کارهایی که باید همچنان انجام بدهیم

عبور از روزهای کرونایی

شبنم  اعماری - دنیا در حالی ماه هاست با چالشی به نام ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کند که مردم تمام کشورها امیدوارند به زودی با ریشه کنی کرونا، زندگی به حالت عادی بازگردد. چند وقتی است که خبرهای خوبی از گوشه و کنار دنیا و همچنین ایران، درباره ساخت واکسن کرونا و تست آن می شنویم. واکسنی که اگر موثر واقع شود و جواب مثبتی بدهد، می تواند دنیا را از شر این ویروس کشنده خلاص کند. با این حال و به رغم خبرهای خوبی که از کشف واکسن شنیده می شود، اما تا حصول اطمینان از ریشه کنی کرونا همچنان باید با رعایت پروتکل های بهداشتی هم خود را از ابتلا به بیماری دور نگه داریم و هم به حفظ سلامت دیگران کمک کنیم. از این رو در این شرایط امیدوارکننده توجه به برخی نکات ضروری است، مواردی که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

 واکسیناسیون را فراموش نکنید

بهترین کاری که با اپیدمی یک بیماری باید انجام داد، تزریق واکسن است. پس حواستان باشد به محض اعلام واکسیناسیون عمومی یا در دسترس بودن واکسن تزریق آن را به امروز و فردا موکول نکنید. شاید امروز از اخبار مختلفی که راجع به واکسن های مختلف می شنوید، گیج شده باشید، اما همانطور که می دانید واکسن روشی ایمن و موثر برای کنترل ویروس است، پس در زدن آن تردید نکنید، چراکه با واکسیناسیون به محافظت از افراد دیگر نیز کمک می کنید.

استفاده از ماسک را ادامه دهید

 ماه هاست که از شیوع ویروس کرونا می گذرد و این مهمان کشنده ناخوانده، بیش از یک سال است که زندگی عادی مان را مختل کرده است. با این حال زندگی با این ویروس منحوس تقریبا برای مردم عادی شده، به طوری که برخی تصور می کنند با اخباری که در خصوص کشف واکسن منتشر می شود، زندگی به حالت عادی بازگشته، در حالی که اینطور نیست و همچنان باید با رعایت پروتکل های بهداشتی مانند ماسک زدن یا حفظ فاصله اجتماعی از شیوع و ابتلا به این بیماری جلوگیری کنیم. درست است که خبرهای خوبی از ساخت واکسن و تست نتیجه بخش آن می شنویم، اما رسیدن به نتیجه ای قابل اطمینان زمانبر است، از این رو تا ریشه کنی کرونا و فراهم شدن شرایط واکسیناسیون عمومی همچنان باید نکات بهداشتی توصیه شده را رعایت کرد. بنابراین تنها راه کنترل ویروس تا آن زمان، رعایت قوانین ساده ای چون استفاده از ماسک، شستن دست ها و حفظ فاصله اجتماعی است.

به تقویت سیستم ایمنی  بدن خود  ادامه دهید

از زمان شیوع کرونا، اولین چیزی که تاکید زیادی روی آن شد، تقویت سیستم ایمنی بدن بود. همه ما تا به امروز سخت تلاش کرده ایم تا به هر طریق ممکن سیستم ایمنی بدن خود را تقویت و از این طریق بتوانیم از ابتلا به کرونا جلوگیری کنیم. از آنجا که واکسیناسیون همه افراد یک جامعه زمان زیادی می برد، هنوز بهترین گزینه برای مبارزه با ویروس کرونا، ایمن نگه داشتن سیستم ایمنی بدن است؛ بنابراین همچنان به دریافت ویتامین ها و پیروی از رژیم غذایی سالم ادامه دهید و به تقویت سیستم ایمنی بدنتان بپردازید.

فکر نکنید که به ویروس آلوده نمی شوید

شاید به خاطر شرایط سنی و سیستم ایمنی بدنتان تصور کنید که با وجود قرار گرفتن در معرض ویروس، مشکلی برایتان به وجود نمی آید، اما فراموش نکنید که هر فردی بدون توجه به سن، جنس و وضعیت سلامتی می تواند به شدت توسط ویروس آلوده شود.

افراد جوان شاید بتوانند بهتر از دیگران با ویروس کرونا مقابله کنند، اما مطمئنا می توانند پخش کننده آن هم باشند و جان دیگران را به خطر بیندازند و افراد مسن، ضعیف یا سایر افرادی را که ممکن است عفونت برای آنها کشنده باشد، آلوده کنند.

پس هنوز زود است که فکر کنید ویروسی نخواهید شد یا اینکه تصور کنید بحران کرونا تمام شده است.

مبارزه را ادامه دهید

بعضی از ما از زندگی با کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی خسته شده ایم، اما نگرش مثبت می تواند به ما کمک کند تا این روزهای سخت را هم مانند دیگر مشکلات پشت سر بگذاریم. پس امروز زمان تسلیم شدن نیست، زمان آن است که به همه چیز مثبت نگاه کنیم تا از این طریق بتوانیم الگوی خوبی برای دیگران باشیم و اطرافیانمان را تشویق به ادامه راه کنیم.