وزیر نفت از توسعه گازرسانی در دومین استان پهناور کشور بازدید کرد

گازرسانی به سیستان و بلوچستان در گام پایانی

گازرسانی به زاهدان به عنوان آخرین مرکز استان بدون گاز، خبری بود که در دولت یازدهم، محرومیت زدایی از این شهر را نوید داد؛ مسیری که در دوره های قبل برای تحقق آن تلاش شد؛ اما بدون نتیجه ماند.

اواخر سال 84 بود که شرکت ملی گاز ایران طرح انتقال گاز به مناطق شرقی و جنوب شرقی کشور را با عنوان خط انتقال گاز هفتم سراسری در دستور کار قرار داد.

این خط انتقال گاز اهداف چندگانه ای را در خود جای داده که می توان به گازرسانی به نیروگاه ها، صنایع پتروشیمی، واحدهای صنعتی و احداث خطوط فرعی و شبکه های شهری برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی در استان های واقع در طول مسیر، بخصوص گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

فاز نخست این طرح بزرگ، حدفاصل پارس جنوبی تا ایرانشهر در دوره قبلی اجرا شده بود و فازهای بعدی آن به دلایل مختلف مسکوت مانده بود تا اینکه در دولت یازدهم به طور ویژه در دستور کار وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران قرار گرفت.

10 اسفندماه 95 بود که با حضور رئیس جمهوری، پروژه خط لوله انتقال گاز ایرانشهر_ زاهدان به بهره برداری رسید و شعله های گاز پس از سال ها در این شهر روشن شد.

دیری نپایید که زیرساخت های گازرسانی در دیگر مناطق این استان نیز توسعه یافت و بزودی شاهد تکمیل بخش قابل توجهی از پروژه های گازرسانی سطح این استان پهناور خواهیم بود.

در ادامه پیگیری ها برای تحقق برنامه های وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران در سطح استان، بیژن زنگنه، وزیر نفت با همراهی استاندار سیستان و بلوچستان، مدیران ارشد صنعت گاز و نمایندگان مجلس، از فعالیت های انجام شده برای توسعه گازرسانی به طور میدانی بازدید کرد.

وزیر نفت در این بازدید که روز پنجشنبه (19 فروردین ماه) انجام شد، گفت: گازرسانی به منطقه سیستان بزودی تکمیل و تلاش می شود اگر موانعی هم وجود دارد، رفع شود. بیژن زنگنه افزود: خط لوله انتقال اصلی گاز به منطقه سیستان و بسیاری از شهرهای آن، در پایان کار است و این خط انتقال بزودی در بیشتر این شهرها افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه بخش مهمی از زابل شبکه دارد و از طریق سی ان جی (گاز طبیعی فشرده) تأمین می شود، اظهار کرد: بی شک این گاز برای مردم، بویژه صنایع و گلخانه ها برای کشت اهمیت دارد و به امید خدا در مرحله بعد از آن برای صادرات به افغانستان استفاده خواهیم کرد.

وزیر نفت همچنین با بیان اینکه تاکنون اقدام های خوبی در این حوزه انجام شده است، اظهار کرد: امروز با کمک استاندار سیستان و بلوچستان، نمایندگان و مقام های استان از نزدیک مشکلات را پیگیری می کنیم و با توجه به فرمایش رهبر انقلاب اگر موانعی هم وجود دارد، رفع می شود تا در همین سه یا چهار ماهه این کار به انجام برسد.

زنگنه تأکید کرد: پس از ماه مبارک رمضان سفری به جنوب استان هم خواهیم داشت تا از نزدیک مشکلات و موضوعات مربوط به روند گازرسانی در این حوزه بررسی شود.

سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان

وزیر نفت همچنین در نشست پیگیری طرح های گازرسانی در سیستان و بلوچستان از سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای گازرسانی به سیستان و بلوچستان خبر داد و بر شتاب بخشی در تکمیل این پروژه ها تأکید کرد.

به گفته وی، منطقه سیستان (شهرهای شمالی استان سیستان و بلوچستان) با همت مدیران به آرامی راه توسعه خود را پیدا و خود را از اسارت در هیرمند رها کرده و در این میان دانشگاه ها، نیروهای تحصیلکرده و فکرهای تولیدشده زیربناهای بسیار خوبی برای این منطقه شده اند.

وی افزود: توسعه به زیرساخت نیاز دارد و آنچه عامل این توسعه بوده، عقل و انسان توسعه یافته است و باید در منطقه سیستان به مسائلی فراتر از موضوع آب پرداخته شود.

وزیر نفت با بیان اینکه شرکت ملی، انتقال و استانی گاز زحمات زیادی برای توسعه در این استان کشیده اند، تصریح کرد: برای تکمیل پروژه ها حداکثر زمان انتهای تیرماه است، بنابراین سعی کنید تا خردادماه پروژه ها را تکمیل کنید؛ زیرا در شهریور و مهر نه ما هستیم و نه شما؛ اما کار باید برای مردم انجام شود و دوباره در دور تصمیم ها نیفتد.

وی اظهار کرد: طرح رزاق، ابتکار سپاه پاسداران قرارگاه قدس است و به نظر من با نیت بسیار خوب، واقع بینانه و معقولانه کار کردند و از این رو باید کمکشان کرد که همسو با این موضوع، تاکنون حدود ۶۰ میلیون لیتر مواد سوختی به این طرح تخصیص داده شده است.

وزیر نفت با بیان اینکه مطالعه خط انتقال گاز چابهار - کنارک و خاش - سراوان حتماً باید دنبال شود و پس از ماه مبارک رمضان سفر به مناطق جنوبی و مرکز سیستان و بلوچستان برای همین موضوع انجام خواهد شد، تأکید کرد: پارسال ۲۲۱ میلیون لیتر گاز مایع و نفت سفید در زابل توزیع شد که حدود ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۸ بیشتر بود و به طور کل توزیع نفت سفید در کل کشور ۴.۷ میلیون لیتر در روز است که ۲.۲ میلیون لیتر آن در این استان توزیع شده است.

زنگنه در پایان با اشاره به بهره مندی ۹۵ درصدی جمعیت کشور از گاز طبیعی گفت: اکنون حدود ۵ میلیون نفر در کشور گاز طبیعی ندارند که این تعداد، شامل یک میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار می شود که کپسول گاز مایع به آنها تحویل می شود.

 دولت توجه ویژه ای به سیستان و بلوچستان دارد

در ادامه، احمدعلی موهبتی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در سخنانی در این نشست گفت: برای اقدام های خوب گازرسانی در استان با معین سازی و شتابی که گرفته است، از وزیر نفت قدردانی می کنیم و امید می رود این روند برای دیگر شهرهای منطقه که مطالعات آن نیز انجام شده، عملی شود.

وی با اشاره به توجه ویژه دولت به سیستان و بلوچستان افزود: در موضوع بودجه بالاترین رشد بودجه ۱۴٠٠ برای این استان در نظر گرفته شده است، به طوری که با توجه دولت و مجلس ۳۰۰ درصد رشد در بودجه امسال داریم.

استاندار سیستان و بلوچستان با بیان اینکه توجه به بندر شهید بهشتی و دو کلیدواژه رهبر انقلاب با عنوان تنگه احد و سواحل مکران به عنوان گنج پنهان مورد توجه دولت است، تصریح کرد: طرح ۴۶ هزار هکتاری منطقه سیستان که ۸۵۰ میلیون دلار هزینه آن شده، سرسبزی کنونی منطقه را رقم زده که بی شک اگر این طرح نبود، چالش های فراوانی در این منطقه به وجود می آمد.

موهبتی همچنین با بیان اینکه در بخش وزارت نفت، اتفاق بزرگی در گازرسانی به شهرها افتاده و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان در این زمینه هزینه شده است، افزود: این گازرسانی غیر از رفاه یک ضرورت جدی در حوزه عدالت است و توسعه را به دنبال دارد.

به گفته وی، موضوع ایجاد مخازن و ذخیره مشتقات نفتی در بندر شهید بهشتی چابهار می تواند آرامش ایجاد کند که در شرایط بحرانی حمل ونقل با چالش روبه رو نشویم و جایگاه های عرضه سوخت و مجموعه سی ان جی (گاز طبیعی فشرده) می تواند تحریک کننده توسعه خدمات مطلوب در جاده ها برای استفاده از ظرفیت استان به منظور تردد بیشتر باشد؛ زیرا مهم ترین مزیت سیستان و بلوچستان ترانزیت، تجارت و معدن است که حمل ونقل در آن نقش آفرینی بسیاری دارد.

     ایجاد رونق در سواحل مکران با گازرسانی به چابهار

معاون وزیر نفت در امور گاز نیز با بیان اینکه تاکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان هزینه شده است، تأکید کرد: گازرسانی به چابهار در سواحل مکران رونق صنعتی ایجاد می کند. حسن منتظر تربتی افزود: موضوع گازرسانی به سیستان و بلوچستان از ابتدای تشکیل دولت یازدهم به عنوان یکی از مسائل مورد توجه ریاست جمهوری و وزارت نفت مطرح شد، در حالی که به دلیل فاصله طولانی آن از پارس جنوبی نسبت به انجام آن ناامیدی ها و اما و اگرهایی وجود داشت. وی اظهار کرد: خط لوله هفتم سراسری هم با محوریت اینکه گاز از عسلویه برای صادرات به پاکستان بیاید اجرا شده بود؛ اما هم موضوع پاکستان به دلایلی متوقف بود و هم اینکه گازرسانی در سیستان و بلوچستان مطرح نبود تا اینکه بحث گازرسانی به زاهدان دنبال شد و خوشبختانه در اسفند سال ۱۳۹۵ با حضور رئیس جمهوری نخستین بخش خط لوله ایرانشهر به زاهدان به بهره برداری رسید، پیش از آن هم ایرانشهر به شبکه گاز متصل شده بود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: در مجموع در استان سیستان و بلوچستان، به دلیل پهناوری ۲ هزار خط لوله گاز طراحی و برنامه ریزی کرده ایم که مقدار زیادی است؛ ۳۰۰ کیلومتر آن تا شهر زاهدان اجرا شده و ۷۷۰ کیلومتر خطوط لوله در حال اجراست و توسعه در سه محور شمال (زاهدان و زابل)، جنوب (ایرانشهر و چابهار) و شرق استان (پالیزان و میرجاوه) برنامه ریزی شده و اجرایی می شود که گازرسانی در محور جنوبی استان به دلیل رونق صنعتی که در سواحل مکران ایجاد می کند، بسیار راهبردی است. تربتی با بیان اینکه سرمایه پیش بینی شده برای اجرای این خطوط لوله با شبکه گازرسانی داخل شهرها بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است که تأمین ورق و لوله آنها انجام شده است، گفت: تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان در مجموع پروژه های گازرسانی استان هزینه شده است. وی با اشاره به بهره گیری از پنج استان دیگر به عنوان استان معین در گازرسانی به این استان اظهار کرد: خطوط لوله ۳۶ اینچ و ۲۴ اینچ در استان سیستان و بلوچستان تا شهریور امسال راه اندازی می شوند.معاون وزیر نفت در امور گاز یادآور شد: هم اکنون شبکه توزیع گاز در زهک ۲۳ درصد، در محمدآباد ۵۴ درصد، در دوست محمد ۲۲ درصد و در ادیمی ۹۰ درصد پیشرفت داشته و خطوط تغذیه نیز بزودی در این شهرها اجرایی می شود.

وزیر نفت همچنین از ایستگاه PRU شهرستان زابل بازدید کرد و بازدید از ایستگاه سی ان جی در شهر زابل، خط ٢٤ اینچ دشتک - زابل، شبکه توزیع شهرستان زهک و حضور در نشست بررسی طرح های انتقال گاز سیستان و بلوچستان در محل فرمانداری شهرستان زابل از مهم ترین برنامه های وزیر نفت در این سفر بود.