در آغاز سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها رقم خورد

قراردادهای ساخت تجهیزات جمع آوری گازهای مشعل نفت امضا شد

مشعل    قراردادهای ساخت ۲۴ دستگاه کمپرسور سانتریفیوژ و احداث ایستگاه جمع آوری گازهای همراه نفت منطقه رگ سفید به ارزش ۱۶۵ میلیون یورو با هدف اجرای طرح جمع آوری گازهای مشعل با سه شرکت ایرانی امضا شد. این قراردادها روز دوشنبه، ۱۶ فروردین ماه با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، میان محمود امین نژاد، مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و سه شرکت ایرانی دیگر به امضا رسید.  بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین امضای این قراردادها گفت: همزمان با آغاز سال ۱۴۰۰ که با تدبیر مقام معظم رهبری سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» نام گذاری شده است، کمیته ای برای تحقق این شعار در صنعت نفت تشکیل و در نخستین روز کاری امسال نیز، نشستی با مقام های ارشد صنعت نفت برگزار که مهمترین مسئولیت های هر بخش به زودی ابلاغ می شود.

وی ضمن ابراز خرسندی از امضای قراردادهای ساخت تجهیزات جمع آوری گازهای همراه با سازندگان ایرانی یادآوری کرد: طرح جمع آوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس و پتروشیمی مارون پیش تر آغاز شده و طرح های امروز بخشی از برکات این طرح (طرح جمع آوری گازهای همراه نفت) بیش از یک میلیارد یورویی و داخلی کردن ساخت الکتروکمپرسورهای این طرح است.  وزیر نفت با تاکید بر اینکه ﺷﺮکت ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻧﯽ و ﻧﺼﺐ ﺗﻮرﺑﻮﮐﻤﭙﺮﺳﻮر ﻧﻔﺖ (OTC) و مپنا به پشتوانه نیروی انسانی کارهای بزرگی انجام دادند، گفت: ما نمی خواهیم در شرایط تحریم زیاد حرف بزنیم، می خواهیم بیشتر عمل کنیم تا مردم آثار کارها را ببینند. وزیر نفت با بیان اینکه من همیشه حسرت سوختن گازهای مشعل را داشتم، افزود: نخستین بار سال ۱۳۵۱ زمان دانشجویی و در قالب تور به اهواز سفر کردم. در آن روز سوختن گازهای مشعل با اینکه از خانواده نفت بودم، برایم عجیب بود.

وی با بیان اینکه برنامه ما این بود که تا پایان سال ۱۴۰۰ دیگر هیچ گاز همراهی در مشعل ها نسوزد، تصریح کرد: با توجه به اقدام هایی که در دستور کار است، ان شاءالله این مهم تا سال ۱۴۰۱ به انجام می رسد و در پایان این سال دیگر گاز همراهی وجود ندارد که در مشعل ها بسوزد.

وزیر نفت از جمع آوری گازهای همراه و انتقال آن به پالایشگاه بیدبلند به عنوان قلب همه طرح های جمع آوری گازهای همراه یاد کرد و با بیان اینکه کارشناسان زیادی روی این موضوع که بسیار سخت بود، کار کردند، افزود: موضوع بسیار مهمی که این سال ها در وزارت نفت اتفاق افتاد، تغییر پارادایم مبنی بر اینکه ان‎جی ال بخش بالادستی نیست و ما می توانیم آنها را به بخش غیردولتی و خصوصی واگذار کنیم، اتفاق افتاد که همسو با آن ان جی ال ۳۱۰۰، ان جی ال ۳۲۰۰ و پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس واگذار شد. ما حتی به دنبال این هستیم که O&M (نگهداری و بهره برداری) برای ان جی ال های موجود را هم به بخش خصوصی مصرف کننده آن واگذار کنیم، زیرا وزارت نفت خیلی نباید وارد کارهای بهره برداری شود.