فرزند همکار نفتی:

بانوان پتانسیل های زیادی برای صعود به قلل مرتفع را دارند

ورزش را با بسکتبال شروع کرد تا جایی که در سنین جوانی به عضویت تیم نفت امیدیه درآمد. او ورزش کردن را دوست داشت و برای همین انواع رشته های ورزشی چون تیر و کمان، آمادگی جسمانی و فریزبی را هم امتحان کرد تا جاییکه به عضویت تیم های مختلف درآمد اما به یکباره به سمت ورزش کوهنوردی کشیده شد تا جایی که بیش از 14 سال است که در این رشته به صورت حرفه ای فعالیت می کند. مهین ابوعلی، فرزند همکار نفتی شاغل در شرکت نفت و گاز آغاجاری نزدیک به 20 سال است که در کنار تحصیلات عالیه ورزش را هم سرلوحه زندگی خود قرار داده است و عقیده دارد ورزش باعث نشاط و سلامتی است خصوصاً اینکه کوهنوردی به او انگیزه و انرژی مضاعف می دهد. با مهین ابوعلی که در رشته سنگ نوردی هم فعال است، گفت و گویی انجام دادیم که باهم می خوانیم.

  با یک بیوگرافی از خودتان شروع کنید ؟

به نام خداوند کوه و خداوند دشت.خداوند دره خداوند گشت. مهین ابوعلی متولد ۱۳۶۰ هستم. پدرم کارمند بازنشسته نفت(شرکت نفت و گاز آغاجاری) است. در شهرستان امیدیه ساکن هستم . در رشته  جغرافیای شهری تحصیل کردم و مدرک کارشناسی دارم.

   ورزش را از چه زمانی شروع کردید ؟

فعالیت ورزشی را از سنین جوانی با رشته بسکتبال باشگاه نفت امیدیه آغاز کردم . همان موقع به عضویت تیم بسکتبال بانوان نفت امیدیه درآمدم و به نوعی بسکتبال سرآغاز زندگی ورزشی من است.

   به غیراز کوهنوردی ورزش دیگری هم به صورت حرفه ای انجام می دادید و یا می دهید؟

در کنار کوهنوردی در رشته های سنگ نوردی، فریزبی، تیر و کمان و آمادگی جسمانی فعالیت داشته و دارم و توانستم مقام های مختلفی در سطح منطقه ای و استانی کسب کنم.

   چه عناوینی کسب کرده اید؟

من عضو تیم بسکتبال بانوان نفت امیدیه بودم و در رشته های دیگر هم عضو تیم بودم. دارای مقام اول استانی بسکتبال، اول استانی سنگ نوردی و ورود به مسابقات کشوری، سوم مسابقات داخل سالن، مقام دوم آمادگی جسمانی، ۲ مقام دوم تیمی استانی فریزبی و مقام اول اسکات ثابت ورزش های همگانی امیدیه هستم.

    چند سال در این رشته ها فعالیت کردید ؟

سال ۷۸ عضو تیم بسکتبال نفت امیدیه شدم. 4 سال سابقه سنگ نوردی دارم .۱۴ سال است که در رشته کوهنوردی فعالیت می کنم و هنوز هم به کوهنوردی می پردازم. ۳ سال عضو تیم فریزبی بودم . ۳ سال عضو تیم آمادگی جسمانی بودم و یک سال فعالیت در رشته تیروکمان فعالیت کردم.

   چه شد از بین این همه رشته ورزشی، رشته کوهنوردی را انتخاب کردید ؟

از ۱۸ سال پیش به دلیل علاقه ای که به کوه و طبیعت داشتم، با دیدن تبلیغات کوهنوردی همگانی خانوادگی که صبح جمعه ها و عصر سه شنبه ها انجام می شد، به این ورزش روی آوردم و هنوز هم باعلاقه آن را دنبال می کنم.

   مشوق شما در ورزش چه کسانی بودند ؟

در وهله اول خانواده و پدرم مشوق و حامی من در ورزش کردن بودند و درزمینه کوهنوردی و سنگ نوردی هم پیشرفت خود را مدیون حمایت و تشویق های  پدر کوهنوردی و سنگ نوردی امیدیه، استاد حاج عقیل شریفی حسینی هستم.

   ورزش کوهنوردی را تا چه زمانی انجام می دهید؟

برای ورزش نمی توان سن خاص یا پایانی در نظر گرفت. ورزش غذای جسم و روح و روان است. من فکر می کنم تا زمانی که انرژی داشته باشم و توان بدنی ام اجازه بدهد، ورزش خصوصاً ورزش کوهنوردی را ادامه خواهم داد.

   برنامه ها و اهداف ورزشی شما در آینده چیست ؟

مهم ترین هدفم، صعود به بلندترین ارتفاعات و قلل دنیاست و همچنین سطح دانش و اطلاعات و تجربه خود در این زمینه را بالا ببرم، چون یک کوهنورد زمانی می تواند موفق باشد که دارای اطلاعات و دانش کافی باشد و بتواند در مواقع لازم از آنها استفاده کند.

   سقف آرزوهای شما  در ورزش کوهنوردی چیست ؟ 

همان طور که گفتم، دوست دارم به قلل مرتفع و معروف دنیا صعود کنم. البته لازمه آن تمرین های بیشتر است که امیدوارم به آرزوی خودم برسم.

   تاکنون به کدام ارتفاعات و قلل صعود کرده اید؟

در کنار کوه پیمایی و طبیعت گردی به ارتفاعات خائیزصعود کردم. صعود به ارتفاعات منگشت و دره نوردی در رباط باغ ملک. طبیعت گردی چشمه بلقیس. صعود به ارتفاعات اندیکا. صعود به ارتفاعات سی سخت یاسوج و صعود به قله کلون چین زردکوه بختیاری.صعود به قله توچال، صعود به تاراز، صعود به قله بل، صعود به قله سبلان و منگاربرنامه هایی بود ه که تاکنون انجام دادم و اینکه تصمیم دارم این راه را ادامه بدهم.

   پس با این اوصاف صعود بین المللی نداشته اید ؟ و برنامه ای برای صعود بین المللی دارید؟

خیر صعود بین المللی نداشته ام. البته همان طور که گفتم، یکی از آرزوهای من است که به صعودهای بین المللی بروم و قصد صعود به قلل خارجی رادارم. در حال حاضر هنوز تجربیات زیادی لازم است که به دست بیاورم و اینکه قله های زیادی در ایران است که می خواهم ابتدا به آنها صعود کنم.

   کوهنوردی در نفت را چگونه می بینید؟ 

تا آنجا که اطلاع دارم و در خبرها می بینم، رشته کوهنوردی در میان کارکنان و فرزندان نفتی بسیار فعال است و علاقه زیادی به این رشته ورزشی وجود دارد. اما در مورد امیدیه و کوهنوردی در باشگاه نفت امیدیه وکوهنوردان این شرکت باید بگویم باهمت و اراده و حمایت های حاج عقیل شریفی حسینی و علاقه و شور و شوق کوهنوردان باشگاه نفت امیدیه آینده ای روشن همراه با صعودهای عالی را برای کوهنوردی نفت می بینم و مطمئنم که این امر محقق خواهد شد.

   ورزش کوهنوردی در ایران را چطور ارزیابی می کنید ؟

ازآنجایی که ۵۴ درصد مساحت ایران را کوه ها پوشانده است، پتانسیل زیادی برای این ورزش در کشور وجود دارد و با توجه به  اهتمام فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی در برگزاری دوره های آموزشی و افزایش روزافزون ورزشکاران و مشتاقان این رشته ورزشی، شاهد کوهنوردی حرفه ای و اصولی خواهیم بود.

   چه توصیه ای برای دیگر بانوان برای حضور در رشته کوهنوردی دارید ؟ فکر می کنید بانوان ایرانی این پتانسیل رادارند که بتوانند به ارتفاعات بالای 5 هزار متر صعود کنند  ؟

ازآنجایی که کوهنوردی تنها ورزشی است که انسان را با طبیعت مأنوس می کند و بر جسم و روان انسان تأثیر عمیقی می گذارد، به بانوان عزیز توصیه می کنم به دل کوه و طبیعت بروند و از آرامش آن لذت ببرند.

 اما در مورد توانایی بانوان ایرانی برای صعود به ارتفاعات بالای 5 هزار متر باید بگویم، بله 100 درصد بانوان پتانسیل صعود به ارتفاعات بالای ۵ هزار متر رادارند و این کاملاً اثبات شده است. بانوان نام آشنای زیادی در جهان و ایران هستند که توانسته اند قله های مرتفع ایران و جهان را فتح کنند .

     در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید؟

 کوهنوردی تنها ورزشی است که برنده و بازنده، ندارد و هنگام بروز مشکل، کسی تعویض نمی شود. همه در تلاش هستند که یک برنامه خوب اجرا شود و در سختی ها کنار هم هستند. تنها ورزشی است که زنانه و مردانه ندارد. از همه همشهریان و دوستان عزیزم دعوت می کنم حتماً در برنامه های کوهنوردی و جنگل پیمایی همگانی خانوادگی که هر هفته در روزهای سه شنبه  و جمعه در امیدیه اجرا می شود، شرکت کنند وازطبیعت وهوای پاک استفاده کنند.

 

مسابقات ورزشی آنلاین و حضوری در نفت و گاز شرق

 به همت بسیج و امور ورزش شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق، برنامه های متنوع ورزشی و تفریحی به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر برگزار شد.

این برنامه ها با توجه به وضعیت کم خطر کرونایی و مجوز اخذشده از سوی اداره ایمنی شرکت و همچنین اداره ورزش و جوانان شهرستان سرخس با رعایت کلیه ضوابط و دستورعمل های بهداشتی در منطقه عملیاتی خانگیران، شهرستان سرخس و همچنین ستاد شرکت در مشهد مقدس باهدف ایجاد شادابی، تحرک و نشاط در بین همکاران  و همچنین به صورت مشارکتی در سطح شهرستان سرخس و در قالب مسئولیت های اجتماعی برگزار شد.

مسعود دهقان، مسئول ورزش شرکت بهره برداری نفت وگازشرق با توضیح بیشتر در این خصوص گفت:  با توجه به تعطیلی یک ساله اماکن و فعالیت های ورزشی در سطح شرکت، این دوره از برنامه های ورزشی که در 9 آیتم و رشته ورزشی و تفریحی برگزار شد، با استقبال گسترده همکاران همراه بود. در همین راستا ابتدا مسابقات رزمی و ورزشی درراستای مسئولیت های اجتماعی در شهرستان سرخس برگزار شد، سپس  اولین دوره مسابقات فوتبال رایانه ای(ps4)ویژه کارکنان اقماری ساکن در منطقه عملیاتی خانگیران برگزار شد. در ادامه برگزاری همایش دوچرخه سواری از شهرک نفت شهیدتندگویان تا فرودگاه الماس سرخس را شاهد بودیم.  برنامه پیاده روی ویژه کارکنان شاغل در منطقه عملیاتی خانگیران،  برگزاری مسابقات رزمی کاتا،  دیدار با مرزبانان منطقه عملیاتی خانگیران و برگزاری مسابقات دارت و طناب کشی ویژه نیروهای کادر و سرباز، حضورتیم دوچرخه سواری شرکت در مراسم راهپیمایی خودرویی ۲۲ بهمن،  برگزاری همایش کوهنوردی ویژه بانوان شاغل درستادمشهد و  مشارکت در برگزاری مسابقات اسب دوانی برنامه های تفریحی و ورزشی بود که به صورت آنلاین و حضوری انجام شد.