نادر دست نشان مربی پیشین نفت تهران و صنعت نفت آبادان آسمانی شد

کرونا فوتبال نفت را هم داغدار کرد

بازهم کرونا و بازهم از دست دادن یک چهره ورزشی باعث شد که جامعه ورزش به خصوص فوتبالی ها داغدار شود. در سالی که گذشت، نامدارانی در عرصه فوتبال چون محمود یاوری، مهرداد میناوند، علی انصاریان و... به علت کرونا از میان ما رفتند و حالا در سال جدید این ویروس منحوس، نادر دست نشان، مربی پیشین تیم های نفت تهران و صنعت نفت آبادان را از ما گرفت.

نادر دست نشان، سرمربی سابق تیم های فوتبال نفت تهران و صنعت نفت آبادان پس از ابتلا به ویروس کرونا و درحالی که در بیمارستان رازی قائم شهر بستری بود،  دارفانی را وداع گفت و آسمانی شد.

نادر دست نشان از ستارگان سابق فوتبال مازندران بود که در عرصه مربیگری، هدایت چند تیم مطرح کشور ازجمله نفت تهران و صنعت نفت آبادان را به عهده داشت که همین موضوع باعث شده بود او چهره محبوبی و شناخته شده ای بین اهالی ورزش نفت به خصوص هواداران نفتی این رشته ورزشی باشد.

مرحوم نادر دست نشان در سال 1389 درحالی که مهدی دینور زاده از هدایت نفت تهران برکنار شده بود، هدایت این تیم را در ادامه راه  لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران به عهده  گرفت. دست نشان موفق شد با هدایت خوب خود این تیم را به لیگ برتر فوتبال ایران برساند. این سومین مرتبه ای بود که دست نشان موفق شده بود یک تیم را از لیگ دسته یک به لیگ برتر بیاورد. این پایان کار دست نشان با نفتی ها نبود بلکه در ادامه نوبت به  تیم فوتبال صنعت نفت آبادان رسید تا این تیم را هم از لیگ دسته یک به لیگ برتر بیاورد.

دست نشان در ۱۰ دی ماه ۱۳۹۴ با قرارداد رسمی هدایت تیم فوتبال صنعت نفت آبادان را که در رده نهم جدول قرار داشت، به عهده گرفت. دست نشان توانست تیم فوتبال صنعت نفت آبادان را که در نیم فصل رقابت های لیگ دسته یک در رتبه نهم جدول جای گرفته بود، روانه لیگ برتر فوتبال کشور کند. تیم فوتبال صنعت نفت آبادان چهارمین باشگاه فوتبال ایران  بود که تحت هدایت  اوبه جام خلیج فارس صعود کرد و جشن و شادی را به خانه های فوتبال دوستان نفتی و آبادانی آورد.  نادر دست نشان بعد از حضور در لیگ برتر شانزدهم و سروسامان گرفتن تیم صنعت نفت، با تعدادی از بازیکنان جوان و جویای نام با کمترین هزینه ممکن نسبت به سایر تیم های باشگاهی حاضر در رقابت ها، نتایج موردپذیرش هواداران آبادانی را با تیم صنعت نفت به دست آورد. اما در ادامه راه  جای خود را به فیروز کریمی داد.

نادر دست نشان  در فروردین ۱۴۰۰ براثر ابتلا به بیماری کووید -۱۹ در بیمارستان رازی قائم شهر بستری شد و درحالی که گمان می شد وی رو به بهبود است، دارفانی را وداع گفت. دکتر اولادی، پزشک نادر دست نشان گفت:   شادروان نادر دست نشان ابتدا  دچار افت فشار و بعد کاهش ضربان شد که درنهایت به ایست قلبی دچار شد. بیمار به مدت دو هفته درگیر بیماری کرونا بود که براثر فشار بیماری یا ناتوانی بدن نتوانست تحمل کند و دچار ایست قلبی شد.

نادر دست نشان سوم خرداد ۱۳۳۹ در سید محله قائم شهر متولد شد. نادر فرزند کوچک خانواده بود و فوتبال را از برادر بزرگ تر خود رحیم دست نشان آموخت و در کنار برادر شروع به تمرین کرد. 

نادر دست نشان تمام دوران بازیکنی خود را در تیم نساجی مازندران گذراند و توانست در ۸ بازی متوالی در یک فصل ۹ گل به ثمر برساند. دست نشان درحالی که از تیم های دیگری مانند پرسپولیس درخواست هایی داشت اما به عشق خود نسبت به تیم نساجی پایبند ماند و تا لحظه خداحافظی در این تیم توپ زد.

دست نشان کاپیتان تیم منتخب مازندران نیز بود. در سال ۱۳۶۴ بهترین نتیجه تاریخ فوتبال مازندران در لیگ برتر رقم خورد و این تیم بعد از تیم های تهران الف و ب، عنوان سومی جام قدس را به دست آورد. بعد از سومی در جام قدس، تیم منتخب مازندران به عنوان نماینده ایران به جام قائد اعظم پاکستان اعزام شد. درحالی که تیم های ملی چین، پاکستان و بنگلادش در مسابقات حضور داشتند، به مقام قهرمانی جام قائد اعظم رسید و نادر دست نشان آقای گل این مسابقات شد. دست نشان سابقه دعوت به تیم ملی را نیز در کارنامه خود دارد.

دست نشان هر ۳ دوره مربیگری A و C ,B آسیا را زیر نظر ریچارد بیت انگلیسی، سوبرامانیان مالزیایی و برنارد شون آلمانی از استادان به نام فیفا، گذراند. وی پیش از اتمام این دوره ها در سال ۱۳۷۸ دستیار کارلو سولدوی ایتالیایی در تیم ملی فوتبال نوجوانان شد و توانست با این تیم به مقام چهارمی آسیا دست یافت.

 هفته نامه مشعل، ضایعه درگذشت نادر دست نشان را به خانواده محترم ایشان، جامعه ورزشی و فوتبال دوستان تسلیت می گوید و برای آن مرحوم طلب آمرزش الهی دارد.

 

پارس جنوبی جم بالاخره برد!

تیم فوتبال پارس جنوبی جم که نیم فصل دوم لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران را با  دو شکست  شروع کرده بود، بالاخره موفق شد به نخستین برد خود در نیم فصل دوم این رقابت ها دست پیدا کند.

تیم فوتبال پارس جنوبی جم در هفته بیستم رقابت های لیگ دسته یک فوتبال باشگاه های ایران در خانه میزبان تیم ته جدولی گل ریحان البرز بود که توانست در یک بازی پرگل با نتیجه 3 بر یک حریف خود را شکست دهد.

سجاد موسوی، کیانوش میرزایی و محمد عباد زاده 3 گل تیم پارس جنوبی جم را به ثمر رساندند تا این تیم بالاخره رنگ برد را ببیند.

پارس جنوبی که شروع خوبی در ابتدای فصل داشت و از بخت های نخست صعود به لیگ برتر به شمار می رفت، یکباره دچار افت شد و به میانه های جدول سقوط کرد. حالا این تیم با پیروزی در هفته بیستم و نیز فاصله کم تیم ها با یکدیگر در جدول این شانس رادارند تا با ادامه روند پیروزی های خود دوباره شانس صعود پیدا کنند.

پارس جنوبی جم با 28 امتیاز در رتبه نهم قرار دارد و با تیم دوم جدول 6 امتیاز فاصله دارد که با توجه به 14 بازی باقیمانده این فاصله قابل جبران است.

 

هنوز هم شانس صعود داریم

نصرتی: می توانستیم با  گلهای بیشتری برنده شویم

سرمربی پارس جنوبی جم با تحسین عملکرد شاگردانش مقابل گل ریحان البرز، تیمش را مستحق برد مقابل این تیم دانست.محمد نصرتی بعد از برتری 3 بر یک تیمش مقابل گل ریحان البرز گفت: بعد از هفته های سخت و پرفرازونشیبی که پشت سر گذاشتیم، خیلی تلاش کردیم تا بچه ها را باانگیزه بالا راهی این مسابقه خانگی کنیم. این بازی اهمیت ویژه ای برایمان داشت چون می خواستیم سه امتیاز بازی خانگی را تصاحب کنیم.خوشبختانه با آنالیزی که انجام داده بودیم، به خوبی از نقاط ضعف و قوت حریف مطلع بودیم. بازی را هم خیلی خوب آغاز کردیم و توانستیم 90 دقیقه توپ و میدان را از آن خود کنیم. ما با تکیه بر انگیزه و شجاعت بازیکنان جوان خود مبارزه می کنیم؛ به طوری که در این دیدار هم از چند بازیکن 18 سال استفاده کردیم.نصرتی درباره عملکرد بازیکنانش گفت: در طول جریان بازی کاملاً مسلط به زمین و حریف بودیم و اگر بازیکنانمان فرصت طلب بودند، می توانستیم با اختلاف گل بیشتری پیروز شویم. ما در مالکیت توپ و ایجاد موقعیت گلزنی برتر از حریف بودیم.سرمربی پارس جنوبی  درباره برتری در دو بازی رفت وبرگشت مقابل تیم سال گذشته اش گفت: من شناخت خیلی خوبی از این تیم داشتم، هرچند انگیزه بالایی هم برای شکست دادن این تیم بین بچه های ما به وجود آمده بود.نصرتی درباره قرعه جام تیمش در جام حذفی  مقابل گل گهرگفت: ما در تیمی بازی خواهیم کرد که کیفیت بالایی داشته و مربی کاربردی  چون امیر قلعه نویی را روی نیمکت خود دارد. اما با تکیه بر انگیزه بازیکنان جوان خود دنبال شگفتی هستیم و می خواهیم شانس خود را امتحان کنیم. نصرتی در خصوص اینکه کماکان شانس صعود دارند یا نه؟ گفت: فاصله ما با تیم دوم جدول 6 امتیاز است. تمام تیم ها هم شانه به شانه هم حرکت می کنند. رسیدن به جمع مدعیان سخت نیست و ما هم تلاش خود را می کنیم که دوباره به جمع مدعیان برسیم و برای همین هنوز شانس صعود را برای خودمان قائل هستیم.

 

بازگشت زبیدی و بیت سعید به تمرین نفت آبادان

دو مهاجم تیم فوتبال صنعت نفت آبادان به تمرینات این تیم بازگشتند.  حسن بیت سعید و مهدی زبیدی، دو مهاجم مصدوم تیم فوتبال صنعت نفت آبادان به تمرینات این تیم برگشتند. بیت سعید در آخرین بازی تیمش برابر ذوب آهن غایب بود، اما آسیب دیدگی این بازیکن برطرف شد تا به تمرینات برگردد. مهدی زبیدی هم در بازی با ذوب آهن یک نیمه بازی کرد و مصدومیت این بازیکن هم برطرف شده تا زبیدی هم به تمرینات زرد پوشان آبادانی اضافه شود.

فاخر تهامی، دیگر بازیکن صنعت نفت نیز مصدوم شده بود و حتی این موضوع مطرح شد که وی دوباره رباط صلیبی پاره کرده است. بااین حال پزشکان بعد از معاینه تهامی به این بازیکن اطمینان خاطر دادند که رباط صلیبی اش سالم است، این بازیکن در حال حاضر در تمرینات تیمش حضور دارد.