ترک عادت های اشتباه روزانه

مشعل   همه ما عادت هایی در زندگی روزمره داریم که سالها و گاه از دوران کودکی با ما همراه است. عادت هایی که ممکن است به دلیل همین خاصیت تکرار و عادت، متوجه اثراتی که در طولانی مدت روی ما داشته اند، نباشیم. بسیاری از موضوعات ممکن است تکرارشان آسیبی را به همراه نداشته باشد، اما برخی رفتارها و حتی افکار با تکرار و ادامه پیدا کردن در سنین بالاتر تبدیل به شیوه زندگی می شوند و گاه مثل موضوعات مربوط به سلامتی، کل زندگی و حیات ما را تحت زندگی قرار می دهند. همان طور که از عنوان عادت ها مشخص است، این رفتارها و افکار در اثر تکرار و مداومت طی زمان در شخصیت و روح و روان ما ته نشین شده اند. گاهی این رفتارها و افکار آنقدر به ما عجین شده که گمان می کنیم بخشی از ما هستند و توان دوری و خلاصی از آنها وجود ندارد؛ به همین دلیل است که بسیاری از مشاوران و روان شناسان تاکید دارند که هر نوع تغییری حتی بسیار کوچک از خودمان شروع می شود و اگر بتوانیم عادت های اشتباه و کوچک روزانه خودمان را اصلاح کنیم، می توانیم تغییرات بزرگ و مهمتری را در زندگی ایجاد کنیم. گاهی عادت هایی در زندگی روزمره ما وجود دارد که اصلا از آنها خبر نداریم. در ادامه برخی از این عادت های اشتباه را با هم مرور می کنیم تا اگر ما هم این عادت ها را داریم به دنبال جبران و اصلاح آن به نفع خودمان باشیم.

یکی از عادت های این روزهای همه ما همراه داشتن لوازم الکترونیک و به خصوص تلفن همراه تا لحظه خوابیدن است. صبح ها هم اولین کارمان چک کردن تلفن همراه است، درصورتی که این کار اثر مستقیم روی اختلال خواب دارد و اختلال در خواب هم مستقیما روی خلق و خو، تنش رفتاری، استرس و حتی سطح یادگیری تاثیر می گذارد.

اگر شما هم عادت تندتند غذاخوردن دارید، خوب است در مورد اثرات این عادت روی بدنتان بیشتر بررسی کنید. مطالعات نشان می دهد خوردن و جویدن سریع غذا می تواند به افزایش وزن و حتی خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و سکته مغزی منجر شود. همچنین افرادی که خیلی سریع غذا می خورند، دچار پرخوری هم می شوند.

خوب است بدانید بطری های پلاستیکی در دمای بالا مواد شیمیایی از خودشان آزاد می کنند که برای سلامت ما نیز مضر هستند. مثلا اگر بطری پلاستیکی در یک روز گرم در خودرو باشد، لایه های سطحی پلاستیک ماده شیمیایی سمی بیسفنول A» » را آزاد می کند که می تواند بر سیستم غدد درون ریز شما تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به« آندومتریوز» و سرطان پستان را افزایش دهد. پس بهتر است وقتی بیرون می روید، از بطری های چندبار مصرف استفاده کنید که برای محیط زیست هم مفید است.

ممکن است شما هم کیف پولتان را در جیب پشتی شلوارتان بگذارید. بسیاری از آقایان این عادت را دارند اما نمی دانند این کار حین نشستن و به خصوص در زمان رانندگی می تواند به ستون فقرات آسیب بزند.

بسیاری از ما به استفاده از آب خیلی داغ در زمان دست شستن و یا استحمام عادت کرده ایم، در صورتی که تاثیری در رفع آلودگی و حذف باکتری ها ندارد. طبق این مطالعات چه دمای آب 38 و چه 16 درجه سانتیگراد باشد، دمای آن نقش مهمی در کاهش باکتری ها ندارد.

 سهم فست فود را از هر روز یا هفته ای یک بار به حداقل هرماه یک بار برسانید. غذای آماده و فست فودها انواع بیماری را در طول زمان برای ما ایجاد می کنند که در کوتاه مدت اثرات آن مشهود نیست. به همین نسبت خوب است سبزیجات و غذای ارگانیک را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

 قوز کردن یا خمیده نشستن و راه رفتن هم یکی دیگر از عادت های اشتباه بین خانم ها و آقایان در همه گروه های سنی است. این وضعیت خمیدگی باعث کاهش تحرک در مفاصل و عضلات شده و بدن ما را از انرژی تخلیه می کند. بدن در وضعیت خمیده انرژی بیشتری را مصرف می کند و به همین دلیل بهتر است در مورد درست نشستن و راه رفتن روزانه هم تجدید نظر کنیم.

بسیاری از ما تنفسمان را به عنوان عادتی کمتر فکر شده و طبیعی، کامل و درست انجام نمی دهیم. تنفس نادرست و ناقص باعث می شود میزان اکسیژن وارد شده به مغز و بدن ما کاهش یابد و احساس خستگی و فرسودگی کنیم. راه رفتن و برخی تمرینات تنفسی را که منجر به جریان انداختن اکسیژن در بدنمان می شود، در برنامه خود بگنجانیم.

 استرس و خشم لحظه ای دو عاملی هستند که به وفور در طول یک روز برای موضوعات عادی و ساده مثل در ترافیک ماندن، دیر رسیدن، بوق زدن یا کرایه مسیر و ... ممکن است پیش بیاید. ممکن است در بروز استرس و خشم دخالت و عاملیتی نداشته باشیم اما می توانیم خیلی زود از این دو حس بگذریم و خودمان را به آرامش برسانیم.

درست است که بسیاری از افراد شاغل در طول روز مجبور به نشستن طولانی مدت روی صندلی و پشت میز هستند، اما می توان هر چند دقیقه یک بار چند قدم راه رفت. افرادی که زمان زیادی از روز را نشسته اند، کالری لازم در هر روز را نمی سوزانند و ممکن است دچار بیماریهایی مثل دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و چاقی شوند.

 این روزها انواع نوشیدنی های غیر طبیعی در بازار عرضه می شود اما لازم است بدانید که نوشیدن زیاد آب میوه ها حتی آب میوه طبیعی قند زیادی را به بدن ما وارد می کند که مضر است. گاهی افراد گمان می کنند آب میوه ها بهتر از نوشیدنی های گازدار هستند اما تعادل در خوردن آب میوه هم لازم است.

همانطور که کم خوابی می تواند اثر مستقیم روی سلامتی داشته باشد، زیاد خوابیدن هم برای بدن مضر است. بسیاری از کارشناسان علم روان شناسی، خواب بیش از حد را با میزان بالاتر مرگ و میر، افسردگی، بیماری های قلبی، چاقی و اختلال در عملکرد مغز مرتبط می دانند.

گوش درد یک عارضه شایع در افراد است اما باید تاکید کرد که در بسیاری از موارد دلیل آن فرو کردن جسم خارجی در گوش است. محققان می گویند تمیز کردن گوش با گوش پاک کن بیشتر از این که فایده داشته باشد، مضر است و طبق یک مطالعه تمیز کردن گوش ها با گوش پاک کن، موم گوش را به سمت کانال گوش هدایت می کند که می تواند منجر به عفونت، پاره شدن پرده گوش، آسیب و ایجاد وزوز در گوش شود. بهترین کار این است که بعد از استحمام تنها خیسی اطراف کانال گوش را خشک کنیم.

 ممکن است به دلیل عجله برای خشک کردن دست و لباس یا خوردنی ها، از دستگاه های الکترونیکی و دارای اشعه استفاده کنید! اما باید بدانیم که این دستگاه ها به خصوص دستگاه خشک کن دست در دستشویی ها آلودگی محیط را به بدن خیس ما مانتقل می کنند. بهتر است بگذاریم دست یا بدنمان با دمای محیط خشک شود.

 

شعر

در پیله تا به کی بر خویشتن تنی

پرسید کرم را مرغ از فروتنی

تا چند منزوی در کنج خلوتی

دربسته تا به کی در محبس تنی

 در فکر رستنم ـ پاسخ بداد کرم ـ

خلوت نشسته ام زیر روی منحنی

هم سال های من پروانگان شدند

جستند از این قفس،گشتند دیدنی

در حبس و خلوتم تا وارهم به مرگ

یا پر بر آورم بهر پریدنی

اینک تو را چه شد کای مرغ خانگی!

کوشش نمی کنی، پری نمی زنی؟

*نیما یوشیج

 

یار تو هستم

 علیرضا قربانی یکی از خوانندگان معروف سبک موسیقی کلاسیک کشورمان است که در دو دهه گذشته درخشش زیادی در حوزه موسیقی داشته است. او تک قطعه و آلبوم های بسیار پر طرفداری همچون اشتیاق، حریق خزان، قطره های باران، فروغ و ... را دارد. «یار تو هستم» از جمله تک قطعه های معروف او است که ترانه آن را زنده یاد افشین یداللهی سروده و آهنگساز آن فردین خلعتبری است.

 

 ریگ روان

کتاب ریگ روان اثر دیگری از استیو تولتز، نویسنده کتاب جز از کل است. استیو تولتز گفته است که این کتاب در مورد ترس از زندگی است. ریگ روان روایت کننده یک داستان اجتماعی است که زمینه ای فلسفی دارد. خود استیو تولتز نویسنده کتاب معتقد است که این کتاب درباره ترس از زندگی است. کتاب ریگ روان بازگوکننده داستان دو دوست است که هر دو انسان هایی شکست خورده در زندگی هستند؛ اغلب بخش های کتاب شامل ماجراها و بدبختی های زندگی آلدو از زبان دوستش لیام است. این کتاب مثل اثر قبلى تولتز فقط نوشته و عقاید تولتز نیست بلکه سرشار از نوشته هاى دیگر نویسندگان بزرگی است که خود تولتز تحت تاثیر آنها بوده است. در این کتاب هم از فلسفه اشخاصى مثل بودلر، کامو، فروید، کافکا، تولستوى و… استفاده کرده است. تجدید چاپ چندین باره آن نشان از استقبال زیاد خوانندگان از این کتاب و گواه این مدعاست که ریگ روان کتابی موفق در بازار نشر بوده است. شاید بتوان گفت که موفقیت کتاب ریگ روان تا اندازه زیادی مدیون شیوه ی روایت خاص و همچنین استفاده از بیان طنز آلود در وصف موقعیت های تراژدی است. کتاب ریگ روان را پیمان خاکسار ترجمه و انتشارات چشمه منتشر کرده است.

 

آینه بغل

یکی از پرفروش ترین فیلم های کمدی سینمای ایران است که در سال 96 اکران شد. جواد عزتی، نازنین بیاتی، محمدرضا گلزار، یکتا ناصر، بهاره رهنما، سیامک صفری بازیگران این فیلم هستند. مرتضی پسری است که در گاراژ کار می کند و به مناسبت سالگرد نامزدی اش از گاراژ ماشین گران قیمتی را به عنوان امانتی برمی دارد، در همین حین که نامزد او سوار بر ماشین است و مرتضی برای خرید آب هویج بستنی می رود، ناگاه ماشین شهرداری با آینه بغل ماشین او برخورد و آینه بغل او می شکند و خسارت زیادی به ماشین وارد می شود که بعد از ۲ روز مرتضی و نامزدش مهناز برای عذر خواهی به منزل شاهانه شاهرخ می روند و در آنجا اتفاقاتی رخ می دهد.