بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برگزار شد

نفت ملی کالا و خدمات ایرانی

مشعل    «نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی» شعار بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بود که سوم بهمن ماه به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد و با حضور وزیر نفت و مدیران ارشد صنعت نفت، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سفیران کشورهای خارجی در تهران و دیگر مسئولان، در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.

اگر چه تاریخ همیشگی این نمایشگاه فصل بهار(اردیبهشت ماه) بود؛ اما کرونا مانع برگزاری آن در فصول گذشته شد تا شاهد برگزاری آن در نخستین روزهای زمستان باشیم. می شود گفت تحریم و کرونا دست به دست هم دادند تا این دوره از نمایشگاه مثل سال های گذشته پر تب و تاب نباشد. هم شرکت های خارجی غایب بودند و هم داخلی ها به دلیل کرونا کم تعداد تر از قبل بودند و افزون بر آن بازدید از نمایشگاه هم تنها بر اساس ارائه کارت دعوت امکان پذیر شد.

در این نمایشگاه، شرکت ملی نفت و صنایع بالادستی در سالن ۸ و ۹، دانشگاه ها و مراکز علمی، استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و پارک های علم و فناوری در سالن ۱۰ و ۱۱، پتروشیمی و صنایع مرتبط در سالن ۱۴ و ۱۵، گاز و صنایع مرتبط، لوله و پوشش لوله و شیرآلات در سالن ۳۸، پالایش و پخش و صنایع مرتبط در سالن ۴۱، ماشین های دوار در سالن ۷، اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران در سالن ۵ و انجمن های تخصصی نفت و دیگر شرکت ها هر یک در سالن های جداگانه قرار گرفتند.

بر اساس اعلام مدیر نمایشگاه، این رویداد با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود و افزون بر پروتکل های مصوب نمایشگاه و ستاد کرونا شامل استفاده مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان از بسته بهداشتی حاوی ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده در ورودی و داخل سالن ها، عریض تر شدن راهروها و موارد مربوط به غرفه سازی و... که در نمایشگاه های کنونی رعایت می شود، وزارت نفت نیز پروتکل های سختگیرانه ای برای حفظ سلامتی مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان در نظر گرفت؛ از جمله آنکه بازدید از نمایشگاه تنها بر اساس ارائه کارت دعوت امکان پذیر بود.

با این حال همزمانی بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با جابه جایی قدرت در آمریکا و روی کار آمدن جوبایدن همه را پیگیر آن کرد که آیا صنعت نفت شاهد فصل تازه ای برای تولید و فروش نفت خام خواهد بود یا خیر؟ آنگونه که وزیر نفت در روز افتتاحیه نمایشگاه در باره افزایش صادرات نفت ایران مورد سوال قرار گرفت و نسبت به آن پاسخ مثبت داد و خبر خوب هم این که ما در این سه سال در بازاریابی و انتقال پول و دریافت پول، قدرتمندتر و توانمندتر از گذشته شدیم و در صورت رفع تحریم ها با قدرت وارد بازار می شویم و در کوتاه ترین زمان ممکن به تولید حداکثری می رسیم.