وزیر نفت در افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش ایران اعلام کرد

ثبت رکوردهای مهم در اوج تحریم

افتتاحیه بیست و پنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و پخش ایران با سخنان مهم وزیر نفت همراه بود که اشاره کرد: دشمنان می خواستند صادرات نفت ما را به صفر برسانند، اما با فداکاری همکارانمان، بالاترین رکوردهای صادرات فراورده های نفتی را در دوران تحریم ثبت کردیم و داغ این را که صادرات نفت به صفر برسد بر جگرشان گذاشتیم. بیژن زنگنه در مراسم افتتاح بیست وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران گفت: بعد از شیوع ویروس کووید-۱۹ از اسفندماه پارسال، نمی توانستیم تولید نفت و گاز و بهره برداری از پالایشگاه ها و پتروشیمی ها را متوقف کنیم، زیرا جریان زندگی مردم باید تداوم می یافت و اگر گاز، نفت و سوخت تولید نمی شد، چرخ کارخانه ها و زندگی مردم از حرکت بازمی ایستاد. وزارت نفت در شرایط کرونا، اصل را بر این گذاشت که با رعایت پروتکل های بهداشتی و حداکثر دغدغه برای سلامت کارکنان جریان تولید را متوقف نکند، به این منظور، از اسفندماه پارسال کارگروهی تشکیل شد و دستورالعمل هایی را دقیق تر و مشخص تر برای صنعت نفت تدوین و ابلاغ کردیم و بر اجرای آن هم نظارت سختگیرانه داشتیم و واحدهای اچ اس ای (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) شرکت های تابع مکلف به اجرای آن و نظارت بر اجرای آنها شدند که اثر بسیار مطلوب و موفقی نیز داشت. به گفته او، با توجه به اینکه نمی شود جریان کار را در کشور متوقف کرد، طرح های صنعت نفت با همین پروتکل های سختگیرانه بهداشتی کار خود را از سر گرفتند و الحمدالله موفق هم بودند.

 این نمایشگاه نیز بخشی از زندگی ماست

زنگنه گفت که این نمایشگاه نیز بخشی از زندگی ماست و همانند شاخه های دیگر زندگی مردم و بخش های دیگر صنعت نفت که تداوم یافت، کار با تولیدکنندگان نیز باید ادامه یابد، نمی توان در سال جهش تولید رابطه میان تولیدکننده و متقاضی و کارفرماها را قطع کرد. نمایشگاه نفت امسال به دلیل عبور از اوج فشار شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد، اما به هر حال لازم بود این رابطه بماند، در نتیجه این نمایشگاه با رعایت همه پروتکل های بهداشتی برگزار شد. وزیر نفت با اشاره به نام گذاری امسال به نام سال «جهش تولید» از سوی مقام معظم رهبری یادآور شد که وزارت نفت ابتدای سال یک بار دیگر اقدام های خود برای تحقق این شعار را مرور و محورهای مشخصی را تعیین و تصویب کرد. او با اشاره به دیدار مقام معظم رهبری با سران قوا در چهارم آذرماه گفت: ایشان با بیان برخی راه حل ها از سوی کارشناسان و متخصصان برای اقدام هایی همچون افزایش تولیدات صنعت نفت با تکیه بر دانش بنیان کردن صنایع، ابراز امیدواری کردند با اجرای این راهکارها آثار مثبتی در زندگی مردم و کشور پدید بیاید.

 سیاست های حمایت از تولید کالا و خدمات

زنگنه با اشاره به سیاست های وزارت نفت برای حمایت از تولید کالاها و خدمات مهندسی موردنیاز صنعت نفت افزود: شعار نمایشگاه امسال هوشمندانه است؛ نفت ملی، کالا و خدمات ایرانی. امسال در آستانه هفتادمین سالروز ملی شدن صنعت نفت هستیم و این ملی شدن جز با تکمیل توانمندی در ارکان اقتدار این صنعت تکمیل نمی شود. در این نمایشگاه درخصوص حمایت جدی از شرکت های دانش بنیان و تکیه بر آنها برای توسعه صنعت نفت بسیار تلاش شده است، مهم ترین رکن برای تقویت فناوری و بومی کردن فناوری ملی، شرکت های پیمانکار عمومی (GC) است، اکنون شرکت های اکتشاف و تولید (E&P) را هم اضافه می کنم که اگر این شرکت ها فعال شوند و کار کنند، همه زیردست های آن ها هم فعال می شوند. این شرکت ها محرک و مولد تقاضا هستند و مهم ترین عاملی که صنعت و شاخه های مختلف تولید داخلی نفت و کالاها و تجهیزات موردنیاز را فعال می کند، تقاضاست. این شرکت ها می توانند مولد ده ها هزار میلیارد کالا و خدمات در شاخه های مختلفی که شما کار می کنید باشند، هم می توانند تأمین مالی کنند و هم این پروژه ها را می توانند بگیرند و میان پیمانکاران تقسیم کنند و نظارت و مدیریت کلان در اجرا دارند و بازگشت پولشان نیز تا حدودی تضمین شده است. این شرکت ها به معنای واقعی از دانش بنیان ها هستند، زیرا دانش بنیان، شرکتی است که تکیه اصلی بر دانش فنی و توانایی مدیریتی و راهبری است.

 حمایت از دانش بنیان ها

زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود در افتتاحیه نمایشگاه ابتکار وزارت نفت برای حمایت از شرکت های دانش بنیان را مورد یادآوری قرار داد و در این زمینه توضیح داد: بیش از یک سال است که از دانش بنیان ها حمایت و این روند را دنبال می کنیم و امروز بخشی از ثمره آن مشخص می شود و نقشه راه آن خیلی مشخص تدوین می شود. نشانه آن ایجاد پارک فناوری نفت و گاز ری در زمینی به وسعت ۲۵ هکتار در نزدیک پالایشگاه تهران است و همه کارهایش انجام و تصویب شده و رئیس آن هم تعیین شده و فعال است.

با ایجاد این پارک، ارتباط و بابی جدید و دوطرفه با دانش بنیان ها از جمله استارت آپ ها باز می شود. امیدواریم که نه تنها در تهران، بلکه در کشور این پارک بتواند ایفای نقش کند، زیرا ما در حال همکاری با دانشگاه های تهران، شریف، امیرکبیر، علم و صنعت، صنعتی اصفهان، چمران، صنعت نفت و پژوهشگاه صنعت نفت برای احداث مراکز نوآوری یا کارخانه های نوآوری با هدف ارتقای فناوری هستیم و اگر امکان آن در محل های دیگر نیز وجود داشته باشد، حمایت خواهیم کرد و این همان هدفی است که مقام معظم رهبری بر آن تأکید دارند.زنگنه همچنین تأسیس صندوق پژوهش و فناوری نفت را هم مورد اشاره قرار داد که این صندوق بسیار مهم است و می تواند بسیاری از ضمانت ها را به شرکت ها بدهد و حمایت های مالی کند.

 ۲۰۰ موضوع فناورانه در بخش بالادستی نفت

وی گفت: امسال در لایحه بودجه ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت از منابع داخلی شرکت های تابع نفت به منظور کمک به سرمایه گذاری شرکت های خطرپذیر، حمایت از ساخت داخل و طرح های توسعه ای اشتغال آفرین، تولید بار نخست و کمک های بلاعوض و وجوه اداره شده و تسهیلات ارزی پیشنهاد کردیم که امیدواریم در مجلس شورای اسلامی تصویب شود. البته شاید این ۸۰۰ میلیارد تومان هفت تا هشت برابر بتواند آثار مالی داشته باشد.زنگنه با اشاره به کمک برای ایجاد شتاب دهنده ها با هدف توسعه استارت آپ ها اظهار کرد: برای استقرار استارت آپ ها در مراکز فناوری در پارک های نوآوری و در پارک ری، امکانات لازم داریم و دعوت می کنیم شرکت های دانش بنیان در پارک فناوری نفت و گاز ری مستقر شوند. بیش از ۲۰۰ موضوع فناورانه از کالا و خدمات در بخش بالادستی نفت برای واگذاری به شرکت های دانش بنیان تعریف و مشخص شده است.وزیر نفت با اشاره به ضرورت بهره مندی از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها در صنعت نفت گفت: به این منظور، برای استفاده از این ظرفیت در دو طرح مهم برنامه ریزی کرده ایم. یکی طرح احیای چاه های کم بازده است که برای آن ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار پیش بینی شده و دیگری بحث بهینه سازی مصرف سوخت که شتاب دهنده ها در این زمینه هم می توانند نقش تعیین کننده ای داشته باشند. بر آنیم تا یک محوطه نمایشگاه دائمی برای نفت ایجاد کنیم که به طور مرتب و در شاخه های موردنیاز صنعت نفت امکان ارتباط مستمر عرضه و تقاضا فراهم باشد.یک برنامه دیگرکه برای حمایت از سازندگان ایرانی که از سوی وزیر نفت مورد اشاره قرار گرفت، برنامه تضمین خرید از محل صندوق پژوهش و فناوری نفت بود که آن را اتفاق مهمی خواند و گفت: صدور گواهی کیفیت برای نخستین بار توسط یک مرجع ایرانی تأییدشده ازسوی سازمان استاندارد است.او همچنین با تاکید بر مباحث بهینه سازی مصرف انرژی، محیط زیست و حمایت از ساخت داخل با تمرکز بر کالاهای اساسی موردنیاز صنعت نفت گفت: در همین زمینه ساخت فناورانه تجهیزات راهبردی و اولویت دار صنعت نفت را در ۱۰ گروه کالایی دنبال کرده ایم که در بخش هایی بسیار خوب پیش رفته و در بخش هایی هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.زنگنه یکی از دستاوردهای اصلی اجرای قراردادهای نگهداشت و افزایش توان تولید را افزایش تقاضا برای تجهیزات ایرانی خواند و گفت: زمانی بود که به طور مثال کارخانه لوله سازی اسفراین برای ۲۰ هزار تن تقاضا به ما مراجعه می کرد، اما الان ظرفیت این کارخانه پر است و ما به ظرفیت های بیشتر نیاز داریم. این نشان می دهد ظرفیت های موجود برای ساخت لوله های بدون درز کافی نیست و یا در زمینه لوله های CRA نیز همچنان ضعف داریم.او به ساخت لوله نیس موردنیاز در خط لوله گوره جاسک برای نخستین بار در کشور اشاره کرد و گفت: قراردادهای ساخت دیگر تجهیزات و تأسیسات مانند اسکیدمانتد، دکل حفاری و... نیز در حال پیشروی است.

 به فکر برند سازی و صادرات باشید

وزیر نفت درباره ساخت ماشین های دوار، کمپرسورها، توربین ها، الکتروموتورها و پمپ ها نیز به سفارش پمپ های موردنیاز طرح گوره جاسک به سه پمپ ساز ایرانی اشاره کرد و گفت: نخستین پمپ های ساخته شده از سوی این شرکت ها تا پایان سال تحویل طرح می شود.

زنگنه همچنین از امضای قرارداد برای ساخت تعدادی توربوکمپرسور۱۶ مگاواتی و همچنین سفارش ساخت کمپرسورهایی برای فشارافزایی در پارس جنوبی به مجموعه OTC خبر داد و افزود: نظامی که برای بهره برداری و تعمیرات سیستم های ماشین های دوار ابلاغ شده، سبب تقویت ساخت داخل می شود و باید از این دستورعمل تبعیت کرد که به نفع اقتصاد ملی است. البته به این قانع نیستم که شرکت های ایران تنها کالایی را بسازند، بلکه باید برند ایجاد و با صادرات محصولاتشان برای مردم ارزش آفرینی کنند.وزیر نفت با اشاره به کمبود جدی منابع برای سرمایه گذاری در سال های اخیر ادامه داد: به همین دلیل بسیاری از سرمایه گذاری ها به تأخیر افتاد، اما سعی کردیم با جذب منابع از بازار سرمایه حرکت خود را ادامه دهیم و ظرفیت های شرکت را حفظ کنیم.

 داغ صفر شدن صادرات برجگرشان ماند

وزیر نفت در ادامه گفت: دشمنان ما دنبال این بودند ما را نابود کنند که ما بمیریم و صادرات ما به صفر برسد، اما نه تنها صادرات نفت ما به صفر نرسید، بلکه با فداکاری همکارانمان بالاترین رکوردهای صادرات فراورده های نفتی را در دوران تحریم ثبت کردیم و داغ اینکه صادرات نفت را به صفر برسانند، بر جگرشان گذاشتیم. اکنون در موقعیتی نیستم که بگویم به چه عددهایی رسیدیم، ترامپ و پمپئو مردند و خودشان و افکار جنایتکارانه شان به زباله دان تاریخ پیوست، اما ما زنده ایم و با امید بیشتر برای ساختن کشور تلاش خواهیم کرد.وزیر نفت خواستار صرفه جویی در مصرف گاز شد و افزود: بالاترین رقم های افزایش تولید گاز را در این سال ها داشته ایم؛ تولید گاز در پارس جنوبی ۲.۵ برابر شده و تولید روزانه گاز خام کشور از مرز هزار میلیون مترمکعب گذشته، اما رشد مصرف بیش از این ها بوده است و به همین دلیل، مصارف صنایع را محدود کرده ایم.

 تمرکز حداکثری بر توان ایرانی

مجید بوجارزاده، مدیر بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در افتتاحیه این مراسم نیز با اشاره به حضور گسترده شرکت های داخلی در این نمایشگاه گفت: این دوره از نمایشگاه با تمرکز حداکثری از توان ایرانی و با رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کرونا برگزار می شود.او این رویداد را عرصه نمایش توانمندی ها و آیینه تمام نمای سیاست های وزارت نفت در عرصه اقتصاد و فناوری انرژی دانست و توضیح داد: امروز در شرایطی که تحریم های ناجوانمردانه بر پیکره ایران اسلامی وارد آمده است و در بحبوحه شیوع بیماری کرونا که اقتصادهای بزرگ دنیا را در معرض چالش های جدیدی قرار داده است، نگاه های زیادی معطوف به صنعت نفت ایران بوده و عملکرد این صنعت بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است. نگاهی گذرا به سیاست های صنعت نفت جمهوری اسلامی ایران در چند سال گذشته، مؤید این واقعیت است که بخش عمده ای از اهداف مدنظر در مسیر خوداتکایی و توانمندسازی و روزآمدی شرکت های خصوصی و دانش بنیان محقق شده است.مدیر بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان اینکه این دستاوردها با مشارکت همه جانبه سازندگان تجهیزات، صادرکنندگان، پیمانکاران، سرمایه گذاران، شرکت های طراحی - مهندسی، مراکز علمی و شرکت های دانش بنیان حاصل شده است، اظهار کرد: این رویداد نمودی از راه های موفق پیش روست که در سایه سیاست های حمایتی صنعت نفت از بخش خصوصی و غیردولتی شکل گرفته است. در این دوره از نمایشگاه، با وجود مشکلاتی که به واسطه شیوع بیماری کرونا در تمامی کشورها به وجود آمده و حضور شرکت های خارجی نیز بیشتر به دلیل محدودیت های پروازی و مسافرتی امکان پذیر نبوده است، همه توجه ها و نگاه ها به شرکت های داخلی و نمایش توانمندی ها و فعالیت های آنان در پروژه های صنعت نفت معطوف بوده و بر همین اساس تلاش شده است دستاوردهای عظیم این دسته از شرکت ها به نحوی مطلوب در این نمایشگاه در منظر متخصصان و کارشناسان قرار گیرد. در عین حال استقبال گسترده شرکت های داخلی از حضور در بیست وپنجمین نمایشگاه صنعت نفت، از استمرار تحولاتی مثبت در صنعت نفت کشور خبر می دهد؛ اتفاق های مثبتی که با امضای توافق ها و تفاهم نامه های متعدد شرکت های اصلی وزارت نفت با شرکت ها، دانشگاه ها و نهادهای معتبر داخلی سال گذشته منعقد و اجرایی شده است.بوجارزاده با بیان اینکه این دوره از نمایشگاه با رعایت همه موازین و دستورعمل های بهداشتی برگزار می شود، افزود: این دوره از نمایشگاه، پس از تأیید وزارت بهداشت و وزارت صمت و موافقت وزارت نفت، با رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی جلوگیری از شیوع کرونا و با حضور حدود ۵۰۰ شرکت اصلی شامل شرکت های E&P ،GC ،EPC، دانشگاه ها و مراکز علمی، انجمن ها، شتاب دهنده ها و استارت آپ های حوزه نفت و گاز، ماشین های دوار، تجهیزات فرآیندی، مواد شیمیایی، الکترونیک و ابزار دقیق در مساحتی در حدود ۲۵ هزار مترمربع برگزار می شود. همچنین به منظور فراهم ساختن امکان تعامل بهتر و بهره مندی بیشتر بازدیدکنندگان، جانمایی غرفه ها در سالن های نمایشگاه براساس زمینه فعالیت شرکت ها و گروه های کالایی انجام شده است.او گفت: بیست وپنجمین نمایشگاه صنعت نفت عمد با محوریت تعامل با شرکت های مطرح صنعت نفت، نخبگان و شرکت های دانش بنیان، جذب سرمایه گذار و انتقال فناوری برگزار می شود و از همین رو تلاش شده فرصت مناسبی برای ارتقا و توسعه فعالیت سازندگان تجهیزات، صادرکنندگان، پیمانکاران، سرمایه گذاران، شرکت های طراحی مهندسی و دانش بنیان و همچنین مدیران بخش های دولتی و خصوصی فراهم آید. در عین حال به واسطه شیوع بیماری کرونا در این دوره از نمایشگاه، برنامه ریزی های مناسبی برای رعایت پروتکل ها و دستورعمل های بهداشتی در بازدید و ارتباط مدیران و شرکت ها تدارک دیده شده است که بر این اساس، بازدیدها صرفاً مختص کارشناسان است که با دعوت و ارسال کارت های ویژه روزانه برای جلوگیری از ازدحام و رعایت فاصله اجتماعی انجام می شود.

بوجارزاده اظهار امیدواری کرد در این فرصت چهار روزه فضای مناسبی برای ایجاد همکاری، گفت وگوهای چندجانبه و دستیابی به تفاهم های راهبردی در راه توسعه و رشد صنعت نفت ایران اسلامی و در همه ابعاد آن، با حضور شرکت های توانمند داخلی ایجاد شود.