دانستنی های  شگفت انگیز  خون و گروه خونی

بدن انسان، از اجزای شگفت انگیزی تشکیل شده که هر کدام، سیستم منحصر به فرد خود را دارند. سیستم خون و جریان خون از پیچیده ترین اجزای بدن هستند، به همین دلیل اهمیت دادن به این سیستم و آگاهی از آن، می تواند در حفظ سلامت انسان بسیار موثر باشد. در ادامه حقایقی را درباره خون و گروه خونی آورده ایم که شاید تاکنون نشنیده باشید.

  برای جریان یافتن خون در بدن، لازم است که قلب فشار زیادی ایجاد کند. این فشار به اندازه ای است که می تواند یک جوی خون با ارتفاع حدود 9 متر راه بیندازد.

  شاید باورش سخت باشد؛ اما این واقعیت دارد که انسان می تواند بدون ضربان قلب زندگی کند!

    مقدار خونی که طی مدت 25 روز در بدن انسان جریان پیدا می کند، برای پر کردن یک استخر شنا با ابعاد متوسط کافی است.

    انسان با از دست دادن 40 درصد خون بدن نیز می تواند زنده بماند؛ البته در این شرایط انتقال خون بموقع امری ضروری است.

   گفته می شود21 درصد حملات قلبی دوشنبه ها اتفاق می افتد و روز جمعه دومین روز خطرناک است. براساس تحقیقات دانشمندان، این اتفاق به دلیل ترشح بیش از حد هورمون استرس است.

 ضربان قلب روی خلق و خوی افراد تاثیرگذار است. دانشمندان پس از بررسی های فراوان متوجه شدند که پس از عمل جراحی قلب؛ افکار، احساسات و طرز رفتار افراد تغییر می کند.

  برای کاهش خطر حمله قلبی توصیه شده که صبح ها به آرامی از خواب بلند شویم و شدت تمرینات عصرگاهی را کاهش دهیم.

  شاید برایتان تعجب آور باشد؛ اما آب نارگیل به دلیل دارا بودن ترکیبات مشابه با پلاسمای خون، می تواند جایگزین مناسبی برای آن باشد.

گروه خونی و حقایق جالب آن

همانطور که می دانید، خون، ۵ لیتر از حجم بدن انسان را به خود اختصاص داده است. ترکیبات خونی در انسان های مختلف متفاوت بوده و این امر باعث ایجاد انواع گروه خونی متفاوت در بین افراد شده است. گروه های خونی مختلف، حقایقی در خود نهفته دارند که بسیار جالب توجه است.

عملکرد ورزشی افراد به نوع گروه خونی آن ها وابسته است. نتایج مطالعه ای که در سال 2017 در این زمینه انجام شده، نشان می دهد افرادی که گروه خونی O دارند، نسبت به سایر گروه های خونی از استقامت بدنی بیشتری برخوردار هستند. دانشمندان همچنین با بررسی گروه خونی بازیکنان برتر واترپلو متوجه شدند هیچ یک از آنها گروه خونی AB ندارند؛ اگرچه گروه خونی O تنها زمانی که فرد به طور منظم فعالیت های ورزشی داشته باشد، تاثیرگذار خواهد بود.

به باور متخصصان، افراد با گروه خونی A باید توجه بیشتری به سطح کلسترول خون داشته باشند؛ چون بیش از دیگران در معرض ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی قرار دارند.

شخصیت ما رابطه نزدیکی با گروه خونی مان دارد و تحقیقات علمی این مسأله را اثبات کرده است. شاید به همین دلیل است که بیشتر مردم دنیا بر این باورند که انواع گروه خونی، روی ویژگی های شخصیتی و میزان موفقیت آنها در زمینه شغلی و روابط شخصی شان تاثیرگذار است.

برخلاف تصورات رایج، رژیم غذایی خاص برای هر گروه خونی وجود ندارد. دانشمندان پس از بررسی ثابت کردند که رژیم های غذایی براساس گروه خونی، تنها یک افسانه است.

افرادی که گروه خونی AB دارند، باید به حافظه و میزان تمرکز خود توجه بیشتری داشته باشند؛ چراکه خطر ابتلا به اختلالات شناختی در این افراد بسیار بیشتر از دیگران است.

گروه خونی روی سلامت تاثیرگذار است. به طور مثال می توان به افرادی که گروه خونی O دارند، اشاره کرد که گفته می شود این افراد معمولا دچار بیماری های قلبی عروقی نمی شوند؛ اما در معرض ابتلا به سرطان پوست و چاقی قرار دارند.

خطر ابتلا به دیابت و سرطان پانکراس در افرادی که دارای گروه خونی B هستند، بیشتر است.