مجتمی به بلندای تاریخ صنعت گاز ایران

مجتمع تاسيسات تقويت فشار گاز قزوين از جمله تاسيساتي است كه مديريت ديسپچينگ شركت ملي گاز ایران روي آن حساب ويژه اي باز كرده است. اين مجتمع علاوه بر قرار داشتن روي خطوط صادراتي، در فصل زمستان اهميتي مضاعف پيدا می كند و در صورت عدم كاركرد، ايستگاه هاي بعدي با مشكل مواجه خواهند شد. اين مجتمع همچنين نقشی پررنگ در انتقال گاز به نواحي شمال غرب ايران دارد. مجتمع از دو ايستگاه قزوين (1) و (2) تشكيل شده است.  در ادامه مصاحبه با کارکنان تاسیسات تقویت فشار گاز قزوین را می خوانیم.

برقراری آرامش با تلاش شبانه روزی

مهدی مجیدی، مسؤول حراست مجتمع ایستگاه و یارد قزوین، از سال 86 در شرکت ملی گاز ایران استخدام  شده و دارای لیسانس مکانیک است. تا سال 93 در ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین به عنوان بهره بردار مشغول به کار بوده و از سال 93 تا سال 97 در خط لوله قزوین فعالیتش را ادامه داده و پس از آن در حراست مشغول شده است. وی می گوید: در این ایستگاه، همکاران، بیشتر بومی منطقه و با یکدیگر آشنا هستند و همین مساله باعث صمیمیت در کار شده است. مجیدی به طبقه بندی که در ایستگاه ها وجود دارد، اشاره و تاکید می کند: ایستگاه در موقعیت بسیار حساسی قرار دارد و با توجه به امنیت و سختی کاری موجود، همواره با تلاش شبانه روزی سعی در برقراری آرامش داریم.   وی در ادامه با اشاره به اقدام های پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا می گوید: قزوین از استان هایی بود که موج کرونا دیرتر به آن وارد و همین مساله باعث شد مردم برای این بیماری ناشناخته آماده باشند، از همین رو بیماری کرونا در قزوین به صورت گسترده شیوع پیدا نکرد و اقدام های پیشگیرانه مانند تهیه ماسک و دستکش و تجهیزات پزشکی بموقع از سوی رییس ایستگاه صورت گرفت و باعث شد تا بیماری کمتر، همکاران را درگیر کند.

شیفت شب با تمام سختی هایش برایم لذتبخش است

عبدالله مهدی، لیسانس مکانیک متولد قزوین، سرپرست و سرشیفت نوبتکاران ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین می گوید: 16 سال سابقه کار در قسمت بهره برداری دارم و معتقدم که کار در شیفت شب، دارای مزایا و معایبی است؛ اما قطعا شیفت شب سخت تر است، با این حال کار در شیفت شب برایم لذتبخش است.  وی در خصوص اتاق کنترل می گوید: اتاق کنترل همانطور که از اسمش مشخص است، کنترل شرایط خط، توربین و وضعیت کل ایستگاه را نشان می دهد. در بعضی مواقع اگر مشکل ایجاد شود، در اتاق کنترل آن را مشاهده می کنیم و سپس برای رفع مشکل به سایت می رویم. در واقع باید گفت که فشار ورودی و خروجی و دمای گاز، در این اتاق کنترل ذخیره و ثبت می شود و فرماندهی کل سیستم را انجام می دهد.  وی می افزاید: دو فرزند دارم که پسر اولم، هم سن سابقه من یعنی 16 ساله است.

خانواده با سختی کارم کنار آمده است

محسن کاکاوند، بهره بردار ارشد ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین که 42 ساله و اصالتا کرمانشاهی است، می گوید: از سال 83 مشغول به کار شده ام و 16 سال سابقه کاردارم.

وی با اشاره به اینکه کار عملیاتی و شیفت شب هرچند سخت است؛ اما هر شب آن، برای من خاطره است.

وی می افزاید: خانواده ام به کار من عادت کرده و با سختی های آن کنار آمده اند.

کار عملیاتی را بسیار دوست دارم

عباس دهقانی، بهره بردار ارشد ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین که دارای 21 سال سابقه کار است، می گوید: 6 سال است که به ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین آمده ام و قبل از آن در گاز استان مرکزی بودم. وی با اشاره به اینکه کارعملیاتی را بسیار دوست دارد، می گوید: شب کاری و کار در تاسیسات دور از شهر، هم مشکلات و هم مزایایی دارد. در مجموع کار عملیاتی، لذت های خاص خودش را دارد؛ چرا که کار در بخش عملیاتی یعنی سهیم بودن در جریان انتقال و رضایت مردم که این مساله برای من بسیار مهم است، از این رو کار در ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین را دوست دارم.  وی می افزاید: هرچند برای خانواده کار در شیفت شب سخت است؛ اما آنها تحمل می کنند و به آن عادت کرده اند.

دور بودن از هیاهو و آرامش در ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین

وحید شکوهی مهر، متولد قزوین و عضو حراست ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین می گوید: 11 سال است که در این ایستگاه مشغول به کار هستم.کار در ایستگاه تقویت فشار گاز، خطرات و سختی هایی دارد؛ اما باید بدانیم که هر شغلی به نوبه خود سختی ها و مزایایی دارد. وی می گوید: این منطقه با توجه به دور بودن از هیاهوی شهر، نه تنها آرامش؛ بلکه آب و هوای بسیار خوبی هم دارد و این حسن کار در ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین است.   شکوهی مهر که یک فرزند دختر دارد، می گوید: خانواده به نبود ما عادت کرده اند و آن را پذیرفته‎اند.

همکاران بسیار خوبی دارم

مهدی محمد رضایی، متولد قزوین و 3 سال است که در این ایستگاه مشغول به کار شده است. از همکاران خوب و صمیمیتی که در بین آنها وجود دارد، می‎گوید و می‎افزاید: در این ایستگاه نه تنها سختی وجود ندارد؛ بلکه همکاران بسیار خوب و عالی دارم که کار کردن در کنار آنها برایم لذتبخش است. وی از کار خود در این ایستگاه احساس رضایت می کند و می گوید: کار عملیاتی را بسیار دوست دارم و خوشحالم که در این ایستگاه مشغول به کار شده‎ام، ایستگاهی که در مسیر باد است وآب وهوایی پاکی دارد.

یکدلی و صمیمیت همکاران بسیار زیاد است

عباس سمیع پور که 11 سال سابقه کار دارد و در حال حاضر در حراست ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین مشغول به کار است، می گوید: تاسیسات قزوین را دوست دارم و کار با همکاران برایم عالی و لذتبخش است. وی ادامه می دهد: صمیمیت در این ایستگاه عملیاتی، بسیار زیاد است و همین باعث شده همکاران شب کاری و برخی فشارهای کاری را تحمل کنند و به کار خود ادامه دهند.

سختی کار برایمان معنی ندارد

ابراهیم ادریسی، 39 ساله و متولد قزوین که دارای مدرک مهندسی برق است، از سال 83 استخدام و در ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین مشغول به کار شده است. او می گوید: کار در ایستگاه سختی های خود را دارد. به عنوان مثال تماس با مواد شیمیایی، گاز،کلر و ... که هر کدام می تواند به حادثه ای جبران ناپذیر منجر شود. به همین دلیل است که می گویم، همکارانی که در این ایستگاه کار می کنند، شغلشان را دوست دارند و این دوست داشتن، سختی کار را برایشان آسان کرده است.  وی که دارای دوپسر 9 و 4 ساله است، ادامه می دهد: در بسیاری از مناسبت ها، چه خانوادگی و چه خاص، حضور نداشته ام و همیشه غایب بوده ام و خانواده هم با آن کنار آمده اند.

شیفت شب روند فرسودگی بدن را تسریع می کند

مهدی خواجه وند، کارشناس ارشد مکانیک و کارمند انتقال گاز در ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین با 15 سال سابقه کار می گوید: کار در شیفت شب، مشکلات خاص خودش را دارد. به عنوان مثال به هم خوردن سیستم بیولوژیک بدن، بی خوابی، ورود یکباره از گرمای 38 درجه به سرما و ... روند فرسودگی بدن را تسریع می کند. وی می افزاید: این منطقه عقرب و مار زیاد دارد، یک شب بعد از شیفت کاری، وقتی در حال رفتن به اتاق استراحت بودم، دیدم عقرب بسیار بزرگی در حال ورود به اتاق است که اگر آن را نمی دیدم، ممکن بود اتفاق های بدی بیفتد.  وی که دارای دو فرزند پسر 11 و 4 ساله است، می گوید: خانواده به نبود من عادت کرده‎اند؛ هرچند سخت است، اما پذیرفته اند.

آرامش، سکوت و هوای پاک این منطقه لذتبخش است

مهدی نوروزی پور که دارای 15 سال سابقه کار و دارای مدرک کاردانی مکانیک است، می گوید: این بیابان که ایستگاه تقویت فشار گاز قزوین در آن مستقر شده، غربت خاصی دارد. آرامش، سکوت و هوای پاکش برایمان لذتبخش است و به سردی هوا در زمستان و بادهای سردش نیز عادت کرده ایم. کار در این ایستگاه برای من در اوایل سخت بود، اما با گذشت 15 سال به آن عادت کرده ام و برایم لذتبخش است.

وی که دارای سه فرزند دختر است، همانند دیگر همکارانش می گوید: خانواده ام به نبود من عادت کرده اند.