پالایشگاه تهران

راه اندازی کمپرسور واحد تصفیه هیدروژنی

کمپرسور واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه تهران با تکیه بر دانش و تخصص کارکنان این پالایشگاه پس از بازسازی کامل، با موفقیت راه اندازی شد.

با توجه به ضرورت عملیاتی شدن کمپرسور 41701 الف و حضور نداشتن کارشناسان شرکت اتریشی LMF به عنوان سازنده این کمپرسور در پی شیوع بیماری کرونا، تصمیم گرفته شد عملیات نصب و راه اندازی کمپرسور با نظارت و سرپرستی کارشناسان پالایشگاه تهران و همکاری کارشناسان شرکت تاپکو، با مشاوره اینترنتی شرکت LMF اتریش انجام شود. بازسازی این کمپرسور با برنامه ریزی دقیق و رعایت اصول ایمنی ازاواخر مهرماه امسال آغاز وعملیات نصب و راه اندازی آن درچهار فازبا حضورگروه هایی از اداره های تعمیرات (ماشینری، برق، ابزار دقیق، گارگاه مرکزی و...) بهره برداری و ستادی اجرایی شد.

براساس این گزارش، سود خالص کارکرد این واحد به ازای یک روز با خوراک 53 هزار بشکه، معادل 265هزار دلار وارزش افزوده هر بشکه خوراک آن نیزپنج دلار است.

برای تعمیر این کمپرسور درصورتی که کمپرسوریدکی نداشته باشد،واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه باهزینه یک میلیون و 60 هزاردلار باید چهار روز ازسرویس خارج شود؛اما با نصب و راه اندازی این کمپرسور دیگر نیازی به توقف و تعطیلی این واحد نیست.

واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز پالایشگاه تهران جزء واحدهای موافق محیط زیست است که محصول راهبردی آن گازوییل یورو 5 با گوگرد بسیار کم (زیر 10پی پی ام) است.

باتعمیراین کمپرسور،افزون برصرفه جویی ارزی،دانش نصب کمپرسورهای عظیم در پالا یشگاه نفت تهران نهادینه شده است وکارشناسان متخصص آن درصورت نیازمی توانند به نصب و راه اندازی این نوع کمپرسورها درپالایشگاه ها و پتروشیمی های دیگراقدام کنند. 

واحد تصفیه هیدروژنی نفت گاز GHDS باظرفیت اسمی 53 هزاربشکه در روز برای تولید نفت گاز بااستاندارد یورو 7 به کارگرفته می شود.

 

 بهینه سازی مصرف سوخت

امضای تفاهم نامه با معاونت زنان ریاست جمهوری تفاهم نامه

 شرکت بهینه سازی مصرف سوخت ومعاونت امور زنان وخانواده ریاست جمهوری به منظور اجرای پروژه های مشترک آموزشی باموضوع ترویج بهینه سازی مصرف انرژی، تفاهم نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم نامه راعلی مبینی، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و زهرا جواهریان، معاون برنامه ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری امضا کرده اند. هدف ازاین تفاهم نامه، توان افزایی زنان وخانواده ها در ترویج  فرهنگ مصرف بهینه انرژی و اجرای پروژه های مشترک آموزشی دراین حوزه عنوان شده است؛ به نحوی که با همکاری دوطرف، نسبت به برگزاری دوره های آموزشی عمومی و تخصصی در خصوص بهینه سازی مصرف انرژی، راه اندازی استارت آپ ها و ایجاد مراکز رشد برای شرکت های دانش بنیان مرتبط با انرژی اقدام خواهد شد.

تفاهم نامه امضا شده میان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت کشور ومعاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری درجهت اجرای تفاهم نامه ای که پیش تر(آذرماه امسال) میان بیژن زنگنه،وزیرنفت ومعصومه ابتکار، معاونت امور زنان وخانواده ریاست جمهوری امضا شده بود، منعقد شده است.

 

 وزارت نفت

پیام تسلیت وزیر نفت

وزیر نفت در پیامی در گذشت پدر وزیر اطلاعات را تسلیت گفت.

متن پیام بیژن زنگنه، وزیر نفت به این شرح است:

« بسمه تعالی

حضرت حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای علوی

وزیر محترم اطلاعات

رحلت پدر ارجمندتان، عالم جلیل القدر مرحوم آیت الله سید رضی علوی موجب تأثر و تألم شد.

ضایعه فقدان این عالم وارسته که عمر خویش را صرف ترویج فرهنگ و معارف اسلامی و آموزه های اهل بیت کردند به جنابعالی و خانواده محترم، شاگردان و علاقه مندان آن مرحوم و مردم شریف استان فارس تسلیت عرض کرده و از درگاه خداوند متعال برای آن فقید سعید آمرزش و علو درجات و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.»

 

   پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه

توزیع 100درصدی بنزین یورو 4 درارومیه

درهمه جایگاه های عرضه فرآورده های نفتی کلانشهر ارومیه،بنزین با استاندارد یورو 4 توزیع می شود.

مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ارومیه در دیدار باسرپرست فرمانداری ارومیه گفت: با توزیع این فرآورده سازگاز با محیط زیست از آلاینده های زیست محیطی درکلانشهرارومیه به شدت کاسته شده است وبا کنترل دیگرمولفه های تاثیرگذار درآلودگی هوا اعم از خودروهای فرسوده و صنایع، امیدواریم شاهد هوای پاک در شهر و استانمان باشیم.

 احمد مجرد به کاهش میزان گوگرد در نفت گاز توزیعی ازهفت هزارپی پی ام به 50 پی پی ام اشاره و تصریح کرد: کاهش میزان گوگرد در نفت گاز یورو 4 و 5در میزان آلاینده های زیست محیطی بسیار نقش آفرین وتاثیرگذار است.

وی گفت:هم اکنون 100 درصد نفت گاز و 70درصدبنزین توزیعی دربخش حمل ونقل در مرکز و شهرهای شمال استان آذربایجان غربی  یورو4 است.

سرپرست فرمانداری ارومیه نیز با قدردانی از سوخت رسانی مطلوب به ویژه نیروگاه ها و ایجادسامانه های الکترونیکی برای ارائه خدمات بهتر گفت: نقش شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در افزایش رضایت مندی مردم و امید آفرینی بسیارمهم است.

رسول مقابلی همچنین با تاکید بر اجرای دستورعمل های بهداشتی درجایگاه های عرضه سوخت،اظهار کرد: افزایش میزان نظارت بر عملکرد جایگاه های عرضه سوخت و همچنین اجرای دستورعمل های بهداشتی از سوی مردم هنگام مراجعه به جایگاه ها می تواند کمک شایانی به کنترل بهتر وبیشتر بیماری کووید 19 کند.

 

  شرکت ملی گاز ایران

تحقق شکوفایی در سایه سلامت اداری

رئیس حسابرسی داخلی شرکت ملی گازایران اظهارکرد:شکوفایی مجتمع گاز پارس جنوبی در سایه سلامت اداری ممکن شده است.

محمدرضا هادی در نشست تخصصی با هیئت مدیره، مدیران ستادی و پالایشگاهی مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: زحمات شما در صنعت نفت و گاز کشور بسیار ارزشمند است؛ ارزشی که اکنون تبدیل به یک مجتمع عظیم به نام پارس جنوبی شده است و می تواند بیش از ۷۰ درصد گاز کشور را تأمین کند.

وی ادامه داد: هرچه سلامت اداری در یک مجموعه رشد و نمو یابد، کفه فساد نیز پایین می آید و فساد در سیستم اداری کمرنگ می شود و عظمت و شکوه گسترش می یابد. ارزیابی و بهبود اثربخشی فرآیندها و سرانجام یاری رساندن به سازمان در دستیابی به اهداف از وظایف کلیدی و بسیار مهم حسابرسی است.

رئیس حسابرسی داخلی شرکت ملی گاز با اشاره به حجم و گسترش کارها در مجتمع گاز پارس جنوبی افزود: حجم عملیات، کار و فعالیت در این مجتمع بسیار زیاد است و ما اکنون در کنار شما هستیم تا کارها به شایستگی پیش رود.

هادی گفت: دامنه اختیارات این امور در سطح شرکت ملی گاز ایران هیچ محدودیتی ندارد و طبق نظام نامه حسابرسی داخلی و ابلاغ معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، بدون محدودیت در هر حوزه ای، می توانیم فعالیت خود را انجام دهیم و گزارش ها را به منابع ذی صلاح در داخل شرکت بازتاب دهیم تا بتوانیم اصلاح فرآیندها را در موارد موردنظر در سطح شرکت اجرایی کنیم. وی تأکید کرد: بر این باوریم که به عنوان حلقه ای از زنجیره شرکت ملی گاز ایران، باید با هم همکاری کامل داشته و همدل باشیم تا بتوانیم به مسیرهای بهتر برسیم، این به موضوع آن معناست که اصلاح فرآیندها برای ما مهم است و وقتی در این مسیر گام برداریم، فضای مناسبی ایجاد و در همکاری با یکدیگر، کارها بهتر و سریع تر انجام می شود.

 

  مجتمع گاز پارس جنوبی

تولید بیش از 526هزار تن گوگرد

سرپرست امورهماهنگی و نظارت بر تولید مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: از ابتدای امسال تا پایان دی ماه با تکیه بر توان داخلی و دانش بومی بیش از 526هزار تن گوگرد در مجتمع گاز پارس جنوبی تولید شده است.

علی احمدی بابیان این که تلاش کارکنان مجتمع گازپارس جنوبی درمسیرتولید محصولات با کیفیت متمرکزشده است، تاکید کرد: امیدواریم با دانش و خرد جمعی در این مسیر گام های بزرگی برداشته شود.

وی تصریح کرد:پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی تاکنون درحوزه تأمین گاز مورد نیازهموطنان درفصل سرد سال همه تلاش خود را به کار گرفته اند تا خللی در این مسیر ایجاد نشود و در ادامه راه نیز با موفقیت پیش خواهیم رفت.

سرپرست امورهماهنگی ونظارت برتولید مجتمع گازپارس جنوبی گفت: پالایشگاه های مجتمع گازپارس جنوبی هم اکنون بیش از70درصد گاز مورد نیازکشور راتأمین می کنند واین میزان تولید در آینده نزدیک بیشتر خواهد شد.

 احمدی اظهارکرد:هدف اصلی، بالا بردن کیفیت محصولات درمجتمع گاز پارس جنوبی است و امیدواریم این مهم محقق شود و رضایت مشتریان نیز بیش از پیش افزایش یابد.

 

 شرکت انتقال گاز ایران

ظرفیت  5 برابری مخابراتی فیبر نوری درشرکت ملی گاز

پهنای باند شبکه فیبر نوری شرکت ملی گاز در مسیر تهران - اصفهان (NCC به BCC) در خط لوله چهارم سراسری به همت کارشناسان و متخصصان مخابرات و تلمتری شرکت انتقال گاز ایران پنج برابر شد.

محمدرضا نیک روش، سرپرست مخابرات و تلمتری شرکت انتقال گاز ایران گفت: با توجه به افزایش نیازهای ترافیکی شرکت ملی گاز ایران و شرکت های تابعه به دلیل استفاده از سامانه ها و سیستم های تازه و مکانیزه، افزایش پهنای باند شبکه فیبر نوری در مسیر خط چهارم سراسری، به عنوان شاهراه ارتباطی در دستور کار مدیریت مخابرات و تلمتری شرکت انتقال گاز قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به بررسی های فنی انجام شده و امکانات موجود، اقدام های لازم برای افزایش ظرفیت ارتباطی قطعه نخست وراهبردی مسیر تهران تا کرسنگ (NCC تا BCC) انجام شد وظرفیت ارتباطی این مسیر در کمترین زمان ممکن و با بالاترین ضریب اطمینان به پنج برابرارتقا یافت.

سرپرست مخابرات و تلمتری شرکت انتقال گاز با بیان این که با انجام این پروژه، نیازهای ارتباطی این مسیر تا چند سال آینده رفع می شود،تصریح کرد:همه مراحل طراحی، تامین تجهیزات همچنین مراحل اجرایی شامل نصب تجهیزات، آزمون و راه اندازی شبکه ازسوی کارشناسان متخصص واحد زیرساخت این مدیریت وباهمکاری کارشناسان مخابرات مناطق 2 و 3 عملیات انتقال گاز بدون صرف هزینه و تنها با استفاده از تجهیزات موجود در انبار مخابرات و دانش فنی کارشناسان، انجام شده است.

 

 شرکت گاز استان تهران

برگزاری آزمون «مدیریت استعداد و توانمندسازی فردی و سازمانی»

آزمون «مدیریت استعداد و توانمندسازی فردی وسازمانی» درشرکت گازاستان تهران برگزارشد.

سعید توکلی، مدیرعامل شرکت گاز استان تهران با بیان این که این آزمون برای نخستین بار درشرکت گاز استان تهران برگزارشده است، افزود: با برگزاری آزمون یاد شده، در مرحله نخست 220نفرازهمکاران رسمی زیر54سال برای شرکت درآزمون مدیریت استعداد و توانمندسازی فردی وسازمانی انتخاب شدند وازآنها سه مرحله آزمون(آنلاین، کتبی و مصاحبه) گرفته شد. وی با اشاره به این که نتیجه کلی این آزمون ها،همسوبا تصمیم های مدیریتی از سوی مشاور اعلام می شود،هدف ازبرگزاری آزمون مدیریت استعداد وتوانمندسازی فردی وسازمانی را کشف استعدادهای مجموعه و استفاده از آنها در انتصاب ها جانشینی ها عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت گازاستان تهران با بیان این که این پروژه باهمکاری دانشگاه شهید بهشتی انجام شده است،تصریح کرد:برای برگزاری این پروژه از بهترین و روزآمدترین روش های روان شناختی،برای غربالگری استعداد وتوانایی کارشناسان شرکت گازاستان تهران استفاده شده است.

 

 شرکت نفت و گاز پارس

تکمیل لوله گذاری دومین خط لوله زیردریایی پایانه نفتی جاسک

سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک از تکمیل عملیات احداث دومین رشته خط لوله دریایی 36 اینچ انتقال نفت خام پایانه صادراتی جاسک خبر داد. وحید مالکی گفت: پس ازتکمیل عملیات لوله گذاری نخستین خط لوله دریایی این طرح در هفته های پیشین،به منظورتکمیل مسیر دریایی نخستین فاز زودهنگام پایانه نفتی جاسک، شناورلوله گذار بلافاصله درموقعیت احداث دومین رشته خط لوله 36 اینچ زیردریایی منتهی به مسیر گوی شناور صادراتی قرار گرفت. وی افزود: متناسب با زمان بندی از پیش تعیین شده، لوله گذاری این رشته خط لوله در دو مرحله توسط شناور تحت مالکیت شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران به عنوان پیمانکار طرح انجام و دیروز (جمعه، یکم اسفندماه 99) با موفقیت پایان یافت. سرپرست طرح پایانه نفتی جاسک پیشرفت کلی طرح پایانه نفتی جاسک را در فاز زودهنگام و پس از تکمیل دومین رشته خط لوله دریایی، 82درصد اعلام و تصریح کرد: با تکمیل این دو رشته خط لوله دریایی انتقال نفت خام، در روزهای آینده امکان نصب و راه اندازی گوی شناور صادراتی وتجهیزات جانبی آن که هم اکنون در یارد صنعتی خرمشهر بارگیری شده، فراهم می شود. طرح توسعه پایانه نفتی جاسک به عنوان آخرین حلقه از زنجیره طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام از گوره به جاسک، شامل سه مجموعه خطوط لوله 48اینچ خشکی و سیستم های اندازه گیری، 6 رشته خط لوله 36 اینچ زیردریایی، سه مجموعه چندراهه دریایی وسه مجموعه گوی شناور به همراه تجهیزات جانبی است که مقرر است فاز نخست آن تا پایان امسال آماده راه اندازی شود.

 پایان رنگ آمیزی سکوی یازدهم پارس جنوبی

مدیرتولید و عملیات شرکت نفت و گازپارس از پایان عملیات رنگ آمیزی و نوسازی سکوی گازی SPD11 درفاز دهم پارس جنوبی در خلیج فارس خبر داد. علیرضا عبادی با اشاره به برنامه ریزی برای رنگ آمیزی کامل سکوهای 6، 10 و 11 پارس جنوبی گفت:همسو بااین موضوع،پروژه خرید مصالح،آماده سازی سطوح، رنگ آمیزی، تأمین و تعویض قطعات معیوب این سه سکو، همچنین منطقه آبخور سکوهای فازهای 1، 2، 3، 4، 5، 7، 8 و 9 مدتی است آغاز شده و هم اکنون در دست اجراست. وی ضرورت نگهداری از سطوح فلزی و جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی تجهیزات در سکوهای دریایی را به منظور حفظ تولید ایمن و پایدار به عنوان یکی از اصلی ترین دغدغه های شرکت های تولیدی نفت و گاز جهان در دریا برشمرد. عبادی اظهار کرد: سرعت بالای فرآیند خوردگی سطوح فلزی در محیط دریا، از معضلات اصلی سکوهای دریایی است که حفظ و ترمیم آنها، به ویژه هم زمان با تداوم تولید به گرفتن تصمیم های ویژه و برنامه ریزی دقیق نیاز دارد.