نگاهی به برخی دستاوردهای وزارت نفت در میدان های مشترک

آذر آماده بهره برداری

مشعل تحقق رویکرد مهم وزارت نفت در توسعه و برداشت از میدان های مشترک این روزها با نام یکی دیگر از میدان های نفتی همراه شده است؛ میدان نفتی آذر که از میدان های مشترک با کشور عراق است.

تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در گفت و گو با مشعل درباره آخرین وضعیت این میدان با اشاره به تکمیل فاز اول میدان نفتی آذر می گوید: در حال حاضر تولید مستمر روزانه بالای ۶۰ هزار بشکه ای از این میدان در حال انجام است و این طرح نیز در مرحله افتتاح قرار دارد

به خاطر دارید که طبق وعده وزیر نفت قرار است تمامی میدان های مشترک تا پایان دولت دوازدهم تعیین تکلیف شوند و حالا این تلاش مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد و بخش عمده ای از اهداف در حوزه ميدان هاي مشترك گازي پارس جنوبي، ميادين نفتي غرب كارون و ميادين مشترك نفتي و گازي در حوزه فراساحلي محقق شده است و به این فهرست باید نام میدان نفتی آذر را هم افزود.

میدان نفتی آذر که این روزها روزگار پر رونقی را از سر می گذراند، فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته است. برداشت نفت از میدان مشترک آذر، اسفندماه ۱۳۹۵ با تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت آغاز شد و این رقم سال ۱۳۹۶ به ۳۰ هزار بشکه در روز رسید و امروز مقدار تولید این میدان مشترک به بالای هزار بشکه در روز رسیده که البته رقمی مهم و تعیین کننده است.