اختراعاتی که شکل زندگی مردم دنیا را عوض کرد

تغییر  اجتناب ناپذیر  است

  شبنم اعماری   تغيير اتفاقي است که نمی توان آن را در این دنیا متوقف کرد، به بیان ساده تر تغییر رخدادی غیرقابل اجتناب است، اتفاقی که می تواند دنیا را تکان دهد. گواه این ادعا هم اختراعات و کشفیاتی است که توانسته تغییرات زیادی در جهان به وجود آورد و روش زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهد، به طوری که باعث ایجاد عصر جدیدی در زندگی می شود. در عصر تکنولوژی هم شاهد تغییرات زیادی در نحوه زندگی مردم دنیا هستیم، تغییراتی که شکل زندگی مردم کل دنیا را به کلی عوض کرده است. به همین بهانه در ادامه به چند نمونه از کشفیات و اختراعاتی که شکل زندگی مردم را تغییر داده اشاره کرده ایم که بسیار قابل توجه است.

 دوربين

 يكي از بهترين اتفاقاتی که می توانست در دنیا بیفتد، اختراع دوربین بود، از آن جهت که حافظه انسان آنقدر که باید قابل اعتماد نیست که بتواند تک تک جزئیات به یادماندنی دوران زندگی خود را به ثبت برساند و تا آخرین روز حیاتش آن را به یاد داشته باشد. امروز اما به لطف وجود انواع و اقسام دوربين ه می توان تک تک لحظات زندگی و حیات جهان را به ثبت رساند و هر زمان که خواست آنها را مرور کرد.

 اينترنت

تا قبل از آمدن اینترنت کسی تصورش را هم نمی کرد که در خانه بنشیند و به راحتی بتواند با آن سوي مرزها ارتباط برقرار کند. از این رو به جرات می توان گفت اينترنت از آن دست کشفیاتی است که به سرعت توانست جای خود را در میان مردم جهان باز کند. با آمدن اینترنت، دنيا تغییرات محسوسی به خود دید که تا پیش از آن به هیچ وجه قابل تصور نبود.

 چرخ

 فکرش را هم نمی کردیم که چرخ اختراعي باشد که بتواند تغییرات زیادی در دنیا به وجود آورد. با نیم نگاهی به گذشته های دور می توان به خوبی دریافت که مردم آن روزگار چگونه به سختی اشیا و وسایل سنگین شان را جابه جا می کردند یا چطور با مشقت از این شهر به آن شهر می رفتند. چرخ اختراعی بود که به دنبال آن جرقه اختراع دیگر وسایل هم زده شد، مانند ساخت انواع وسایل نقلیه.

 تلفن و موبايل

 اختراع تلفن به عنوان یکی از مهم ترین دستگاه های ارتباط جمعی باعث شد به مرور زمان موبایل هم ساخته شود. دستگاه هایی که می توانیم به وسیله آنها هر زمان که بخواهیم و از هر کجای دنیا که باشیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم. البته در عصر حاضر و با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، امروز گوشی های تلفن دیگر مانند گذشته طرفدار ندارد، چراکه با ورود انواع و اقسام گوشي های موبايل به بازار کارمان نسبت به گذشته به مراتب راحت تر شده است. موبايل که در ابتدا تنها تفاوتش با تلفن سیار بودنش بود، امروز اما به يك ابزار كامل تبدیل شده که با آن می توانیم بسیاری از کارهای مهم و روزمره مان را انجام دهیم، بدون اینکه از خانه خارج شویم.

 يخچال 

با اختراع یخچال نگرانی برای نگهداری مواد غذایی رنگ باخت. مردم روزگاران قدیم تنها چند روز می توانستند مواد غذایی را سالم و تازه نگه دارند، اما با اختراع یخچال و ورود آن به خانه ها مشکلات نگهداری غذا و مواد غذایی به کلی از بین رفت.

 برق 

همانطور که می دانید برق یکی از مهم ترین اختراعات یا بهتر است بگوییم اکتشافاتی است که نور و روشنایی را به مردم دنیا هدیه داد. اتفاقی که امروز توانسته پایه بسیاری از اختراعاتی باشد که برای زندگی حیاتی هستند.

هواپيما 

مردم در گذشته های دور برای رفتن به شهر یا کشوری دیگر روزها و هفته ها در سفر بودند. در مسافت های طولانی هم گاهی ماه ها طول می کشید تا به مقصد برسند، علاوه بر این زمان طولانی در طول مسیر از گزند راهزنان و دزدان هم در امان نبودند، اما امروز و با اختراع هواپیما در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون هیچ ترس و نگرانی می توان به مقصد رسید.

 وسايل نقليه 

اختراع چرخ نقطه آغازی بود برای ساخت وسایل نقلیه مختلف. وسایلی که امروز به راحتی امکان جابه جایی افراد را فراهم کرده اند و می توانند مسافت هاي مختلفي را طی کنند. ماشین، اتوبوس، کامیون، موتورسیکلت و... از جمله وسایل نقلیه ای هستند که در حوزه حمل و نقل انقلابی شگرف به وجود آوردند.