گفت و گو با  رئیس روابط عمومی پتروشیمی کرمانشاه :

شعر مثل باران بی بدیل است

مشعل   بسیاری از کارکنان صنعت نفت، افرادی خوش ذوق و با استعداد در حوزه های هنری مختلف هستند؛ از موسیقی و صنایع دستی گرفته تا خوشنویسی و نقاشی و شعر و ادب و ... بسیاری از آنها در کنار مسئولیت های سخت و زمانبندی کاری سنگین تلاش می کنند با این سرگرمی های هنری، سنگینی و فشار کاری و استرس را کمتر کنند و برخی دیگر پا را فراتر گذاشته و از این علاقه مندی های متنوع برای خودشان دنیایی جدید می سازند. حامد شاهین مهر یکی از همین کارکنان خوش ذوق در صنعت پتروشیمی است که می گوید تلاش کرده است این ذوق شاعری را درکنار همه شادی ها و غم ها و سختی های جهان بگذارد.

آقای شاهین مهر همکاری از خطه کرمانشاه و متولد 1362 است و کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی دارد اما با همین طبع شعر خود افتخارهای زیادی کسب کرده است. او هم اکنون رییس روابط عمومی پتروشیمی کرمانشاه است با 16 سال سابقه کار که تقریبا نیمی از آن را در صنعت پتروشیمی گذرانده است.

او شعر را «موهبت الهی» می داند و می گوید: شعر زمان نمی شناسد و مثل باران بی بدیل است. گاهی در چله تابستان هم می بارد و گاهی بهارهای بی باران را هم تجربه می کنی. او می گوید از دوران کودکی فانتزی شاعری را داشته و از دوران نوجوانی وارد دنیای واقعی شعر شده است و در این راه خانواده، معلم ها، دوستان و اساتید بسیار تأثیرگذار بوده اند.

شاهین مهر درباره قالب و مضمون سروده های خود هم گفت: به شعرهای عاشقانه با بن مایه های اجتماعی علاقه مندم چرا که عشق، چیزی جز اندوه دگرخواهی نیست... .

او با بیان اینکه در مسیر فعالیت در این حوزه با اساتید گرانقدری همراه و هم قدم بوده است، گفت: این همراهی ادامه دارد و  آنچه را دارم، مدیون این هم داستانی و همراهی با برخی از اساتید می دانم. استاد محمدجواد محبت، شاعر شعر معروف دوکاج و استاد میرجلال الدین کزازی از سخن سرایان به نام روزگار ما، کرمانشاهی هستند.

او تاکید دارد که در دوران فعالیت هنری و ادبی خود تحت تاثیر و وام دار و علاقه مند به همه ادبیات کشورمان از ادیبان پیش از رودکی گرفته تا شاعران پس از نیماست.

شاهین مهر می گوید تاکنون نتوانسته مجموعه شعری را به نام خود منتشر کند و می افزاید: متأسفانه روزگاری که تب و تاب شاعری ما فراوان تر بود، چاپ کتاب به این سادگی ها نبود و بزرگترهای ما همچنان در صف چاپ کتاب مانده بودند و امروز هم با وجود رسانه های جدید و تعدد چاپ آثار ، بیم گمگشتکی وجود ، اما شاید در مجالی دیگر این اتفاق رخ دهد.

او در پاسخ به این سوال که بیشتر درچه زمان هایی شعر به ذهنتان خطور می کند؟ الهام می گیرید یا ذهن خود را درگیر موضوعی می کنید؟ گفت:  شعر موهبت الهی است؛ زمان نمی شناسد این باران بی بدیل... گاهی در چله تابستان هم می بارد و گاهی بهارهای بی باران را هم تجربه می کنی...

شاهین مهر می گوید فرقی بین سروده هایش ندارد چرا که همه آنها مثل قطرات باران هستند.

پیشنهاد او به کسانی که علاقه مند به سرودن شعر هستند، این است که زیاد مطالعه کنند و دنیای شخصی خود را کشف کنند. به اصطلاح قدما « دود چراغ خوردن» یکی از همین توصیه هاست که زحمت بکشند و از تجربیات دیگران استفاده کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا شاعر شدن روحیه خاصی می طلبد؟ گفت: شاعر که می شوی، خیال تو یعنی حکومت دوست... تو دیگر خودت نیستی... دیگری می شوی و غم ها و شادی های جهان با توست.

این همکار هنرمند در صنعت پتروشیمی می گوید: در گذشته اغلب در محافل ادبی و هنری شرکت داشته اما در حال حاضر با توجه به مشغله کاری به ندرت فرصت پیش می آید. او افزود: قطعاً محافل ادبی تا جایی که شعر، شوق و شیوه صحیح سرودن به فرد بدهند و نه خط و مسیرذهنی... موثر هستند.

او در ادامه تعدادی از ابیات جاودانه خود را برای مخاطبان خواند. ابیاتی همچون :

«دوست داشتن، جنگ است؛

همه درها را می گشاید...»

یا

«مبارزان جهان قلب دشمنان شکنند تو را چه شد که همه قلب دوستان شکنی؟! «

شاهین مهر البته به جز شعر به موسیقی، نقاشی، عکاسی، فیلم و ... هم علاقه دارد و می گوید: مردم بیشترین اثر را روی اشعارم داشته اند. ادبیات را از کوچه و بازار گرفته ایم و همان را با جادوی هنر و بن مایه تخیل به آن ها پس می دهیم.

او می گوید: این روحیه و شعر و شاعری در کار هم اثر زیادی دارد و می افزاید: روابط عمومی هنر برقراری ارتباط با مخاطبان است؛ درست همان چیزی که در شعر جست و جو می کنیم؛ اصلاً روابط عمومی، شعر است؛ یک شعرِ بلندِ عاشقانه اجتماعی؛ می بایست با مخاطبان هم زیستی کنی؛ با شادیهای شان بخندی و با غم هایشان گریه کنی؛ مخاطبانت را بگریانی و بخندانی؛ گریاندن و خنداندنی همراه با تفکر و تدبر...

او افزود: مکان فی النفسه در پرورش شعر و شاعری موثر نیست بلکه حسی که از مکان و فضای حاکم بر آن مترصد می شود، در پرورش این روحیه موثر است. کما اینکه جریان شعر کارگری در ایران و جهان از جریان های پیش رو در شعر امروز به شمار می رود، اتفاقی که در دانشکده های ادبیات شاهد آن نبوده و نیستیم.

شاهین مهر البته در حوزه شعر موفق به کسب رتبه هایی هم شده است. نفر اول جشنواره  شعر منطقه ای غرب کشور در بخش شعر کلاسیک، نفر اول جشنواره سراسری شعر مرصاد، نفر اول نخستین جشنواره  استانی شعر دفاع مقدس، برگزیده استانی 2 دوره جشنواره بین المللی شعر فجر، برگزیده  همایش کشوری» شب های شعر شهریور»، برگزیده 2 دوره جشنواره سراسری شعر انتظار، نفر اول نخستین کنگره  منطقه ای شعر توحیدی، برگزیده کنگره « فاطمه شناسی « در بخش شعر، برگزیده  همایش شعر اجتماعی، دارنده  لوح تقدیر از 24 امین جشنواره  بین المللی فیلم رشد  و ... از جمله موفقیت های ادبی او بوده است.

 

شرح عکس

فوتچَل

مسابقه فوتبال در شالیزار «فوتچَل» یک بازی محلی در گیلان است. «فوتچَل» به منظور بازگشت جوانان روستا به شالیزار و آماده شدن برای فصل جدید کشاورزی قبل از شروع فصل نشاء برنج در گیلان برگزار می شود.

عکس: پویا بازارگرد / مهر

 

معرفی اپلیکیشن

پسوال (والپیپر های ناب)

پسوال یک اپلیکیش فوق العاده با امکانات فراوان است. در پسوال شما می توانید والپیپرهای فراوانی را دسته بندی های مختلف مشاهده، دانلود، تنظیم در بکگراند گوشی به صورت دستی و اتوماتیک ، تنظیم به صورت زماندار، ارسال نظر و ... استفاده کنید. نمایش و دانلود والپیپر ها با کیفیت HD, Full HD, 4K و امکان دسترسی آفلاین به تصاویر دخیره شده در گالری از جمله امکانات این اپلیکیشن است.

 

حسابداری شخصی و کسب و کار -  پین پول

کاربردی ترین اپ حسابداری مبتنی بر هشتگ که راحترین و حرفه ای ترین روش برای دسته بندی تراکنش های شماست. نرم افزار کاملا رایگان پین پول باهدف توسعه به کارگیری ابزار مدرن درزندگی روزمره اشخاص، مناسب برای مدیریت هزینه ها و درآمدهای هرشخص است. شما می توانید تمام هزینه ها ودرآمدهایتان را ثبت ودسته بندی کرده و از گزارش های متنوع برای تصمیم گیری بهتر دخل وخرج خود استفاده کنید. همان طور که می دانید، اصلی ترین بخش نرم افزار مالی مربوط به گزارشات است و مهم ترین کاربرد را برای کاربران دارد. ما با درنظر گرفتن سادگی به فکر همه کاربران خود بوده ایم.

جدول همراه پلاس (جدول پیشرفته)

جدول همراه پلاس یک بازی جدولی برای گوشی های هوشمند است. اگر علاقه زیادی به جدول دارید و دوست دارید در هر مکانی جدول حل کنید، به جدول همراه پلاس خوش آمدید.  در این اپلیکیشن نگران تمام شدنِ جدول ها نباشید، مراحل زیاد بازی و جدول های استاندارد آن، به زودی تمام نخواهند شد. برای حل جدول دیگر نیازی به قلم و کاغذ هم ندارید. این برنامه دارای بیش از صدها جدول عمومی و موضوعی ، حل جدول به سبکی جدید و مدرن بدون نیاز به تایپ کردن است و طراحی جدول ها بسیار حرفه ای هستند.