازی مبادی صادرات نفت کشور محقق شد. اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک با حدود ۲ میلیارد دلار اعتبار مصوب با هدف ایجاد ظرفیت انتقال روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و ذخیره سازی و صادرات آن از طریق پایانه جدید جاسک، تضمین استمرار صادرات نفت، تمرکززدایی از پایانه های صادراتی و متنوع سازی آن و توسعه پایدار و اشتغالزایی در سواحل مکران اجرا می شود که تاکنون ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه نفت (در روز) ایجاد شده و این ظرفیت، بتدریج و در آینده ای نزدیک به روزانه یک میلیون بشکه می رسد.

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری درمراسم بهره برداری از طرح ملی خط لوله انتقال نفت گوره - جاسک، با بیان اینکه امروز، روزی تاریخی برای ملت ایران است، گفت: بی تردید اهمیت این طرح، با گذشت زمان برای مردم روشن و مشخص می شود. او گفت: طرح ۲ میلیارد دلاری گوره – جاسک، اهمیت بالایی در صنعت نفت دارد. ما توانستیم از اتکا به تک اسکله ای که تنها پایانه نفتی خارک بود، خارج شویم. این طرح، اقدام بزرگ ملی برای صادرات نفت با هدف ایجاد پایانه جدید صادراتی است که اهمیت بالایی در این صنعت دارد. افتتاح امروز بسیار حائز اهمیت است و شاید بگوییم بزرگترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم، در این روز اتفاق افتاد. رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه این افتتاح نسبت به آینده ایران بسیار با اهمیت است، تصریح کرد: دشمن در زمان جنگ اقتصادی در دو جبهه نفت و صادرات نفت و دیگری در بانک و نقل و انتقال پول در حال جنگ با ما بود؛ البته تحریم های زیادی برای ما ایجاد کرد؛ اما این دو نمونه (نفت و بانک) اهمیتی بسیار دارد. روحانی اعلام کرد: تصورشان این بود که وقتی بتوانند صنعت و صادرات نفت را مختل کنند و آن را به صفر برسانند، ایران دیگر استفاده از ارز برایش غیرممکن است؛ اما در مدت ۴ ماه نخست امسال بانک مرکزی بیش از ۵ میلیارد دلار ارز تامین کرده که این نشانه شکست دشمن است. وی به موضوع تحریم نیز اشاره کرد و گفت: دولت در زمینه تحریم نیز همه کارهای لازم را برای رفع آن انجام داده است. ما همه کارها را در این زمینه انجام دادیم و اگر قانون مجلس شورای اسلامی جلوی ما را نگرفته بود، تحریم برداشته شده بود. رئیس جمهوری ادامه داد:  طرح ۲ میلیارد دلاری امروز اهمیت بسیاری برای صنعت نفت دارد؛ زیرا ما توانستیم از اتکا به تک اسکله ای که تنها پایانه نفتی ما خارک بود، خارج شویم. بمباران اسکله ای در خارک در سال ۶۴ صورت گرفت و صادرات نفت ما را قطع کرد؛ اما امروز ایران هر وقت لازم بداند، صادارت نفت را از دریای عمان انجام خواهد داد. یک نفتکش اگر بخواهد از پایانه نفتی خارک بارگیری کند، زمان طولانی تر خواهد بود. خلیج فارس مسائل و مشکلات خود را دارد؛ اما زمان و مسائل راهبردی برای ما اهمیت دارد. از این رو وقتی به مقام معظم رهبری اعلام کردم که چنین طرحی در حال اجرا داریم، ایشان گفتند این طرح، راهبردی ترین طرح ایران می شود.

 ثبت تاریخی آغاز صادرات نفت ایران از دریای عمان

وی با بیان اینکه طرح گوره – جاسک، افتخاری برای وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران است، افزود:  امروز در تاریخ ثبت می شود که در تیرماه ۱۴۰۰ نفت ایران از دریای عمان صادر شد. رئیس جمهوری تصریح کرد : ما در اجرایی کردن این طرح در جنگ اقتصادی قرار گرفتیم، نوع و سایز لوله ای که ما در این طرح احتیاج داشتیم، خاص و ۴۲ اینچ بود که باید از خارج کشور خریداری می کردیم. تحریم هم موانعی ایجاد کرد؛ اما همین تحریم سبب شد این طرح ۱۰۰ درصد ملی و ایرانی باشد، به طوری که از ورق تا لوله گرفته تا شیرآلات و پمپ های آن و بقیه ملزومات آن ساخت داخل و ایرانی هستند. روحانی با اشاره به اینکه ده ها پیمانکار در این پروژه فعال بودند، اعلام کرد: این کار عظیم و بزرگ به دست فرزندان ایرانی انجام شده که افتخار دیگری برای ماست، ساحل مکران به عنوان ثروتی ملی و جاسک یک مرکز مهم دریایی برای ما به شمار می آید، امروز زمینه برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در آن منطقه آماده است.