ثبت رکوردهای جدید در صنعت گاز

تولید روزانه گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب رسید

معاون وزیر نفت در امور گاز، با تأکید بر اینکه افزایش تولید گاز در کشور صرف بخش گرمایش می شود و تولید ثروت ندارد، اظهار کرد: تولید روزانه گاز کشور به هزار میلیون مترمکعب رسیده است.  حسن منتظرتربتی روز شنبه (چهارم بهمن ماه) در نشست خبری بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از افزایش تولید روزانه گاز طبیعی در کشور خبر داد و گفت: ایران تولیدکننده عمده گاز است و در همین روزها مجموع تولید گاز کشور به حدود هزار میلیون مترمکعب در روز، معادل حدود روزانه ۶ میلیون بشکه نفت رسیده که رقم قابل توجهی است.  وی با تأکید بر اینکه کاهش تولید و افت فشار در پارس جنوبی صحت ندارد، تصریح کرد: مصرف گاز کشور اکنون با کاهش دمای هوا در بخش خانگی، به بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است. در بخش نیروگاهی نیز روزانه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون مترمکعب گاز مصرف می شود.

دستیابی به ظرفیت تولید بیش از یک میلیارد مترمکعب گاز

معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: ظرفیت پالایش گاز کشور هم اکنون روزانه یک میلیارد و ۳۱ میلیون مترمکعب است و ظرفیت روزانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب انتقال گاز نیز در کشور وجود دارد. تربتی با بیان اینکه باید طبق برنامه به سوی مصارفی حرکت کنیم که ارزش افزوده بیشتری دارند، گفت: صادرات گاز به ترکیه و عراق هم در روزهای گذشته بدون هیچ مشکلی در جریان بوده است، خوشبختانه به دلیل نوع توزیع گاز که در سال های گذشته اتفاق افتاده و خطوط لوله سراسری که در دالان های غرب، مرکز و شرق ساخته شده، شبکه پایدار گاز داریم.

 تمرکز صنعت گاز بر تولید داخل است

وی در ادامه با تأکید بر بهره مندی صنعت گاز از توان داخلی کشور، اظهار کرد: صنعت گاز کشور خوشبختانه بر حوزه کارایی داخلی تمرکز بیشتری داشته است و همه کالاهای مصرفی در بخش شبکه های توزیع در داخل کشور تولید می شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: در سال های اخیر بیش از ۱۵ هزار روستا را به شبکه گاز متصل کردیم که همه کالای مصرفی این شبکه ها تولید داخل بودند و افزون بر این، اشتغال خوبی هم در کشور ایجاد شده است. در بخش های دیگر صنعت گاز مانند توربوکمپرسورها و پالایشگاه های کشور هم بخش عمده تولید داخل است و پیش بینی می کنم تا پایان سال آینده همه مواد شیمیایی و کالاهایی که ما در پالایشگاه ها مصرف می کنیم، به دست تولیدکنندگان داخلی باشد. تربتی تصریح کرد: یکی از حلقه های مهم در بحث صنعت گاز کشور، خطوط لوله انتقال گاز است. صنعت گاز هر ساله هزار کیلومتر خط لوله اجرایی می کند که اکنون حدود ۳ میلیارد دلار هزینه دارد. پارسال در همین نمایشگاه نشستی با تولیدکنندگان داخلی صنعت فولاد داشتیم و باور آن سخت بود که ما بخواهیم تولیدات لوله سازی را داخلی کنیم؛ اما خوشبختانه دوستان تلاش کردند و امسال ورق لوله ای گاز داخلی سازی شد.

 صنعت گازی به کل ایرانی خواهیم داشت

وی با بیان اینکه لوله سازی هم در داخل کشور آغاز شده است، افزود: انشاء الله از یک ماه آینده در صنعت گاز، از لوله ای که همه فرایند ساخت آن در داخل طی شده است، استفاده می شود و ما دیگر می توانیم مدعی باشیم صنعت گازی به کل ایرانی با کالاهای داخلی خواهیم داشت. این اتفاقی است که در این نمایشگاه پیگیری می شود و فرصت خوبی برای تبادل افکار است. معاون وزیر نفت در امور گاز درباره قطع واردات گاز از ترکمنستان گفت: شما شاهد بودید که در سال ۸۶ ما با قطع گاز از طرف ترکمنستان روبه رو شدیم و شمال کشور دچار قطعی گسترده گاز شد. خوشبختانه مصرف گاز داخلی کشور را از وابستگی به گاز ترکمنستان نجات دادیم و با ساخت خطوط تازه می بینید همین روزها هم با سرمایی که در شمال کشور رخ داده، هیچ مشکلی در مصارف خانگی پیش نیامده است.

 تجارت گازی با ترکمنستان همچنان در دستور کار است

تربتی تأکید کرد: البته موضوع تجارت گازی با ترکمنستان همچنان در جریان است، یعنی یک کار دوطرفه است و مذاکرات ما با ترکمنستان همچنان ادامه دارد. وی افزود: ما برای مصارف داخلی، خود را به ترکمنستان وابسته نکردیم؛ اما به عنوان یک کار تجارتی، کشوری هستیم که ظرفیت داریم گاز را از کشورهای همسایه دریافت و به کشورهای همسایه ای که نیاز دارند، منتقل کنیم، بنابراین در هر شکلی که موضوع تجارت گاز مطرح باشد، استقبال می کنیم. شرکت های خصوصی هم در داخل کشور دنبال این موضوع هستند و از این بابت نگرانی نداریم.

 طلب ۶ میلیارد دلاری ایران از عراق

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در پاسخ به پرسشی درباره مطالبات ایران از عراق و کاهش صادرات گاز به این کشور گفت: در هفته های گذشته، هیأتی از سوی دولت به عراق رفتند و نشست هایی هم در آنجا برگزار شد؛ البته موضوع مطالبات ارزی ما از عراق مربوط به بانک مرکزی است و آنها این بحث را دنبال می کنند که نتایج خوبی هم داشتند. مجموع طلب ایران از عراق هم به حدود ۶ میلیارد دلار می رسد که بخشی از آن منتقل شده و بخشی از آن باید در جریان همین گفت وگوها منتقل شود. وی با تأکید بر اینکه ایران تاکنون به همه تعهدهای قراردادی خود عمل کرده است، افزود: ما قراردادهایی با عراق، ترکیه، آذربایجان و ارمنستان داریم که این قراردادها باید انجام شود و فقط صادرات گاز به پاکستان مطرح است که هنوز از سوی آنها دریافت نشده است. معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: یکی از چشم اندازهای ما این بود که بتوانیم در بحث تجارت گاز سهم مناسبی داشته باشیم. مفهوم تجارت گاز، هم صادرات و هم موضوع ترانزیت و سوآپ گاز است. در این باره ما قراردادهایی داریم و آنها را مدیریت می کنیم و شرکت گاز بستر را برای این کار آماده کرده است، یعنی خطوط لوله ای که در کشور گسترش یافته، امکان و زیرساخت این تجارت را دارد. تربتی گفت: با این حال تجارت، موضوعی بین المللی است و بخشی از آن به بحث نقل وانتقال پول مربوط می شود که اگر این موضوع حل شود، می توانیم در بحث صادرات گاز برنامه های توسعه ای بیشتری داشته باشیم؛ اما اکنون برای ما ارزش افزوده گاز مهم تر است که خوشبختانه بیشتر در پتروشیمی ها توسعه رخ داده و آنها ارزآوری بیشتری برای کشور دارند. تربتی همچنین با بیان اینکه پتروشیمی ها مطابق روال پیش گاز مصرف می کنند، یادآور شد: به دلیل اینکه اکنون در اوج مصرف گاز در زمستان هستیم، از آنها خواهش کردیم تعمیراتشان را در زمستان قرار دهند و بخشی از آنها به واسطه تعمیراتی که انجام می دهند، مصرف کننده گاز نیستند. معاون وزیر نفت در امور گاز درباره مصرف گاز نیروگاهی تصریح کرد: با هماهنگی هایی که ابتدای سال با توانیر انجام شد، مصرف سوخت معادلشان برای امسال ۱۸۰ میلیون مترمکعب گاز پیش بینی شده بود، در حالی که ماه پیش مصرف آنها به حدود ۱۹۰ تا ۱۹۳ میلیون مترمکعب رسید و این افزایش بخش توانیر، خود را در سبد انرژی کشور نشان داد.

 همه نیروگاه های کشور امکان تأمین سوخت جایگزین دارند

تربتی با بیان اینکه همه نیروگاه های کشور مخازن ذخیره سوخت دوم دارند، گفت: طراحی بیشتر نیروگاه ها بر این مبنا بوده و بعد گاز به عنوان سوخت جایگزین وارد شده است، بنابراین در همه نیروگاهایمان مخزن ذخیره داریم و حتی اگر گاز به طور کامل برای نیروگاه ها قطع شود، امکان مصرف فراورده برای آنها مهیاست. وی با تأکید بر اینکه شرکت گاز تاکنون در کمترین حالت ۷۰ تا ۸۰ میلیون مترمکعب گاز نیروگاه ها را تأمین کرده است، ادامه داد: اگر کمتر از این هم تأمین شود، آنها امکان مصرف سوخت ذخیره دارند و هیچ مشکلی از این بابت نیست. معاون وزیر نفت در امور گاز یادآور شد: احتمال محدود کردن بیشتر سوخت نیروگاه ها نیست؛ زیرا در سال های پیش شرایط سخت تری هم داشتیم.

 

گاز ارسالی به پتروشیمی ها ارزان نیست؛ اما ...

تربتی در این باره که گفته می شود گاز ارسالی به پتروشیمی ها ارزان است، اظهار کرد: گاز پتروشیمی ها ارزان نیست، شاید به قیمت بین المللی ارزان شود؛ اما همه کشورها براساس مزیت نسبی که دارند، طبق آن سیاستگذاری می کنند. یکی از مزیت های نسبی کشور ما هم بحث انرژی و گاز است. وی تأکید کرد: طبیعی است که پتروشیمی های کشور هم براساس همین مزیت باید شکل گیرند و با پتروشیمی های کشورهای دیگر متفاوت است. برای همین به نظر من ارزش افزوده کلان برای کشور ما مهم است، یعنی با مجموعه شرایطی که در کشور وجود دارد و ارزش اقتصادی که برای کل کشور ایجاد می کنند، زنجیره، زنجیره ارزش آفرینی خواهد بود.

 

انتقال روزانه 840 میلیون مترمکعب گاز در کشور

مهدی جمشیدی دانا، مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران: امسال با انتقال ۸۴۰ میلیون مترمکعب گاز در یک روز، رکوردی تازه در این حوزه ثبت شد.  خوشبختانه برای روزهای آینده که دمای کشور بشدت کاهش می یابد و مصرف گاز طبیعی هم افزایش خواهد داشت، ایستگاه های تقویت فشار آمادگی کامل دارند که انشاءالله بتوانیم از این موج سرما هم به سلامت عبور کنیم و تا پایان زمستان مشکل خاصی در این حوزه پیش نیاید.  برای اینکه بتوانیم از توان شرکت های داخلی استفاده کنیم، افزون بر استفاده از فرصت نمایشگاه، اعتقاد داریم که این موضوع، یک دالان یا اتوبان دوطرفه است که بتوانیم نیازمندی های خودمان را عرضه و شرکت های داخلی را پیدا کنیم و آنها هم توانمندیشان را به ما عرضه کنند و بتوانیم راحت تر یکدیگر را بشناسیم. هم اکنون نیز افزون بر اینکه از این فرصت استفاده می کنیم، در بحث شناسایی پیمانکاران چهار اولویت و چهار کار بسیار پرهزینه داریم که نخستین آن بحث برونسپاری ایستگاه های تقویت فشار است. از این رو نقشه ۱۰ ساله برونسپاری را در ایستگاه های تقویت فشار و خطوط انتقال و یاردهای خطوط انتقال ترسیم کردیم و شناسایی پیمانکارانی که می توانند در برونسپاری و تعمیرات ماشین آلات دوار کمک کنند، انجام شده است، همچنین تعمیرات تعداد کمی از توربین ها و پیگرانی هوشمند نیز انجام می شود.  سالانه باید ۵ تا ۷ هزار کیلومتر پیگرانی هوشمند انجام دهیم، یعنی وضع داخلی خطوطمان را پایش کنیم که مشکلی نباشد و اگر مشکلی هم بود، بتوانیم هرچه سریع تر تعمیرات آن را انجام دهیم، بنابراین اینها برنامه آینده ماست که دنبال آن هستیم و با برگزاری نشست های هم اندیشی و دعوت از پیمانکاران در ساختمان شرکت انتقال گاز، نظرات آنها را می شنویم و آنها هم نظرات ما را می شنوند که امیدواریم در مجموع برای شرکت انتقال گاز نتایج خوبی داشته باشد.

 

تلاش شرکت گاز برای انجام تعهدهای صادراتی

حمیدرضا حق بین جهرمی، مدیر امور بین الملل شرکت ملی گاز ایران: همه تلاشمان این است که تعهدهای صادراتی را بخوبی و به نحو احسن به انجام برسانیم و بتوانیم به عنوان صادرکننده ای مورد اعتماد در بازارهای جهانی شناخته شویم. همان طور که شعار نمایشگاه امسال، «نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی» است، این حجم از تولیدات داخلی که در این مکان ها به نمایش گذاشته می شود نیز بیانگر آن است که با وجود همه محدودیت ها و تحریم هایی که پشت سر گذاشتیم، توانستیم بر مشکلات غلبه کنیم؛ زیرا هیچ محدودیتی را برنمی تابیم.  ایران به عنوان متصدی و متولی صادرات، در صادرات گاز طبیعی و فراورده های گازی در کشور شناخته می شود. با وجود همه محدودیت هایی که وجود دارد و مصرف بی رویه گاز، تلاشمان این است که تعهدهای صادراتی را بخوبی و به نحو احسن به انجام برسانیم و بتوانیم به عنوان صادرکننده ای مورد اعتماد، در بازارهای جهانی شناخته شویم.

 

دعوت شرکت گاز از دانش بنیان ها

 مسعود زردویان، مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید شرکت ملی گاز ایران: شرکت گاز، آماده همکاری با شرکت های دانش بنیان و تولیدی است. همواره در این نمایشگاه ها در جست وجوی تأمین نیازهایمان از شرکت های سازنده داخلی هستیم که همسو با این موضوع در سال های گذشته اقدام های بسیار ارزشمندی انجام شده و بخش عمده ای از نیازهای صنعت گاز را از داخل کشور تأمین کرده ایم؛ البته در مواردی هم توافق هایی انجام شده و ما موفق شدیم تفاهم نامه ها و قراردادهایی را در این زمینه امضا کنیم. ما همین جا اعلام می کنیم اگر شرکت دانش بنیان یا هر شرکت تولیدی دیگری آمادگی تولید یا ارائه خدمات را در صنعت گاز و پالایشگاه های گاز دارند، به ما مراجعه کنند تا انشاءالله بتوانیم همکاری مناسبی با یکدیگر داشته باشیم. اکنون شرایط تولید ما در یکی از بهترین شرایط عملیاتی قرار دارد و خوشبختانه با حداکثر توان در بالاترین ظرفیت تولید در حال خدمت رسانی به مردم عزیزمان هستیم.

 

تضمین توسعه پایدار همگام با تاب آوری تولید گاز

غلامرضا بهمن نیا، رئیس ایمنی، بهداشت و محیط زیست شرکت ملی گاز ایران: شرکت گاز، تضمین توسعه پایدار همگام با تاب آوری تولید گاز را در دستور کار دارد. جهش تولید اتفاق نمی افتد، مگر اینکه ما تأمین کننده هایی قوی و تولیدکننده هایی پررنگ در صحنه داشته باشیم. شرکت گاز اکنون به آمار بسیار بالایی در تولید، انتقال، توزیع و مصرف رسیده است. این موضوع نشان می دهد که وقفه ای در تولید نداشتیم و تعمیرات پیشگیرانه نیز بخوبی انجام شده است. تأمین کالاها، مواد شیمیایی و خدمات فنی نیز بخوبی پیش می رود و پروژه ها نیز بموقع انجام شده است.

رسالت و مأموریت شرکت ملی گاز ایران تا افق ۱۴۰۴ رسیدن به مراحلی بسیار بالاتر در عرصه تولید و خدمت رسانی است و این تأمین کننده ها و تولیدکنندگان، پشتوانه و تکیه گاه محکمی همسو با این موضوع هستند. توسعه پایدار، تاب آوری، تولید بدون وقفه و بدون حادثه از رویکردهای اچ اس ای است. اگر به آمارها و عملکرد ما در سطح کشور طی سال جاری توجه کرده باشید، شرکت ملی گاز، جزء شرکت هایی است که در همه شاخص های عملکردی اچ اس ای، شاخص های ممتازی از خود بر جا گذاشته و حتی قابل مقایسه با شرکت های بین المللی در دنیاست. عملکرد شرکت ملی گاز در سالی که با نام جهش تولید نامگذاری شده، عملکردی مثبت، مطمئن و پایدار است و توانسته توسعه پایدار را شکل دهد. از سویی، تاب آوری تولید را با این فلسفه که تولید به هیچ عنوان متوقف نشود، تضمین می کند.