زنگنه در جمع خبرنگاران:

جنگ تمام نشده صادرات نفت ایران افزایش یافته است

بیژن زنگنه، وزیر نفت در حاشیه آیین گشایش بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی پاسخگوی پرسش های خبرنگاران بود. پرسش هایی که در میان آنها بیش از همه احتمال رفتن تحریم ها و بازگشت صادرات نفت به میزان گذشته پررنگ بود که در این زمینه گفت که نگران احیای بازارهای ازدست رفته نفت ایران نیستیم. اگر صنعت نفت زنده نبود، شرکت ها در این نمایشگاه نمی توانستند کاری انجام دهند؛ وقتی شرکت های گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی سرمایه گذاری می کنند، یعنی زنده هستند و برای کالاها و خدمات تقاضا می دهند، بنابراین این شرکت ها زنده هستند و البته تقاضا بیشتری برای کار دارند که ما هم قبول داریم. صنعت نفت نیازمند سرمایه گذاری بیشتر است و این روند به منابع سرمایه ای نیاز دارد و همه باید در سطح نظام تلاش کنیم منابع موردنیاز را تأمین کنیم و از همه این ظرفیت عظیم مبارک که در کشور ایجاد شده و یکی از ثروت های بزرگ کشوراست، صیانت کنیم و بتوانیم طرح های خود را با اتکا به تجهیزات، کالاها و مهندسی ایرانی پیش ببریم. اکنون می بینید که در شرایط تحریم در حالی که پول زیادی نداشتیم و در سه سال اخیر سرمایه گذاری صنعت نفت ۱۴ میلیارد دلار کاهش یافت، پروژه ها اجرایی شدند و ما هنوز زنده ایم و رشد کردیم؛ با مشاهده غرفه های نمایشگاه هم متوجه می شوید که در حال انقباض و از بین رفتن نیستند و این مایه افتخار است.

 برخی از این پرسش و پاسخ ها در ادامه می آید:

احتمال لغو تحریم ها و اقدام های دستیابی به توان حداکثری تولید: ما براساس احتمال ها برنامه ریزی و کار می کنیم، اما اعلان عمومی نمی کنیم، زیرا تحریم ها هنوز برداشته نشده است، با این حال نگران احیای بازارهای ازدست رفته نیستم. من فکر می کنم، اگر تحریم ها برداشته شود، بازار به سراغ ما می آید، زیرا خریداران نفت همیشه دنبال تنوع در فروشندگان هستند، بازار خیلی بزرگ است، اما ما در این سه سال در بازاریابی و انتقال پول و دریافت پول، قدرتمندتر و توانمندتر از گذشته شدیم و در صورت رفع تحریم ها با قدرت وارد بازار می شویم و در کوتاه ترین زمان ممکن به تولید حداکثری می رسیم.

آمار صادرات نفت: اکنون نمی توانم آمار بدهم، زیرا جنگ تمام نشده است.

پیش بینی تحولات بازار نفت پس از روی کارآمدن بایدن: من پیشگو نیستم، اما بستگی به آنها دارد و مقام های سیاسی ما پیام ها را به روشنی و با صراحت گفته اند.

تهاتر نفت در ازای واکسن: من چنین مذاکره ای انجام نداده ام.

میزان افزایش صادرات نفت ایران براساس سخنان رئیس کل بانک مرکزی: به شدت.

بومی سازی تجهیزات موردنیاز صنعت نفت: برای حمایت از ساخت داخل پیمانکاران برنده مکلفند طبق فهرست مفصلی که در قراردادها به آن اجزا و تجهیزات بیشتری اضافه می شود، تنها از شرکت های داخلی خرید کنند و حق خرید از خارج را ندارند. البته ما هنوز در بخش هایی از جمله لوله های بدون درز و ماشین های دوار نیازمند کار بیشتری هستیم؛ نزدیک به ۶۵ تا ۷۰ درصد در ساخت پالایشگاه های گازی و پتروشیمی خودکفا شده ایم و تجهیزات دوار هم باید تلاش شود در ایران ساخته شود.

طرح گازرسانی به سیستان و بلوچستان: ما به زاهدان گازرسانی کردیم و در ماه های ابتدایی سال ۱۴۰۰ شهر زابل هم به شبکه وصل می شود، اما به دلیل اولویت بخشی به طرح گوره - جاسک به عنوان ایرانی ترین و سریع ترین خط لوله تاریخ ایران در تأمین خط لوله های خط ایرانشهر – چابهار کمی تأخیر شد، اما گازرسانی داخل شهرها و شبکه ها در جریان است.

همکاری با کشورهای حوزه خزر و توافق با جمهوری آذربایجان: ما با جمهوری آذربایجان توافق ها و پیشرفت های خوبی داشته ایم و توافق های روشنی انجام شده که تحریم ها آن را دچار اشکال کرده است و اگر برداشته شود، فعال می شود و منافع دو کشور را تأمین می کند.

حمایت های وزارت نفت برای از بین رفتن خام فروشی پالایشگاه های میانی: پالایشگاه ها در فروش خود مختارند و تاکنون گزارشی درباره تأمین نشدن به موقع نیاز واقعی تولیدکنندگان داخلی دریافت نکرده ام، البته قیمت دست من نیست و دست بازار است، اما گزارشی دریافت کنم، تلاش می کنم خوراک موردنیاز واحدهای پایین دستی به موقع و به قیمت متعارف تأمین شود.

وضعیت استخدام در وزارت نفت: اکنون برنامه ای برای استخدام رسمی نداریم، اما قراردادهای مدت موقت و مدت معین وجود دارد و افراد ارزیابی می شوند و اکنون هم اگر کسی هست، باید در تارنمای وزارت نفت برای ارزیابی ثبت نام کند.

فاز ۱۱ پارس جنوبی: حفاری این فازهم آغاز شده و برنامه ما این است که زمستان سال آینده روزانه حدود ۱۶ میلیون مترمکعب گاز از این فاز برداشت کنیم.

آخرین وضعیت فرزاد: جکت میدان گازی فرزاد هم در حال ساخت است و حفاری در این میدان گازی احتمال دارد سال آینده آغاز شود.

افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور: هم اکنون گاز طبیعی با فشار بالایی که به وزارت نفت آمد، تأمین می شود و جز در مقطع کوتاهی و در یک شب، باقی گازرسانی به نیروگاه ها اداره شد و از حالا هم اگر مردم صرفه جویی کنند، مشکلی نیست. مسئله این بود که مصرف مردم غیرقابل پیش بینی بود و فقط در استان تهران ۱۵ درصد افزایش مصرف داشتیم و این رقم بسیار بالایی است. اگر قرار باشد سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب به مصرف اضافه شود، باید از کجا تأمین کنیم؟ مگر می توان سالانه ۳۰ میلیارد دلار در این حوزه سرمایه گذاری کرد، بدون اینکه تولید ملی بالا برود؟

شرکت های دانش بنیان: به آینده شرکت های دانش بنیان بسیار امیدوارم و بسیار به این شرکت ها فکر کرده ام، ایجاد پارک فناوری نفت و گاز ری، صندوق پژوهش و فناوری و تعریف پروژه های پیشران ازسوی وزارت نفت بسیار به این شرکت ها کمک و آنها را فعال می کند. دانش بنیان ها، شرکت های بسیار خوبی برای آینده صنعت نفت ایران هستند و اهداف توسعه آنها در سال های آینده محقق می شود. این شرکت ها در بخش های پیچیده خدمات مهندسی ایفای نقش می کنند. همکاری صنعت نفت با دانشگاه ها طبق قراردادها در حال انجام است و فقط باید کمک کرد که تعهدهای طرفین درست و به موقع انجام شود؛ دانش بنیان ها بیشتر باید با مدیریت پارک فناوری نفت و گاز ری و صندوق پژوهش و فناوری در ارتباط باشند و وزارت نفت هم از آنها حمایت می کند.