در گفت وگوی «مشعل» با مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان بررسی شد

افق روشن در غرب کارون

مشعل    اروندان، عنوان شرکت نفت و گاز از زیرمجموعه های شرکت ملی نفت ایران است که هدف گذاری تولید بالغ بر یک میلیون بشکه ای نفت را در 1404 در برنامه دارد.

شرکت نفت و گاز اروندان در گستره عظيم جغرافيايي با مشترک بودن بيش از 50 درصد از ميدان هاي تحت مديريت، ماموریت های مهمی همچون راهبری تولید، نگهداری و حفظ تاسیسات نفتی و گازی، تامین خوراک پالایشگاه و پتروشیمی و صدور به بازارهای بین‎المللی، تزریق گاز به صورت امتزاجی با فشار بالا در میدان پیچیده دارخوین و کار در جوار هورالعظیم و البته انجام مسؤولیت‎های اجتماعی را در منطقه غرب کارون عهده‎دار است.

هفته نامه «مشعل» درباره تمامي اين موضوعات با جهانگير پورهنگ، مديرعامل شرکت نفت و گاز اروندان گفت وگو کرده است. او در بخشي از گفت وگو می گويد: «این شركت آمادگی لازم برای تحویل گیری تاسیسات تولید و فراورشی تولید نفت از میادین غرب کارون را مطابق با ماموریت محوله دارد.»

 پورهنگ همچنین با اشاره به نامگذاری سال 1400 به نام «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اعلام می کند که در سال جاری، اجرای پروژه های حفاری و همچنین احداث خطوط لوله برای حفظ و بهره برداری از ظرفیت تولید میادین بویژه میدان دارخوین خواهد بود که مشتمل بر بسته حفاری 4 حلقه چاه دارخوین، احداث خطوط لوله جریانی 5 حلقه چاه با هدف افزایش تولید 20 هزار بشکه در روز و بسته های جدید تعمیر و تکمیل چاه ها(infill drilling) از جمله تعمیر، تکمیل و ایمن‏سازی 6 حلقه چاه در میدان نفتی دارخوین خواهد بود.

صحبت از برنامه های سال جاری این شرکت برای کارکنان که می شود، پورهنگ از پيگيري افزايش مبلغ تسهيلات وديعه مسكن اماني، به روز رساني فوق العاده هاي پرداختي به كاركنان، اجراي طرح استعداد يابي و جانشين پروري در مديريت ها و واحدها و برنامه ريزي توسعه فردي براي شاغلان مستعد تصدي سمت هاي مديريتي و سرپرستي، پيگیري در خصوص راه اندازی صندوق داخلي ذخيره پس انداز كاركنان، تکمیل طرح طبقه بندی مشاغل کارکنان پیمانکاری در میادینی که بتازگی به شرکت نفت و گاز اروندان تحویل شده است، اشاره می کند. متن اين گفت وگو در ادامه می آيد.

   شرکت نفت و گاز اروندان، سال 99 را به عنوان سال جهش تولید چگونه پشت سرگذاشت و شاهد چه اقدام ها و فعالیت هایی در این شرکت بودیم؟ اگر بخواهیم به دستاوردهای مهم در سال گذشته اشاره کنیم، چه مواردی در بخش های مختلف تولیدی، تعمیری، توسعه ای و... قابل ذکر است؟

شرکت نفت و گاز اروندان، به عنوان یکی از شرکت های تاثیر گذار در زنجیره تولید و اقتصاد ملی کشور، رسالت تولید و نگهداشت توان تولید میادین نفتی غرب کارون را به عهده دارد. در این زمینه و نظر به لزوم حفظ و نگهداشت توان تولید، حفاری سه حلقه چاه جدید در میدان نفتی دارخوین و تعمیر و تکمیل 9 حلقه چاه درمیادین دیگر با موفقیت به اتمام رسید. همچنین تهیه شرح کار و اخذ موافقت برای برگزاری تشریفات مناقصه احداث خطوط لوله جریانی چاه های جدید و تعمیری و همچنین مجوز مناقصه تعمیر و تکمیل 4 حلقه چاه دیگر مطابق برنامه دکل لاین سال 99 در میدان دارخوین دریافت شد که در حال حاضر اقدام های لازم در خصوص برگزاری مناقصه در دست انجام است. بسته های جدید تعمیر و تکمیل چاه های تولیدی با هدف استمرار تولید میدان دارخوین نیز در دست تهیه است که در صورت تامین اعتبار لازم، برگزاری مناقصه در سال جاری انجام خواهد شد.

   با توجه به نامگذاری سال 1400 به نام سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها»، این شعار چگونه در شرکت شما محقق خواهد شد و در این باره چگونه نقش آفرینی خواهید کرد؟

 سال 1400 سال اجرای پروژه های حفاری و همچنین احداث خطوط لوله با هدف حفظ و بهره برداری از ظرفیت تولید میادین، بخصوص میدان دارخوین خواهد بود که مشتمل بر بسته حفاری 4 حلقه چاه دارخوین، احداث خطوط لوله جریانی 5 حلقه چاه با هدف افزایش تولید 20 هزار بشکه درروز و بسته های جدید تعمیر و تکمیل چاه ها (infill drilling) از جمله تعمیر، تکمیل و ایمن‏سازی 6 حلقه چاه در میدان نفتی دارخوین خواهد بود. همچنین به منظور نگهداشت تولید میادین آزادگان شمالی و جنوبی، استفاده از شرکت های O&M با بهره گیری از ظرفیت های قانونی در برنامه کاری شرکت اروندان است.