کاپیتان پاورلیفتینگ ملی حفاری  در گفت و گو با مشعل:

هدف ما قهرمانی در جام باشگاه های جهان است

اولین دوره لیگ برتر پاورلیفتینگ باشگاه های  ایران، ششم تیرماه امسال با قهرمانی مقتدرانه تیم ملی حفاری اهواز در مجموعه ورزشی آزادی تهران به پایان رسید. تیم ملی حفاری با کسب این عنوان، می بایست در مسابقات پاورلیفتینگ باشگاه های جهان که مردادماه امسال به میزبانی کشورمان و در شهر ارومیه برگزار می شود، شرکت کند. در خصوص نخستین دوره لیگ برتر باشگاه های کشور و آخرین وضعیت این تیم در آستانه حضور در جام باشگاه های جهان، گفت و گویی با کاپیتان خوش اخلاق و متعهد تیم ملی حفاری اهواز، مهدی مافی غلامی که یکی از ارکان اصلی قهرمانی این تیم در لیگ برتر هم محسوب می شد،  داشتیم که باهم می خوانیم.

   با یک بیوگرافی از خودت شروع کن؟

 سال  1361 در خانواده ای ورزشی در اندیمشک به دنیا آمدم. برادرهایم در رشته  بدن سازی فعالیت می کنند و یک بردارم هم فوتبالیست است.

    پاورلیفتینگ را از چه سالی و در کجا آغاز کردی؟

رشته پاورلیفتینگ را از سال ۱۳۸۶ آغاز کردم، آن موقع سرباز بودم و در اروندکنار مشغول گذراندن خدمت بودم که هم زمان به این رشته ورزشی روی آوردم.

   تاکنون در این رشته چه عناوینی به دست آورده ای؟

  به لطف خدا توانسته ام۱۱دوره قهرمان کشور بشوم، دو دوره قهرمان آسیا شده ام و نفر سوم مسابقات جام جهانی 2018 درکشورکانادا هستم. اخیراً هم به همراه ملی حفاری اهواز قهرمان لیگ برتر باشگاه های کشور شدم.

   درخصوص مسابقات لیگ برتر و سطح این مسابقات برایمان بگو.

 اولین دوره لیگ پاورلیفتینگ با حضور ۹ تیم از سراسر کشور و در حضور بهترین های این رشته ورزشی در سه مرحله ، دور رفت ،دور برگشت و مرحله نهایی برگزار شد  که درنهایت تیم خوب و مقتدر ملی حفاری خوزستان به مقام قهرمانی رسید مسابقات در سطح خوب و بالایی برگزار شد و باید بگویم همه تیم ها با قدرت ظاهر شدند و همین باعث شد رقابت جذاب و سختی را شاهد باشیم. خدا را شکر تیم ما با غلبه بر تمامی حریفان با اقتدار به مقام قهرمانی دست یافت و من هم افتخار این را داشتم که در خدمت تیم ملی حفاری اهواز باشم  و به عنوان کاپیتان تیم به مقام اول دست یابیم و قهرمان اولین دوره لیگ پاورلیفتینگ بشویم.

    به عنوان کاپیتان تیم ملی حفاری اهواز، رمز موفقیت تیمتان در لیگ برتر چه بود؟

در مورد تیم ملی حفاری  اهواز باید بگویم که مهم ترین مسئله در مورد موفقیت این تیم به نظر بنده ، اتحاد و همدلی  تمام بچه ها و به دور از حاشیه بودن این تیم بود که این امر با کمک مربیان و مسئولین این تیم مهیا شد. باید بگویم تک تک بچه های تیم به نوعی بهترین های وزن خود در کشور و حتی آسیا هم محسوب می شوند و در این مسابقات سنگ تمام گذاشتند.

    برگزاری لیگ چه تأثیری در ارتقای رشته پاورلیفتینگ در سطح کشور دارد؟

برگزاری لیگ و همچنین پخش تلویزیونی این رویداد کمک بسیار مهمی در جهت آشنایی بیشتر عموم جامعه با این ورزش بسیار هیجان انگیز و همچنین ایجاد انگیزه برای جوانان و ورزشکاران و گرایش بیشتر آن ها به سمت ورزش خواهد کرد. از سوی دیگر اگر شما لیگ پویایی داشته باشید متعاقباً می توانید تیم ملی خیلی خوبی هم داشته باشید. این را هم باید اضافه کنم خیلی از جوانان، علاقه مند به این رشته بودند که انگیزه کافی نداشتند اما پس از برگزاری لیگ برتر، شاید بیش از ۱۰۰ نفر با خود من تماس گرفتند که چطور می توانیم در این سطح رقابت کنیم و بر تعداد علاقه مندان نیز اضافه شده است. اگر برگزاری چنین رویدادهایی تداوم داشته باشد، سطح پاورلیفتینگ ایران بالاتر هم خواهد رفت.

    برخی ها معتقدند که بدون استفاده از دارو و آمپول نمی توان وزنه زد و افتخارآفرینی کرد، نظرت به عنوان کسی که سال هاست در این رشته فعالیت دارد  و مقام های متعدد قهرمانی به دست آورده، چیست؟

یک باور اشتباه که در بین بسیاری از ورزشکاران و متأسفانه برخی از مربیان این رشته وجود دارد این است که حتماً در این ورزش باید به سراغ دوپینگ و استفاده از مواد نیروزا و انواع استروئیدها رفت، در صورتی که من از همین جا و این رسانه به همه ورزشکاران عزیز این قول را می دهم که با داشتن یک برنامه غذایی و تمرینی بهتر و حرفه ای تر و با داشتن صبر و پشتکار بیشتر هیچ وقت نیاز به این مواد نیست.  چون من خودم این راه را رفته ام، باید بگوییم که در سه سال گذشته ۵بار از بنده تست دوپینگ گرفته شد که جواب همه این تست ها منفی بوده ، فقط باید پشتکار بیشتری داشته باشند و کمی صبورانه تر این راه را ادامه بدهند.

    مردادماه امسال به عنوان نماینده کشورمان در مسابقات باشگاه های جهان حضور پیدا می کنی، به نظرت در این رقابت ها چه عنوانی را کسب می کنی؟

گام بعدی و هدف نهایی ما در تیم ملی حفاری خوزستان، شرکت پرقدرت در مسابقات لیگ جهانی پاورلیفتینگ است که مردادماه در شهر ارومیه در قالب ۱۰تیم، هشت تیم خارجی و دو تیم از کشورمان است و امیدوارم با توجه به اهمیت این مسابقات شاهد حمایت همه جانبه تمامی مسئولان استان که دغدغه ورزش استان رادارند، باشیم. اما اینکه چه مقامی به دست می آوریم باید بگویم می توانیم به واسطه میزبانی روی سکو برویم و حتی قهرمان هم شویم. تمام هدف ما قهرمانی در جام باشگاه های جهان است.

   وضعیت رشته پاورلیفتینگ در استان خوزستان را چگونه ارزیابی می کنی؟

وضعیت رشته پاورلیفتینگ در استان متأسفانه زیاد خوب نیست. اما باروی کار آمدن مسئولین هیات بدن سازی استان جناب  قاسمی و مولا و همچنین مسئول کمیته پاورلیفتینگ استان و مرد زحمت کش این رشته آقای حسین پور، مطمئنم که حال ورزش ما بسیار بهتر خواهد شد و دوباره خوزستان به قطب اول این رشته تبدیل خواهد شد.

     بزرگ ترین آرزوی ورزشی شما چیست؟

 بزرگ ترین آرزوی بنده و شاید هر پاور کار دیگر رسیدن به سکوی جهانی در قسمت مجموع هست جایی که هنوز هیچ ورزشکار ایرانی نتوانسته به این موفقیت دست یابد. همچنین المپیکی شدن و قرار گرفتن رشته  ورزشی  پاورلیفتینگ در فهرست بازی های آسیایی که قطعاً این مهم با تلاش تک تک عزیزان و ورزشکاران هرکدام به نوبه خود، دست یافتنی خواهد شد. 

     اگر صحبت خاصی داری و باقیمانده بگو ؟

همان طور که می دانید، ورزش پاورلیفتینگ یک ورزش بسیار سخت و طاقت فرساست و قهرمان شدن در سطح بین المللی در این رشته مستلزم فداکاری و  داشتن یک زندگی کاملاً حرفه ای است که این خود موجب می شود فرد ورزشکار در تنگناهای زیادی از خیلی جنبه ها قرار بگیرد، لذا از تمام مسئولان استانی اعم از مدیرکل ورزش و جوانان و همچنین ریاست هیات استان و شهرستان ها انتظار حمایت های خیلی بیشتر، درزمینه های اقتصادی و معنوی از ورزشکاران و مدال آوران آسیایی و جهانی این رشته در استان رادارم.

 

صعود همکار نفتی به بلندترین قله زاگرس

همکار شاغل در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران ـ منطقه اصفهان مرکز انتقال نفت شماره 1 مارون ـ اصفهان (شهید جابر آل خمیس امیدیه) به قله قاش مستان، بلندترین قله کوه دنا و نیز رشته کوه بزرگ زاگرس صعود کرد.

 حسن تقی زاده، کارمند ارشد مرکز انتقال نفت، طی برنامه ای 3 روزه موفق شد به قله 4400 متری قاش مستان واقع در شهر سمیرم اصفهان صعود کند.  

 حسن تقی زاده حدود ساعت 5 صبح از روستای خفر صعود را آغاز کرد و پس از رسیدن به استراحتگاه، بدون توقف به سمت قله حرکت کرد که بعد از 5 ساعت کوهپیمایی و گذر از یخچال های بزرگ که  ارتفاع برخی از آنها به بیش از 2 تا 3 متر می رسید، موفق شد به قله قاش صعود کند.

رشته کوه زاگرس از جنوب شرقی دریاچه وان در کردستان ترکیه با درخشش بی نظیر طبیعت پیرامونش، شروعی دلپذیر دارد. رشته کوه زاگرس در ادامه با بلندای چین خورده و رشته رشته، به بسیاری از استان های سرزمین ایران (استان های آذربایجان غربی، لرستان، همدان، مرکزی، اصفهان، فارس، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان تا استان های کرمان، بوشهر و هرمزگان) سر می کشد. حتی این سیر فرح بخش و مغرورانه را تا غرب و جنوب غربی کشور به زیبایی تمام تجلی می دهد. 

 قله دنا و ( قاش مستان) با ارتفاع بیش از 4459 متر مرتفع ترین قله رشته کوه زاگرس است. رشته کوه زاگرس از 44 قله مرتفع بیش از 4000 متر تشکیل شده است.                           

 

شروع لیگ برتر فوتبال ساحلی با درخشش پارس جنوبی

هفته نخست لیگ برتر فوتبال ساحلی باشگاه های ایران با پیروزی پرگل مدافع عنوان قهرمانی شروع شد . در اولین دیدار فصل جدید رقابت های لیگ برتر فوتبال ساحلی باشگاه های ایران  تیم فوتبال ساحلی پارس جنوبی در دربی استان بوشهر به مصاف تیم پاس گناوه رفت که موفق شد در دیداری پرگل با نتیجه 5 بر یک حریف خود را شکست دهد تا قهرمان فصل گذشته رقابت های لیگ برتر ضمن به رخ کشیدن قدرت خود ، در اولین گام برای سایر حریفان خط ونشان کشیده باشد.  میر سالمی، مصطفی کیانی، احسان درا (دو گل) و مجتبی نجفی زننده گل های شاگردان میهن دوست در این دیدار بودند. تنها گل پاس گناوه را علی رضا بهروزی به ثمر رساند.  دربی بوشهری ها  در لیگ برتر فوتبال ساحلی ایران یک مهمان ویژه داشت. مهمانی که این روزها برای دیدن خانواده اش راهی بوشهر شده تا پس از استراحتی کوتاه راهی پرتغال شود.

مهدی طارمی ستاره بوشهری و ملی پوش پورتو که رابطه صمیمانه ای با بازیکنان و مربی تیم ساحلی پارس جنوبی دارد، در ورزشگاه دهکده گردشگری امام علی حاضر شد و این بازی را از نزدیک نظاره گر بود.

 

همکار نفتی مسئول روابط عمومی کیوکوشین استان کرمان شد

همکار نفتی در شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، منطقه جنوب شرق،  به عنوان مسئول روابط عمومی ورزش کیوکوشین استان کرمان انتخاب و معرفی شد.

محمدرضا ضیغمی نژاد، به عنوان مسئول روابط عمومی رشته کیوکشین کاراته ماتسوئی استان کرمان کار خود را شروع کرد.

یاسر دهقانی، مسئول امور ورزش منطقه با تایید این خبر گفت: محمدرضا ضیغمی نژاد، همکار شاغل در واحد امور اداری منطقه حکم انتصاب به عنوان مسئول روابط عمومی رشته ورزشی کیوکشین کاراته ماتسوئی استان کرمان را از نماینده این رشته ورزشی در استان کرمان دریافت کرد.

وی بیش از 30 سال است در این رشته فعالیت می کند و علاوه بر تجربه مربیگری و داوری در این رشته دارای کمربند سیاه، دان 6 از فدراسیون کاراته است و پیش از شرایط همه گیری کرونا، مربی کاراته فرزندان کارکنان ساکن شهرک نفت رفسنجان بود.