55 درصد صنایع ایلام از سال 92 تاکنون به شبکه گاز پیوسته است

پرونده گازرسانی به شهرهای ایلام بسته شد

 

مشعل  توسعه گازرسانی در سطح کشور را می توان از مهم ترین اقدام های دولت طی 8 سال گذشته برشمرد؛ کارنامه ای که بارها به آن افتخار و زمینه ساز ایجاد رفاه برای مردم شده است. در این میان، ایجاد زیرساخت های گازرسانی و بهره مندی همه بخش های استان ایلام از گاز به عنوان یکی از استان های مرزی کشور را می توان از فعالیت هایی به شمار آورد که از سال 92 شتاب قابل توجهی داشته است.  با نگاهی به آمارها شاهد سهم قابل توجه دولت های یازدهم و دوازدهم در توسعه گازرسانی در استان ایلام خواهیم بود. برپایه گزارش ها، هم اکنون در مجموع ۴۹۴ روستای استان از نعمت گاز بهره مند هستند که از این تعداد، ۲۳۲ مورد تنها در 4 سال گذشته به شبکه گاز پیوسته است. این آمار در بخش گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنایع نیز مشهود است. از مجموع 959 واحد صنعتی بهره مند از گاز استان 536 مورد یعنی حدود 55 درصد از سال 92 تاکنون به شبکه گاز پیوسته است. در ادامه گفت وگو با عباس شمس اللهی، مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام را درباره توسعه زیرساخت های گازرسانی در سطح این استان می خوانیم.

  سال 99 در مجموع چند مشترک جدید جذب کردید؟

سال گذشته ۱۳ هزار و ۵۶۶ اشتراک جدید (شهری و روستایی) به متقاضیان در این استان واگذار شده است. از این میزان، ۶ هزار و ۳۷۶ مشترک در بخش روستایی و هفت هزار و ۱۹۰ مشترک در بخش شهری جذب شده است.

  لطفا گزارشی از حجم گاز مصرفی استان در سال 99 ارائه کنید. این میزان نسبت به سال پیش از آن (98) چقدر افزایش داشته است؟

سال گذشته در مجموع ۷۷۵ میلیون مترمکعب گاز در سطح استان مصرف شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال 98 حدود 21 درصد رشد داشته است. فعالیت مستمر شرکت پتروشیمی ایلام، گازرسانی جدید به مناطق مختلف شهری و روستایی و ... از جمله دلایل افزایش مصرف گاز طی سال 99 به شمار می آید. از مجموع گاز مصرفی استان، حدود 50 درصد گاز به بخش صنعتی و 39 درصد به بخش خانگی و مابقی نیز به بخش های سی ان جی، تجاری و... اختصاص می یابد.

  پرونده گازرسانی به شهرهای استان چه زمانی بسته می شود؟

سال پیش عملیات گاز رسانی به شهر میمه از توابع شهرستان دهلران انجام شد و اکنون تنها شهر پهله زرین آباد از توابع این شهرستان مرزی از نعمت گاز برخوردار نیست که عملیات گازرسانی این شهر نیز تکمیل شده و بزودی از نعمت گاز برخودار خواهد شد. با بهره مندی شهر پهله و 19 روستای شهرستان دهلران از نعمت گاز تا پایان امسال، این شهرستان در فهرست مناطق سبز قرار می گیرد.

  هم اکنون چه تعداد روستای استان از نعمت گاز بهره مند است و سال گذشته چه تعداد روستای جدید به شبکه گاز پیوست؟

هم اکنون ۴۹۴ روستا در استان ایلام گازدار هستند که با بهره برداری از ۲۰ روستای دیگر تا پایان امسال، تعداد روستاهای برخوردار از گاز در این استان به ۵۱۴ روستا خواهد رسید.  در طول چهار سال گذشته ۲۳۲ روستای استان گازدار شده اند و با اتمام عملیات گازرسانی به روستاهای در دست اقدام تا پایان دولت، ضریب نفوذ گازرسانی روستایی استان به ۹۷ درصد می رسد. هم اکنون فعالیت های اجرایی و مطالعه گازرسانی به ۳۷ روستای دیگر نیز در دستور کار است.

  در حوزه گازرسانی به صنایع چه اقدام هایی انجام شده است؟

سال گذشته ۱۸۳ واحد صنعتی به شبکه مصرف گاز طبیعی متصل شده و هم اکنون ۹۵۹ واحد صنعتی استان از نعمت گاز طبیعی بهره مند است. از این تعداد، ۵۳۶ واحد صنعتی، تولیدی در اقصا نقاط مختلف استان در دولت تدبیر و امید گازدار شده است. علاوه بر موارد یادشده، سال گذشته ۱۳ ایستگاه میترینگ نصب و ۶۱ کیلومتر خط تغذیه و شبکه برای صنایع اجرا شد که این میزان عملیات گازرسانی به نوعی، رکورد محسوب می شود.

  برای تحقق شعار سال و رفع موانع تولید چه برنامه هایی تعریف شده است؟

این شرکت با پشتیبانی و تامین 100 درصدی سوخت مورد نیاز واحدهای تولیدی، گام بلندی در حوزه حمایت از فعالان اقتصادی برداشته وهمانطور که پیش تر اشاره شد، با گازرسانی به واحدهای تولیدی و صنعتی، در تحقق شعار سال و رفع موانع تولید اقدام های شایسته ای اجرایی شده است.  علاوه بر موارد یادشده، بزرگترین گلخانه صنعتی استان چندی پیش گازدار شد. برای گازرسانی به گلخانه صنعتی هلیلان که مصرف آن ۱۰ هزار متر مکعب در ساعت است، یک انشعاب ۸ اینچ فلزی از خط اصلی گازرسانی به شهرستان هلیلان گرفته شده است. با گازرسانی به واحدهای صنعتی و تولیدی، صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت های مایع ایجاد می شود که علاوه بر صرفه جویی اقتصادی و کاهش هزینه تولید، نتایج مثبت زیست محیطی نیز به دنبال خواهد داشت.

  در پایان اگر نکته ای باقیمانده، بفرمایید.

 نیروی انسانی، ارزشمندترین دارایی سازمان به شمار می آید و این شرکت طی سال های گذشته در زمینه افزایش رضایت مندی کارکنان، اقدام های شایسته ای انجام داده است.طرح طبقه بندی مشاغل پیمانکاری پیمان های مستمر غیر پروژه ای از ابتدای سال 98 در شرکت گاز استان ایلام اجرا شده و بیش از 275 نفر از کارکنان پیمانکاری این شرکت، مشمول اجرای این طرح شده اند. این طرح با هدف نظام مند و یکنواخت کردن پرداخت ها متناسب با ارزش مشاغل و برقراری عدالت میان تمام کارکنان مشمول در صنعت نفت، از سوی وزارت نفت ابلاغ شده است. افزون بر اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، 803 نفر از کارکنان و خانواده آنها نیز تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان قرار گرفته اند. لازم به توضیح است که 80 درصد منابع مالی طرح بیمه تکمیلی کارکنان از سوی شرکت و تنها 20 درصد از سوی کارکنان پرداخت می شود.