مدیر HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت و گو با مشعل مطرح کرد:

سهم پتروشیمی از نوفلرینگ صنعت نفت

مشعل     صنعت نفت کشورمان در بیش از یک قرن اخیر تغییرات زیادی به سمت توسعه و به روزرسانی و همراهی با محیط پیرامونی خود داشته است که تلاش برای حفظ محیط زیست انسانی و طبیعی خود یکی از این تلاش ها و تغییرات بوده است. صنعت پتروشیمی به عنوان صنعتی پیشرو در توسعه صنعتی و کالبدی و تلاش در جهت حفظ محیط زیست پیرامونی در سال های گذشته همواره مورد توجه و تقدیر از سوی مراجع رسمی کشور بوده است. مجتمع های پتروشیمی جزو معدود صنایعی هستند که در حال حاضر در بیشتر استان های  کشورمان حضور فعال و موثر دارند و این حضور در عین توسعه صنعتی، نگرانی محیط زیستی را در حداقل موارد به همراه داشته است و در بسیاری از موارد به عنوان صنایع سبز معرفی شده و از آنها تقدیر هم می شود. در آخرین مورد هم می توان به بیست و دومین همایش ملی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی سبز که اسفندماه 99 برگزار شد اشاره کرد که در آن 14 شرکت پتروشیمی به عنوان صنایع سبز مورد تقدیر قرار گرفتند. پتروشیمی های مارون، فن آوران، لاله، امیرکبیر، زاگرس، پارس، کاویان، پلی پروپیلن جم، مبین انرژی خلیج فارس، نوری، تبریز، ایلام و لرستان در میان برگزیدگان این همایش بودند.

بر اساس این گزارش در توضیح  روند امیدوارکننده و قابل تقدیر مجتمع های پتروشیمی کشور که در وهله اول آلاینده محسوب می شوند، اما در ادامه با انجام فعالیت های قابل توجه گواهی صنعت سبز را به دست می آورند، می توان مواردی را طرح کرد. از جمله این موارد می توان به اعتباراتی که پتروشیمی ها برای امور محیط زیستی اختصاص داده اند اشاره کرد. به نحوی که در سال 98 صنایع پتروشیمی در شورای راهبردی صنعت پتروشیمی و بدون احتساب دیگر مناطق کشور، در مجموع ۲۱۰ میلیارد تومان در بخش زیست محیطی هزینه کرده اند که زمینه های اجرایی مختلفی دارد؛ از کاشت نهال حرا و توسعه فضای سبز در محیط پیرامونی ، اصلاح چرخه فاضلاب و تصفیه آب داخل تاسیسات تا حمایت از گونه های جانوری و گیاهی و... .

 سهم 8 درصدی پتروشیمی ها از فلرینگ در عسلویه

داوود عمادی، مدیر HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی در گفت وگو با مشعل درباره اقدامات محیط زیستی شرکت های پتروشیمی و توجهی که به شکل داوطلبانه انجام می شود توضیحاتی را ارائه کرد.

او می گوید: جایگاه فلر در صنعت پتروشیمی برای سوختن انواع گاز و سوخت نیست، بلکه در مجتمع های پتروشیمی از فلر تنها برای شرایط اضطراری  استفاده می کنند. به عبارتی فلرهای پتروشیمی همیشه خاموش هستند، مگر در مواردی که لازم باشد گاز را خارج کنند. عمادی افزود: 92 درصد فلرینگ در منطقه عسلویه مربوط به پالایشگاه های گازی و 8 درصد مربوط به شرکت های پتروشیمی است که رقم قابل توجهی نیست. این رقم از نظر زمان بندی هم دوره زمانی محدودی دارد. مدیر HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی تاکید دارد که صنعت پتروشیمی در حال حاضر اجرای نوفلرینگ صنعت نفت را بر عهده دارد. او افزود: نه تنها مجتمع های پتروشیمی فلرینگ ندارند، بلکه در چند سال اخیر گازهای همراه نفت که در حال سوختن در منطقه گچساران، دهلران و غرب کارون است که توسط پتروپالایشگاه ها جمع آوری شده یا خواهد شد تا از سوخته شدنشان جلوگیری کند و تبدیل به خوراک پتروشیمی شوند. عمادی با بیان اینکه پتروشیمی ها تبدیل به چرخه ای از نوفلرینگ و در خدمت آن شده اند، به افتتاح و عملکردی که پالایشگاه بید بلند دارد اشاره کرد و گفت: بید بلند خلیج فارس گازهای همراه نفت موجود در منطقه گچساران را جمع آوری و به عنوان خوراک استفاده می کند که این میزان نزدیک به 15 میلیون مترمکعب گاز است. همچنین با افتتاح و بهره برداری از  NGL 3100 و  NGL 3200  نیز همین فرآیند انجام و حدود 20 میلیون مترمکعب هم از محل این دو پروژه تامین و از سوختن بخش دیگری از گازها  جلوگیری می شود.  او با تاکید بر اینکه این عملیات از ابتدای دولت یازدهم به شکل جدی شروع شد، اما از چهار سال اخیر تاکید بیشتری برای اجرا وجود داشت، افزود: اجرای این پروژه ها دو منفعت دارد؛ از یک سو پتروشیمی ها به جای خرید گاز در رقابت با بخش نیروگاهی و مصارف خانگی، خوراکشان را به شکل راحت تری تامین می کنند و  از سوی دیگر از سوخته شدن گازهای همراه نفت که سرمایه ملی است جلوگیری می شود و آرزوی دیرینه صنعت اجرایی می شود.

 کاهش چشمگیر پتروشیمی های آلاینده

عمادی تاکید دارد که صنایع پتروشیمی در حوزه محیط زیست جزو صنایع پیشرو هستند و همه بخش های نظارتی هم به این واقعیت اذعان دارند. او می افزاید: در سال 94 از 42 شرکت پتروشیمی، 32 شرکت جزو صنایع آلاینده بودند که در سال 98 با وجود سختگیرانه تر شدن الزامات محیط زیستی، از 56 شرکت تولیدی، تنها 19 شرکت آلاینده بودند.  عمادی در توضیح کاهش موارد مجتمع های آلاینده هم گفت: بر اساس قانون کلیه مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه ها صنایع آلاینده هستند و باید جریمه پرداخت کنند، مگر اینکه بر اساس نظر کارگروه های سازمان محیطی زیست، عملکرد آنها غیرآلاینده شناخته شوند. بر همین اساس تمام مجتمع های تولیدی آلاینده باید بر اساس ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده، یک درصد کل فروش خود را به عنوان عوارض آلایندگی پرداخت کنند  و این روند تا زمانی که غیرآلاینده معرفی شوند ادامه دارد.   مدیر HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه تمام شرکت های پتروشیمی در این چند سال تلاش کرده اند خروجی صنعتی آنها به محیط زیست اطرافشان کمترین میزان خسارت را داشته و با استانداردهای ملی و بین المللی تطبیق داشته باشد، افزود: علاوه بر استانداردهای سازمان محیط زیست در شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز استانداردهای سختگیرانه تری هم داریم و در صورت رعایت و عدم رعایت این موارد امتیاز و تشویق و یا تنبیه و جریمه هایی را داریم.

 پیشروی پتروشیمی ها در «مدیریت کربن»

عمادی یکی از اقدامات مهم در راستای حفظ محیط زیست توسط پتروشیمی ها را «مدیریت کربن» عنوان کرد که در صنایع داخلی کشور بسیار کم رعایت می شود. او افزود: صنعت پتروشیمی یکی از صنایع پیشرو در رعایت «مدیریت کربن» است و به خصوص چند شرکت از جمله پتروشیمی های شیراز، رازی و مارون گواهینامه مدیریت کربن را از سازمان ملل دریافت کرده اند که این اقدامات در کشور و صنعت نفت بی سابقه است.  مدیر HSE شرکت ملی صنایع پتروشیمی به اجرای طرح پتروشیمی همت در منطقه پارس جنوبی هم که در نوبت اجرا قرار دارد اشاره کرد و گفت: در این طرح از  CO2 موجود چه در پالایشگاه ها و چه در پتروشیمی های منطقه استفاده و با شبکه های جمع آوری CO2  و ترکیب با گاز آمونیاک، اوره تولید خواهد شد. عملیات طراحی مهندسی این طرح را شرکت های خارجی انجام داده اند و دانش فنی از شرکت های اروپایی دریافت شده است و امیدواریم به زودی شاهد اجرایی شدن این طرح مهم باشیم.

 ورود «پتروپالایش کنگان» برای حمایت از مرجان ها

او در ادامه به حمایت های داوطلبانه بسیاری از مجتمع های پتروشیمی از گونه های گیاهی و حیوانی مناطق عملیاتی مختلف اشاره کرد و گفت: هر کدام از این فعالیت ها کاملا به شکل داوطلبانه و در ارتباط با سازمان محیط زیست یا سازمان های حمایتی بین المللی اجرا می شوند. عمادی با تاکید بر اینکه این اقدامات هم زمان در راستای افزایش ارتباط صنعت با جامعه محلی است، افزود: مجتمع های بزرگی همچون آریا ساسول، زاگرس، مبین، نوری و ... این حمایت را سال ها قبل شروع کرده و همچنان ادامه می دهند و در آخرین اقدام «پتروپالایش کنگان» در ارتباط با انتقال مرجان های خلیج فارس همکاری مطلوبی را با کمک محیط زیست شروع کرده که بدون شک این اقدامات به سرمایه گذاری اجتماعی صنعت پتروشیمی می افزاید.