گپ وگفت صميمي با همكاران ساير خطوط اصلي و فرعي گاز

اجرای پروژه ها با رعایت ایمنی و کار تیمی

 مشعل طرح خطوط لوله اصلي و فرعي، از تلفيق همكاران جوان و باتجربه تشكيل شده است. اگر می بينيم كه پروژه هاي شركت با كيفيتی عالي اجرا می شوند، این امر مرهون فكر، انديشه و تلاش عزيزاني است كه سعادت صحبت با برخي از آنها در گفت و گوهاي زير حاصل شده است. به نمايندگي با چند تن از همكاران اين طرح هم كلام شديم و البته به همت همكاراني كه در سايت پروژه ها در جلگه گيلان، كوه هاي دماوند و مازندران، كوير قم و ديگر نقاط كشور مشغول خدمت هستند، درود می فرستيم؛ در انتظار شنيدن دستاوردهاي شان لحظه شماري و تا زمان بازگشت پيروزمندانه آنها از اين ماموريت هاي دشوار، جاي خالي شان را سبز می كنيم.

استفاده از كالای انبار، اقدامی  هوشمندانه بود

 مجيد رئوفي، رئيس تداركات طرح كه بيش از 31 سال سابقه خدمت دارد، می گويد: استفاده از موجودي انبار براي تامين نيازهاي كالايي پروژه ها، اقدامي هوشمندانه بود كه در شتاب دهي به روند پروژه ها تاثير مثبت داشت.

هرچند كه نوسانات نرخ ارز و افزايش قيمت كالاها در بازار با آنچه كه در پيمان پيش بيني شده بود، كار را سخت كرده؛ اما استفاده از كالاهاي انبار در گلوگاه ها سبب رفع مشكلات می شود.

اميدوارم همانطور كه همكاران خوب شركت براي پيشرفت پروژه ها از جان مايه می گذارند، براي منابع انساني و ارتقای چارت سازماني نيز راهكاري خوب و مؤثر پيدا شود.

بهينه شدن پروژه ها با تكيه بر روش های نوين

 مهدي باجلان، سرپرست طراحي مهندسي طرح نيز از جوانان خوش آتيه طرح و متولد سال 62 است كه از طريق طرح جذب نخبگان در سال 86، استخدام شده است. او با بيان اينكه در اين بخش از طرح، طراحي پايه و تفصيلي انجام می شود، توضيح می دهد: اقدام هایی همچون مسيريابي پروژه ها، عمليات ژئوتكنيك، نقشه برداري، استعلام از حدود 50 سازمان، مطالعات زيست محيطي، مهندسي ارزش، مهندسي ريسك و پدافند غيرعامل در اين بخش انجام می شود تا طراحي يك پروژه به سرانجام برسد؛ اما در اين ميان زمان كمي براي طراحي باقي می ماند كه بايد براي اين موضوع، فكري شود. او ادامه می دهد: نوآوري هاي انجام شده در طرح ها سبب شده پروژه ها با شتاب بيشتر و با كيفيت و قيمت بهينه تر انجام شوند.

كار گروهی، مهم ترين ويژگی طرح است

سيد احمد موسوي، يك دهه شصتي خوشفكر و باهوش و مسؤول برنامه ريزي و كنترل پروژه طرح ساير خطوط اصلي و فرعي كه از بدو استخدام تاكنون در اين طرح بوده است. او می گويد: محيطي بسيار صميمي و يكدست در طرح حاكم است. كار گروهي، مهم ترين ويژگي اين طرح است و باتجربه تر ها گنجينه دانش و اطلاعات خود را بدون هيچ گونه چشمداشتي در اختيار جوان ترها قرار می دهند. هرگاه مشكلي در پيشرفت پروژه ها به وجود آمده، بلافاصله جلسه ای برگزار می شود و هر يك از همكاران، هر كمكي كه می توانند انجام می دهند تا مشكل برطرف شود و پروژه به سرمنزل مقصود برسد. خوشبختانه مجري طرح نيز با ميدان دادن به جوان ها، فضايي فراهم كرده تا همه توان و ظرفيت مجموعه در خدمت اهداف سازمان قرار گيرد.

اجرای ايمن پروژه در امتداد جاده هراز

محمد هادي اميدي، مهندس ارشد اجراي خطوط لوله از باتجربه هاي طرح است كه در سال 78 استخدام شده و از آن زمان تاكنون در همين طرح بوده است. او كوله باري از تجربه را به واسطه مشاركت در اجراي خطوط دوم و سوم سراسري و پروژه هاي گازرساني در استان هاي فارس، بوشهر و پروژه شمال – شمال شرق در كارنامه دارد. امیدی، پروژه محمديه قم – پارچين را از پروژه هاي اساسي شركت ملي گاز ايران می داند كه پایداری گاز در شمال و شمال شرق را تقویت خواهد کرد. او همچنين اجراي پروژه خط تغذيه امامزاده هاشم-پلور را در مجاورت جاده هراز كه يكي از پرترددترين جاده هاي كشور است، دستاوردي ارزشمند توصيف می كند كه با وجود بارندگي ها و لغزنده بودن مسير، بدون مشكل به گام هاي آخر رسيده و از اين نظر جزو افتخارات اچ اس ای در سطح شركت ملي گاز محسوب می شود.