نگاهی گذرا به ورزش قهرمانی بانوان نفت در سالی که گذشت

 فوتسال پالایش نفت آبادان پرچم دار بود

مشعل: سال گذشته به دلیل همه گیری ویروس کرونا در جهان و درگیری تمام کشورها با شیوع این ویروس، سال سختی از نظر بهداشتی و اقتصادی بود، لیگ های ورزشی در تمام دنیا تحت تأثیر تبعات شیوع این بیماری قرار گرفتند و با مشکلات زیادی مواجه شدند. ورزش ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود البته ورزش زنان و لیگ های بانوان ایران لطمه های مهلک تری دید. سال ۹۹ با چند لیگ ناتمام از سال ۹۸ آغاز شد، اما به دلیل شرایط نامساعد، پرونده این لیگ ها ناتمام بسته شد. در نیمه ابتدایی سال، ورزش زنان و لیگ های بانوان به دلیل شرایط موجودتعطیل شده بود تا اینکه در نیمه دوم سال با وجود مشکلات زیادی که وجود داشت، لیگ ها کم کم شروع به فعالت کردند. در لیگ های مختلف زنان بودند تیم هایی که به دلیل ابتلای بازیکنان به کرونا با مشکل مواجه شدند، اما در انتها لیگ ها با سلامتی بازیکنان به انتها رسید.  سهم نفتی ها در ورزش قهرمانی و دربخش بانوان و حضور در لیگ مختلف ورزشی 7 تیم بود که با توجه به شرایط کرونایی و نیز شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه باید گفت نتایج قابل قبولی گرفتند که در خور نام ورزش نفت بود.

تیم بسکتبال بانوان پالایش نفت آبادان و تیم بسکتبال بانوان گاز تهران در لیگ برتر بسکتبال بانوان باشگاه های ایران حضور داشتند. تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان و تیم فوتسال بانوان ملی حفاری اهواز در لیگ برترفوتسال بانوان باشگاه های ایران حضور داشتند. تیم هندبال بانوان  تأسیسات دریایی در لیگ برتر باشگاه های ایران حضور داشت. تیم هندبال بانوان نفت و گاز گچساران در لیگ دسته یک حضور داشت و تیم فوتبال بانوان پالایش گاز ایلام در لیگ برتر فوتبال بانوان باشگاه های ایران حضور داشت.

تیم های بانوان نفتی در رقابت های مختلف ورزشی در سالی که گذشت، بیشتر از بازیکنان بومی، جوان  و بعضاً شرکتی استفاده کردند که باید گفت این یک حرکت رو به جلو در ورزش نفت به شمار می رود.

باید گفت اگرازنتایج تیم بسکتبال بانوان گاز تهران بگذریم، 6 تیم دیگر موفق شدند مانند سال های گذشته نتایج قابل قبولی بگیرند.   

مسابقات لیگ برتر فوتسال بانوان باشگاه های ایران، آخرین مسابقات بانوان بود که در کشور برگزار شد و تیم فوتسال بانوان پالایش نفت آبادان موفق شد برای دومین مرتبه در طول دوران حضور خود در این مسابقات مقتدرانه به قهرمانی برسد. بانوان فوتسالیست پالایش نفت آبادان تنها ورزشکاران نفتی بودند که در ورزش بانوان کشور بر سکوی قهرمانی تکیه زدند. تیم فوتسال بانوان ملی حفاری اهواز دیگر نماینده نفتی ها در این مسابقات که رقابت شانه به شانه ای با پالایش نفت آبادان داشت ، با اول شدن در گروه خود قدم به مرحله نهایی گذاشت اما درنهایت به مقام چهارمی بسنده کرد. لازم به ذکر است تیم  ملی حفاری اهواز با اینکه به مقام چهارم رسید اما درراه قهرمانی پالایش نفت آبادان نقش اساسی داشت و به قول معروف پایه گذار قهرمانی این تیم بودند. 

در لیگ برتر بسکتبال بانوان هم نفتی ها دو نماینده داشتند. تیم بسکتبال بانوان پالایش نفت آبادان و تیم  بانوان گاز تهران. آبادانی ها که از سرمربی سابق تیم ملی بهره می بردند، مسابقات را مقتدرانه شروع کردند و با اقتدار در مرحله مقدماتی اول شدند و با عبور از مرحله پلی آف به نیمه نهایی رسیدن ولی در این مرحله نتوانستند نمایش خوبی ارائه کنند و با دوشکست در مرحله نیمه نهایی و نیز بازی رده بندی درنهایت به مقام چهارم بسنده کردند. تیم گاز تهران که سابقه قهرمانی در لیگ را با خود به یدک می کشید، در فصلی که گذشت بسیار ضعف ظاهر شد و درنهایت در پلی آف هم موفق عمل نکرد تا به لیگ دسته یک سقوط کند. حالا این تیم باید فصل آینده برای برگشت به لیگ برتر در لیگ یک، راه سختی را طی کند.

در رشته هندبال بانوان هم دوتیم نفتی داشتیم یکی در لیگ برتر و یکی در لیگ دسته یک که به مصاف حریفان خود رفتند. تیم هندبال بانوان تأسیسات دریایی که از قهرمانان نفتی این رشته به شمار می رود و همواره در سال های گذشته بین 4 تیم اول لیگ برتر باشگاه های ایران حضورداشته در فصلی که گذشت به مقام چهارم بسنده کرد. تیم هندبال بانوان تأسیسات دریایی در گروه  خود در مرحله مقدماتی دوم شد و به مرحله نهایی صعود کرد ولی در این مرحله با دوشکست در مرحله نیمه نهایی و رده بندی به مقام چهارم رسید. اما تیم هندبال بانوان نفت و گاز گچساران که در لیگ دسته یک ایران حضور داشت به مقامی بهتر از چهارمی دست پیدا نکرد. تیم هندبال بانوان نفت و گاز گچساران با تیمی بومی و جوان و نیز شرکتی برای برگشت به لیگ برتر سخت تلاش کرد. این تیم در مرحله گروهی با کسب مقام دوم در گروه خود به مرحله نیمه نهایی صعود کرد اما در این مرحله با دو شکست در نیمه نهایی و بازی رده بندی در نهایت به مقام چهارم رسید.

تیم فوتبال بانوان پالایش گاز هفتمین تیم نفتی بود که در مسابقات قهرمانی کشور حضور داشت.  تیم بانوان پالایش گاز ایلام هم با ترکیبی بومی و جوان قدم به مسابقات گذاشته بود. این تیم که در گروه بسیار سختی همراه با قهرمان و نایب قهرمان دوره قبل حضور داشت که درنهایت با ارائه بازی های درخورشان توانست در گروه خود با کسب 18 امتیاز به مقام سوم برسد ولی این امتیاز و کسب مقام سوم برای حضور در مرحله نیمه نهایی و پایانی کافی نبود.

حال با توجه به نتایج کسب شده توسط بانوان نفتی در رقابت های مختلف ورزشی در فصلی که گذشت، باید گفت سال پر بار و موفقی را سپری کردند و مایه مباهات ورزش قهرمانی نفت بودند و هستند. بانوان ورزشکار نفتی نشان دادند پا به پای مردان  حرکت می کنند و حتی در برخی رشته ها  نیز برتر نشان دادند و باید گفت در سالی که فقط یک تیم ورزشی نفتی آقایان در سطح لیگ برتر در کشور با توجه به کثرت تیم های حاضر در بخش مردان و رشته های مختلف به قهرمانی رسیده است( تیم فوتبال ساحلی پارس جنوبی )، کاری کارستان انجام داده اند که قابل تقدیر است.  

 

نفتی ها با دو تساوی در اردوی تهران  به آبادان برگشتند

اردوی تدارکاتی تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بعد از 15 روزبه پایان رسید.  تیم فوتبال صنعت نفت آبادان از تاریخ 9 خردادماه اردوی آماده سازی و تدارکاتی خود را در تهران برپا کرد و طی این مدت ضمن برگزاری تمرینات اقدام به انجام دو بازی دوستانه کرد.  شاگردان سیروس پور موسوی در اردوی تهران ابتدا به مصاف تیم فوتبال سپاهان رفتند که با این تیم به تساوی یک بریک رسیدند. ابتدا طالب ریکانی با یک ضربه کاشته از پشت محوطه جریمه دروازه سپاهانی ها را باز کرد. در ادامه داور یک خطا و ضربه پنالتی برای سپاهان اعلام کرد که منجر به اخراج محمد مطلق زاده هافبک نفتی ها شد. سجاد شهباز زاده از روی نقطه پنالتی توپ را وارد دروازه حامد فلاح زاده کرد و بازی به تساوی کشیده شد. آبادانی ها در ادامه برگزاری اردوی خود در تهران در دومین بازی تدارکاتی  به مصاف پرسپولیس رفتند که در این دیدار هم به نتیجه تساوی 2 بر 2 دست پیدا کردند. گل های  صنعت نفت آبادان را  امیرحسین فرهادی دقیقه  ۱۰ و طالب ریکانی دقیقه ۵۹ به ثمر رساندند  و برای پرسپولیس در این دیدار مهدی عبدی دقایق ۵۲ و ۵۶ گلزنی کرد.   اردوی  تدارکاتی نفتی ها هفته گذشته بعد از 15 روزبه پایان رسید و اعضای تیم صنعت نفت به آبادان بازگشتند تا بعد از چند روز استراحت دور جدید تمریناتشان را در این شهر دنبال کنند. صنعت نفت در اولین بازی رسمی بعد از خاتمه تعطیلات لیگ مقابل سایپا تهران به میدان خواهد رفت.

 

مدیرعامل باشگاه حفاری:

 سرمربی تیم فوتسال این هفته    مشخص می شود

مدیرعامل باشگاه ملی حفاری اهواز از انتخاب سرمربی بومی تیم فوتسال آقایان این باشگاه در هفته آینده خبر داد.

سید سالار محمد نیا، مدیرعامل باشگاه ملی حفاری اهواز درباره تکلیف سرمربی جدید تیم فوتسال ملی حفاری اهواز گفت: هنوز سرمربی تیم فوتسال حفاری برای فصل جدید لیگ برتر مشخص نشده است، البته در حال بررسی چند گزینه بومی برای این سمت هستیم و هفته آینده سرمربی تیم معرفی خواهد شد. مدیرعامل باشگاه ملی حفاری اهواز بابیان این که منتظر اتمام مسابقات فوتبال امید ملی حفاری و سپس طبق روال گرفتن اخذ مجوز برای فعالیت تیم هایمان در بخش قهرمانی هستیم، افزود: تیم فوتسال ملی حفاری را در حد وسع و توان مالی مان می بندیم و هدف استفاده از کادر بومی و بازیکنان بومی برای تیم فوتسال باشگاه و رسیدن به عنوان قهرمانی است. البته بودجه ما واقعاً با دیگر تیم های فوتسال قابل قیاس نیست اما تمام تلاشمان را برای کسب موفقیت می کنیم.

سید سالار محمد نیا در ادامه با اشاره به جوانان خوزستانی گفت: جوانان و بازیکنان خوزستانی خوبی داریم و می خواهیم با همین جوانان از اعتبار فوتسال حفاری دفاع کنیم. درهرصورت امسال نیز هدف ما سرمایه گذاری روی جوانان و کادر فنی بومی است، البته در پست هایی که بازیکن بومی مناسب پیدا نکنیم، اقدام به جذب بازیکن غیربومی خواهیم داشت. مدیرعامل باشگاه ملی حفاری اهواز در پاسخ به این سؤال که گفته می شود داوودی نزدیک ترین گزینه برای نشستن روی نیمکت تیم فوتسال حفاری است، گفت: ما از این مربی و مربیان خوزستانی دیگر و حتی کیاوش علاسوند سرمربی فصل قبل تیم، برنامه خواستیم و کمیته فنی باشگاه در حال بررسی این برنامه ها است. هر آنچه بوده در حد رایزنی و صحبت بوده و هنوز با هیچ مربی مذاکره نهایی یا عقد قرارداد صورت نگرفته است. محمد نیا در پایان عنوان کرد: درنهایت نیز هر مربی که برنامه هایش به اهداف و برنامه باشگاه، نزدیک و عملی تر باشد، به عنوان سرمربی تیم فوتسال حفاری انتخاب می شود.

 

صعود مشترک کارکنان نفت و گاز      به ارتفاعات  كانی شيخان

  گروهی از همکاران شرکت ملی نفت ایران و گاز مهاباد در یک برنامه کوهنوردی  مشترک ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی به ارتفاعات سه كانيان در شهرستان مهاباد در استان آذربايجان غربي و از رشته کوه زاگرس صعود کردند.   9 نفرازهمکاران شرکت ملی نفت ایران و ستاد وزارت نفت به همراه 3 نفر از همکاران و کوهنوردان شركت گاز شهرستان مهاباد با حضور در دهكده سه كانيان به سمت ارتفاعات  2700 متری كاني شيخان حرکت کردند و بعد از 5ساعت کوه پیمایی به قله رسیدند. در دهكده سه كانيان بيش از  25 كمپ كوهنوردي مجهز به وسايل گرمايشي وجود دارد كه كوهنوردان هنگام صعود به ارتفاعات اين منطقه از آن ها براي استراحت و برگزاري کلاس های آموزشي  کوهنوردی استفاده می شود.  این روستا و ارتفاعات مشرف به سد مهاباد قرار دارد.  همکارانی که در این صعود شرکت داشتند عبارتنداز:

 عبدالوهاب مريمي (رئيس اداره گاز مهاباد)، كيوان رسول زاده ( مسئول  اداري مالي و كالاي گاز مهاباد)، ابوبكر اصلي راد( مسئول انشعابات و نصب تجهيزات گاز مهاباد)، سيد مصطفي احمدي نسب، عبدالله امامي، محسن صداقت، مسعود اصغري، عبدالرسول درويشي، حسن نعيمي پور، حسن حكيمي، منصور رحيم زادگان و حسين باقر زاده( سرپرست گروه ).