با امکاناتی که در این دوره از تحریم ها به ما داده شد و اجازه ریسک کردن داشتیم، ظرفیت های خوبی ایجاد کردیم که تحت هیچ شرایطی از بین نمی بریم. راه های زیادی یاد گرفتیم، توان امسال ما با سال های ۹۶ و ۹۷ قابل مقایسه نیست، ما ظرفیت بالایی داریم. زنگنه همچنین به ایجاد ظرفیت های خوبی که در ساخت تجهیزات صنعت نفت، توسعه میدان های نفت و گاز و... در کشور ایجاد شده است، اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۸۰ درصد تجهیزات ثابت صنعت نفت در داخل ساخته می شود؛ البته در ساخت بعضی تجهیزات مانند لوله های بدون درز مشکل داریم که باید در این زمینه اقدام کنیم. همکاری با دانشگاه ها در موضوع ضریب بازیافت مخازن بسیار امیدبخش است، در موضوع افزایش ضریب بازیافت مخازن باید خودمان کارهای توسعه ای انجام دهیم و در عین حال از ظرفیت شرکت های درجه یک بین المللی استفاده کنیم. استفاده از شرکت های خارجی فقط برای جذب سرمایه نیست؛ بلکه برای ضریب بازیافت و دانش فنی هم است، معتقدم یکی از دانش های فنی، مدیریت است.

نگذاشتیم توسعه نفت متوقف شود

وزیر نفت با اشاره به اینکه پیشنهاد صندوق توسعه ملی سال ۱۳۷۷ ارائه شد، تشکیل این صندوق را بسیار مهم دانست و افزود: به طور حتم باید بخشی از درآمد مازاد نفت به صندوق توسعه ملی واریز شود و از آنجا ثروت زیرزمینی تجدیدناپذیر به سرمایه روزمینی تجدیدپذیر تبدیل شد و این به معنای آن است که آن پول باید سرمایه گذاری شود.

او که بر ضرورت افزایش ظرفیت تولید نفت ایران تأکید کرد، گفت: اگر قرار باشد پول نفت در بودجه هزینه شود، مریض را مریض تر می کند؛ اما اگر به صندوق توسعه برود، می تواند درست مصرف شود؛ البته نباید صندوق توسعه را هم مرتب برای کارهای غیراقتصادی و غیرضروری با فشار نیش زد. بگذاریم همان روال عادی کار خود را انجام دهد. در سال های اخیر برای افزایش تولید نفت بسیار تلاش کردیم؛ البته بیشتر سال های عمر این دولت به تحریم گذشت؛ اما با قیمت بسیار سنگین و با زجر فراوان نگذاشتیم توسعه نفت متوقف شود.

 عده ای به عنوان استاد در همه مسائل صحبت می کنند

وی با بیان اینکه نیاز است شرکت های اکتشاف و تولید را راه بیندازیم و آقای آقامحمدی هم به عنوان مقام مسؤول در کشور بر این موضوع صحه گذاشت، یادآور شد: افرادی بودند و هستند که هنوز می گویند شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) گرگ زاده اند و هنوز هم به عنوان استاد معظم در تلویزیون حرف می زنند. شما ببینید آیا در حدود ۶ ماه اخیر من به تلویزیون رفته ام؟! اما به این افراد به عنوان استاد تریبون می دهند، استاد اقتصاد خرد که نمی تواند درباره نفت صحبت کند! آیا استاد قرارداد نفتی است؟ حتی کسی که متخصص نفت است، نمی تواند درباره نظام اجرای قراردادهای نفتی صحبت کند. وزیر نفت ادامه داد: فردی می تواند درباره نظام اجرای قراردادهای نفتی صحبت کند که دانش مدیریت پروژه داشته باشد و بداند حقوق قراردادهای نفتی چیست؟ روابط نفتی چیست؟ و چطور این قراردادها به وجود آمدند و تاریخشان چیست؟ عده ای به عنوان استاد در همه مسائل صحبت می کنند، به واقع عجیب است. زنگنه با بیان اینکه معتقدم به طور حتم باید تولید نفت در کشور افزایش یابد و در این مسیر باید از ظرفیت شرکت های اکتشاف و تولید استفاده کرد، افزود: باید منابع لازم را برای این شرکت ها تأمین کرد و آنها را با دانشگاه ها پیوند داد تا از مطالعات آنها استفاده کنند. هم اکنون ۸۰ درصد ظرفیت میدان های ما برای افزایش ضریب بازیافت به دانشگاه ها سپرده شده است. صنعت گاز، محور دیگر سخنان زنگنه بود و با بیان اینکه کار بزرگی در این بخش انجام شده است، گفت: تولید گاز خام کشور هم اکنون از رقم هزار و ۳۰ میلیون مترمکعب عبور کرده؛ اما مصرف بسیار سریع تر جلو می رود. افزایش مصرف گاز در تهران امسال ۱۵ درصد و در کل کشور ۱۲ درصد بوده است. هیچ شرکت نفتی یا گازی نمی تواند پاسخ افزایش 12 یا 15 درصدی مصرف را بدهد، کم می آورد. مگر می شود کشوری ۱۲ درصد رشد مصرف داشته باشد و تولید ناخالصش یک درصد باشد؟! اگر رشد تولید ناخالص ۱۲ درصد بود، آدم دلش نمی سوخت؛ اما رشد تولید ناخالص داخلی یک تا ۱.۵ درصد و رشد مصرف انرژی ۱۲ تا ۱۳ درصد باشد، یعنی یک جای کار مشکل اساسی دارد. زنگنه با بیان اینکه میدان پارس جنوبی به ظرفیت کامل رسیده است و ۶۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب دیگر می توان از این میدان برداشت و سپس باید حفظ تولید کرد، افزود: همین مقدار افزایش تولید هم سال آینده مصرف می شود؛ البته برای سال های آینده ما طرح هایی داریم؛ اما راه حل مشکل انرژی در کشور طرف تولید نیست، طرف مصرف و تقاضاست.

ضربات جبران ناپذیر یارانه ها به شرکت های بخش انرژی

زنگنه با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر برای بهینه سازی مصرف انرژی گفت: دولت و مجلس با هم این قانون را کم رنگ کردند، پرداخت بموقع یارانه ها سبب شد در عمل این قانون را در بخش بهینه سازی مصرف سوخت کنار بگذارند. بهینه سازی، موضوع بسیار مهمی است که بخشی از آن به صورت روش های قیمتی و بخشی هم غیرقیمتی است. در بخش روش های غیرقیمتی، راهکارهای خوبی طراحی شده بود و ده ها میلیارد دلار طرح در شورای اقتصاد تصویب شد؛ اما تقریباً هیچ کدام از زمانی که تصمیم دولت و مجلس این شد که یارانه اصل مسأله است، جلو نرفت. موضوع یارانه ها ضربات جبران ناپذیری به شرکت های بخش انرژی وارد کرد و شرکت های بخش انرژی، بالاترین ضربات را به دلیل پرداخت یارانه در این دولت متحمل شدند. برای سال آینده هم طبق قانون بودجه همین طور است و هیچ فرقی نکرده است. همه این شرکت ها پای پرداخت یارانه قربانی می شوند.

وی به کار مهم توسعه گازرسانی و اینکه بخش اصلی کار شرکت ملی گاز تا به اینجا انجام شده و در آینده مقداری توسعه در تقویت شبکه و لوله کشی را در دستور کار دارد، اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۹۵ درصد جمعیت ایران زیر پوشش شبکه گاز قرار گرفته اند که این کار هم اقتصادی بوده است؛ اجرای اقتصادی طرح های گازرسانی به وسیله نرم افزارهای مربوطه کاملاً بررسی و رعایت شده است.

مازاد تولید بنزین و گازوئیل داریم

وزیر نفت با اشاره به اینکه کار مهمی در صنعت پالایش انجام شده است و هم اکنون برای نخستین بار با مازاد تولید بنزین و گازوئیل روبه رو هستیم، پیش از این همواره با مازاد تولید مازوت، فراورده های سبک دیگر مانند نفتا، گاز مایع (ال پی جی) روبه رو بودیم و در عین حال کیفیت فراورده ها را هم بهبود بخشیده ایم که طبق روال خود ادامه خواهد داشت، افزود: مجوزها و موافقت هایی برای اختصاص نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام جدید به پالایشگاه های اصلی کشور به منظور بهینه سازی صادر شده است که باید منابعش را فراهم کنیم؛ قانون توسعه پتروپالایشگاه ها اگر اجرا شود، اینها هم فعال می شوند و مسائلشان حل می شود. زنگنه با بیان اینکه حرکت ما در صنعت پتروشیمی بسیار مطلوب و مطمئن بوده است، تصریح کرد: تقریباً همه خوراک های موجود تخصیص یافته و برای آنها طرح تعریف شده است. وی با اشاره به افزایش سالانه ۱۷ میلیون تن به ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی تا پایان امسال، اظهار کرد: جهش دوم صنعت پتروشیمی سال آینده تکمیل می شود و درآمد این صنعت تا پایان ۱۴۰۰ با احتساب قیمت های سال ۹۵ به ۲۵ میلیارد دلار می رسد. وزیر نفت با اشاره به اینکه درآمد صنعت پتروشیمی با تحقق جهش سوم صنعت پتروشیمی در پایان سال ۱۴۰۴، به ۳۳ میلیارد دلار می رسد، گفت: دو مگاپروژه جدید هر یک با سرمایه گذاری حدود ۳ میلیارد دلار تعریف شده است که تا سال ۱۴۰۶ فعال می شوند. زنگنه با بیان اینکه توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی وظیفه وزارت نفت نیست، اما وزارت نفت به عنوان وظیفه ای ملی به آن می پردازد، ادامه داد: طرح های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، بنزن و اتیلن با اولویت تولید پروپیلن از متانول با توجه به کمبود پروپیلن در کشور تعریف شده اند. وی با اشاره به اجرای طرح های افزایش تولید پروپیلن در شمال، جنوب و غرب کشور گفت: پروپیلن تولیدی برای توزیع و مصرف در صنایع پایین دستی پتروشیمی با خط لوله از جنوب به شمال شیراز و از شمال به شرق و شمال شرقی منتقل می شود تا صنایع توسعه یابند و زنجیره ارزش تکمیل شود.

 صادرات گاز خام فروشی است یا نیست؟

وزیر نفت، موضوع امنیتی و راهبردی بودن صادرات گاز را برای کشور بااهمیت دانست و گفت: این پرسش را هیچ فردی پاسخ نمی دهد و همه از پاسخگویی به آن فرار می کنند. صادرات گاز خام فروشی است یا نیست؟ اگر خام فروشی است، پس چرا خام فروشی نفت بد است، اما خام فروشی صادرات گاز جزو اوجب واجبات! به جای صادرات گاز می توان آن را در داخل برای خوراک صنایع و مجتمع های پتروشیمی کشور مصرف کرد و معتقدم همانند نفت باید تولید و صادر کنیم،از نظر من هیچ کدام مطلق نیست، یعنی هر دو باید باشد و صادرات گاز هم بدانید که خام فروشی است، گرچه اهمیت امنیتی و راهبردی برای کشور دارد. وی با بیان اینکه با تولید نفت در بالاترین حد، یعنی حدود ۴ میلیون بشکه در روز، کمتر از روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب گاز مشعل خواهیم داشت که هم اکنون به دلیل کمتر بودن تولید نفت، این رقم نیز پایین تر است، ادامه داد: جمع آوری همه گازهای مشعل برنامه ریزی شده است، به طوری که تا پایان سال ۱۴۰۱ بیش از ۹۵ درصد آنها جمع آوری و به خوراک پتروشیمی تبدیل می شود. این کار مهمی است که پس از نزدیک به ۱۱۰ سال می توانیم فلر نداشته باشیم که بخشی در این دولت و بخشی هم در دولت آینده به نتیجه می رسد.

توانایی صادرات نفت از دریای عمان

وزیر نفت با اشاره به اینکه برای نخستین بار توانایی صادرات نفت کشور از دریای عمان ایجاد می شود، گفت: ساخت خط لوله هزار کیلومتری از گوره تا جاسک تا پایان امسال تکمیل خواهد شد که با بهره برداری کامل از آن کار بزرگی انجام می شود. زنگنه به توسعه توان ملی از طریق نهادهای دانش بنیان تأکید کرد و افزود: پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز ری را به منظور استقرار واحدهای استارت آپ و دانش بنیان راه اندازی کرده ایم.

وی به حمایت وزارت نفت از مراکز نوآوری در همه دانشکده های فنی تهران اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه به منظور کمک به جوانان برای فعالیت در حوزه های مختلف صنعت نفت در ایجاد مراکز نوآوری در باشگاه شماره ۲ نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه تهران، امیرکبیر، شریف و علم و صنعت کمک خواهد کرد. وزیر نفت به ایجاد صندوق پژوهش و فناوری با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان که تا ۱۲ برابر سرمایه می تواند تضمین به این شرکت ها بدهد، اشاره کرد و ادامه داد: افزون بر اینکه سرمایه این صندوق افزایش می یابد، ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر هم در بودجه به عنوان تسهیلات ترجیحی به صورت وجوه اداره شده در نظر گرفته شده است.

نفت و نیرو یکپارچه شوند؛ وزارت انرژی

زنگنه به مرجع صدور گواهی کیفیت هم اشاره کرد و گفت: این گواهی زیر پوشش انجمن نفت و با صدور مجوز سازمان استاندارد است. همه تجهیزاتی که در صنعت نفت ساخته می شود، باید مجوز آی پی آی IPI را داشته باشند. وی با بیان اینکه آنچه در پارک ری اهمیت دارد، فیزیک آن نیست، بلکه اکوسیستم آن است، تصریح کرد: در این اکوسیستم همه اجزا باید با هم ارتباط داشته باشند، مانند دانشگاه تهران که همه اجزا از دانشگاه تهران، استادان، کتابفروشی های اطراف دانشگاه و... با هم در ارتباط هستند؛ البته مهم ترین موضوع در اکوسیستم آدم ها هستند و شما (اعضای باشگاه نفت و نیرو) می توانید در این زمینه نقشی مهم ایفا کنید.  وزیر نفت به روابط مالی دولت و شرکت ملی نفت ایران هم اشاره کرد و با بیان اینکه امکان طرح این موضوع مهم در این دولت فراهم نشد، اظهار کرد: بدون تنظیم این رابطه نه شرکت ملی نفت و نه صنعت نفت هیچ کدام رشد نمی کنند و دولت هم به جایگاه درست خود بر نمی گردد. این رابطه باید تنظیم شود و تنظیم آن هم پیچیده نیست؛ اما تصمیم آن کار بسیار سختی است. زنگنه با بیان اینکه ساختار بخش انرژی بسیار مشکل دارد و ضروری است بخش نفت و نیرو یکپارچه باشند، یادآوری کرد: من مدت ها با یکپارچگی این دو بخش مخالف بودم؛ اما اکنون بشدت موافق آن هستم. بهتر است از ابتدای دولت سیزدهم وزارت انرژی داشته باشیم که این به نفع همه است. او با بیان اینکه آیا ممانعت از افزایش تولید نفت در دولت آینده ادامه می یابد، پاسخ مثبت داد و افزود: آنها اراده ای قوی دارند و اراده آنها الزام هایی هم دارد و نمی گذارند.

وزیر نفت در جمع خبرنگاران گفت: تشکیل وزارت انرژی، انجام شدنی است و مجلس شورای اسلامی می تواند در این زمینه اقدام کند. او   درباره رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت عنوان کرد: این رابطه مالی نوشته شده، اما نپخته است و روش های قدیمی است و جواب نمی دهد. عمر آن نیز بیشتر از دو سال نیست. زنگنه درباره وصول مطالبات بابک زنجانی گفت: من هم در جریان هستم.

درباره کنگره نفت و نیرو

کنگره نفت و نیرو از جمله رخدادهای سالانه است که توانسته نقش حلقه واسط میان فعالان این صنعت اعم از وزارتخانه ها، انجمن ها، مدیران، استادان و دانشجویان دانشگاه ها، کارشناسان و مجموعه شرکت های داخلی و بین المللی را ایفا کند و زمینه ای برای برقراری ارتباط، تبادل افکار و مبادله آخرین راهکارها و ارائه روش های بهبود و الگوی نوین حل مسأله در این حوزه فراهم سازد که امسال ششمین دوره آن برگزار شد.