شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

کاشت100 اصله نهال در سراجه قم

هم زمان با هفته منابع طبیعی و گرامیداشت روز درختکاری، یکصد اصله نهال با هدف توسعه فضای سبز در منطقه عملیاتی سراجه قم کاشته شد.

سیدحسن سلیمانی، رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم گفت: هم زمان باهفته منابع طبیعی، یکصد اصله نهال از گونه های مقاوم و سازگار با شرایط اقلیمی این منطقه در زمین نشانده شد. به گفته سلیمانی، طرح درختکاری و ایجای فضای سبزاطراف تأسیسات عملیاتی درهمسویی با سیاست های زیست محیطی صنعت نفت، با هدف ارتقای استانداردهای زیست محیطی، مبارزه با خشکسالی و بهسازی محیط ، با کاشت بیش ازهفت هزار اصله درخت مثمر در وسعتی به مساحت هفت هزارمترمربع درمدت  سه سال اجرا شده است. رئیس منطقه عملیاتی سراجه قم بااشاره به چالش های کاشت درخت دراین منطقه اظهار کرد: باجایگزین کردن خاک شیرین در این منطقه وتوسعه فضای سبزاطراف تأسیسات اداری وعملیاتی منطقه سراجه قم، چشم اندازی زیبا و ماندگار رقم خورده است. سلیمانی درباره تأمین آب موردنیاز برای آبیاری فضای سبز این منطقه اظهار کرد: با توجه به اقلیم گرم وخشک استان قم، همچنین دشواری ومحدودیت تأمین آب، افزون بربررسی موقعیت جغرافیایی حوزه عملیات شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در این منطقه برای کنترل سیلاب و ذخیره آب حاصل از بارندگی در زمستان سال گذشته، سدخاکی به صورت آبخیزداری احداث و ازآب باران جمع شده درآن برای آبیاری فضای سبز ومصارف غیرشرب استفاده شده است. منطقه عملیاتی سراجه قم ازمناطق عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، به منظور ذخیره سازی گاز درفصول گرم سال به میزان بیش ازیک میلیارد مترمکعب و بازتولید آن در چهار ماه پایانی سال و تأمین پایدار شبکه گاز خط سراسری هشتم کشور برنامه ریزی شده است.

 

    پالایشگاه بندرعباس

اهدای لوح زرین به طرح اسیدکلریدریک

طرح تولید اسیدکلریدریک گازی شرکت پالایش نفت بندرعباس درپنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی،با دریافت لوح زرین این جشنواره،به عنوان محصول برتر ایرانی در سال 1399 معرفی شد. پنجمین جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی باهدف جهش تولید و حمایت از نوآوری های داخلی دردانشگاه صنعتی شریف تهران برگزارشد وطرح تولید اسید کلریدریک گازی پالایشگاه بندرعباس، لوح زرین این جشنواره را به خود اختصاص داد. هاشم نامور گفت: اسید کلریدریک پالایشگاهی ازجمله ملزومات مهم در راه اندازی بخش ایزومریزاسیون پروژه افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت بنزین و نفت گاز این شرکت است که درگذشته ازخارج تامین می شد. وی افزود: طرح تولید اسید کلریدریک گازی درپالایشگاه نفت بندرعباس به عنوان طرحی منحصربه فرد، افزون برقطع وابستگی،موجب صرفه جویی اقتصادی و تسریع در اجرای فرآیندهای پالایشگاهی شده وباتوجه به همین ویژگی ها،عنوان طرح برترسال 1399  در جشنواره ملی نوآوری محصول برتر ایرانی را به خود اختصاص داده است. دراین جشنواره شرکت های بزرگ صنعتی وخدماتی کشورمحصولات نوآورانه خود را معرفی کردند که از سوی کمیته ارزیابی جشنواره متشکل از استادان دانشگاه و متخصصان حوزه نوآوری بررسی شدند. مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: به منظورحمایت از ساخت و توان داخلی و همچنین استفاده از امکانات و ظرفیت های پالایشگاه، تاکنون بیش از پنج هزار قلم کالا برای نخستین بار وبدون نقشه اولیه وبا تکیه بر دانش وتوان متخصصان پالایشگاه نفت بندرعباس و تولیدکنندگان داخلی ساخته و استفاده شده است.

 

   شرکت ملی نفت ایران

 تکمیل 9 پروژه مسئولیت اجتماعی نفت در هرمزگان

9 پروژه مسئولیت اجتماعی به همت مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز شرکت ملی نفت ایران،بهمن ماه امسال در حوزه ورزش استان هرمزگان تکمیل و تحویل شد. مدیریت نظارت برطرح های عمرانی مناطق نفت خیز این شرکت، بهمن ماه امسال، 9پروژه ورزشی با اعتباری افزون بر 43 میلیارد و 570 میلیون ریال تکمیل کرده وبه دستگاه های بهره بردار در استان هرمزگان تحویل داده است. این پروژه ها شامل کمک به احداث 9 زمین چمن مصنوعی در روستاهای استان هرمزگان (لاورفین، چاه بنارد، گچویه، بلعسکر، بندرلنگه، گارستانه، گنایی و غورزه) می شود که با توجه به فقدان سرانه فضای ورزشی در روستاها و کمک به فعال شدن و سلامت جوانان و نوجوانان عملیاتی شده است. مدیریت نظارت بر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز همسو با ایفای نقش مسئولیت اجتماعی شرکت ملی نفت ایران، اجرای پروژه های آموزشی، ورزشی، بهداشتی، راه، آبرسانی، برق رسانی، خدماتی و... را در مناطق نفت خیز و محروم کشور در دستور کار دارد.

 

    وزارت نفت

2 انتصاب درهسته گزینش

دبیرهیئت مرکزی گزینش وزارت نفت دراحکامی سرپرست هسته گزینش شرکت ملی پالایش وپخش فرآورده های نفتی ایران و سرپرست هسته گزینش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب را منصوب کرد.

دراحکام جداگانه فرزین مینو،مجتبی احمدی به سرپرستی هسته گزینش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و عبدالله شیرعلی پور نیز به سرپرستی هسته گزینش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب منصوب شده اند.

درمتن احکام یادشده، به مصوبه و صورتجلسه هیئت مرکزی گزینش به شماره             10. ده.99.100.12 مورخ دهم اسفندماه امسال و ماده 10 قانون گزینش استناد شده است.

 

     شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران

گازسوز شدن حدود ۸۴ هزار خودرو در سال ۹۹

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران با اعلام تبدیل رایگان ۸۳ هزار و ۸۰۲ خودروی عمومی گفت: طرح تبدیل خودروهای مسافربر اینترنتی و آژانس ها از چند هفته گذشته آغاز شده است.

محمدحسین باقری با بیان اینکه مسافربرهای اینترنتی و آژانس ها برای استفاده از تسهیلات بلاعوض دولتی به منظور گازسوزکردن خودروها باید منتظر پیامکی از سوی وزارت کشور باشند، اظهار کرد: از آنجا که شناسایی خودروهای مسافربر اینترنتی و آژانس ها ازسوی وزارت کشور انجام می شود، بنابراین وزارت کشور پیامک دعوت به تبدیل این دسته از خودروها را ارسال می کند.

وی افزود: ثبت نام این دسته از خودروها آغاز شده و قرار است دولت حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از منابع مالی مورد نیاز برای گازسوزکردن مسافربرهای اینترنتی و آژانس ها را در قالب وام بلاعوض تأمین کند و مالکان خودرو تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه را پرداخت می کنند.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فراورده های نفتی ایران تأکید کرد: خودروهای مسافربر اینترنتی و آژانس ها بر اساس پیمایش اولویت بندی شده اند.

 

وی ادامه داد: فهرست خودروهای مسافربر شخصی و آژانس های مورد تأیید وزارت کشور، روی سایت ثبت نام قرار دارد و خودروهایی مشمول این طرح می شوند که پلاک آنها در فهرست وزارت کشور موجود باشد.

باقری با اشاره به اینکه کل خودروهای ثبت نامی برای تبدیل رایگان در سامانه ۲۶۴ هزار و ۴۲۳ خودرو بوده است، گفت: از این تعداد ۱۱۶ هزار و ۶۶ خودرو واجد شرایط استفاده از طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی بوده اند.

وی اظهار کرد: تاکنون ۸۳ هزار و ۸۰۳ خودرو در این طرح به صورت رایگان گازسوز شده اند و ۱۸ هزار و ۱۶۷ خودرو نیز نوبت گرفته اند.

 

  دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

عملکرد مطلوب صنعت گاز در اجرای برنامه های پدافندی و سایبری

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور عملکرد صنعت گاز را در اجرای برنامه های پدافندی و سایبری مطلوب ارزیابی کرد.

سیدابوالحسن فیروزآبادی، روز سه شنبه (۱۹ اسفندماه) در آیین رزمایش ارزیابی مدیریت پایداری جریان گاز که با حضور معاون انرژی سازمان پدافند غیرعامل کشور و جمعی از مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران و مسئولان استانی در منطقه ۲ عملیات انتقال گاز ایران برگزار شد، گفت: در این رزمایش کارهای بسیار خوبی هم از لحاظ پدافند غی رعامل و هم امنیت سایبری انجام شده است و همه تجهیزات و سیستم هایی که در آن به کار رفته، از تجهیزات داخلی بوده که نشان از بی تأثیر بودن تحریم ها دارد.

وی ادامه داد: سیستم شبکه گاز کشور یکپارچه است و به این موضوع از این لحاظ باید توجه شود که دشمنان هر لحظه در فکر ضربه زدن به زیرساخت های حیاتی و اقتصادی ما هستند و گاز نیز از این موارد مستثنا نیست، از این رو باید به مسائل پدافند غیرعامل در این حوزه بیش از پیش توجه شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تصریح کرد: ما باید قدرت بازدارندگی را در حوزه سایبری بالا ببریم و زیرساخت ها را در این حوزه افزایش دهیم، زیرا هرگونه اخلال در هر حوزه ای، ضربه به کل جامعه است.

 

  شرکت ملی حفاری ایران

حفر8 حلقه چاه میدان پیچیده درمیدان نفتی آذر

مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران گفت: این شرکت باحفرهشت حلقه چاه اکتشافی و توسعه ای، نقش محوری درتولید وبهره برداری ازمیدان نفتی آذردراستان ایلام ایفا کرده است. سیدعبدالله موسوی با تبریک آغازبهره برداری رسمی ازمیدان نفتی آذر به عنوان پیچیده ترین میدان مشترک نفتی کشوربه کارکنان صنعت نفت افزود: این میدان نفتی یکی از نادرترین میدان های نفتی جهان ازنظر تنوع وپیچیدگی سازندی است.  وی بااشاره به این که شرکت ملی حفاری ایران با ثبت چهارهزار و 486 روزعملیات حفاری چاه های اکتشافی و توسعه ای، نقش محوری در تولید و بهره برداری ازاین میدان نفتی ایفا کرده است،اظهارکرد:متخصصان و کارکنان این شرکت بابسیج تجهیزات واختصاص دستگاه های حفاری سنگین وفوق سنگین 35، 37، 48 و  60 فتح،حفر وتکمیل هشت حلقه چاه اعم ازاکتشافی و توسعه ای درمیدان آذر، برگ زرینی از تلاش، تخصص و تجربه را در کارنامه صنعت نفت کشور ثبت کرده اند.وی بابیان این که درعملیات حفاری میدان نفتی آذربیش از700نفرازمتخصصان، کارشناسان وکارکنان این شرکت حضوری فعال داشته اند، به دومقطع زمانی عملیات حفاری دراین میدان نفتی (سال 82 تا 84 چاه اکتشافی و 91 تا 97، چاه های توسعه ای) اشاره و تصریح کرد: افتخار شرکت ملی حفاری ایران این است که عملیات حفاری چاه اکتشافی این میدان را با به کارگیری دستگاه حفاری 48 فتح در مدت 783روز درکارنامه خود دارد. موسوی تصریح کرد: اجرای حفاری هفت حلقه چاه توسعه ای به صورت کلید در دست به صورت(ئی.پی.دی.سی) به مدت سه هزارو 703 روزکاردرشرایط ایمن، بیانگرتوجه شرکت ملی حفاری ایران به انجام کار برمبنای مقررات و ضوابط اچ اس ای بوده است. مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران استفاده حداکثری ازظرفیت های ساخت داخل، راندن لوله جداری 20 اینچ درعمق دو هزارمتری که در نوع خود در صنعت حفاری کم نظیر است و به کارگیری تجهیزات سرچاهی 20 هزار پوند بر اینچ مربع (پام) مربوط به چاه های پرفشار را از نکات قابل توجه فنی در تحقق عملیات حفاری در چاه های توسعه ای این میدان عنوان کرد.

  آغاز عملیات حفاری در طرح توسعه اواز 1 و 4 

 عملیات حفاری نخستین حلقه چاه قرارداد نگهداشت وافزایش تولید اهواز 1 و 4 با به کارگیری دکل 38فتح شرکت ملی حفاری ایران آغاز شد. دراجرای قرارداد میان شرکت ملی حفاری ایران وشرکت توسعه صنایع نفت وانرژی، عملیات حفاری نخستین حلقه چاه با کاربست دستگاه حفاری 38 فتح روی چاه 172طرح توسعه میدان اهواز 1و4 درقالب طرح توسعه 28 مخزن مناطق نفت خیز جنوب کلید خورد. جهانگیر شجاعی، مدیر پروژه های حفاری شرکت ملی حفاری گفت: برای اجرای این پروژه با توافق شرکت توسعه صنایع نفت وانرژی، چهاردستگاه حفاری اختصاص خواهد یافت و تلاش می شود این پروژه که مشتمل بر12حلقه چاه توسعه ای و تعمیری است، درهم افزایی با شرکت طرف قرارداد، به نحومطلوب اجرا شود.

 

 

 

 شرکت نفت فلات قاره ایران

استقرارنظام مدیریت یکپارچگی دارایی ها درفلات قاره

رئیس تعمیرات تاسیسات دریایی شرکت نفت فلات قاره ایران از استقرار نظام مدیریت یکپارچه دارایی ها دراین شرکت خبر داد.

علی خواص فردرباره مهندسی شدن همه موضوعات مربوط به تعمیرات ونگهداشت سازه های دریایی روی آب، زیرآب وخطوط لوله گفت: شرکت نفت فلات قاره ایران بیش ازچهارهزار کیلومتر خطوط لوله دریایی و210 سازه شامل سکوهای مسکونی، سرچاهی، بهره برداری و... دارد که درحوزه خلیج فارس ازنظرتکثر، تعدد وقدمت بی نظیر است.

وی افزود: بیش از210 سازه دریایی، دوپایانه شناورذخیره ساز»خلیج فارس» و»اف.پی.اس. او» کوروش، همچنین دو گوی شناورصادراتی(اس پی ام) به عنوان آخرین حلقه های زنجیره تولید وصادرات مخازن مستقر دردریا و هفت اسکله صادراتی و تدارکاتی در حوزه تاسیسات دریایی شرکت نفت فلات قاره ایران قرار دارد.

خواص فر با توضیح این که با توجه به اهمیت و ارزش تاسیسات، سازه های دریایی و خطوط لوله دریایی، برای سازه های دریایی، استقرارنظام مدیریت یکپارچه دارایی ها وبرای خطوط دریایی، نظام پی آی ام اس، هدف گذاری شده است، گفت: ازسه سال پیش این اقدام ها با تکیه بر تخصص واحدهای تعمیرات تاسیسات دریایی، کمیته های مدیریت یکپارچه دارایی ها ومدیریت یکپارچه خطوط درامورتولید، برنامه ریزی و هماهنگی تعمیرات شرکت نفت فلات قاره تشکیل شده است.

 وی افزود: برای پنج خط لوله گازی دراین شرکت، پروژه مدیریت یکپارچه دارایی ها، شامل مطالعات و پلتفرم نرم افزاری مربوط، تعریف و اجرا شده است. در نتیجه اکنون، تغذیه اطلاعات خطوط لوله، ثبت سوابق، اطلاعات مکانی وتوصیفی،همچنین برنامه های نگهداری، تعمیرات، بازرسی و…از طریق این سامانه جامع قابل انجام است.

رئیس تعمیرات تاسیسات دریایی شرکت نفت فلات قاره ایران بابیان این که درحوزه سازه های دریایی نیزروند به همین شکل است، تاکید کرد: این نظام ها، اقدام های یکپارچه ای است که خروجی شان به تولید مستمر وایمن به عنوان رسالت شرکت نفت فلات قاره منتج خواهد شد.

شبکه برق منطقه عملیاتی لاوان ساماندهی شد

پروژه ساماندهی شبکه برق ساکنان جزیره لاوان همسو با عمل به مسئولیت های اجتماعی شرکت نفت فلات قاره ایران و با تلاش متخصصان این شرکت با موفقیت اجرا شد.

پس ازبررسی، بازدیدهای میدانی ومطالعات کارشناسان واحد تعمیرات برق مشخص شد طراحی و اجرای شبکه توزیع برق مردم دهکده لاوان دریک دهه گذشته براساس نیاز و مصرف آن برهه از زمان تأمین شده واکنون به واسطه آبادانی و رونق این جزیره، همچنین افزایش جمعیت وتوسعه فیزیکی ابنیه های مسکونی وتجاری، انشعاب های برق افزایش خیره کننده ای داشته است.