وزیر نفت در ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو

باید  با عالم نمایی  مقابله کرد

در نابودی کنگره نفت و نیرو ناکام ماندند

 مشعل    بیژن زنگنه، وزیر نفت در ششمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو از عده ای سخن گفت که ۴۰ سال است تلاش می کنند تولید نفت ایران از روزانه ۴ میلیون بشکه بالاتر نرود و ضمن آن، گفت که الحمدلله موفق بوده اند. او در بیان تلاش های این گروه که از آنان نام نبرد، توضیح داد: به واقع هم زحمت کشیدند؛ با مجلس و دستگاه های زیادی کارو سعی کردند افراد زیادی را از هستی ساقط کنند تا نگذارند تولید نفت ایران از ۴ میلیون بشکه در روز بالاتر رود. زنگنه در پاسخ خبرنگاران درباره اینکه اینها چه افرادی هستند؟ به دو کلمه «عوامل غیبی» اکتفا کرد. وزیر نفت در ادامه سخنانش در این کنگره گفت: من روزگاری را می بینم که تولید نفت ممنوع شود و بگویند هر تولیدکننده ای حدی برای ظرفیت تولید دارد و در صورت رعایت نکردن آن مراوداتتان با دنیا مختل می شود، همان قواعدی که در پروتکل کیوتو برای تولید دی اکسید کربن(co2) گذاشتند، برای تولید نفت هم اجرا شود، بنابراین باید نفت تولید کنیم، حال چگونگی مصرف آن بحث دیگری است.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: پس از پایان دوران وزارتم، هدفم این نیست که رهنمود بدهم؛ زیرا گوش نمی دهند. همه آنهایی که آمدند، خودشان را ملای دهر می دانند و حرف کسی را گوش نمی دهند و کار خودشان را می کنند. ما به کوچک ترها کمک می کنیم که با هم جمع شوند، یک قدرت می شوند. باید «فکر» تولید و با اندیشه های اشتباه مقابله کرد، عالم نمایی بسیار بد است. کم سوادی بدتر از بی سوادی است. کم سوادهایی داریم که عالم نمایی می کنند، این افراد برای توسعه کشور خطر دارند. این افراد در عین حالی که توسعه کشور را متوقف می کنند، مردم را هم گمراه می کنند. شما چند نفر در کشور سراغ دارید که پرسشی از آنها بپرسید و بگویند نمی دانم؟ همه حرف می زنند. باید با عالم نمایی مقابله کرد. وی با اشاره به اینکه در پنجمین دوره کنگره نفت و نیرو دستیابی به ظرفیت تولید ۸ میلیون بشکه تولید نفت بررسی شد که عده ای پس از آن توهین را آغاز کردند، گفت: ما برای تولید ۶.۵ میلیون بشکه نفت به تفکیک میدان برنامه داریم. خیلی ها می گویند پس اگر چنین ظرفیتی وجود داشت، شما چه کار می کردید؟ ما هر چه برای افزایش تولید نفت زحمت کشیدیم، جلوی آن را گرفتند، یک عده مقابل افزایش تولید نفت ایستادند؛ اما این ایستادگی هم اگرچه سخت است، تمام می شود. وزیر نفت با بیان اینکه در این دورانی که جهان با شیوع ویروس همه گیر کووید-۱۹ روبه روست، باید به یکدیگر کمک کنند، تصریح کرد: پارسال زمان آغاز شیوع این ویروس، طرح ها را حدود ۱۵ روز تعطیل کردیم؛ اما بهره برداری را نمی توانستیم تعطیل کنیم و اصل را بر این گذاشتیم که با تدوین و ابلاغ پروتکل ها و به کارگیری سختگیرانه آنها زندگی و تولید کنیم که الحمدلله خوب هم جلو رفت.  او گفت که این آخرین کنگره ای است که به عنوان وزیر نفت در آن سخنرانی می کنم و پنج دوره پیشین به همت برگزارکنندگان و مدیران باشگاه نفت و نیرو بدون یک ریال کمک دولتی برگزار شد که جای قدردانی دارد. نهادهای غیردولتی وقتی دولت ها بسیار قوی هستند، دشمن دولت ها تلقی می شوند و دولت ها سعی می کنند آنها را نابود کنند. خیلی هم تلاش شده است باشگاه نفت و نیرو را نابود کنند، اما نتوانستند. این یک دستاورد برای کشور است که عده ای که ایده دارند، نظر دارند با هم حرف می زنند.

 ظرفیت های عظیمی ایجاد شد

وزیر نفت با بیان اینکه ما در شرایط سختی بودیم و هنوز این شرایط سخت برای ما جریان دارد، افزود: اکنون این بحث مطرح است که ممکن است تحریم ها و محدودیت هایی که غیرقانونی است، برداشته شود؛ البته من خیلی درباره تحریم حرف نمی زنم. در سه سال گذشته ظرفیت عظیمی برای صادرات نفت و فراورده های نفتی ایجاد شده که به طور حتم از این ظرفیت، پس از دوران تحریم استفاده می کنیم. همیشه آرزو و هدفم این بود که ایران در بازرگانی نفت جهان نقش داشته باشد و برای آن هم بسیار تلاش کردم که هر بار به نوعی جلوی آن گرفته شد.