فرزند فوتبالیست نفتی در گفتگو با مشعل:

هدفم بازی در تیم ملی و حضور در اروپاست

مانند تمام پسر بچه ها که عاشق توپ گرد هستند، فوتبال را از سنین کودکی و نونهالی در کوچه پس کوچه ها شروع کرد. استعداد او باعث شد که از 8 سالگی به عضویت تیم های پایه ای نفت تهران در بیاید و پس از طی مسیر رشد و ترقی، امروز در بالاترین سطح فوتبال ایران بازی می کند. محمدعرفان معصومی، بازیکن تیم فوتبال شهر خودرو مشهد که در لیگ برتر بازی می کند، می خواهد به تیم ملی برسد و حضور در تیم های اروپایی از اهداف آینده اوست. محمدعرفان، فرزند اکبر معصومي، رييس خدمات اداري اجتماعي شركت خطوط لوله ومخابرات نفت ايران و بازیکن سابق تیم فوتبال نفت تهران است. با محمد عرفان معصومی در خصوص فوتبال و اینکه چه شد فوتبالیست شد و چه برنامه هایی برای آینده دارد، گفت وگویی داشتیم که باهم می خوانیم.

  با یک بیوگرافی از خودت شروع کن؟

متولد فروردین 1375 و دانشجوی رشته کارشناسی تربیت بدنی هستم.  به نوعی فوتبال شغل اصلی من به حساب می آید .

 ورزش و فوتبال را از چه زمانی شروع کردی؟

به واسطه اینکه پدرم فوتبالیست بوده و از آنجا که مثل تمام پسر بچه های دیگرکه توپ و فوتبال را دوست داشتند، من هم به فوتبال خیلی علاقه من بودم و برای همین از 8 سالگي وارد تيم زير 10 ساله هاي باشگاه نفت تهران شدم و الان 16 سال است كه فوتبال را به صورت حرفه اي دنبالم مي كنم.

 پس باید گفت پدرت باعث شد که فوتبالیست شوی؟

خودم هم خیلی علاقه داشتم، اما فوتبالیست بودن پدرم و تشویق های او باعث شد که هم فوتبال را انتخاب کنم و هم با جدیت این رشته را ادامه دهم.

 به غیراز فوتبال، ورزش دیگری هم به صورت حرفه ای انجام دادی و اصلا به رشته دیگری علاقه داشتی؟

من به رشته دیگری علاقه نداشتم و این طبیعی بود چون خیلی به فوتبال علاقه داشتم ودارم و برای همین سمت هیچ رشته ای به غیر از فوتبال نرفتم.

 فوتبال را تا چه زمانی ادامه می دهی؟

طبیعتا تا زمانی که بتوانم وقدرت داشته باشم، فوتبال را ادامه می دهم. اما این راهم همه می دانند در فوتبال سن و سال وجود ندارد بلکه بستگی به آمادگی و توانایی شما دارد. برای همین تاکید دارم تا زمانی که توانایی داشته باشم، به فوتبالم ادامه می دهم.

 سقف آرزوهای محمد عرفان معصومی در فوتبال کجاست؟ 

اولین آرزوی یک فوتبالیست، رسیدن به تیم ملی است و من هم تمام تلاش خودم را می کنم که به تیم ملی برسم، اما بعد از رسیدن به تیم ملی دوست دارم لژیونر شوم و به یک تیم خوب اروپایی بروم.

 تا الان درچه تیم هایی  بازی کردی؟

همان طور که گفتم، فوتبال را از نونهالان نفت تهران شروع کردم و 3 سال در این تیم بودم. سپس به تیم پرسپولیس رفتم و دوباره به نفت تهران برگشتم در ادامه راهی تیم های پایه ای پیکان شدم و در دو رده جوان و تیم امید این باشگاه بازی کردم. سپس در رده بزرگسالان برای تیم های پارس جنوبی جم و نساجی بازی کردم و در حال حاضر بازیکن تیم شهر خودرو مشهد هستم.

 چه مقام هایی در فوتبال به دست آوردی؟

من در تمام رده های مقام قهرمانی را کسب کردم. با نفت تهران در رده 11 ساله ها قهرمان تهران شدم. با تیم نونهالان پرسپولیس قهرمان تهران شدم. در بازگشت دوباره به نفت تهران با تیم نوجوانان این باشگاه قهرمان تهران شدم. سپس با تیم پیکان دو قهرمانی و دو نایب قهرمانی در رده ای جوانان و امید کسب کردم. در سال اولی هم که به پارس جنوبی جم رفتم، با این تیم موفق شدم قهرمان لیگ دسته یک ایران شوم و به لیگ برتر صعود کنم.

  تا به حال به تیم ملی دعوت شده ای؟ 

خير، تا کنون به تیم ملی دعوت نشدم ولي همان طور که گفتم، حتما يكي از اهدافم رسيدن به تيم ملي است و برای رسیدن به این هدف، تمام تلاشم را می کنم.

 در چه پست هايي بازي كردي؟

تا رده نوجوانان هافبك راست و بعد از آن هافبك وسط و دفاع وسط بازی کردم اما بیشتر هافبک وسط و دفاعی بودم و امسال هم در شهر خودرو به عنوان هافبک دفاعی بازی می کنم.

  فوتبال در نفت را چگونه می بینی؟ 

فوتبال نفت همواره در بالاترین سطح کشور فعال بوده است. تیم هایی مثل نفت آبادان، نفت مسجد سلیمان، پارس جنوبی جم و حتی نفت تهران که دیگر الان وجود خارجی ندارد، همیشه از بهترین های فوتبال ایران بودند و هستند. البته باید این نکته را هم اضافه کنم که حضور تیم های نفتی  در فوتبال فقط منحصر به حضور در لیگ برتر و یا لیگ های دسته پایین تر نبوده بلکه تیم های نفتی همیشه جزو تیم هایی بودند که به بازیکن سازی هم مشهور بودند و بازیکنان بزرگی را به فوتبال ایران معرفی کردند.

  فوتبال در ایران را چطور ارزیابی می کنی؟

بعضی ها عقیده دارند که کشتی ورزش اول ایران است اما من با احترام به عقیده این دسته از ورزش دوستان باید بگویم فوتبال ورزش اول ایران است چون تمام نگاه ها را به خود معطوف کرده و اگر دقت کرده باشید با یک برد تیم ملی، کل مردم ایران خوشحال می شوند و با یک باخت، همه مردم ناراحت می شوند. فوتبال همیشه شور و نشاط را به جامعه آورده است. از سوی دیگر فوتبال ایران همواره در آسیا زبانزد بوده و بدون اغراق باید گفت اگر اول نبوده دوم یا سوم بوده است. البته باید این را اضافه کنم امکانات و شرایط سخت افزاری ما خوب نیست ولی استعدادهای بسیار خوبی داریم برای همین اگر امکانات خوب مثل زمین تمرین مناسب و مسابقه داشته باشیم و بیشتر از فوتبال حمایت شود، می توانیم حتی در سطح مسابقات جهانی هم مطرح باشیم.

 آیا بازیکن خاصي را در فوتبال دنبال می کنی؛ الگوی تو چه بازیکنی است؟

نوع سبک بازی توني كروس آلمانی را دنبال می کنم و به بازی او خیلی علاقه دارم. به نوعی او الگوی فوتبال من است.

 به کدام تيم اروپایی علاقه داري ؟ 

تیم فوتبال رئال مادريد اسپانیا را خیلی دوست دارم . چون زیبا و عالی فوتبال را بازی می کنند.

 حضور شهر خودرو را در لیگ امسال چطور ارزیابی می کنی؟

 امسال تیم خوبی داریم. البته باید این را هم بگویم که در ابتدای فصل چند بازیکن اصلی و کلیدی خود را از دست دادیم و متعاقبا با تیم جوانی به مسابقات قدم گذاشتیم. از سوی دیگر تغییر مالکیت و مدیریت هم مزید برعلت شد تا نتوانیم خیلی خوب باشیم. اما با تمام این اوصاف، فکر می کنم تا به اینجای فصل نتایج خوبی گرفته ایم.

 مهدی رحمتی مربی خوبی است؟

آقا مهدی قبل از اینکه مربی باشد، یک دوست و رفیق خوب است و رفتار بسیار خوبی با بازیکنان دارد. امسال نخسین سالی است که او سرمربی گری را تجربه می کند و با توجه به نتایجی که گرفتیم، باید بگویم او مربی خوبی است. آقا مهدی شخصیت بالایی دارند و کار کردن با ایشان یکی از بهترین تجربه های فوتبالی من است.

 شهر خودرو در لیگ برتر ماندنی است؟

شک نکنید. ما 100 درصد در لیگ برتر باقی می مانیم. تمام بازیکنان و کادر فنی همه و همه سخت تلاش می کنند تا بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارند. همان طور که گفتم، تیم خوبی داریم و اصلا به سقوط فکر نمی کنیم.

 در پایان صحبتی داری؟

ابتدا باید از پدرو مادرم تشکر کنم که همیشه من را حمایت کردند و به قولی مشوق من در فوتبال بودند، خصوصا پدرم که علاوه بر حمایت، مانند یک مربی من را راهنمایی و کمک کرد تا به اینجا برسم.از تمام مربیانم از زمان نونهالی تا به الان که باعث پیشرفت من شدند نیز تشکر ویژه دارم. امیدوارم همگی سلامت باشند و برایشان بهترین آرزوها را دارم.

 

صعود ملی حفاری به لیگ برتر امید های ایران

چهره دو تیم صعود کننده به لیگ برتر امیدهای کشور در فصل آتی مشخص شد ونمایندگان گیلان و نفت جشن صعود گرفتند.

تیم امید فوتبال ملی حفاری اهواز که در دیدار رفت مقابل ماشین سازی با نتیجه یک بر صفر به پیروزی رسیده بود، برای مشخص شدن و تکلیف صعود به لیگ برتر برای بازی برگشت به تبریز رفته بود که موفق شد در نهایت به لیگ برتر صعود کند.

همان طور که گفتیم، تیم امید ملی حفاری اهواز به مصاف ماشین سازی در تبریز رفت و این بازی نیز در ۹۰ دقیقه با نتیجه یک بر صفر به سود ماشین سازی به پایان رسید تا در نهایت این دو تیم نیز نتایج مشابهی بگیرند، اما در وقت های اضافه تیم ملی حفاری اهواز موفق شد بازی را به تساوی بکشاند و خود را به عنوان صعود کننده به لیگ برتر معرفی کند. ملی حفاری به همراه نفت امیدیه و نفت اهواز نمایندگان نفت در فصل آتی لیگ برتر امیدهای کشورهستند.

ملوان و ملی حفاری اهواز جانشین گل گهر سیرجان و نود ارومیه در گروه بندی لیگ برتر امیدهای ایران شدند.

 لیگ برتر امید در فصل آتی با حضور تیم های فولاد خوزستان، سپاهان اصفهان، نفت اهواز، مس رفسنجان، ذوب آهن اصفهان، مس کرمان، شاهین بوشهر، تیپ تکاوران بندرعباس، تراکتور، کیان سام بابل، نفت امیدیه، پدیده خراسان، پارس جنوبی جم و آلومینیوم اراک برگزار خواهد شد.

 

کاروان تیم نفت مسجد سلیمان به خانه برگشت

اردوی تدارکاتی تیم فوتبال نفت مسجد سلیمان که در تهران برگزار شده بود، به پایان رسید و این تیم به خانه برگشت.  تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان با استفاده از وقفه مسابقات لیگ برتر فوتبال اقدام به برپایی اردوی تدارکاتی در تهران کرد و شاگردان محمود فکری زیرنظر کادر فنی این تیم به پیگیری تمرینات آماده سازی خود پرداختند. نفتی های مسجد سلیمان در مدت زمان حضور در تهران مسابقه تدارکاتی مقابل سایر تیم ها انجام ندادند و فقط چندبار مسابقه درون تیمی برگزار کردند. اردوی آماده سازی نفت مسجدسلیمان طبق برنامه خاتمه پیدا کرد و نفتی ها به خانه بازگشتند تا دور جدید تمرینات خود را در شهر مسجدسلیمان دنبال کنند. شاگردان فکری در یک بازی معوقه لیگ برتر به مصاف فولاد خوزستان خواهند رفت و این مسابقه روز اول تیرماه انجام می شود.

 

نفت امیدیه به صعود امیدوار شد، ملی حفاری دربی را برد

تیم فوتبال نفت امیدیه با پیروزی خانگی به صعود امیدوار تر از قبل شد و ملی حفاری اهواز هم در خانه نفت و گاز گچساران را شکست داد تا برنده دربی نفتی ها باشد.

مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه های ایران با انجام چند بازی از گروه ب و الف وارد هفته بیست ودوم شد که نمایندگان نفتی حاضر در این رقابت ها در مصاف با حریفان، صاحب دو برد شدند.

تیم رده دومی نفت امیدیه که در گروه ب قرار دارد، در بازی خانگی مقابل پاس همدان با نتیجه 2 بر یک به پیروزی دست یافت تا همچنان مدعی صعود باشد. سجاد برخورداری 2 گل نفت و فرشید عبداله زاده گل پاس همدان را به ثمر رساندند.

ملی حفاری اهواز در بازی خانگی و در دربی نفتی ها مقابل تیم ته جدولی نفت و گاز گچساران با نتیجه 2 بر صفر به برتری دست یافت و 25 امتیازی شد. حفاری با این برد به رده دهم جدول گروه الف صعود کرد. در مقابل نفت و گازگچساران که فصل بسیار بدی را سپری می کند، با این شکست در شرایط سقوط به لیگ دسته سوم قرار گرفت.