گفت و گو با همکار نفتی و ملی پوش سابق والیبال

جای والیبال نفت  در  ورزش قهرمانی   ایران خالی  است

در خانواده ای ورزشی به دنیا آمد و از همان سنین کودکی به واسطه پدرش قدم به رشته جذاب و پرهیجان والیبال گذاشت تا جایی که پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی کرد تا درنهایت به تیم ملی ایران رسید.  جلال لطیف زاده از کارکنان امور ورزش و تربیت بدنی شرکت ملی نفت ایران    20 سال است  که در نفت مشغول به کار است. او از بازیکنان سابق تیم ملی ایران در رشته والیبال است. همکار ما در شرکت ملی نفت  ایران عناوین قهرمانی زیادی در والیبال کسب کرده است و حالا تجربه 40 ساله خود در والیبال را در اختیار فرزندان نفتی قرار می دهد.  لطیف زاده اعتقاد دارد فرزندان نفتی پتانسیل بالایی دارند و برای همین جای والیبال نفت در لیگ های ایران خالی است.

با جلال لطیف زاده گفت و گویی داشتیم که باهم می خوانیم.

  با یک بیوگرافی از خودت شروع کن؟

جلال لطیف زاده متولد 1353 از شهر رامسر هستم.  در خانواده ای ورزشی به دنیا آمدم. پدر مرحومم و برادرم والیبالیست بودند. نزدیک به 40 سال است که در رشته والیبال مشغول به فعالیت هستم. از بازیگری گرفته تا مربیگری و نیز کارهای مدیریتی حضوری فعال داشتم. در مقطع کارشناسی تربیت بدنی  تحصیل کردم و نزدیک به بیست سال است که در ورزش نفت مشغول به کار هستم . 

    پس به خاطر پدرتون والیبالیست شدی؟

دقیقا همین طور است. من  والیبال را از بچگی در کنار مرحوم پدرم شروع کردم. متأسفانه اردیبهشت امسال پدرم را به خاطر عارضه کبدی از دست دادم . من والیبال را مدیون پدرم هستم. والیبال را در پنج سالگی تحت نظر پدرم شروع کردم.  پدرم هم بازیکن و هم مربی و هم  داور ملی بودند. نزدیک به  50 سال رئیس هیات والیبال رامسر بودند. برای همین من به رشته دیگری علاقه نداشتم و همان طور که گفتم باعلاقه خاصی والیبال را ادامه دادم.

  از چه سالی والیبال را حرفه ای شروع کردی ؟

من والیبال حرفه ای  را از زمانی که از توپ نترسیدم، شروع کردم. درواقع زمانی که از سرعت توپ نترسیدم و آن زمان  6 سالم بود. استاد غلامرضا افتخاری نخستین مربی من بودند که زیر نظر ایشان والیبال را حرفه ای دنبال کردم. در ادامه استاد فرهاد پیکانی برای من خیلی زحمت کشید؛ در ادامه استاد آذر هوش به من کمک کردند. اما باید این را اضافه کنم استاد افتخاری مربی اول واصلی من نه تنها به من والیبال یاد داد بلکه معلم اخلاق وزندگی من هم بود. مربی اخلاق مداری که  در کنار آموزش والیبال حرفه ای برخورد و رفتار اجتماعی را هم یادم داد و من مدیون ایشان هستم.  فکر می کنم کلاس اول راهنمایی هم با تیم منتخب رامسر در مسابقات استانی  که 12 سال بیشتر نداشتم  به مقام سوم استان مازندران رسیدم و این اولین گام من در ورزش قهرمانی بود.

    در چه تیم هایی بازی کردی ؟

من در تیم های زیادی بازی کردم. 3 سال در تیم هما تهران بازی کرم، بعد به تیم فجر رفتم  که سه سال هم آنجا بودم. بعد از فجر برای پیکان تهران و آبگینه قزوین بازی کردم. در تیم ساپکو قطعات محوری خراسان هم بازی کرده ام.

  سابقه دعوت به تیم های ملی پایه و بزرگ سالان  را هم داری؟

بله. سابقه دعوت شدن به تیم های ملی در مقاطع نوجوانان جوانان، امیدها و تیم ملی بزرگ سالان ایران رادارم و حتی برای تیم ملی دانشجویی ایران هم بازی کرده ام.

    چه عناوینی در سطح باشگاهی و ملی به دست آوردی؟

با  تیم فجر تهران که بازی می کردم 3 دوره قهرمانی باشگاه های ایران را به همراه برادران مظفری به دست آوردم. با تیم پیکان 4 سال قهرمان کشور شدم و بعد با این تیم باشگاه های آسیا رفتم. با تیم ملی نوجوانان در سال 68 چهارم جهان شدم . با تیم ملی جوانان ایران در سال 1372 و در تایلند  قهرمان آسیا شدم  و مجوز حضور درجام جهانی را به دست آوردیم وعناوین مختلفی در مسابقات دهه فجر و نیز مسابقات بین المللی  کسب کرده ام.

  والیبال ایران را در این سال ها چطور ارزیابی می کنی؟

والیبال ایران طی بیست سال گذشته بسیار متحول شده است. یزدانی خرم  در سال 68 رئیس فدراسیون والیبال شد و بعد از حضور اوالیبال ایران در مسیر پیشرفت قرار گرفت و باید به جرات گفت او بنیان گذار والیبال نوین ایران است. یزدانی خرم در قدم اول ایوان بوگانیف روس را به ایران آورد. حضور ایوان بوگانیف به عنوان یک مربی سازنده و استعداد یاب در وهله اول به والیبال ما خیلی کمک کرد. بعد از رفتن یزدانی خرم، داورزنی به فدراسیون آمد و  او هم   راه یزدانی خرم را ادامه داد تا شاهد جهش و  گامی بلند در والیبال ایران باشیم. حضور ولاسکو به عنوان مربی در ایران و درخشش در لیگ ملت ها و صعود به المپیک همه تحولاتی بود که در این سال ها شاهد بودیم. ولاسکو معمار والیبال نوین ایران بود. با حضور او بازیکنان زیادی از ایران به دنیای والیبال معرفی شدند. من عقیده دارم بعد از حضور ولاسکو ذهن بازیکنان ایرانی تغییر کرد. او ذهن بازیکنان ما را درست کرد و باعث شد که بتوانیم فعل توانستن را صرف کنیم و بگوییم «ما می توانیم». بعد از رفتن ولاسکو پسرفت نداشتیم ولی پیشرفت هم نکردیم. ما استعداد و پتانسیل خوبی در والیبال داریم و برای همین اعتقاددارم با استفاده از افراد متخصص می توانیم بهتر از این باشیم.

  چه زمانی به استخدام نفت درآمدی و در کجا مشغول به کار شدی؟ 

سال 1381 به  استخدام  شرکت ملی نفت ایران درآمدم و در امور ورزش شرکت ملی نفت ایران مشغول به کار شدم و طی این 20 سال در کنار بزرگانی چون جهانگیر طایران، منصورقنبرزاده، بهرام میرشیبانی، قورچیان و دکتر افشار در ورزش نفت خدمت کردم و تجربه ام را در اختیار کارکنان و فرزندان نفتی قراردادم.

  هنوز هم در والیبال مشغولی و مربیگری می کنی؟

پس ازاینکه در سال 81 از دنیای بازیگری خداحافظی کردم  به واسطه علاقه ای که به مربیگری داشتم، با حضور در کلاس های مربیگری و گرفتن مدرک لول 2 مربیگری را شروع کردم و نیز علاوه بر مربیگری به عنوان مدرس والیبال هم مشغول به کار شدم . در تیم های پایه نفت از نوجوانان تا بزرگ سالان با همکار و دوست خوبم علی حمیدی  که همیشه به عنوان دست راست در کنار بوده،  مربیگری کردم. در تیم  بانک سرمایه و تیم امید تهران هم سابقه مربیگری دارم.

 والیبال در نفت را چطور می بینی؟ آیا پتانسیل حضور در سطح باشگاهی را دارد؟

90 درصد رشته های ورزشی  که در لیگ های مختلف حضور دارند، مدیون سرمایه گذاری نفت هستند. ما در نفت تجهیزات و امکانات استانداردی داریم که می توانیم با توجه به استعدادهایی که داریم، حضوری موفق در لیگ های دسته دوم، دسته یک و حتی لیگ برتر داشته باشیم. در همین سال ها با توجه به اینکه حضور فعالی در لیگ های مختلف نداشتیم، بازیکنانی چون پویا فیاضی و یا پوریا یلی و فائزی را به والیبال ایران  معرفی و به  تیم ملی داده ایم . من عقیده دارم فرزندان نفتی علاقه خاصی به این رشته دارند و می توانیم با استفاده از این استعداد  پتانسیل حضور خوبی در والیبال ایران داشته باشیم؛ همان طور که فوتبال در نفت درخشیده والیبال هم می تواند بدرخشد.

   تجربه ات را در اختیار فرزندان نفتی و کارکنان گذاشتی؟

بله من در کنار علی حمیدی که او هم والیبالیست خوبی است، در این سال ها کلاس های آموزشی خوبی را برگزار کردیم و تجربه خود را به فرزندان نفتی انتقال دادیم و بازیکنان خوبی را پرورش داده ایم. خیلی جالب است برای شما بگویم 2 نفر از همین شاگردان به نام های وحید معصومی  ومهران رمضانی که از نوجوانی در خدمتشان بودیم، حالا در کنار ما به آموزش دیگر فرزندان نفت می پردازند.

    توصیه ات به همکاران برای ورزش به خصوص والیبال چیست؟

من کوچک تر از آن هستم که توصیه کنم اما ازآنجاکه ورزش والیبال یک ورزش بسیار جذاب و دیدنی است، می توانند با انجام آن به سلامت خود کمک کنند. خصوصاً  اینکه می توانند فرزندان خود را تشویق کنند در این رشته قدم بگذارند. از سوی دیگر باید بگویم امیدوارم همکاران و دوستان به خاطر ویروس کرونا مسائل بهداشتی و پروتکل ها را رعایت کنند و اینکه دلیلی ندارد که به خاطر این ویروس بخواهند تسلیم شوند. با ورزش و رعایت پروتکل ها می توانیم بر این ویروس غلبه کنیم.

 درپایان صحبتی داری؟

ورزش والیبال همان طور که گفتم، یک رشته جذاب و دیدنی است و در ایران طرفداران زیادی دارد. واقعاً جای این رشته در میان تیم های قهرمانی نفت خالی است. ما می توانیم بااستعدادهایی که در نفت داریم و با پتانسیل موجود در این رشته، حضوری پررنگ داشته باشیم . برای همین جا دارد مسئولین و مدیران نفتی از این ورزش حمایت کنند و شرایطی فراهم شود تا استعدادهای والیبال نفت دیده شوند.

 

 

 مربی وزنه برداری مناطق نفتخیز  مربی تیم ملی نوجوانان شد

تیم وزنه برداری مناطق نفتخیزجنوب در طی این سال ها همیشه یکی از مدعیان قهرمانی لیگ برتر وزنه برداری باشگاه های ایران بوده وعناوین زیادی را کسب کرده و متعاقباً ملی پوشان زیادی را هم به تیم ملی معرفی کرده است و درعین حال در میادین بین المللی افتخارآفرینی کرده مانند قهرمانی در جام باشگاه های آسیا  که باعث افتخار نام نفت و ایران در وزنه برداری آسیا بوده است.

با توجه به عملکرد خوب این تیم در وزنه برداری ایران با تصمیم علی مرادی رئیس فدراسیون وزنه برداری کشورمان، جواد نادری مربی تیم وزنه برداری مناطق نفتخیز جنوب به عنوان مربی سطوح سنی پایه (نوجوانان) انتخاب و معرفی شد.

جواد نادری، از قهرمانان اسبق وزنه برداری جهان و از مربیان اخلاق مدار و کارمند شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است. او قرار است هم زمان با شروع تمرینات تیم ملی نوجوانان در معیت تیم ملی حضورداشته باشد.

 

نفت مسجدسلیمان در تهران اردوی تدارکاتی برپا کرد

تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان  به خاطر گرمای شدید مسجدسلیمان در تهران تمرینات خود را ادامه می دهد.

تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان پس از پیروزی مقابل ماشین سازی در هفته بیست و سوم لیگ برتر به دلیل مشخص نبودن زمان بازی مقابل فولاد خوزستان با نظر محمود فکری وارد تعطیلات شد.

بازیکنان نفت مسجدسلیمان از روز شنبه هفته گذشته به تهران آمدند و تمریناتشان را در این شهر از سر گرفتند تا برای ادامه مسابقات لیگ برنامه های کادر فنی را مرور کنند.

با توجه به اینکه آخرین بازی تیم ملی روز 25 خرداد برگزار می شود و زمان بازی های هفته بیست و چهارم مشخص نیست، اگر دیدار نفت مسجدسلیمان مقابل فولاد خوزستان از هفته بیست و دوم نیز به اواخر خرداد موکول شود، شاگردان فکری حدود یک ماه به دور از مسابقات خواهند بود و قرار است به خاطر گرمای سخت خوزستان در تهران به تمرینات خود ادامه دهند. نفتی ها در طول اردوی تدارکاتی خود در تهران چند بازی تدارکاتی هم برگزار می کنند تا از شرایط مسابقه دور نشوند.

 

پارس جنوبی جم   در  کورس صعود  باقی ماند

جدال حساس پارس جنوبی جم و استقلال خوزستان در لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران در اهواز و زمین آبی های اهواز بدون ردوبدل شدن گل به پایان رسید تا این تیم  نفتی کماکان درکورس صعود به لیگ برتر باقی بماند.

شاگردان محمد نصرتی در هفته بیست و پنجم لیگ دسته یک در اهواز میهمان استقلال این شهر بودند و در روزی که بهتر از حریف خود توپ را در زمین به گردش درمی آوردند، موفق نشدند 3 امتیاز کامل بازی را بگیرند و درنهایت به تساوی بدون گل قناعت کردند تا با یک امتیاز به جم برگردند.

تیم فوتبال پارس جنوبی جم با تساوی در اهواز 36 امتیازی شد و در فاصله 5 امتیازی صدر جدول قرار گرفت.

محمد نصرتی، سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم در خصوص تساوی مقابل استقلال خوزستان در هفته بیست و پنجم لیگ یک گفت: بازی خوب و تاکتیکی بود و استقلال خوزستان نیز تیم خوب و قابل احترامی است که بازیکنان خوب و شاخصی دارد و مربی این تیم نیز تاکنون خوب کارکرده است. من فکر می کنم به جز آن موقعیتی که در نیمه اول به تیرک دروازه ما خورد، استقلال خوزستان موقعیت دیگری نداشت.  در نیمه دوم نیز دو سه موقعیت مسلم گلزنی داشتیم که استفاده نکردیم. در یک صحنه نیز صاحب موقعیت خوبی شدیم که پور حمیدی گلر استقلال خوزستان عکس العمل  فوق العاده ای نشان داد و واکنش او در حد بین المللی بود. درمجموع، تساوی نتیجه عادلانه ای بود.