وزیر نفت با بیان اینکه در مراسم امروز دو توربین ساز و کمپرسورساز بزرگ کشور (اوتی سی و توگا) صحبت کردند، افزود: امروز از سازندگان نفت می خواهیم برای ما تجهیزات بسازند و دیگر به این شکل نیست که آنها از ما بخواهند، بلکه ما از آنها تقاضا داریم که بیایند ما را توانمند کنند، ما از شرکت های سازنده تجهیزات نفت خواستیم کمپرسورهای فرآیندی را که نیاز پتروشیمی است، بسازند و این تجهیزات در داخل کشور قابل ساخت هستند و فقط باید به آنها سفارش بدهیم. زنگنه یکی از راه حل های وزارت نفت برای حمایت از ساخت داخل را تأسیس پارک فناوری نفت و صندوق فناوری نفت دانست و گفت: به این صورت سفارش گذاری کالاها و خرید تضمینی از سازندگان انجام و با این کار یکی از اصلی ترین موانع تولید در صنعت نفت برطرف می شود. دیگر حالتی پیش نمی آید که شرکتی تجهیزی را بسازد و کسی آن را خریداری نکند، بلکه با ایجاد این ساختارها، وزارت نفت حاضر به خرید تضمینی تجهیزات نفتی خواهد بود. به گفته وی، در هفته های آینده نخستین قراردادهای مربوط به خرید تضمینی تجهیزات صنعت نفت امضا می شود. وزیر نفت با بیان اینکه در خط لوله گوره - جاسک تلمبه های انتقال نفت ایرانی سازی شده اند، افزود: ما این کارهای بزرگ را آرام و بی سروصدا انجام دادیم. در گذشته ما یک تن ورق مقاوم به اسید و گاز ترش را نمی توانستیم تولید کنیم، اما در یک سال و نیم اخیر ۳۴۰ هزار تن ورق با پیگیری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران ساخته شده که این جزو افتخارات کشور است. هیچ خط لوله ای به اندازه خط لوله گوره - جاسک به صورت کامل ایرانی نیست و ان شاء الله به زودی نفت را وارد خط لوله گوره - جاسک می کنیم تا این طرح فوق العاده استراتژیک به ثمر بنشیند. وزیر نفت از شرکت مپنا (توگا) و شرکت توربوکمپرسور نفت به عنوان شرکت های دانش بنیان که سرمایه اصلی آنها نیروهایشان هستند، یاد کرد و گفت: این شرکت ها کارهای بزرگی انجام دادند. ما نمی خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم و بهتر است بیشتر عمل کنیم تا مردم بیشتر آثار آن را ببینند. اهل اغراق نیستم شرکت های ایرانی از نظر حجم تولید از ابرقدرت های توربین ساز در دنیا از لحاظ فناوری جلوتر هستند. وی تأکید کرد: در اجرای یک پروژه تنها ساخت آن برایم مهم نبوده است، بلکه تمام دغدغه ام این بود که سهم ساخت داخل در پروژه ها زیاد شود و در زندگی مردم هم اثرگذار باشد. وزیر نفت حضور نمایندگان مجلس را در برنامه امروز مایه دلگرمی دانست و با بیان اینکه نمایندگان خوزستان و اهواز خیلی اهل رودربایستی نیستند و اگر مشکلی داشته باشند ضمن رفاقت آن را با صراحت بیان می کنند، اظهار کرد: درباره ضرورت برداشت حداکثری از مخازن نفتی مسجدسلیمان که نماینده این شهر عنوان کردند، معتقدم مسجدسلیمان هنوز نفت زیادی برای تولید دارد، اما همیشه گفته ام آنچه مهم است تولید نفت نیست، بلکه مهم تر از آن افزایش ضریب بازیافت است که این موضوع به فناوری نیاز دارد. ما باید تلاش کنیم نفت با ضریب بازیافت بیشتری تولید شود.

 

روزانه ۸۷۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل جمع آوری می شود

مسعود کرباسیان نیز در آیین امضای قراردادهای ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ با سازندگان داخلی و قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ سفید، در این باره گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، روزانه ۱۶۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل در سطح مناطق عملیاتی استان های خوزستان و ایلام جمع آوری می شود. با اجرای طرح ان جی ال ۳۲۰۰ روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل جمع آوری می شود که جمع آوری ۲۵۰ میلیون فوت مکعب آن امسال به نتیجه می رسد. وی پیشرفت این طرح را ۷۵ درصد اعلام کرد و گفت: با اجرایی شدن این طرح که ازسوی هلدینگ خلیج فارس دنبال می شود، گازهای غرب کارون به پتروشیمی بندرامام انتقال می یابد. همچنین طرح ان جی ال ۳۱۰۰ با ظرفیت روزانه ۲۶۰ میلیون فوت مکعب تاکنون ۵۵ درصد پیشرفت داشته و با اجرای آن، گازهای همراه نفت حوزه ایلام جمع آوری می شوند. علاوه بر این موارد پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون طرح دیگری دارند که با اجرای آن، در مجموع روزانه ۸۷۰ میلیون فوت مکعب گازهای مشعل جمع آوری می شود. مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درعین حال تصریح کرد: در نیمه نخست امسال ۱۴ قرارداد دیگر مرتبط با طرح های جمع آوری گازهای مشعل امضا می شود و با اتکا به توان داخلی، همه مشعل ها خاموش خواهند شد.

 

 ارزش تولیدات روزانه بیدبلند خلیج فارس ۴۰ میلیارد تومان است

محمود امین نژاد، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس هم در این جلسه به عنوان امضا کننده این قراردادهای مهم، اعلام کرد که درآمد این شرکت با وجود اینکه ۴۵ تا ۴۸ درصد خوراک آن تأمین شده است، روزانه ۴۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه به منظور تکمیل زنجیره تأمین خوراک بیدبلند خلیج فارس، پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع آوری گازهای مشعل به این شرکت واگذار شد، ادامه داد: قرارداد این پروژه به ارزش یک میلیارد یورو میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و هلدینگ خلیج فارس امضا شد. پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع آوری گازهای مشعل شامل ۲۷ طرح در سه گروه پیش تراکم و تزریق، بهسازی تأسیسات قدیمی نفت و جمع آوری گازهای مشعل تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه از مهرماه سال ۹۸ آغاز شد و مطالعات پایه آن از سوی پیمانکار داخلی انجام شده است، گفت: هم اکنون حدود ۱۲ قرارداد با احتساب قراردادهایی که امروز امضا می شود، به ارزش حدود ۳۶۳ میلیون یورو نهایی شده اند که از این ۱۲ قرارداد، ۱۱ قرارداد در حال مؤثر شدن است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس با بیان اینکه در دو ماه آتی با همکاری خوب شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، حدود ۳۵۰ میلیون یورو دیگر از این قراردادها مؤثر خواهد شد، اظهار کرد: بنابراین از مجموع یک میلیارد یورویی این پروژه تا دو ماه آینده ۷۰۰ میلیون یورو به قرارداد تبدیل می شود که دستاورد بسیار مطلوبی است و می تواند رؤیای جمع آوری گازهای مشعل را مانند بیدبلندخلیج فارس به واقعیت تبدیل کند.

امین نژاد توضیح داد: امروز قراردادهای ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ به ارزش ۷۵ میلیون یورو با شرکت های توربوکمپرسور نفت (OTC) و مهندسی و ساخت توربین مپنا (TUGA) و قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ سفید-۱ به ارزش ۹۰ میلیون یورو با شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) امضا می شود و با جمع آوری گازهای همراه رگ سفید، ۱۲۰ تا ۱۲۵ فوت مکعب در روز به تولید بیدبلند اضافه می شود. وی به ساخت حدود ۱۱۰ دستگاه کمپرسور در اجرای پروژه بهسازی و احداث تأسیسات جمع آوری گازهای مشعل اشاره کرد. مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به ایجاد حدود ۳۵۰ کیلومتر خطوط لوله گاز ترش در این پروژه برای انتقال این خوراک به خطوط لوله بیدبلند خلیج فارس اشاره کرد و ادامه داد: حدود ۱۷۰ کیلومتر خطوط انتقال برق و ۹ ایستگاه پست فشار قوی از شاخصه های مهم این پروژه است. وی اظهار کرد: تلاش می شود با هماهنگی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و تمهیداتی که دیده شده و به سرویس آمدن ان جی ال ۱۲۰۰ تا خردادماه، خوراک بیدبلند خلیج فارس تا ۶۵ درصد تأمین شود.

 

  بهره مندی از مزیت های داخلی، برگ برنده در شرایط تحریم

 مجتبی یوسفی، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی هم با تأکید بر اینکه در شرایط تحریم به این جایگاه رسیده ایم که می توانیم کمپرسورهای نفت و گاز را بسازیم و خود را از واردات آنها بی نیاز کنیم، گفت: برگ برنده ایران در شرایط تحریم بهره مندی از مزیت های داخلی است. یوسفی، اهمیت پروژه جمع آوری گازهای مشعل و صرفه جویی حاصل از آن را به اندازه توسعه یک فاز پارس جنوبی برشمرد و گفت: مردم خوزستان، زنگنه را خوزستانی می دانند و از وزیر نفت به واسطه تلاش هایی که در محرومیت زدایی و فعالیت هایی که در بخش مسئولیت های اجتماعی در مناطق نفت خیز انجام داده است، تشکر می کنم. نفت متعلق به همه ملت ایران است، ما نمی گوییم نفت تنها برای جنوبی هاست، اما انتظار داریم محرومیت های مردم مناطق نفت خیز نیز برطرف شود. علیرضا ورناصری قندعلی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هم گفت: نگاه به بیرون نمی تواند ما را به نقطه مورد نظر برساند. متخصصان خوبی داریم، باید میدان را در حوزه نفت و گاز به خودی ها داد تا ثروت ملی ما چند برابر شود. نماینده ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی هم با بیان اینکه اگر به نخبگان داخلی اعتماد کنیم و کارهای بزرگ را به دست آنها بسپاریم، به جایگاه های خوبی خواهیم رسید، گفت: خوشحالیم که وزارت نفت با اعتماد به این متخصصان به نقطه مطلوبی در توسعه رسیده است. عبدالله ایزدپناه با تأکید بر اینکه امروز با بومی سازی و نگاه به درون باید فعالیت کنیم، تصریح کرد: امروز و در شرایط تحریم دو راهکار در پیش داریم، یکی رفع تحریم ها که باید برای آن تلاش کرد و دومی خنثی کردن تحریم ها که باید روی پای خود بایستیم و با توانمندی نیروهای داخلی و با نگاه به درون، تحریم ها را خنثی کنیم.

 

جمع آوری گازهای مشعل نقشی مؤثر در کاهش گازهای گلخانه ای دارد

محمدجواد اشرفی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان هم با بیان اینکه جمع آوری گازهای مشعل سبب می شود از رهاسازی میلیون ها مترمکعب گاز دی اکسید گوگرد و دی اکسید کربن جلوگیری شود، گفت: جمع آوری گازهای مشعل نقشی مؤثر در کاهش گازهای گلخانه ای خواهد داشت. وی افزود: بدون شک جمع آوری گازهای ارسالی به مشعل می تواند در حوزه محیط زیست اثرگذار باشد و در کاهش گازهای گلخانه ای نیز نقش مؤثری ایفا کند.

 

ظرفیت های داخلی در ساخت انواع توربوکمپرسورها افزایش یافته است

منصور یزدان پناه، مدیرعامل شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) هم از رویکرد حمایتی وزارت نفت نسبت به سازندگان ایرانی قدردانی کرد و گفت: در نتیجه اعتماد و همکاری سازنده این وزارتخانه، ظرفیت های داخلی در ساخت انواع توربوکمپرسورها افزایش یافته است. مدیرعامل شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) با بیان اینکه طراحی و بومی سازی توربین گازی صنعتی ۲۵ مگاواتی و انواع کمپرسورهای گریز از مرکز با بالاترین فناوری روزآمد دنیا از جمله دستاوردهای دو دهه فعالیت این شرکت است، تصریح کرد: تولید بیش از ۱۵۰ دستگاه توربوکمپرسور ۲۵ مگاواتی، ۶۸ دستگاه انواع الکتروکمپرسورهای گریز از مرکز و ساخت ۱۴ دستگاه توربوژنراتور ۲۵ مگاواتی از تولیدات این شرکت از ابتدای تأسیس تاکنون بوده که این تجهیزات در اختیار صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشی کشور قرار گرفته است، ارزش این محصولات تاکنون بیش از ۳.۷ میلیون یورو برآورد شده است.

 

درباره قراردادهای ساخت  تجهیزات جمع آوری گازهای مشعل

قرارداد ساخت، نصب و راه اندازی ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ گریز از مرکز به ارزش ۷۵ میلیون یورو با شرکت های توربوکمپرسور نفت (OTC) و مهندسی و ساخت توربین مپنا (TUGA) و قرارداد جمع آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ سفید به ارزش ۹۰ میلیون یورو با شرکت طراحی و مهندسی صنایع انرژی (EIED) امضا شد. شرکت توربوکمپرسور نفت (OTC) ساخت ۱۶ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ واحدهای بهره برداری آغاجاری ۵ و بی بی حکیمه ۱ و ایستگاه پیش تراکم گاز بازگردانی پازنان را عهده دار شده است و شرکت مهندسی و ساخت توربین مپنا (TUGA) نیز هشت دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ ایستگاه جمع آوری گازهای همراه بی بی حکیمه ۲ را می سازد. طرح های جمع آوری گازهای مشعل با هدف جلوگیری از گازسوزی، رعایت ملاحظات زیست محیطی، ایجاد ارزش افزوده از گازهای سوزانده شده در شرق رودخانه کارون و تأمین خوراک پایدار شرکت های پتروشیمی تعریف شده است. به این منظور، دو قرارداد «بهسازی و احداث تأسیسات جمع آوری گازهای مشعل» شهریورماه ۹۷ میان شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و شرکت های پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون با حجم مجموع سرمایه گذاری یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار امضا شد. قرارداد امضاشده با شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس به ارزش یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون دلار شامل ۲۷ طرح احداث ایستگاه های جمع آوری گازهای همراه، بهسازی ایستگاه های موجود و انتقال گازهای جمع آوری شده به پالایشگاه بیدبلند است. با اجرایی شدن این طرح ها حدود ۶۰۰ میلیون فوت مکعب در روز گازهای همراه جمع آوری و به پالایشگاه منتقل و سالانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن C۲+ به خوراک پالایشگاه افزوده می شود که گامی بلند در رفع مشکل کمبود خوراک این پالایشگاه و صنایع پتروشیمی وابسته پایین دست به شمار می‎رود. با اجرای این طرح و فرآورش گازهای همراه، روزانه حدود ۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز سبک در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار می گیرد که برای تزریق به میدان های نفتی یا تأمین سوخت کشور استفاده می شود.