شرکت ملی نفت ایران

 همکاری دانشگاه نفت با سازمان ملی استاندارد در زمینه دارایی های فیزیکی

مدیرمرکزتوسعه دارایی های فیزیکی دانشگاه صنعت نفت از واگذاری مسئولیت حقوقی دبیر خانه دائمی کمیته ملی فنی 251 ISO/TC (استاندارد مدیریت دارایی) به این دانشگاه خبر داد.

سیامک برادران گفت: پیرو مصوبه ششمین نشست تخصصی کمیته راهبری سازمان ملی استاندارد ایران و با توجه به توانمندی و ظرفیت های موجود در «مرکز توسعه نظام مدیریت دارایی های فیزیکی» دانشگاه صنعت نفت درباره همکاری و تفویض مسئولیت در تدوین استانداردهای حوزه مدیریت دارایی، استقرار دبیرخانه کمیته فنی متناظر به این مرکز واگذار شد. وی افزود: این اقدام باعنایت به اهمیت تدوین استانداردهای سری 55000 ISOدرحوزه مدیریت دارایی های فیزیکی در کشور، ضرورت انتقال و تبادل تجارب با دیگر کشورهای عضو ایزو و لزوم مشارکت فعال متخصصان کشور در کمیته های فنی مرتبط با سازمان ایزو، ازسوی سازمان ملی استاندارد انجام شده است.

مدیر مرکز توسعه دارایی های فیزیکی دانشگاه صنعت نفت ادامه داد: سازمان جهانی استاندارد (ISO) به عنوان یک تشکیلات جهانی، شبکه ای ازسازمان های استانداردجهانی است که با 163عضو، مسئولیت تدوین و توسعه استانداردها را برعهده دارد.  برادران اظهار کرد: سازمان جهانی استاندارد شامل بیش از779کمیته تخصصی است که مسئولیت تضارب آرا، اشتراک گذاری اطلاعات و راهکارها را در سطح بین المللی به عهده دارد.  وی با بیان اینکه کمیته های تخصصی، گروه های فنی هستند که در زمینه های ویژه مانند مدیریت دارایی، مسئولیت برنامه ریزی وپایش استانداردها را به عهده دارند، تصریح کرد: کمیته تخصصی ISO/TC 251 نیز مسئولیت استاندارد مدیریت دارایی را به عهده دارد. مدیر مرکز توسعه دارایی های فیزیکی دانشگاه صنعت نفت با اشاره به اینکه در کشور ما، سازمان ملی استاندارد ایران، مسئولیت هماهنگی های لازم را به عهده دارد، تصریح کرد: از آنجایی که استقرار دبیرخانه کمیته فنی متناظر  ISIRI/ISO/TC251به مرکز توسعه نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در دانشگاه صنعت نفت واگذار شده است، به منظور فعال سازی دبیرخانه، مسئولیت هایی مانند شناسایی گروه های ذی نفع و ذی ربط برای عضویت در کمیته، برگزاری نشست با گروه های ذی نفع و ذی ربط و صدور حکم مسئولان کمیته فنی و ذی ربط، همچنین ایجاد دسترسی به مدارک کمیته فنی ایزو ازسوی دفتر مطالعات تطبیقی و مشارکت در تدوین استانداردهای بین المللی پس از برگزاری جلسه با گروه های ذی نفع، به این مرکز محول شده است.

برادران افزود: کمیته فنی متناظر ایزو، کمیته ای علمی ـ تخصصی است که اعضای آن از میان گروه های صلاحیت دار وعلاقه مند مشارکت در تدوین و بازنگری استانداردهای بین المللی انتخاب می شوند.

این کمیته متناظر با کمیته فنی ایزو جهانی است و متشکل از جمعی از اعضای مشارکت کننده کمیته ملی استانداردهای ایزو از گروه های ذی نفع و ذی ربط در زمینه فعالیت مربوط است که تحت نظارت دبیرخانه کمیته ملی وهیئت فنی ایران، وظیفه تحقق مشارکت در فعالیت های کمیته فنی بین المللی نظیر خود را به عهده دارد.

 

    شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن)

توزیع بسته های بهداشتی و ضدعفونی در هویزه

شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) همسو با مسئولیت های اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا و حفظ سلامت مردم اقدام به توزیع بسته های بهداشتی و ضدعفونی در شهرستان هویزه کرد.

شهرام فرضی، مشاور امور مسئولیت اجتماعی شرکت مهندسی و توسعه نفت با بیان اینکه استان خوزستان از اسفندماه پارسال از نظر شیوع ویروس کرونا در منطقه قرمز قرار گرفته است، گفت: با توجه به شروع زودهنگام موج چهارم کرونا دراین استان، شرکت مهندسی و توسعه نفت در نشستی مشترک با طرح های توسعه ای نفت در غرب کارون و پیرو دستورعمل های ستاد مقابله با ویروس کرونا و واحد اچ اس ای، بیش از 20 هزار ماسک سه لایه و 500 لیتر الکل و محلول های بهداشتی در فرمانداری و 22 خانه بهداشت هویزه توزیع کرد.

شرکت مهندسی و توسعه نفت پیش ازاین نیز در این منطقه و روستاهای همجوار، به توزیع بسته های بهداشتی ومواد ضدعفونی کننده با هماهنگی و همکاری طرح های توسعه ای فعال در غرب کارون اقدام کرده بود.

 

    پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه

گازسوز کردن رایگان بیش از 4400 خودرو عمومی

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه گفت: با اجرای طرح رایگان دو گانه سوز کردن خودروهای عمومی، 4هزار و410 دستگاه خودرو عمومی دراین حوزه عملیاتی گازسوز شده اند.

فریدون یاسمی افزود: استقبال خوبی از این طرح در استان کرمانشاه شده است؛ به گونه ای که هم اکنون905 دستگاه خودرو عمومی دیگر نیز در نوبت رایگان دوگانه سوز کردن قرار گرفته اند.

وی تأکید کرد: به دلیل استقبال شهروندان ازطرح یاد شده، تعداد کارگاه های تبدیل نیزافزایش یافته است و هم اکنون 11 کارگاه در این حوزه فعالیت می کنند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه کرمانشاه گفت: مالکان خودروهای عمومی می توانند بامراجعه به سامانه به آدرس GCR.NIOPDC.IR ثبت نام ونوبت تبدیل دریافت کنند.

یاسمی با بیان اینکه وارد فاز دوم این طرح شده ایم، تأکید کرد: مرحله دوم این طرح شامل دوگانه سوز کردن خودروهای مسافربرشخصی وآژانس های زیرپوشش نظارتی وزارت کشور یا شهرداری ها می شود.

وی تصریح کرد: روزانه بیش از900 هزارمترمکعب گاز طبیعی فشرده(سی ان جی) از طریق 76 جایگاه عرضه سوخت گاز طبیعی در این منطقه توزیع می شود.

 

    شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان

اجرای طرح طبقه بندی مشاغل نیروهای پیمانکار

سرپرست منابع انسانی شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان از اجرایی شدن طرح طبقه بندی مشاغل نیروهای پیمانکاری ابلاغی وزارت نفت در این شرکت خبر داد. سعید ابراهیمی گفت: پیرو صدور بخشنامه مقام عالی وزارت نفت، با هدف برقراری عدالت نظام مند و یکنواخت کردن پرداخت ها متناسب با ارزش مشاغل، مدیریت های امورمالی، منابع انسانی و نمایندگان کارفرما ملزم به اجرایی کردن مفاد این بخشنامه شده اند. وی افزود: طبقه بندی مشاغل کارکنان پیمانکاری شاغل در پیمان های مستمر(غیرپروژه ای)، انجام محاسبات مربوط به حقوق ومزایای متعلقه براساس دستورعمل اجرایی، ارائه خدمات بیمه تکمیلی درمان به افراد مشمول وافراد تحت تکفل ومتعاقب آن پرداخت حقوق و دستمزد ازجمله موارد تاکیدی دراین بخشنامه است. سرپرست منابع انسانی شرکت نفت و گازاروندان با بیان اینکه طرح طبقه بندی مشاغل نیروهای پیمانکاری دراین شرکت از بهمن ماه پارسال اجرا شده است، اظهار کرد: اجرای این طرح برای نیروهای شاغل درمیدان های درحال توسعه و تحویل شده نیز درحال بررسی و پیگیری است.

 

     شرکت بهره برداری نفت وگاز آغاجاری

تزریق گاز به میدان کرنج افزایش یافت

 مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری از افزایش تزریق گاز به میدان کرنج به میزان70 میلیون فوت مکعب در روز خبر داد.

پژمان قضائی پورافزود: این میزان افزایش با تعمیر، نصب و راه اندازی توربین سولارمارس 90 در ایستگاه تزریق گاز 600 CS کرنج محقق شده است. وی با اشاره به کارکرد بالای این توربین گفت: با طرح پیشنهاد تست و راه اندازی  توربین یاد شده از سوی کارشناسان اداره نگهداری و تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، تعمیر و راه اندازی توربین سولارمارس90ایستگاه تزریق گاز کرنج در دستور کار قرار گرفت. به گفته وی، همه مراحل اعم از بازرسی وانجام آزمون های مرتبط، با نظارت وهماهنگی کارشناسان خدمات مهندسی تعمیرات ستاد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب انجام شده است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری تصریح کرد: این توربین پس ازانجام بورسکوپ چک تیغه ها، بررسی مسیرها و مجاری هوا و روغن، بررسی تیغه های راهنما و وضع روان بودن روتورمولد گاز داغ، همچنین بورسکوپ چک هوزینگ بیرینگ های شماره 2و 3 و بررسی همه قطعات و پراب های لرزش و دما، نصب و با موفقیت عملیاتی شده است. قضائی پور نتیجه این اقدام راتزریق روزانه70میلیون فوت مکعب گاز به میدان کرنج و بیش از120 میلیارد ریال صرفه جویی مستقیم حاصل از آن عنوان کرد. تعمیر توربین سولار مارس 90ایستگاه تزریق گاز کرنج، پیش تر به یک شرکت خارجی محول شده بود، اما به دلیل اعمال تحریم ها، روند تعمیرات آن متوقف و به شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری واگذار شد.

 

    شرکت  نفت خزر

غربالگری تشخیص سریع کرونا

شرکت نفت خزر به دلیل شیوع بیماری کووید-19 وبا توجه به شرایط بسته محیط کاری در سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیرهمچنین شناورهای پشتیبان کاسپین 1، 2 و 3 به استفاده ازروش های نوین وعلمی پیشگیرانه ازجمله غربالگری دقیق تر با استفاده از کیت های تشخیص سریع بر مبنای آنتی ژن اقدام کرد.

محمد ترابی، رئیس منطقه عملیاتی شرکت نفت خزربا بیان اینکه اقدام های پیشگیرانه پیش از آغاز سال جدید با توجه به پیش بینی وخامت شرایط موج چهارم کرونا آغازشده است، اظهار کرد: این اقدام ها با قوتی بیش از پیش ادامه می یابد.

وی تصریح کرد: غربالگری کارکنان سکوی ایران امیرکبیر هنگام تعویض شیفت های کاری، با مساعدت مدیران شبکه بهداشت و درمان استان مازندران و شهرستان بهشهر، همچنین همکاری تکنیسین های خدوم این شبکه، برای نخستین بار درایام تعطیلات نوروز انجام شد.

 به گفته رئیس منطقه عملیاتی شرکت نفت خزر، با انجام این غربالگری کارکنان سکو پس از دستیابی سریع به نتیجه منفی آزمایش ها، با اطمینان خاطر به سکو اعزام یا برای گذران دوران استراحت از آن پیاده شدند. رئیس منطقه عملیاتی شرکت نفت خزر با تاکید بر اینکه ارائه گواهی مبتلا نشدن به کرونا بر مبنای نتیجه آزمایش PCR برای کارکنان مشکوک به این بیماری در شناورهای کاسپین 1،2 و3،همچنین کارکنان خارجی شاغل درسکوی امیرکبیر الزامی است، اظهار کرد: ارائه گواهی سلامت در کنار دیگر روش های غربالگری ساده مانند تب سنجی که از ابتدای شیوع بیماری از سوی واحد بهداری منطقه عملیاتی خزرانجام می شد، درافزایش جداسازی افراد مبتلا بسیار اهمیت دارد.

ترابی گفت: منطقه عملیاتی نفت خزر در زمینه اقدام های پیشگیرانه درمقابله با بیماری کووید -19درناوگان دریایی پا را فراتر نهاده وعوامل فنی تأثیرگذار در گسترش هوابرد عفونت را بررسی کرده است.

 

    شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب

نقاط آسیب پذیر منطقه نفت شهر تعمیر می شود

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گازغرب با اشاره به برنامه این شرکت نفت برای تعمیرات نقاط آسیب پذیر درمنطقه شهر به منظور دستیابی به تولید حداکثری گفت: توسعه میدان های نفتی سومار، سامان و دلاوران نیز در دستور کار قرار دارد.

علی رضایی در بازدید از منطقه عملیاتی نفت شهر اظهار کرد: با توجه به مشترک بودن تعدادی از میدان های غرب کشور به ویژه منطقه عملیاتی نفت شهر، تولید حداکثری و صیانتی باید در اولویت قرار گیرد، به همین منظوربرنامه ریزی مدونی برای تعمیرات نقاط آسیب پذیر آماده شده است وبر اساس اولویت بندی در کمترین زمان ممکن این تعمیرات پایان می یابد.

وی درباره آمادگی برای تولید بیشتر ازمنطقه نفت شهر و توسعه میدان های مجاور آن افزود: عملیات توسعه ای این منطقه با حفر یک حلقه چاه جدید و تعمیر سه حلقه چاه موجود انجام خواهد شد.

به گفته رضایی مراحل اجرایی دراین منطقه ازسال 1398شروع شد؛ به طوری که تاکنون حفاری یک حلقه چاه و تعمیر دو حلقه چاه انجام شده است وعملیات تعمیر چاه سوم نیز به زودی آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت وگازغرب درباره توسعه میدان های نفتی سومار، سامان و دلاوران نیز گفت: طرح توسعه ای این میدان ها باهمکاری وهمراهی شرکت ملی نفت ایران وشرکت نفت مناطق مرکزی ایران در دستور کار قرارگرفته و مصوبات قانونی آن نیز اخذ شده است.

 

   شرکت ملی حفاری ایران

طرح طبقه بندی مشاغل پیمانکاران به زودی اجرا می شود

مراحل اجرای طرح طبقه بندی مشاغل پیمانکاری ابلاغی از سوی وزارت نفت در دستور کار شرکت ملی حفاری ایران قرار دارد و پس از رفع اشکالات به زودی اجرایی می شود.

فرشید ممبینی، مدیرمنابع انسانی شرکت ملی حفاری ایران گفت: پس از تدوین طرح طبقه بندی مشاغل برای کارکنان شرکت های پیمانکار طرف قرارداد صنعت نفت و ابلاغ آن از سوی مقام عالی وزارت، اجرای طرح در اولویت برنامه های این مدیریت لحاظ شد.

وی افزود: یکی از مشکلات عمده در اجرای این طرح در شرکت ملی حفاری ایران، تنوع مشاغل و تخصص کارکنان شاغل درشرکت های پیمانکاری تأمین نیروی انسانی طرف قرارداد با توجه به گستردگی جغرافیایی حوزه فعالیت این شرکت و تطابق آن با مشاغل استاندارد اعلام شده از سوی شرکت ملی نفت ایران بود که با رایزنی مستمر و نشست های متعدد با مدیریت توسعه منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران، زیرساخت های مورد نیاز و جمع آوری اطلاعات کارکنان آماده شد.

مدیر منابع انسانی شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: با توجه به در اختیار داشتن اطلاعات مجموعه کارکنان ارکان ثالث درسامانه نرم افزاری مربوطه، بخش زیادی از زیرساخت های مورد نیاز هم اکنون فراهم شده است.

ممبینی افزود: برای آن دسته از سمت هایی که تاکنون همسان سازی نشده اند، اقدام های نهایی از سوی مهندسی ساختار و بهره وری شرکت در دست اقدام است تا درباره این مشاغل نیز همانند دیگر مشاغل موجود سازمان بر اساس استانداردهای اعلام شده تطبیق و همسان سازی انجام شود.

وی تاکید کرد: طرح طبقه بندی مشاغل پس از رفع اشکالات و تکمیل اطلاعات و حل مشکلات حقوق و دستمزد نیروهای عملیاتی به زودی اجرا و نیروهای پیمانکاری مشمول طرح از مزایای آن بهره مند خواهند شد.

 

آغاز تعمیر آخرین چاه طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت شهر

مدیر پروژه حفاری طرح توسعه میدان نفتی منطقه نفت شهر در شرکت ملی حفاری ایران از آغازتعمیر و تکمیل آخرین حلقه چاه میدان نفتی نفت شهر با به کارگیری دستگاه حفاری 48 فتح خبر داد.

غلامرضا آل محمود گفت: پیش بینی می شود چاه شماره 11نیز در مدت دوماه آینده تکمیل و تحویل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران شود.

وی افزود: پیش از این با کاربست دستگاه های حفاری 35، 81 و 48 فتح در این میدان نفتی استان کرمانشاه،حفر یک حلقه چاه توسعه ای و دو حلقه چاه تعمیری انجام شده است.

مدیر پروژه حفاری طرح توسعه میدان نفتی منطقه نفت شهر درشرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: پروژه نگهداشت وافزایش تولید میدان نفتی منطقه نفت شهر از جمله طرح های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران است که به صورت EPD/EPC ازسوی شرکت ملی حفاری اجرا می شود. آل محمود اظهار کرد: نفت شهر یکی ازمیدان های نفتی کشور است که از نظر پیچیدگی مخزن، ترکیب نفت و گاز درسطح، شکستگی سازندها و تراکم گاز پرریسک و انجام حفاری در آن با وجود عمق کم، زمان بر و نیازمند دقت عمل بالاست.