وسایلی که هنگام خاموشی هم هم برق مصرف می کنند

صرفه جویی در مصرف برق

این روزها همه جا صحبت از کمبود آب و صرفه جویی در مصرف برق است. از این رو هیچ کس نمی تواند در این شرایط از زیر بار مسئولیت صرفه جویی شانه خالی کند. از آن جهت که شواهد حاکی از آن است که منابع موجود رو به اتمام است و باید حواسمان به مصرف آنها باشد، به خصوص حامل های انرژی.

مشکل پایان یافتن منابع تنها مختص به ایران نیست و دیگر کشورهای جهان هم با آن درگیر هستند، به همین دلیل صرفه جویی و البته درست مصرف کردن بهترین راه برای جلوگیری از هدر رفتن منابع است.

با این مقدمه و در روزها که به دلایل مختلف با کمبود برق مواجهیم، می خواهیم شما خوانندگان همیشه همراه را با برخی لوازم برقی آشنا کنیم که با وجود خاموش کردنشان، همچنان برق مصرف می کنند.

 شارژر گوشی

بیشتر ما بعد از شارژ کردن گوشی، شارژر آن را در پریز برق رها می کنیم، کاری که باعث مصرف برق می شود. البته در این حالت مقدار برقی که هدر می رود، بسیار جزئی است، اما در این شرایط بهتر است بعد از استفاده از شارژ، آن را از پریز بکشیم تا هرچند اندک اما در مصرف برق صرفه جویی کنیم.

 گیرنده های دیجیتال

گیرنده های دیجیتال تلویزیونی هم بعد از خاموش شدن مقدار زیادی برق مصرف می کنند. این در حالی است که ما با خاموش کردن تلویزیون تصور می کنیم که نیازی به خاموشی کامل دستگاه گیرنده نیست و دلیلی ندارد که آن را از برق بیرون بکشیم که البته این تصوری غلط است، چراکه گیرنده های دیجیتال مقدار قابل توجهی برق مصرف می کنند. بنابراین بعد از تماشای تلویزیون، خاموش کردن کامل این گیرنده ها نیز امری ضروری است.

 پخش کننده دی وی دی

این دستگاه ها معمولا زمان را نمایش می دهند به همین دلیل همیشه برای اینکه نمایشگرهای ال ای دی خود را روشن نگه دارند از انرژی استفاده می کنند. علاوه  بر این برای دریافت سیگنال از راه دور نیز باید حتما روشن باشند.

 تلویزیون

شاید تاکنون به این مساله دقت نکرده باشید که وقتی دکمه خاموشی تلویزیون را می زنید، دستگاه کاملا خاموش نمی شود و وارد حالت استندبای یا همان آماده به کار می شود و این یعنی تلویزیون به طور کامل خاموش نشده است. این اتفاق می تواند هزینه قابل توجهی را برای خانوار به دنبال داشته باشد. از این رو بهترین راه این است که تلویزیون را بعد از تماشا به طور کامل از برق بکشید.

 روتر و مودم

مودم به اینترنت متصل خواهد ماند و روتر به طور مداوم سیگنال وای فای را پخش می کند، حتی وقتی هیچ دستگاهی به آن متصل نباشد. پس اگر کارتان با این دستگاه ها تمام شد، بهترین راه برای صرفه جویی این است که آنها را کاملا خاموش کنید.

  کامپیوتر و لپ تاپ

کامپیوتر و لپ تاپ هم در حالت خاموشی به کار کردن ادامه می دهند که می توان با از برق کشیدن کامل آنها در هزینه برق صرفه جویی قابل توجهی کرد. فراموش نکنید که شارژر لپ تاپ را بعد از شارژ شدن از پریز درآورید، با این کار هم در مصرف برق صرفه جویی کرده اید و هم هزینه هایتان را کاهش داده اید.

 روتر و مودم

مودم به اینترنت متصل خواهد ماند و روتر به طور مداوم سیگنال وای فای را پخش می کند، حتی وقتی هیچ دستگاهی به آن متصل نباشد. پس اگر کارتان با این دستگاه ها تمام شد، بهترین راه برای صرفه جویی این است که آنها را کاملا خاموش کنید.

 مایکروویو

مایکروویوها هم چه در زمان استفاده و چه غیر از آن، انرژی زیادی مصرف می کنند. این دستگاه ها صفحه نمایشی دارند که انرژی زیادی را مصرف می کند.

 لوازم تایمردار

فعال بودن تایمر نشان می دهد که دستگاهتان هنوز در حال کار کردن است. پس دستگاه را به طور کامل از برق بکشید تا جلوی هزینه اضافه قابل توجهی که ممکن است به شما تحمیل شود را بگیرید.