راهکارهایی ساده  برای حل اختلاف های خانوادگی

مشعل  در بسیاری از خانواده ها وجود اختلاف بین اعضای خانواده به خصوص اختلاف بین والدین و نوجوانان مشهود است. در بسیاری از موارد این اختلاف ها با عبور فرزندان از سنین رشد و بلوغ و یا گذشت زمان و تغییر شرایط برطرف می شوند اما در برخی موارد به شکلی ریشه ای باقی می مانند و زمینه دلخوری و ناراحتی های طولانی را فراهم می کنند. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان حوزه روابط خانواده توصیه می کننده با شناخت زمینه های اختلافات در جهت کاهش ورفع آنها و به خصوص جلوگیری از بروز اختلاف ها قدم برداریم. وجود اختلاف ها و رفع آنها ارتباط مستقیم به شرایط روحی و رفتاری هر دو طرف موضوع دارد و به همین دلیل نمی توان در اختلافات خانواده یک طرف را 100 درصد  مقصر قلمداد کرد. به همین دلیل خوب است خودمان را در همه موارد به جای طرف مقابل بگذاریم و از خودمان بپرسیم که مثلا اگر به جای پدر و مادرمان بودیم، چه رفتاری داشتیم ؟ یا اگر به جای برادر بزرگترمان بودیم باز هم همین قدر جدی و سخت برخورد می کردیم ؟ کارشناسان حوزه خانواده برای کاهش و جلوگیری از بگو مگوهای خانوادگی و ریشه دار شدن اختلافات راهکارهایی را ارائه کرده اند که خوب است در این روزها که همه ما دچار مشکلات و درگیری های زذهنی مختلف هستیم، باهم مرور کنیم.

  وجود اختلاف و بالاگرفتن یک بحث و یا حتی مشاجره بین اعضای خانواده اتفاق غیرمعمولی نیست، اما مهم این است که بلافاصله پس از این اختلاف روی خوش خودمان را برگردانیم و با همان لحن همیشگی به باقی اموراتمان برسیم.

  عصبانی شدن یکی از خصوصیات همه ماست و ممکن است در موقعیتهای مختلفی عصبانی باشیم اما خوب است که در جریان این عصبانیت در ذهنمان موقعیت و جایگاه و اندازه دوست داشتن طرف مقابلمان را یادآوری کنیم.

  بهترین راهکار بعد از عصبانیت و بحثهای تند این است که بلافاصله پس از آن برادر ، خواهر ، یا همسر و والدینمان را در آغوش بگیریم و با لحنی صمیمی صدایش کنیم تا احساس کدورتی باقی نماند.

  در زمان مشاجره و بحث این سوال را بپرسید که آن موضوع چقدر اهمیت دارد؟ وقتی برای موضوعات کوچک با هم بحث می کنیم ، در مورد موضوعات بزرگتر و مهمتر چه اتفاقی قرار است رخ دهد ؟ این سوال می تواند جدی بودن شرایط و موقعیت را تقلیل دهد.

  اگر طرف بحث و مشاجره نوجوانان و گروه سنی در سن رشد هستند ، حتما شرایط روحی و خلق و خوی این گروه سنی را در نظر داشته باشید. بسیاری از نوجوانان به خصوص در نسل جدید نگاه های متفاوتی با والدین خود دارند.

  بسیاری از اختلافات زمانی پیش می آید که از افکار و نیازها و حس و حال طرف مقابلمان کم یا بی اطلاع باشیم. بسیاری از والدین و اعضای خانواده در شرایط دنیای امروز به دلیل مشغله و شرایط زندگی از هم دور شده اند به همین دلیل لازم است میزان شناختمان را از اطرافیان و کسانی که دوستشان داریم بیشتر کنیم.

  در بسیاری از خانه ها امکانات و رفع نیازهای افراد موضوع اختلاف می شود، بهتر است برای هر کدام از اعضا به خصوص در زمان درس و کار فضایی جداگانه وجود داشته باشد تا زمینه  ای برای اختلاف وجود نداشته باشد و به حریم یکدیگر احترام بگذاریم.

  همسر یا والدین و فرزندان از سنی به بعد شخصیتشان شکل گرفته و تغییر رفتار در آنها لزوما امکان پذیر نیست ، مگر خودشان تصمیم به تغییر بگیرند. پس اگر رفتار یا خواسته ای از آن با نظر ما تطبیق ندارد درست نیست که به دنبال تغییر اجباری در آنها باشیم.

  بسیاری از ما در دوران تحصیل یا در میان اعضای خانواده خود در سنین کودکی مهارتهای کلامی و بیان درست نیازها و نظرات یا یاد نگرفته ایم و به همین دلیل در بیان موضوعات با دیگران به اختلاف می خوریم و گاه به مشاجرات جدی می انجامد. به همین دلیل لازم است برخی از مهارتهای کلامی در بیان نیازها و اختلافات را بیاموزیم.

  قرار نیست به عنوان همسر یا والدین یا برادر و خواهر بزرگتر ، روی افراد دیگر خانه کنترل گری داشته باشیم. اعتماد متقابل بین اعضا باید حفظ شود و بر اساس شناخت و اعتماد متقابل در مورد موضوعات مختلف وارد بحث و تبادل نظر شویم.

 لازم است به مسئله تفاوت در بین افراد توجه کنیم. گاهی حتی دو خواهر در یک خانواده تفاوتهای زیادی با هم دارند ، پس مقایسه و انتظار انجام همان رفتار بین آنها اشتباه است و می تواند زمینه تنش و اختلاف را فراهم کند. بهتر است برای هر فرد در میان اعضای خانواده حق انتخاب را باز بگذاریم.

 بسیاری از نوجوانان و جوانان نسل جدید نگاه متفاوت و وابستگی شدیدی به فضای مجازی دارند و این شرایط باعث فاصله بیشتر آنها از خانواده شده است.

لازم است بدون فشار و اجبار مشاجره های کلامی و ایجاد مشوقهایی برای همراهی در کنار خانواده ، توجه آنها را به این فضا کمتر کنیم .

 

شعر

به جور، ترک محبت خلاف عادت ماست

وفا مصاحب دیرینه محبت ماست

تو و خلاف مروت خدا نگه دارد

به ما جفای تو از بخت بی مروت ماست

بسا گدا به شهان نرد عشق باخته اند

به ما مخند که این رسم بد نه بدعت ماست

به دیگری نگذاریم ، مرده ایم مگر

نشان تیر تغافل شدن که خدمت ماست

تویی که عزت ما می بری به کم محلی

و گرنه خواری عشقت هلاک صحبت ماست

به دعوی آمده بودیم چاشنی کردیم

کمان ، تو نه به بازوی صبر و طاقت ماست

هزار بنده چو وحشی خرید و کرد آزاد

کند مضایقه از یک نگه که قیمت ماست

*وحشی بافقی

 

چتر خیس

حامد همایون، خواننده و آهنگساز ایرانی است که با تک آهنگ «چتر خیس» وارد فضای حرفه ای موسیقی پاپ شد و طرفداران خودش را پیدا کرد. او اولین آلبوم رسمی خود به اسم «دوباره عشق» را درسال ۱۳۹۵ منتشر کرد و در ادامه بارها در شهرهای مختلف کنسرت برگزار کرد. او همچنین چندین تک آهنگ برای برنامه های تلویزیونی اجرا کرده که از جمله آن می توان به برنامه  صبحگاهی شبکه اول به نام «فرمول یک» اشاره کرد.

 

 

کتاب ماه و شش پنی

کتاب ماه و شش پنی  با نام اصلی The Moon and Sixpence یکی از مهم ترین کتاب های سامرست موام، نویسنده انگلیسی است. کتاب درباره چارلز استریکلند، مردی میانسال است که سهامدار بورس است و زنی مهربان و زیبا و دو فرزند (یک پسر و دختر) دارد. چارلز به ظاهر مردی عبوس و به شدت حوصله سربر می آید که گویا هنوز خودش را نیافته است و در در عصر مدرنیته اروپا دست و پا می زند. او از زندگی نسبتاً خوب و مرفهی برخوردار است و از تفریحات معمول افراد طبقه خودش هم بی نصیب نیست. هفده سال است که ازدواج کرده و فرزندان خوبی دارد و به نظر نمی آید چیزی بیشتر از این بخواهد اما ناگهان روزی بدون هیچ گونه خبر قبلی و تنها با به جا گذاشتن یک نامه چند کلمه ای غیبش می زند ... کتاب ماه و شش پنی درباره عصیان و طغیان ناگهانی روح یک فرد بسیار عادی است که همچون هیولایی سرتاپای او را فرا می گیرد و او را مجبور می کند که به تعلقات روزمره زندگی اش پشت پا بزند و در جهت جست و جوی خودش قدم های بزرگ و غیرمتعارفی را بردارد. این کتاب را شهرزاد بیات موحد، ترجمه و انتشارات ماهی ترجمه کرده است.

 

جدایی نادر از سیمین

جدایی نادر از سیمین فیلمی ایرانی در ژانر درام محصول سال ۱۳۸۹ است. اصغر فرهادی ، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده این فیلم و شهاب حسینی، پیمان معادی و لیلا حاتمی بازیگران اصلی آن هستند. این فیلم مجموعاً بیش از ۵۲ جایزه جهانی را از آنِ خود کرده است، جوایز معتبر بین المللی همچون جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، گلدن گلوب بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان، جایزه هیئت داوران و جایزه خرس طلایی از جشنواره فیلم برلین و جایزه ایندیپندنت اسپیریت بهترین فیلم خارجی زبان، جایزه جوایز بودیل بهترین فیلم خارجی زبان و جایزه سزار بهترین فیلم خارجی زبان از جمله جوایز مهم جدایی نادر از سیمین است. سیمین می خواهد به همراه همسرش نادر و دخترش ترمه از ایران برود و همه مقدمات این کار را فراهم کرده اما نادر نمی خواهد پدرش را که از بیماری آلزایمر رنج می بَرَد تنها رها کند و باقی ماجرا ...