گفت و گو با خانواده فرزند نفتی و قهرمان تکواندو

وظیفه ما هواداری برای قهرمانی فرزندان است

مشعل  یکی از اتفاقات همیشگی در خانواده صنعت بزرگ نفت، خبر موفقیت فرزندان کارکنان است که پایانی ندارد و هیچ وقت خبر آن تکراری نمی شود. برای هر موفقیتی زمینه ها و تلاش های مختلفی از سوی افراد و خانواده ها صورت می گیرد که هر کدام در نوع خود منحصر به فرد بوده؛ اما در یک مورد یعنی تلاش و اعتماد به نفس همسان هستند. در مورد خانواده آقای احمدی هم نکته قابل توجه همین تلاش والدین و بچه ها برای رسیدن به سکوی قهرمانی است.  حمید احمدی، پدر آیلین احمدی ، همان دختر تکواندوکاری که چند هفته قبل مقام سومی جهان در رشته تکواندو را کسب کرد، از همکاران نفتی و آتشنشان منطقه ویژه اقتصادی انرژی ماهشهر است که به همراه همسرش و برای پیشرفت تحصیلی و ورزشی دختر و پسرشان در اهواز زندگی می کنند. آقای احمدی به دلیل شیفت کاری و اطلاع بیشتر همسرش از برنامه ها و موضوعات مرتبط با فرزندان خواست تا گفت و گوی «مشعل» با همسر او انجام شود .آیلین و آرین هم راحت تر بودند که مادرشان درباره آنها توضیحاتی ارائه کندکه به این ترتیب ما با ماهرخ شاکری، مادر دو ورزشکار تکواندو گفت و گو کردیم.

او همسر حمید احمدی، آتش نشان منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر است که از سال 81 در واحد آتش نشانی منطقه ویژه ماهشهر فعال است و در حادثه آتش سوزی پتروشیمی بوعلی جزو اولین گروه های آتش نشان حاضر در محل حادثه بوده که از ناحیه دست و صورت مجروح هم شده است. دو فرزند حمید احمدی در رشته تکواندو پس از کسب مقامهای استانی و کشوری با وجود شرایط کرونایی و هزینه های سنگین ، به مقام های جهانی رسیده اند. آیلین و آیدین از کودکی به رشته ورزشی تکواندو علاقه مند بوده اند و والدینشان هم این علاقه را مورد حمایت قرارداده اند.

خانم شاکری ، مادر آیلین احمدی می گوید دخترش آیلین که حالا 15 سال دارد، از سال 94 با علاقه خود رشته تکواندو را شروع کرده و آنها هم از او حمایت و هواداری کرده اند و سالن های ورزشی مناسب و مربی های برجسته به این موفقیت کمک می کند. او می افزاید: ابتدا تنها به عنوان یک علاقه در سن نوجوانی پیگیری می شد اما به مرور وقتی قهرمانی های همسالان خود را می دیدند ، آنها هم علاقه مند شدند تا این ورزش را در سطح قهرمانی دنبال کنند. خانم شاکری می افزاید: مربیان آیلین با توجه به قدرت بدنی که دارد، شاخه «کیوروگی» را که مبارزه در تکواندو است، پیشنهاد دادند و برای آرین رشته «پومسه» را پیشنهاد دادند که خوشبختانه  هر دو در رشته ورزشی خودشان موفق ظاهر شدند. مادر این دختر قهرمان در رشته تکواندو درباره موفقیت های او می گوید: مقام اول در مسابقات استانی رده خردسالان و نونهالان در سال 97 و مقام اول فستیوال ورزشی المپیکی میپا (اروند) در سال 98 از جمله موفقیتهای آیلین است. مسابقات جهانی تکواندو به میزبانی ایران هم چند هفته قبل به شکل آنلاین – مجازی در کرج و با حضور کشورهای خارجی برگزار شد که آیلین در این مسابقات مقام سوم را کسب کرد. او می گوید آرین ، پسرش نیز در مسابقات جهانی که در سال 99 به صورت مجازی – آنلاین برگزار شد مقام اول را کسب کرده است و حالا همراه با خواهرش هر دو قهرمان جهان هستند. خانم شاکری که زمان بیشتری را با فرزندانشان و تمرینات آنها می گذراند، می گوید: دختر و پسرم حتما باید سه روز در هفته تمرینات اصلی خود را داشته باشند اما در برخی موارد هم با رعایت پروتکل ها تمرین اختصاصی و انفرادی با مربی خود دارند. در یک سال و اندی اخیر هم که شرایط کرونایی بوده، تمرینات را در فضای ورزشگاه یا فضای باز و پارک ادامه داده ایم. در تمام این موارد اگر همسرم حضور داشته باشد، او برای تمرینات و یا خرید و نیازهای دیگر کمک می کند، اما در بیشتر موارد این برنامه های روزانه و رفت و آمد و هماهنگی کلاسها و دیگر موارد را خودم انجام می دهم. خانم شاکری می گوید خودش و همسرش آقای احمدی هم ورزش می کنند اما بیشتر وقتشان صرف برنامه های دو فرزند ورزشکارشان می شود و می افزاید: دختر و پسرم هر دو انگیزه و انرژی زیادی برای ادامه این ورزش قهرمانی دارند و با توجه به شرایط ورزش تکواندو در کشور زمینه برای رشدشان وجود دارد و ما با وجود هزینه های سنگین و عدم حمایتی که وجود دارد ، تلاش می کنیم تا آنها مدارج بعدی قهرمانی را طی کنند.

 

تعطیلی اصناف در موج چهارم کرونا

 با توجه به گسترش ویروس کرونا و همچنین بنا بر نظر ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر تعطیلی ده روزه، به منظور پیشگیری از شیوع گسترده این ویروس، بازار بزرگ و همچنین اصناف و مشاغلی که در گروهای دوم، سوم، چهارم و غیرضرور در تهران قرار دارند، از روز شنبه ۲۱ فروردین۱۴۰۰  تعطیل شدند.

عکس: محمدرضا عباسی / مهر

 

 

‏‏گالری های من

Endomondo

Endomondo برای افرادی که فعالیت های مختلف تناسب را انجام می دهند، شامل دویدن، یک اپلیکیشن کامل است. برخلاف دیگر اپلیکیشن ها که تنها می توانید برای دویدن از آنها استفاده کنید، Endomondo یک برنامه ساده و روان است که کار با آن راحت بوده و به شما اجازه می دهد بیشتر از ۴۰ نوع فعالیت ورزشی(دویدن، دوچرخه سواری، پیاده روی، کایاک سواری، دوچرخه سواری کوهستان و ….) را دنبال کنید. فقط یک فعالیت انتخاب کنید، یک هدف را تعیین کنید و به Endomondo اجازه دهید تا مربی صوتی اش شما را راهنمایی کند. اپلیکیشن جزئیات همه فعالیت هایتان را ثبت کرده، و به شما اجازه می دهد تا عملکرد مسافتی خودتان مانند میانگین سرعت و زمان هر فعالیت را تحلیل کنید.

 

RunGo

RunGo جدا از ضبط و ثبت زمان، سرعت، مسافت و ارتفاع، ناوبری همراه با راهنمای صوتی آنی را فراهم آورده و بهترین مسیرهای منطقه نزدیک شما را پیشنهاد می کند، پس نگرانی بابت اینکه مسیر شلوغی را اشتباها برای دویدن انتخاب کنید و یا در مکانی ناآشنا، گم شوید نخواهید داشت. فقط مانند گوگل مپس که به شما اجازه می دهد تا نقشه هایتان را آفلاین ذخیره کنید، می توانید مسیرهای دلخواهتان را بر روی گوشی هوشمندتان دانلود کنید و اپلیکیشن حتی در نبود اینترنت هم کار خواهد کرد. RunGo همچنین یک اپلیکیشن عالی برای افرادی است که به شهرهای مختلفی سفر می کنند و می خواهند مکان های ایمن وخوش منظره را انتخاب کنند.

 

کالری سنج و تناسب اندام

Wikiloc

یکی از قابلیت های مفید این برنامه، امکان اشتراک گذاری مسیرها با دیگر ورزشکاران است. همچنین در هر مسیر می توانید تصاویری را برای آشنایی هرچه بیشتر دیگر ورزشکاران بر روی نقشه پین کنید و خلاصه ای را نیز درباره آن مسیر ذکر کنید. با این اپلیکیشن می توانید، مسیرهایی را که کاربران به اشتراک گذاشته اند، برای فعالیت خود انتخاب و آن مسیر را دنبال کنید. همچنین از اپلیکیشن می توانید در حالت آفلاین نیز استفاده کنید. اپلیکیشن با استفاده از GPS اطلاعات موقعیت مکانی شما و مسیرتان را ذخیره می کند تا بعدا در صورت دسترسی به اینترنت، بتوانید با استفاده از نقشه ها و تصاویر گوگل ارث، مسیر خود را بر روی زمین به اشتراک بگذارید. این اپلیکیشن به شما امکان ثبت سرعت، ارتفاع، بیشینه و کمینه سرعت و همچنین مسافت و زمان صرف شده برای انجام آن را می دهد.