گزارش «مشعل» از دستاوردهای شرکت پالایش نفت بندرعباس

تکیه بر  توان  مهندسان  ایرانی

مشعل  صنعت نفت همواره به عنوان بزرگترین بخش اقتصادی کشور شناخته می شود و از طریق توسعه تعاملات بین‎المللی، نقشی موثر در پیشبرد اهداف دیپلماسی اقتصادی و تضمین امنیت ملی ایفا کرده است.

امروزه کشور ما با داشتن ذخایر هیدروکربور مایع (نفت خام، مایعات و میعانات گازی) و ذخایر گازی و با قرار گرفتن در رتبه نخست دنیا از حیث برخورداری از مجموع ذخایر هیدروکربوری، در جایگاه ویژه ای از لحاظ امنیت انرژی در جهان قرار دارد. از این رو بدیهی است که صنایع وابسته به نفت و گاز در کشور، از قدمت و اهمیت ویژه ای برخوردار باشد. یکی از مواردی که در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها در سالیان اخیر بشدت مورد توجه قرار گرفته، بحث بومی سازی قطعات، فرایند مهندسی معکوس و ساخت داخل قطعات است.

مهندسی معکوس و ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت و گاز، با توجه به افزایش قیمت دلار از نظر اقتصادی توجیه مناسبی خواهد داشت و در عین حال می تواند به چرخه تولید در داخل کشور کمک شایانی کرده و موجبات خودکفایی این صنعت را تا حد قابل توجهی ایجاد کند. مسأله اصلی در حوزه مهندسی معکوس و ساخت داخل تجهیزات و قطعات پالایشگاه و پتروشیمی، عدم امکان جابه جایی این قطعات است، به همین دلیل در بسیاری از موارد می توان با استفاده از تجربه شرکت های توانمند در این حوزه و ضمن استقرار تیم طراحی و مهندسی معکوس مجرب، در بازه زمانی مشخص به انجام فرایند اندازه برداری، تهیه نقشه های دستی، مدلسازی سه بعدی، شناسایی تلرانس ها، آنالیز متریال و در نهایت نظارت بر ساخت قطعات اقدام کرد.

شرکت پالایش نفت بندرعباس، یکی از پالایشگاه های مهم و راهبردی به شمار می رود که قدمتی بیش از 20 سال دارد و توانسته با تکیه بر دانش فنی و بومی، قطعات مورد نیاز خود را تامین کند. در گزارش پیش رو به بخشی از اقدام های انجام شده در زمینه ساخت داخل می پردازیم.