زنگ مصرف بهینه گاز به صدا درآمد

برنامه ریزی برای  بهینه سازی  300  هزار موتورخانه

مشعل ارزان ترین، پاک ترین، سهل الوصول ترین انرژی در جهان، انرژی حاصل از بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف است. شرکت ملی گاز ایران همسو با سیاست های کلان وزارت نفت، مبنی بر بهینه سازی مصرف گاز طبیعی و در نتیجه کاهش آلودگی هوا و هزینه مشترکان، همچنین ایجاد اشتغال در کشور، «طرح ملی بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری» را در دستور کار قرار داده تا با حمایت مالی و فنی از آن دسته از مشترکان گاز طبیعی که سیستم موتورخانه مرکزی گرمایشی دارند، نسبت به بررسی وضع فنی آنها به صورت رایگان اقدام شود. در همین حال، معاون امور مهندسی و بهره برداری مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران، درباره اجرای «طرح ملی بهینه سازی موتورخانه واحدهای مسکونی و تجاری» می گوید: «22 مهرماه سال 99، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در کنفرانس خبری با رونمایی از سامانه این طرح، رسما اجرای پروژه را اعلام کردند و ضمن ابلاغ به شرکت های گاز استانی، تبلیغات آن نیز آغاز شد.» به گفته احمد رعیتی، کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از آلودگی هوا از مهم ترین اهداف اجرای این طرح است. طبق بررسی های انجام شده، اجرای این طرح موجب کاهش 10 درصدی میزان مصرف انرژی هر موتورخانه خواهد شد.  وی تاکید می کند: «در حال حاضر تنظیم مشعل، عایقکاری و نصب رسوب گیر مغناطیسی یا الکترونیکی از جمله اقدام هایی است که با اجرای این طرح در موتورخانه ها صورت می پذیرد؛ اما در آینده نه چندان دور تصمیم داریم که سیستم هوشمند موتورخانه را بر روی 100 هزار موتورخانه نصب و راه اندازی کنیم.» معاون امور مهندسی و بهره برداری مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران درباره اعتبار و واحدهای مشمول این طرح می گوید:« 2 میلیارد دلار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است. واحدهای مسکونی، تجاری و اداری شامل این طرح می شوند که در مرحله اول، اولویت با واحدهای مسکونی است.»

رعیتی ادامه می دهد: 300 هزار موتورخانه برای اجرای این طرح درنظر گرفته شده که تا امروز 7 هزار و 456 مشترک برای استفاده از این طرح، ثبت نام کرده اند. از این تعداد تاکنون موتورخانه 392 مشترک بهینه سازی شده است.»

وی در ادامه با اشاره به نحوه ثبت نام مشترکان در این طرح اعلام می کند:« مشترکان و مجریان طرح می توانند با مراجعه به آدرس https://goc.nigc.ir در این طرح ثبت نام کنند. آموزش های لازم برای ثبت نام نیز در این سامانه موجود است. شرکت های متقاضی نیز همانند مشترکان می توانند با مراجعه به این سایت برای حضور و کار در این طرح اعلام آمادگی کنند. بعد از بررسی های لازم، مشترکانی که درخواست بهینه سازی موتورخانه های خود را داشته اند با شرکت های مجری موافقت نامه ای را امضا می کنند و اقدام های لازم صورت می پذیرد. پرداخت های مالی به شرکت ها نیز بعد از صدور فاکتور رسمی انجام می شود.»

معاون امور مهندسی و بهره برداری مدیریت گازرسانی شرکت ملی گاز ایران در پایان تاکید می کند: «بهینه سازی مصرف انرژی تعریف خاصی ندارد و نمی توان یک معیار برای آن تعیین کرد؛ اما در یک مفهوم کلی هر چقدر طریقه استفاده ما از انرژی و منابع انرژی درست تر باشد، مصرف انرژی بهینه ای خواهیم داشت. بهینه سازی مصرف انرژی به این معنا نیست که از انرژی استفاده نکنیم یا کمتر استفاده کنیم؛ بلکه به این معناست که کافی و صحیح استفاده کنیم و از هدر رفتن آن به هر نحوی جلوگیری کنیم.»