اساسا ارتباط و تعامل شرکت نفت و گاز اروندان با تولیدکنندگان و سازندگان داخلی چگونه است و این ارتباط به چه دستاوردهایی در زمینه بومی سازی کالا و خدمات و ... منجر شده است؟ به صورت مشخص سهم سازندگان و تأمين كنندگان داخلي و بومي از كالا و مواد مورد نياز شرکت نفت و گاز اروندان چقدر است؟

با توجه به الزام های قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالاهای ایرانی در دستگاه های اجرایی مصوب مجلس شورای اسلامی و بر اساس مفاد ابلاغیه مقام عالی وزارت نفت در خصوص تامین کالا و تجهیزات مورد نیاز، شرکت اروندان استفاده از توان سازندگان و تامین کنندگان داخلی مطابق با AVL را مطابق با روال قبل در دستور کار قرار داده است. همچنین با تشکیل کمیته ساخت داخل در سطح شرکت، بومی سازی ساخت قطعات مورد نیازصنعتی بررسی و پایش می شود. همچنین تمامی خریدهای محلی (LP) در حد امکان با استفاده از توانمندی و ظرفیت های شهرستان های حوزه فعالیت شرکت در غرب کارون صورت می گیرد و افزون بر آن، با رویکرد استفاده حداکثری از ظرفیت های ساخت داخل، در این مدت بالغ بر ۶۶ پروژه تعریف شده که از این میان، ۳۷ پروژه مشتمل بر ساخت ۳۸۵ قلم کالا نهایی و عملیاتی شده و ۲۹ پروژه در حال اجراست و این روند در الویت کاری برنامه های آتی شرکت نیز خواهد بود.

    چه هدف گذاري و اولويت هایی برای امسال در برنامه دارید و پروژه های اولویت دار شامل چه مواردی است و در نیمه نخست امسال شاهد به ثمر نشستن چه فعالیت هایی هستیم؟

 اهداف کمی شرکت مطابق با برنامه های تکلیفی، تولید مطابق برنامه مصوب تولید نفت وگاز در میادین تحت بهره برداری و مدیریت شرکت خواهد بود. در این زمینه و نظر به حفظ و نگهداشت توان تولید، همانگونه که عنوان شد، پروژه های حفاری و احداث خطوط لوله در نیمه اول سال جاری آغاز خواهد شد. از دیگر اولویت های شرکت در ابعاد غیر تولیدی، می توان به حفظ و ایجاد انگیزه در نیروهای جوان و پویای شرکت و همچنین رعایت الزام های اچ اس ای و عمل به مسؤولیت های اجتماعی اشاره کرد.

    با توجه به تعريف و نقش گذاري ويژه و جديد اروندان در ميدان هاي مشترک که با واگذاري ميدان هاي جديد آغاز شد، چه برنامه ريزي، تمهيدات و اقدام هايي در اين زمینه انجام شده و در حال انجام است؟ مشخصا توضیح دهید که این ماموریت شامل چه موارد و فعالیت هایی است و چه بخش های دیگری در آینده به شرکت تحت مدیریت جنابعالی محول خواهد شد؟

در حال حاضر میادین آزادگان شمالی و جنوبی و تلمبه خانه غرب کارون به شرکت واگذارشده است. در خصوص نگهداشت توان تولید میادین یاد شده و با استفاده از ظرفیت پیمانکاران داخلي O&M، خدمات تولید و نگهداشت میادین مذکور درسال جاری به صورت برونسپاري انجام شده است. همچنین برنامه ریزی لازم برای تحویل و تحول سایر میادین غرب کارون از جمله میدان یادآوران در حال انجام است و این شرکت آمادگی لازم را برای تحویل گیری تاسیسات تولید و فراورشی تولید نفت از میادین غرب کارون مطابق با ماموریت محوله دارد.  توسعه ساير ميادين توسعه نيافته شامل سپهر، جفير، سوسنگرد، سهراب و فاز سوم ميدان دارخوین نیز در صورت کار شرکت ملی نفت ایران تحت قراردادهای IPC قرار دارد.

    در زمینه حفظ محیط زیست و جمع آوری گازهای مشعل چه برنامه هایی در دستور کار بوده و این مسیر چگونه تداوم خواهد داشت؟

برنامه، طرح كلي و جامع توليد از ميادين غرب كارون بر مبناي جمع آوري تمامی گازهاي مشعل بوده كه در اين باره پروژه ساخت واحد NGL3200 واقع در منطقه غرب كارون از سوی شركت ملي نفت احداث شده كه فاز اول آن با ظرفيت جمع آوري حدود 250 ميليون فوت مكعب در روز در مراحل پاياني كار قرار دارد و با راه اندازی آن، همه گازهاي مازاد كنوني جمع آوري خواهد شد. نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم، این است که شرکت نفت و گار اروندان به منظور جلوگيري از گازسوزي در ميدان های مشترک كه داراي برنامه هاي توليد زودهنگام بوده اند، تا قبل از تكميل و راه اندازی NGL3200 وبه استناد ابلاغ مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران مبنی بر برگزاری مزایده و انعقاد فروش گازهای مشعل در منطقه غرب کارون از سوی شرکت نفت و گاز اروندان، فروش گازهای همراه نفت میادین غرب کارون تحت قرارداد منعقده به شرکت ذیصلاح واگذار شد. دوره قرارداد 78 ماه شامل 18 ماه دوره ساخت تجهیزات و 60 ماه دوره تحویل گازخواهد بود که با اجرای این مزایده، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده برای کشور، شاهد حذف بخش عمده آلایندگی مشعل در میادین غرب کارون خواهیم بود. همچنین با هدف کاهش آلاینده های آب و خاك و حفظ محیط زیست، برای دفن كنده هاي حاصل از عمليات حفاري، پروژه احداث حوضچه بتني دفن كنده هاي حفاري در منطقه دارخوين (Drilling Land Fill) در حال انجام است.

   برای سال 1400 هم درخصوص اقدام های زیست محیطی، برنامه ای در دست انجام دارید؟

پروژه های دیگری با عناوین «تهیه و نصب سیستم پساب بهداشتی در واحد های بهره برداری دارخوین و جفیر» و «خرید تجهیزات مقابله با آلودگی نفتی در محیط های آبی با هدف مدیریت بحران های احتمالی در محیط های آبی» نیز در سال جاری انجام خواهد شد؛ البته لازم به ذکر است که در حال حاضر نیز تمامی نکات ایمنی و محیط زیستی در تمام گستره فعالیت شرکت با دقت نظر در حال انجام و پیگیری است.

 مسؤوليت اجتماعي، همواره يکي از اولويت هاي وزارت نفت، بويژه در سال هاي اخير بوده است. در اين زمینه شاهد چه رويکرد و عملکردي از سوي شرکت تحت مديريت شما هستيم و نگاه این شرکت در سال 1400 در این خصوص چه خواهد بود؟

شرکت نفت و گاز اروندان برای حصول به اهداف مسؤوليت هاي اجتماعي، اقدام های قابل توجهي انجام داده است، به طوری که در همایش مسؤولیت های اجتماعی صنعت نفت، گزارش پایداري ارائه و از این همایش لوح تقدیر دریافتش کرد.

 به برخی از این اقدام ها اشاره می کنید.

میزبانی از کاروان های راهپیمایی اربعین حسینی و همکاری با ستاد اربعین صنعت نفت جنوب در سال های گذشته، انجام خدمات عام المنفعه برای ارائه خدمات به ساکنان روستاهاي محروم همجوار و بازسازي و تجهيز مدارس روستايي، توزیع بسته های کمک معشیتی و بهداشتی در طرح کـمـک مـومنانـه و كمك آموزشی و لوازم التحریر بین دانش آموزان مناطق همجوار تاسیسات از اقدام های این شرکت به شمار می رود.

برای امسال این روند تداوم خواهد داشت؟

در سال 1400 مطابق روال سال های قبل، رسالت و مسؤولیت های اجتماعی درکنار استمرار تولید در صدر اهداف و برنامه های این شرکت قرار دارد و با استفاده از توان داخلی نیروهای جوان، پویا و متعهد و از طریق صرفه جویی هایی که در سازمان صورت می گیرد، در این مسیر گام بر خواهیم داشت.

 با توجه به شرايط ايجاد شده ناشي از کرونا که از سال گذشته تاکنون ادامه دارد، فکر می کنید چگونه توانستید حفظ سلامت کارکنان و متوقف نشدن فعاليت ها را توامان با هم انجام دهید؟

  اجرایی شدن تمامی دستورعمل های پیشگیرانه و بهداشتی در سطح شرکت نفت و گاز اروندان، اعم از طرح های غربالگری و ضدعفونی روزانه و با هم افزایی مؤثر و مستمر ستاد پشتیبانی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، مدیریت اچ اس ای و دیگر واحدهای ذیربط در شرکت و همراهی کارکنان موجب شده که روند کار بدون وقفه استمرار یابد.

 به موضوع مهم نیروی انسانی بپردازیم. در این زمینه برای سال جاري چه برنامه ريزي داريد و چه نویدی به کارکنان شاغل در این شرکت می دهید؟

ساماندهی خدمات بهداشت و درمان در بیمارستان آبادان به منظور تسريع در پرداخت هزينه هاي پزشكي، پيگيري در خصوص افزايش مبلغ تسهيلات وديعه مسكن اماني، پيگيري در خصوص به روزرساني فوق العاده هاي پرداختي به كاركنان، اجراي طرح استعداد يابي و جانشين پروري در مديريت ها و واحدها و برنامه ريزي توسعه فردي براي شاغلان مستعد تصدي سمت هاي مديريتي و سرپرستي، پيگیري در خصوص راه اندازی صندوق داخلي ذخيره پس انداز كاركنان، تکمیل طرح طبقه بندی مشاغل کارکنان پیمانکاری در میادینی که بتازگی به شرکت نفت و گاز اروندان تحویل شده را می توان از اولویت های این شرکت در سال 1400 دانست.