گفت و گو با همکار نفتی و پیشکسوت فوتبال

هیچوقت کارت قرمز نگرفته ام

مشعل فوتبال را از دوران کودکی و نوجوانی در کوچه پس کوچه ها شروع کرد. به خاطر استعدادی که داشت، خیلی سریع قدم به دنیای حرفه ای گذاشت و نخستین بازی های خود را در آموزشگاه های کشور انجام داد. به خاطر برادرش پست دروازه بانی را انتخاب کرد و حالا بعد از سال ها در کسوت مربیگری به آموزش دروازه بان ها می پردازد. حسین آقا سفیدی  همکار شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی، دروازه بان و مربی فوتبال و فوتسال است  که به «حسن خلق »معروف است. با حسین آقا سفیدی در گفت و گویی خواندنی به نحوه علاقه مندی اش به دروازه بانی پرداخت و از خاطرات خوب فوتبالی اش یاد کرد و داشتن اخلاق جوانمردانه و خوب  را از اولویت های مهم برای ورزشکاران دانست. باهم این گفت و گو را می خوانیم.

  از خودتان برایمان بگویید؟

حسین آقا سفیدی هستم. 55 ساله. سال 69 در پتروشیمی اراک استخدام شدم و بعد از 21 سال کار در سال 1389 با حکم انتقالی به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی آمدم و در واحد تعمیرات خط این منطقه در سمت تکنیسین ارشد نگهداری و تعمیرات خطوط انجام وظیفه می کنم.

   فوتبال را از چه سالی و از کجا شروع کردید؟

من هم مثل همه پسربچه ها علاقه زیادی به فوتبال داشتم و از کوچه پس کوچه شروع کردم اما در ادامه به صورت باشگاهی و رسمی وقتی که کلاس پنجم ابتدایی بودم، در سال 53 به عنوان دروازه بان منتخب آموزشگاه های استان بازی کردم و از سال 82 در کسوت مربیگری و فوتسال پیشکسوتان کارم را ادامه دادم.

   از چه زمانی متوجه علاقه مندی خود به دروازه بانی شدید؟

داستان آن مفصل است. اول به خاطر تنبلی دروازه بان شدم و بعد به خاطر کشف استعدادهایم در این پست و تشویق برادرم دروازه بانی را ادامه دادم. برادر بزرگ تر من که دروازه بان خوبی در استان مرکزی بود و من در کنار ایشان در همان باشگاه فوتبال بازی می کردم و کم کم به دنباله روی از ایشان به دروازه بانی بیشتر علاقه مند شدم. تا اینکه با مفقودالاثر شدن برادرم در جنگ و به خاطر وابستگی شدید من به ایشان، فوتبال را از سال 61 تا اواسط 64 کنار گذاشتم و بالاخره در سال 64 با دعوت دوستان و هم بازی های قدیمی مجدد به فوتبال برگشتم و درنهایت دروازه بان ماندم.

   در چه تیم هایی فوتبال بازی کرده اید؟

در سال 64 در لیگ تیم های برتر استان ها، به عنوان دروازه بان برای منتخب استانی انتخاب شدم و تا سال 67 دروازه بان منتخب استان بودم. بعد از سال 67 دیگر فوتبال به صورت لیگی نبود و باشگاهی شد و من در کمباین سازی اراک و در جام حذفی سال 1369 کشور در ورزشگاه آزادی نیز بازی کردم. سال های 69 تا 71 را در تیم آلومینیوم اراک بازی می کردم و در سال 69 با استخدام در پتروشیمی اراک، فوتبال و فوتسال را به کمک برخی دوستان در این شرکت بنیان گذاری کردیم و نیز مدرسه فوتبال پتروشیمی را تأسیس کردیم. در سال های 82 تا 88 در کسوت مربیگری تیم پتروشیمی انجام وظیفه کردم واز سال 89 هم در خدمت تیم  خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه مرکزی به عنوان مربی و دروازه بان هستم و در مسابقات پالایش و پخش و وزارت نفت چندین بار قهرمانی را از آن خود کرده ایم.

   چه شد در میان این همه رشته فوتبال را انتخاب کردید؟

فوتبال یک بازی گروهی است و بازی با تیم های مختلف در مقطع های متفاوت، دوستان زیادی را برای انسان به یادگار می گذارد و گروه زمانی موفق می شود که صمیمیت بین همه اعضای گروه باشد. عباس دربندی و ابوالفضل قدیمیان از هافبک های خوب فوتبال و از دوستان خوب من هستند و توپ ما را به هم نزدیک کرد. یکی از جذابیت های توپ گرد و فوتبال این است که افراد را به هم نزدیک می کند، فرقی نمی کند درتیم مقابل بازی کند یا تیم خودی برای همین من فوتبال را انتخاب کردم.

   اخلاق در ورزش و فوتبال چقدر مهم است؟

 در ورزش و فوتبال اخلاق حرف اول را می زند و کسی که ورزش می کند، باید روحیه ورزشی داشته باشد. برای مثال دروازه بانی که از روی فوروارد حریف می پرد تا او آسیب نبیند درصورتی که گل نشدن نیز برایش مهم است ، جوانمردی می کند. حرفه ای های فوتبال معمولاً اخلاق را رعایت می کنند و راز موفقیت ورزشکار این است که اخلاق را رأس کارهایش بگذارد. تکنیک های فوتبالی فردی و گروهی را با کار مداوم و مربی خوب می توان آموخت، اما داشتن اخلاق جوانمردانه و خوب باید در رأس آن قرار گیرد.

   تا کنون کارت قرمز گرفته اید؟

به هیچ عنوان. در تمام سال هایی که بازی کردم، شاید فقط 4  و یا 5 کارت زرد گرفته باشم. آن هم به خاطر اتلاف وقت بوده  و نه خطا کردن.

   فرق فوتبال گذشته با الان در چیست؟

در فوتبال قدیم نقش پول کمرنگ تر بود و تعداد بیشتری به خاطر علاقه و عرق پیراهن فوتبال بازی می کردند، اما امروزه  فوتبال یک شغل محسوب می شود و به خاطر عدم مدیریت صحیح، فوتبال امروز دیگر شفاف نیست و مسائلی در آن شکل می گیرد که دوست داران گذشته فوتبال را مجبور به حاشیه نشینی کرده است. بنده نیز به خاطر این گونه مسائل فوتبال و دروازه بانی را به صورت حرفه ای ادامه ندادم.

   بازی کردن بهتر بود یا مربیگری؟

هرکدامشان حس ها و تجربیات خاص خودش را داشت و دارد. تمام بازی هایی که به عنوان بازیکن بازی کردم،

دریادم مانده است و نیز تمام گل هایی که زده ام و خورده ام و هرکدام لذت خود را داشت.

 در کسوت مربیگری آزردگی بیشتر است و به قول معروف عشق به فوتبال است که مربی را کنار زمین نگه می دارد. بهترین خاطرات مربیگری من از دورانی است که مربی بچه های پاک و بی حاشیه بودم.

   طرفدار آبی هستید یا قرمز؟

هرکس فوتبال را خوب بازی کند و تماشاچی لذت ببرد، مستحق تشویق است.

   قشنگ ترین خاطره ورزشی که وقتی به آن فکر می کنید مزه می دهد، چیست؟

پنالتی آخر در بازی با پتروشیمی شیراز بود. با اینکه دروازه بان پتروشیمی اراک بودم، پنالتی آخر را من زدم و گل شد و به فینال مسابقات صنایع پتروشیمی راه پیدا کردیم.

 جمعیت خوشحالی می کردند و به من می گفتند اشمایکل. روز بسیار خوبی بود، فکر می کنم لایق این لقب نبودم، اما خوشحالی هواداران  برایم خوشحال کننده بود.

   ازنظر شما بهترین بازیکن فوتبال تاریخ کیست؟

مارادونا بهترین و کامل ترین فوتبالیستی بود که وجود داشت.

   بهترین دروازه بان و مربی ازنظر شما کیست؟ 

داسایف روسی بهترین دروازه بانی بودم که دیدم. به نوعی الگوی خود من هم بود.

مربی خوب زیاد داریم. نمی شود گفت کدام بهترین است.همه مربی ها خوب هستند.

 

پیمایش خط الراس قله سبزه قبا تا قله سردره با دوچرخه

برای نخستین بار خط الراس قله سبزه قبا تا قله سردره در روستای مانیزان در اقدامی ورزشی ارزشی زیر پای دوچرخه سوار منطقه مرکزی قرار گرفت.  ارسلان اکبریان، رئیس واحد حقوقی منطقه و دوچرخه سوار پیشکسوت و خوش نام، با همت و تلاش خستگی ناپذیر خود توانست برای نخستین بار خط الراس قله سبزه قبا تا قله سردره در روستای مانیزان را به مسافت 20 کیلومتر طی کند و برگ زرین دیگری را در کارنامه درخشان ورزشی خود به ثبت برساند. این خط الراس  از روستای گلپر آباد شهرستان ملایر شروع می شود و  بعد از رسیدن به قله زیبای سبزه قبا در ادامه  مسیر با گذشتن از روستاهای  بابلغانی و مانیزان به قله سردره ختم می شود که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است و چشم هر ورزشکار و کوهنوردی را به خود جذب می کند. اکبریان از مربیان حاذق و شایسته  فدراسیون دوچرخه سواری، رئیس هیئت دوچرخه سواری و از کوهنوردان شهرستان ملایر است که  توانسته است با برگزاری برنامه ها و همایش های متنوع فرهنگی ورزشی به مناسبت های مختلف با همکاری ریاست اداره ورزش و جوانان در رشته ورزشی دوچرخه سواری در دو بخش آقایان و بانوان در رده های پایه تا جوانان و بزرگ سالان فعالیت و تلاش مطلوبی داشته باشد.

 

بدهی سرمربی تیم ملی به باشگاه نفت آبادان پرداخت شد

با پرداخت پول از سوی فدراسیون فوتبال؛ مشکل اسکوچیچ و صنعت نفت حل شد. فدراسیون فوتبال اعلام کرد که مشکل مالی به وجود آمده میان دراگان اسکوچیچ و باشگاه صنعت نفت آبادان با پرداخت پول از سوی این فدراسیون حل شد. با توجه به جدایی دراگان اسکوچیچ از باشگاه صنعت نفت آبادان و اختلاف هایی که بین این مربی و مدیران این باشگاه ایجاد شد، در نهایت با رایزنی و توافق با شهاب الدین عزیزی خادم، رئیس فدراسیون فوتبال دو طرف در موضوع مطالبات باشگاه به توافق رسیدند. به این ترتیب مشکل باشگاه آبادانی و سرمربی سابق این تیم با پرداخت این مطالبات توسط فدراسیون حل شد. دراگان اسکوچیچ در میانه فصل گذشته  لیگ برتر در حالی از تیم صنعت نفت آبادان جدا شد که طبق قراردادش در صورت پیوستن به تیم دیگری باید مبلغ 140 هزار دلار غرامت به باشگاه صنعت نفت پرداخت می کرد. پس از حضور این مربی کروات در تیم ملی ایران، پیگیری باشگاه نفت آبادان برای دریافت مبلغ توافق شده از اسکوچیچ به نتیجه نرسید و این باشگاه سرانجام تصمیم گرفت به فیفا شکایت کند، اما فدراسیون فوتبال این مشکل را با پرداخت 70 هزار دلار به باشگاه صنعت نفت آبادان حل کرد.

 

رئیس هیات مدیره نفت آبادان:

تیم و سرمربی را حمایت می کنیم

  با همکاری فدراسیون فوتبال بالاخره بدهی سرمربی تیم ملی به باشگاه صنعت نفت آبادان پرداخت شد.

حسن نصر اصفهانی، رئیس هیات مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان با تایید این خبر گفت: طبق حکم فیفا ما باید 70 هزار دلار از اسکوچیچ می گرفتیم که فدراسیون این مبلغ را تقبل کرد و فکر می کنم به صورت ریالی پرداخت شد. دنبال پول مان بودیم و برای باشگاه صنعت نفت تفاوتی نداشت چه کسی این پول را می پردازد. با این مبلغ می توان بخشی از مشکلات باشگاه را حل کرد.

رئیس هیات مدیره باشگاه صنعت نفت آبادان درباره صعود تیم ملی فوتبال کشورمان با هدایت سرمربی سابق نفت آبادان به مرحله نهایی مقدماتی جام جهانی 2022  گفت: از ابتدا هم گفتیم اسکوچیچ مربی توانمندی است. اکنون او به عنوان مربی تیم ملی قضاوت می شود، اما من در کار فنی دخالت نمی کنم. خیلی خوشحالیم تیم ما به مرحله بعدی جام جهانی صعود کرد، برای اولین بار بحرین را در منامه شکست داد و پس از چندین سال عراق را در یک بازی رسمی شکست داد. خوشحالیم تیم ملی کشورمان رو به رشد است. رئیس هیات مدیره باشگاه صنعت نفت درباره آخرین وضعیت این تیم در آستانه شروع مجدد رقابت های لیگ برتر گفت: تیم ما شرایط خوبی دارد. یک اردوی خوب در تهران داشت که به روند بهتر شدن تیم خیلی کمک کرد. اکنون هم بازیکنان و مربیان صنعت نفت زحمت می کشند و برای  دیدارهای بعدی آماده می شوند.نصر اصفهانی درباره مباحث مطرح شده درباره احتمال تغییر در کادر فنی صنعت نفت در صورت تداوم نتایج ضعیف این تیم تصریح کرد: از رسانه ها می خواهم برای تیم ما حاشیه درست نکنند. نصر اصفهانی درباره اینکه آیا مسعود شجاعی برای فصل آینده گزینه سرمربیگری نفت آبادان است، توضیح داد: افتخار می کنیم که شجاعی به عنوان بچه آبادان و بازیکن سابق ما به چنین جایگاهی در فوتبال کشورمان رسید. بچه خیلی خوب و توانمندی است که در اروپا و اسپانیا بازی کرده است اما برای اولین بار است که چنین خبری می شنوم. ماهم از این موضوع استقبال می کنیم، اما بگذارید فصل تمام شود و بعد در این مورد صحبت کنیم. الان وقت حمایت از تیم و سرمربی تیم است تا در ادامه لیگ نتایج مطلوب بگیرند.