بررسی راهکارهای خروج نفت آبادان از بحران

عملیات نجات

مشعل   تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بازهم در رقابت های لیگ برتر شکست خورد تا اوضاع این تیم نفتی بحرانی تر از قبل شود. تیم فوتبال صنعت نفت آبادان همچنان در حال درجا زدن است و نتایج این تیم آن قدر برای هوادارانش غیرقابل تحمل شده که حالا آرزو دارند فصل بیستم هر چه سریع تر به پایان برسد. در شرایطی که تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در این فصل در هفته های ابتدایی و نیم فصل اول عملکردی درخشان از خود به جا گذاشته بود، در ادامه طی هفته های اخیر نتایج به کام این تیم و هوادارانش پیش نرفته است. تا جایی که این تیم باسابقه نفتی به رتبه یازدهم جدول سقوط کرده، تیمی که به دنبال سهمیه آسیایی بود. در همین راستا نگاهی گذرا به برنامه ها و عملکرد این تیم ریشه دار نفتی در فصل جدید داشتیم که چرا به این حال وروز دچار شده است.

 جذب پورموسوی باهدف   بازسازی  صنعت نفت

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان یکی از بازیکن ساز ترین باشگاه های ایران خصوصاً در دهه هفتاد محسوب می شد که ستاره های زیادی را به تیم ملی و باشگاه های پرسپولیس و استقلال منتقل کرده بود. بااین حال طی سالیان اخیر مشکلات این باشگاه باعث شده بود تا پیش از ظهور ستاره ها، آن ها مسیر دیگر باشگاه ها را در پیش بگیرند و دست برزیلی ها خالی بماند. در این فصل اما این باشگاه با برنامه ریزی جالبی اقدام به جذب سیروس پورموسوی کرد. سرمربی سابق تیم جوانان ایران که اشراف کاملی روی استعدادهای فوتبال با توجه به حضور در این پست داشت. پورموسوی با حضور در نفت آبادان و اجرای طرح استعدادیابی دو هدف را دنبال می کرد؛ ابتدا احیای صنعت نفت و کسب نتایج مناسب با این تیم و در ادامه جذب و شناسایی استعدادها برای آینده باشگاه.

با توجه به اینکه باشگاه صنعت نفت آبادان همانند سالیان گذشته از حمایت لازم به دور بود، نیازمند این بود تا استعدادهای جوان با هزینه قرارداد پایین تر به این تیم انتقال یافته تا ضمن تغییر نسل موفق در آن، برای پشتوانه سازی و ترانسفر نیز این باشگاه را ازنظر مالی به شرایط مناسبی برسانند.

پورموسوی کار را با مشکلات بزرگ در این تیم استارت زد و با وجود بسته بودن پنجره نقل و انتقالات و عدم تأمین منابع لازم برای رقابت با دیگر باشگاه ها صنعتی، بازیکنان مدنظر خود را از حضور در دیگر تیم ها منصرف کرد. او چند ستاره قابل اعتنا و استعداد نیز به جمع بازیکنان اضافه کرد و به واسطه همین اتفاق نیز توانست در هفته اول باوجود محرومیت نقل و انتقالاتی تیمش را برنده بازی کند.

 با وجود مشکلاتی که این تیم طی فصل دنبال می کرد، آن ها توانستند با کسب نتایجی مناسب در مقطعی حتی صدرنشینی لیگ برتر را هم برای اولین بار در تاریخ تجربه کنند تا انتظارات از این تیم بالاتر برود و در سودای کسب سهمیه آسیا باشند. در نقل و انتقالات زمستانی اما اوضاع به سود صنعت نفت پیش نرفت و این تیم نتوانست در رقابت با گروه های صنعتی ستاره ها را مجاب به قبول پیشنهاد حضور در این تیم کند. در کنار این مسئله عدم پرداخت به موقع مطالبات بازیکنان و مصدومیت و دوری برخی دیگر از بازیکنان نیز از دیگر آسیب هایی بود که نفت و سیروس پورموسوی را از دستیابی به هدف دور کرد.

 شروع پروسه استعدادیابی برای فاز دوم

بعدازاینکه حضور صنعت نفت در فصل آینده لیگ برتر نیز تا حد زیادی تثبیت شد، کادر فنی این تیم به دنبال اجرای برنامه دوم خود در این باشگاه رفتند؛ شناسایی و فرصت به بازیکنان جوان و استعداد برای شکوفایی و تأمین منابع لازم برای آینده باشگاه. پورموسوی قصد داشت با فرصتی که به بازیکنان جوان می داد آن ها را برای حضور موفق در فصل آینده و درخشش بیشتر در این رقابت آماده کند. خصوصاً که این موضوع از یک سو  باعث کاهش هزینه های باشگاه برای پرداختی های میلیاردی با توجه به بالا رفتن تورم جذب بازیکن می شد و از سوی دیگر درصورتی که آن ها موردتوجه دیگر باشگاه ها قرار می گرفتند، آورده مالی مناسبی نیز وارد خزانه باشگاه می شد تا آن ها همانند روال چند سال گذشته تنها چشم به حمایت مالی استان نداشته باشند.

طبق این برنامه، صنعت نفت آبادان در این فصل حسین زواری، احمد شریعت زاده، امیرحسین فرهادی، محمدرضا غبیشاوی، رضا امانی،علی خرم آبادی، پیام پارسا و ... را وارد سیکل بازی در تیم در طول فصل کردند و اکنون نیز که شرایط بقای تیم تا حد زیادی مسجل شده، فرصت بیشتری نصیب آن ها کرده اند.

 هواداران نتیجه می خواهند!

با وجود برنامه ای که کادر فنی در نظر داشت، هواداران نسبت به عملکرد تیم در خصوص کسب نتیجه موضع گیری تندی لحاظ کرده اند. موضع گیری هواداران در بازی برابر آلومینیوم اراک به بالاترین حد خود رسید تا جایی که در همان دقایق ابتدایی و بعد از گل حریف، آن ها شروع به انتقاد کردند تا گلایه کادر فنی و بازیکنان را نیز در پی داشته باشد. هواداران صنعت نفت آبادان اما نسبت به این موضوع که این باشگاه در شرایط کنونی قادر به رقابت صددرصدی با باشگاه ها متمول که حامیان مالی بزرگی دارند، نیستند. اتفاقی که باعث شده تا در این فصل هم بحث های انتقال های چندمیلیاردی شکل گیرد. اعدادی که برخی تیم ها برای جذب یک یا دو بازیکن خود در نظر گرفته اند، شاید بودجه یک ساله نفت آبادان محسوب شود! در این شرایط همراهی با برنامه مدیریت و کادر فنی برای کشف و فرصت دادن به استعدادها یک اتفاق مؤثر و مناسب می تواند تلقی شود. باید دید هواداران آبادانی با در نظر گرفتن منطقی شرایط، حمایت لازم برای شکوفایی بازیکنان جوان وزنده کردن روزهای خوش گذشته را شکل خواهند داد یا با سرکوبی این اتفاق، زمینه را برای سقوط هر چه بیشتر تیم تسریع می کنند.

تیم صنعت نفت برای مردم آبادان حکم هویت این شهر را دارد و در خانه و مغازه هر آبادانی که در امیری و احمدآباد و سایر محله های آبادان بروید، بعید است عکسی از تیمشان را در کنار تیم ملی برزیل یا پرچمی از آن نبینی؛ این آبادانی ها عِرق عجیبی به گروهشان دارند و اگر کرونا نبود، شور و حال خاصی را در ورزشگاه و فوتبال ایران ایجاد می کردند اما همین هوادار عاشق، هفته ها است که دیگر رغبتی به تماشای بازی های تیم محبوبش از تلویزیون ندارد.

 چاره ای برای درمان تیم

به نظر می رسد مشکلات تیم و عدم نتیجه گیری آن به بررسی از سوی کمیته فنی باشگاه و مشورت و همفکری با پیشکسوتان فوتبال آبادان و استان نیازدارد تا نفت پیش ازاین که بیشتر از این به قعر جدول نزدیک نشده، بتواند خود را بازیابی کرده و با تغییر درروند حرکتی و حداقل با رسیدن به میانه های جدول، در اندیشه ساختن تیمی جدید و باکیفیت برای فصل بعدی باشد. البته این گونه که به نظر می رسد، نفت روحیه، خودباوری و اعتماد به نفسش را ازدست داده و چنان در حال عقب گرد است که دیگر نمی تواند برای هیچ حریفی حتی در آبادان، ترسناک باشد و حالا حتی رقبا با این نگاه که بتوانند از صنعت نفت امتیاز بگیرند، مقابل این تیم حاضر می شوند.

همان طور که گفتیم دلایل عدم نتیجه گیری تیم صنعت نفت آبادان که موفقیت آن، تنها آروزی مردم این شهر محروم است، نیازمند کارشناسی دقیق و واکاوی از سوی مسئولان این شهر و باشگاه است. موضوعی که مطالبه به حق هوادارانش بوده و به دنبال چرایی رقم خوردن چنین شرایط اسفناکی بعدازآن دوره موفق در ابتدای فصل هستند.

 

با تساوی در دربی بوشهر

پارس جنوبی جم  به صعود امیدوار ماند

تیم فوتبال پارس جنوبی جم در دربی بوشهری ها به تساوی دست پیدا کرد تا کماکان به صعود به لیگ برتر امیدوار بماند.  پارس جنوبی جم در هفته بیست و سوم لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران در بوشهر مِیهمان تیم شاهین این شهر بود که موفق شد در خانه حریف یک امتیاز کسب کند.  شاگردان محمد نصرتی در روزی امتیازات را تقسیم کردند که تا ثانیه های پایانی از حریف خود  پیش بودند. پارس جنوبی جم در دقیقه 97 برد را با تساوی عوض کرد.  حساسیت های این بازی موجب شد در نیمه نخست توپی از خط دروازه ها عبور نکند. به واقع در نیمه نخست توپ بیشتر در میانه  میدان جریان داشت و دو تیم بیشتر یکدیگر را محک می زدند. در نیمه دوم این تیم پارس جنوبی جم بود که ابتدا به گل رسید، اما درحالی که  بازی می رفت با همین نتیجه پایان یابد، داور در دقیقه 7 وقت اضافه به سود تیم میزبان یعنی شاهین شهرداری بوشهر اعلام پنالتی کرد که این ضربه توسط میلاد شعبانلو به گل تبدیل شد و نتیجه بازی برابر شد. گل تیم پارس جنوبی جم را مهرداد هدایتیان در دقیقه 52  به ثمر رساند.  پارس جنوبی جم با این نتیجه 32 امتیازی شد و در رده هفتم جدول رده بندی لیگ یک قرار گرفت. فاصله این تیم بارده دوم جدول 6 امتیاز و با توجه به اینکه 11 هفته به پایان بازی های باقی مانده است، هم چنان می توانند به صعود به عنوان تیم دوم امیدوار باشد.

 

نصرتی:  باید با 3 گل دربی را می بردیم

سرمربی پارس جنوبی جم با ابراز رضایت از عملکرد شاگردانش در دربی بوشهر، تیمش را شایسته کسب سه امتیاز دانست.

تیم پارس جنوبی جم در حالی دربی  بوشهر را با تساوی یک بریک پشت سر گذاشت که تا دقیقه 97 از میزبان خود پیش بود.

محمد نصرتی، سرمربی پارس جنوبی جم بعد از تساوی یک بریک مقابل شاهین بوشهر گفت: خودمان را به خوبی برای این بازی آماده کرده بودیم و خیلی تلاش زیادی داشتیم تا بچه ها را باانگیزه بالا راهی این مسابقه کنیم. این بازی اهمیت ویژه ای برایمان داشت چون می خواستیم به جمع بالانشینان جدول برگردیم. با آنالیزی که انجام داده بودیم، به خوبی از نقاط ضعف و قوت حریف مطلع بودیم. بازی را هم خیلی خوب آغاز کردیم و توانستیم ٩٠ دقیقه توپ و میدان را از آن خود کنیم. بدون اغراق باید بگویم اگر بازیکنانمان فرصت طلب بودند باید با اختلاف سه گل بازی را می بردیم. نصرتی درباره عملکرد بازیکنان جوانش گفت: در طول جریان بازی کاملاً مسلط به زمین و حریف بودیم و در مالکیت توپ و ایجاد موقعیت گلزنی برتر از حریف بودیم.

  سرمربی پارس جم در خصوص استفاده از بازیکنان جوان در ترکیب تیمش گفت: من تاوان استفاده از بازیکنان جوان را می دهم. کمتر مربی ای هست که این ریسک را کند ولی من از تک تک بازیکنانم راضی هستم و آنها باجان و دل و شجاعت بازی می کنند. ما در کنار کسب نتیجه به بها دادن به جوانان و پرورش نسلی تازه در فوتبالمان فکر می کنیم و خیلی خوشحالم که با این بچه ها توانسته ایم کیفیت بالای خودمان را به نمایش بگذاریم. امیدوارم با دقت بیشتر در کسب نتیجه هم موفق باشیم. نصرتی درباره داوری این دیدار هم گفت: من برد بیرون از خانه را در دقیقه 97 با تساوی عوض کرده ام آن هم به دلیل اعلام پنالتی توسط داور که هنوز نمی دانم صحنه توپ به دست بود یا دست به توپ! البته آقای زاهدی فر داور باتجربه ای هستند و صحنه تأثیرگذاری در طول بازی نداشتیم ولی هنوز نمی دانم آیا واقعاً آن صحنه پنالتی بود یا نه!

 

توضیح باشگاه حفاری درباره برکناری سرمربی

باشگاه ملی حفاری اهواز، سرمربی تیم فوتسال بانوان این باشگاه را برکنار کرد. بر همین اساس طی جلسه ای که در باشگاه ملی حفاری گرفته شد، مینا بارانی از سمت خود در رأس کادر فنی تیم فوتسال بانوان این باشگاه کنار گذاشته شد. باشگاه ملی حفاری در نامه برکناری بارانی قید کرده که این مربی به دلیل کسب نتایج ضعیف کنار گذاشته شده است. به همین منظور مدیرعامل باشگاه ملی حفاری اهواز در خصوص قطع همکاری این باشگاه با مینا بارانی و انتخاب سرمربی جدید تیم فوتسال بانوان حفاری اهواز توضیحاتی ارائه کرد. به گزارش مشعل و به نقل از رسانه باشگاه ملی حفاری اهواز، سید سالار محمد نیا در این خصوص گفت: با توجه به عدم تحقق اهداف تعیین شده و عدم حصول نتایج مدنظر، كميته فني باشگاه شرکت ملی حفاری ايران پس از بررسی لازم، تصمیم به قطع همکاری با سركار خانم بارانی سرمربی این تیم کرد. مدیرعامل باشگاه ملی حفاری در ادامه  ضمن تقدیر و قدردانی از زحمات سرکار خانم بارانی در ادامه فعالیت حرفه ای برای ایشان آرزوی موفقیت کرد.

 

سلیمانی سرمربی تیم فوتسال بانوان حفاری شد

پس از برکناری مینا بارانی از هدایت تیم فوتسال بانوان ملی حفاری، این باشگاه خیلی زود سرمربی جدید خود را انتخاب کرد و هدایت این تیم در ادامه بازی های مرحله نهایی لیگ برتر به مربی کهنه کار فوتبال و فوتسال ایران فروزان سلیمانی سپرد.

سلیمانی در سال ۲۰۱۵ در اولین دوره مسابقات فوتسال زنان آسیا سرمربی تیم ملی بود و با ایران قهرمان قاره پیر شد. او پیش ازاین نیز سرمربی حفاری بود و با این تیم قهرمان لیگ شده است. هدایت تیم فوتبال بانوان آویسا خوزستان در لیگ یک و لیگ برتر کشور نیز در کارنامه این مربی به چشم می خورد. حضور او در حفاری در حالی شکل گرفته که او امیدوار است در ۴ بازی باقی مانده حفاری، آرامش را به تیم آبی پوش اهواز بازگرداند.  حفاری در جدول مرحله نهایی از ۲ بازی یک امتیاز دارد اما هنوز چیزی را از دست نداده است. آن ها در فاصله ۳ امتیازی صدرنشین هستند و همه چیز به بازی های آتی بستگی دارد. تجربه بالای فروزان سلیمانی به کمک حفاری خواهد آمد.   مدیرعامل ملی حفاری با تایید این خبر گفت: خانم فروزان سلیمانی به عنوان سرمربی جدید تیم فوتسال بانوان ملی حفاری انتخاب شد و هدایت این تیم برای ادامه مسابقات را به عهده گرفت.