گزارشی از اقدامات پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمینه حفاظت از حقوق کارگری

کارگران موتور متحرک صنعت نفت

مشعل شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» مزین شده است. در تحقق این شعار، تمام ارکان مختلف اقتصاد و جامعه از جمله کارگران، نقشی کلیدی و اساسی دارند؛ زیرا پیشبرد اهداف اقتصادی کشور نیازمند کار و تولید است و بقای کارگر و کارفرما نیز در گرو تولید قرار دارد و در واقع می توان گفت که بیشترین تمدن های بشری، در سایه کار و تلاش شکل گرفته اند.  بدون شک، رمز پیشرفت و توسعه پایدار یک کشور، در تجلی استعدادها و سرمایه انسانی ساعی و کارآمد، قوت و قدرت جسم، شور و نشاط و امید، اندیشه خلاق و نبوغ سرشار است، از این رو جامعه فهیم کارگری امروز نیز در شرایط حساس کنونی که پویایی تولید و شکوفاسازی اقتصاد ملی به دلیل تحریم ها و توطئه های دشمنان، اولویت اساسی کشور محسوب می شود، می کوشند تا با همان اراده سترگ و پرامیدتر از همیشه، راه پرافتخار گذشته را ادامه داده و به شکل شایسته ای نقش کلیدی خود را در راه تحقق شعار سال و بی اثر ساختن تحریم های ظالمانه ایفا کنند. کارگران صنعت نفت نیز از این امر مستثنا نیستند و همت و تلاش آنها برکسی پوشیده نیست و مدیران کشور نیز همواره برای رفع مشکلات و نابرابری این قشر خدوم تلاش کرده اند و برنامه هایی نیز در دستور کار خود دارند که یکی از آنها، پالایشگاه ستاره خلیج فارس است. در گزارش پیش رو به برخی اقدام های انجام شده در این زمینه پرداخته شده است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی کشور به شمار می رود که نه تنها از خروج ارز از کشور برای واردات بنزین جلوگیری کرده؛ بلکه به ارز آوری کشور از محل صادرات فراورده های نفتی نیز کمک کرده تا شاهد جهش بیشتر قیمت ارز نباشیم. برای تحقق این امر، تمامی مهندسان، کارکنان و کارگران این پالایشگاه، نقشی کلیدی و اساسی دارند. مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج در این باره کارگران را بازوان پرتوان جامعه برای رسیدن به رشد، تعالی و شکوفایی می داند و می گوید:  «امیدواریم در سالی که مزین به نام «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» است، کارگران زحمتکش شرکت نفت ستاره خلیج فارس، مایه سرافرازی ایران اسلامی و منشأ آثار خیر باشند.» به گفته محمد علی دادور، «کارگران، نقشی مهم و کلیدی در به گردش درآوردن چرخ های عظیم صنعت در راستای نیل به شکوفایی اقتصادی کشور دارند و رکن اساسی توسعه درون زا و پایدار ایران اسلامی محسوب می شوند.» به اعتقاد او، «کارگران بازوان پرتوان جامعه برای رسیدن به رشد، تعالی و شکوفایی به شمار می روند و باید از تمام مدافعان امنیت سبد سوخت کشور و خانواده محترم آنها که در شرایط ویژه ای که در پی شیوع ویروس کرونا به وجود آمد، برای تولید فراورده های استراتژیک تلاش کرده اند، تقدیر به عمل آورد. حفظ خودکفایی در تأمین سوخت کشور، مرهون جانفشانی و تلاش شبانه روزی آنان است.»

 آموزش های «جوار کارگاهی»

در سازمان های تولیدی و صنعتی، انسان مهم ترین عامل تولید بوده و بر اساس نوع تکنولوژی، نوع تولید فرهنگ سازمانی و مجموعه عوامل سازمانی، روابط تولیدی را شکل داده که در قالب روابط صنعتی تبلور می یابد. برای ایجاد تعادل در روابط صنعتی چنین سازمان هایی، عوامل مختلفی دخیل هستند که باید به نوبه خود مورد توجه قرار گیرند؛ اما آنچه از همه مهم تر است و نقش زیر بنایی و زاینده در تنظیم روابط دارد، آموزش و بالا بردن سطح آگاهی کارکنان سازمان به طور جامع و فراگیر است.

در این باره مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس تلاش در مسیر ارتقای همه جانبه کارگران شاغل در این پالایشگاه را مورد تأکید قرار می دهد و می گوید: « علاوه بر برگزاری ساعت ها کلاس آموزشی در مجتمع آموزشی شرکت نفت ستاره خلیج فارس، ارتقای سطح مهارت کارکنان، بویژه کارکنان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و زیر دیپلم را با آموزش های «جوار کارگاهی» فنی- حرفه ای دنبال کرده ایم که به طور قطع در آینده این قشر عظیم تأثیر بسزایی خواهد داشت.» تأسیس مرکز آموزش «جوار کارگاهی» صنایع کمک می کند تا زمینه همکاری های متقابل فراهم شود و در مسیر افزایش توانمندی های منابع انسانی دو طرف که در نهایت به افزایش بهره وری منجر خواهد شد، گام های موثری برداشته شود.

 حراست از امنیت جانی کارگران

حفظ سلامت فیزیکی انسان از گذشته به قدمت تمدن انسان مورد توجه بوده است. با پیشرفت تمدن بشری، توجه و راهکار متناسب با شیوه های ادامه زندگی تغییر یافت تا این که در روزگار معاصر، صنعت به راهکاری اقتصادی از سوی کشورها برای افزایش بازدهی اقتصادی بدل شد و بدون شک، صنعت نفت از استخراج تا صادرات، یکی از پیچیده ترین صنایعی است که برای سرمایه انسانی و ادوات با خطرناک ترین حوادث ممکن همراه است. ایمنی، معیاری برای دور بودن از خطر یا رهایی از ریسک غیر قابل قبول یک خطر است. در حالت کلی کاهش تلفات مالی و جانی در واحدهای صنعتی، ارتباط مستقیمی با افزایش سوددهی اقتصادی، کاهش هزینه ها، صرفه جویی در زمان اختصاص یافته و جلوگیری از افت روحیه کارگران دارد. به اعتقاد دادور، «حراست از امنیت جانی و حفظ ایمنی کارکنان، مهم ترین موضوع در پالایشگاه ستاره خلیج فارس است؛ زیرا ضمن استفاده از بروزترین متدهای HSED در میان پالایشگاه های کشور، با در اختیار دادن تجهیزات حفاظت فردی، سعی در به حداقل رساندن مخاطرات ایمنی برای کارگران داریم.»

ایجاد پوشش بیمه تکمیلی

او در بخش دیگری از صحبت های خود، می گوید: «برای تمامی کارگران حتی رانندگان استیجاری که به صورت مستقیم با شرکت قرارداد ندارند بیمه تکمیلی در نظر گرفته شده است ، سعی داریم تا در تمام احوالات در کنار کارگران باشیم؛ چراکه جایگاه کار و کارگر در دین مبین اسلام، جایگاهی بسیار والاست.»

 توجه به نیازهای فرهنگی کارگران

بستر همه حوزه هایی که به رشد و توسعه منجر می شود، فرهنگی است و فرهنگ می تواند اجتماع را تحت تأثیر قرار داده و انسجام اجتماعی ایجاد کند تا این انسجام به رشد منجر شود. به گفته مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، « بهره گیری از کتابخانه الکترونیک، راهکاری برای تأمین خوراک فرهنگی تمامی کارگران این مجموعه است. در این میان افزودن هزاران فیلم، کتاب و مجلات فارسی و لاتین می تواند زمینه را برای ارتقای کارگران مهیا سازد.» دادور با اشاره به برگزاری بیش از 40 دوره آموزشی ویژه همسران و فرزندان کارگران شاغل در شرکت نفت ستاره خلیج فارس طی یک سال گذشته می گوید: «تخصیص و توزیع برابر امکانات رفاهی سبب شده تا افراد در سطوح مختلف، ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند و همین موضوع به تقویت همبستگی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس انجامیده است.»

 اهمیت به ورزش کارگری

ورزش كارگري، يكي از مقوله هاي مهم در جامعه محسوب مي شود. اهميت دادن به اين بخش مي تواند در افزايش انسجام و همدلي كارگران در محيط كار نيز موثر باشد. قشر زحمت كشي كه چرخ توليد اين کشور را مي چرخانند، قدم برداشتن براي سلامت آنها، مي تواند در بالا بردن بازدهي فعاليت آنها در اجتماع تاثيرگذار باشد. در این زمینه دادور توجه به ورزش کارگری را سبب ارتقای روحیه و توان بدنی کارکنان بیان می کند و ادامه می دهد: «علاوه بر برنامه ورزش صبحگاهی که هر روز در پالایشگاه اجرا می شود، تیم های ورزشی شرکت نفت ستاره خلیج فارس در ادوار پیشین، همواره از تیم های قدرتمند در میان جوامع کارگری کشور بوده اند و برنامه های ورزش همگانی همچون پیاده روی خانوادگی، دوچرخه سواری و ... را با هدف بهبود سطح روحیه خانواده های کارکنان در برنامه داشته ایم.»

 حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، نقش کارگران در اجرایی شدن شعار سال را مورد تأکید قرار می دهد و می گوید: « امیدواریم در سالی که مزین به نام «تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها» است، در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی، حرکتی ارزشمند و ماندگار صورت پذیرد و کارگران زحمتکش شرکت نفت ستاره خلیج فارس، مایه سرافرازی ایران اسلامی و منشأ آثار خیر باشند.»