صدرنشینی به صنعت نفت آبادان می آید

لیگ برتر فوتبال باشگاه های ایران در فصل جدید یازده هفته را پشت سر گذاشته است و وقتی به  جدول مسابقات نگاه می کنیم، نام  دو تیمی را می بینیم که کمتر کسی انتظار داشت آنها با جا گذاشتن غول های فوتبال ایران یکی بر صدر جدول تکیه بزند و دیگری در میانه جدول قرار بگیرد.  تیم فوتبال صنعت نفت آبادان که بهترین فصل حضور خود در لیگ برتر فوتبال ایران را در طول حیات عمرش سپری می کند، موفق شده با پشت سر گذاشتن تمام مشکلات ریزودرشت صدرنشین فوتبال ایران باشد.

تیم فوتبال صنعت نفت آبادان در لیگ بیستم توانسته عملکردی خیره کننده داشته باشد و با ۲۱ امتیاز در صدر جدولی باشد که چند تیم متمول و پرمهره حضور دارند. باشگاه صنعت نفت آبادان که دریکی دو سال اخیر بومی گرایی و جوان گرایی را در رأس کار خود قرار داده است، در فصل جاری رقابت ها نیز با همین رویکرد و البته بهایی بیشتر به بومی ها و بازیکنان جوان، تا اینجای کار شگفتی ساز لیگ بوده است.

نفتی های آبادان که از ابتدای لیگ تاکنون به خاطر بازی های زیبا، جادوی بازیکنان توانمندش و جمع آوری امتیازات خوب، نامش بر سر زبان ها قرار دارد قصد دارد با ادامه این روند در پایان فصل حداقل جزو چهار تیم برتر باشد  تا برای نخستین بار سهمیه آسیایی را کسب کند.

این افتخار و این نتایج خوب تنها برای نفتی ها نیست بلکه صنعت نفت آبادان در فصلی که بهترین جایگاه و بهترین نمایش را داشته، در جایگاهی بالاتر از تیم های پرهزینه و پرمهره لیگ  توانسته مجدداً فوتبال ناب خوزستانی را برای هواداران و مردم این استان تداعی کند. حالا مردم آبادان و خوزستان  بیش از هر فصل دیگر سودای قهرمانی یا کسب سهمیه آسیایی را در سر می پرورانند.

هرچند که از الان زود است در مورد قهرمانی صنعت نفت آبادان صحبت کرد اما این تیم می تواند حداقل جزو دو سه تیم بالای جدول باشد. امسال ترکیب بازیکنان جوان و باتجربه صنعت نفت در کنار هم به خوبی کارکرده اند و باید گفت ازنظر داشتن بازیکنان خوب، جنس این تیم جور است و حتی می توان گفت عالی است. در مقابل شاید تنها چیزی که این تیم راکمی اذیت می کند، مشکلات مالی است که بیشتر تیم های ایرانی با آن مواجه هستند. از سوی دیگر به جرات می توان گفت صنعت نفت آبادان ازنظر فنی هیچ مشکل و ضعفی ندارد و با توجه به این که قالب این تیم بسیار خوب شکل گرفته است، هر بازیکنی که در ترکیب قرار می گیرد، بسیار خوب کار می کند و برای همین آینده روشنی را می توان برای این تیم متصور بود. نکته مهمی که نباید از آن غافل شد، کادر فنی جوان و درعین حال باتجربه و مجرب این تیم است. یکی از ارکان موفقیت صنعت نفت آبادان، توانمندی و کار بلدی سیروس پورموسوی، سرمربی این تیم است و نیز کادر فنی و دستیاران او که به خوبی توانسته اند تیم آماده ای را روانه مسابقات کنند. از بحث فنی پورموسوی که بگذریم، باید بگوییم او با بازیکنان رابطه عاطفی خیلی خوبی دارد و برای همین بازیکنان بادل و جان برای او و تیم کار می کنند.

همان طور که در بالا اشاره کردیم جنس نفتی ها در این فصل جور است  حضور بازیکنان تأثیرگذار خوبی همچون بیت سعید، خالقی فر، اهل شاخه و ریکانی در کنار جوانانی چون گروسیان، حنفی، زبیدی و... در کنار همدلی بسیار خوبی که در این تیم دیده می شود باعث شده این تیم نتایج قابل قبولی را بگیرد و در پایان هفته یازدهم صدرنشین لیگ برتر باشد.

 یکی دیگر از نکات مهم موفقیت صنعت نفت در لیگ بیستم، این است که تیم به بردن عادت کرده و همین نیز در روحیه بازیکنان تأثیر بسیار خوبی گذاشته است. بازیکنان صنعت نفت آبادان اعتماد به نفس خوبی پیداکرده اند و این مهم درروند نتیجه گیری صنعت نفت تأثیرگذار بوده است. هرچند همان طور که گفتیم نباید از زحمات و هنر پورموسوی در برگرداندن نتایج درزمانی که صنعت نفت از حریف عقب است به سادگی گذشت. برگرداندن نتیجه هنر و علم یک مربی است که در صنعت نفت دیده می شود و درواقع این تیم یاد گرفته است که به خوبی کام بک کند و دوباره به بازی برگردد، مثل بازی با پیکان در هفته نخست که بازی باخته را با پیروزی عوض کرد.

متوقف کردن بزرگان فوتبال ایران

در ادامه باید بگوییم درخشش نفتی ها در این فصل فقط به تیم صنعت نفت آبادان محدود نمی شود چراکه دیگر تیم نفتی که مایه مباهات فوتبال خوزستان و صنعت نفت در این فصل شده تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان است.

تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان شاید در صدر جدول قرار نگرفته است، ولی این تیم توانسته با بازی های درخشان و متوقف کردن بزرگان فوتبال ایران در جمع بالانشینان قرار بگیرد. نفت مسجدسلیمان بعد از فصل خوبی که با مهدی تارتار در لیگ نوزدهم سپری کرد حالا در لیگ بیستم همان روند خوب را با بازیکنانی جوان تر با سرمربیگری مجتبی حسینی ادامه می دهد.

قرار گرفتن در میانه جدول آن هم به خاطر تفاضل گل کمتر باعث شده این تیم هم چهره یک مدعی داشته باشد. اگر نفتی های مسجدسلیمان همانقدر که مقابل بزرگان فوتبال ایران خوب بودند مقابل تیم های پائین  جدول هم خوب نتیجه می گرفتند چه بسا در پایان هفته یازدهم آن ها هم مثل صنعت نفت آبادان در بالای جدول قرار می گرفتند و یا اینکه همسایه صنعت نفت در صدر جدول بودند.  نفت مسجدسلیمان هم مانند صنعت نفت آبادان یک سرمربی باتجربه و درعین حال جوان دارد که می خواهد تنه به تنه بزرگان بزند. تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان تلفیقی از بازیکنان جوان و باتجربه است که موفق شده اند در زمره شگفتی سازان لیگ باشند.

  نفتی های مسجدسلیمان فصل پیش در رتبه هفتم قرار گرفتند و این یک نتیجه خوب برای فوتبال شهر اولین ها بود. حالا آنها می خواهند در این فصل این رتبه را ارتقا دهند، چراکه مدیرعامل جدید این تیم هم مدعی شده که نیم نگاهی به کسب سهمیه آسایی دارند. مطمئنا این آرزو و رؤیا می تواند دست یافتنی باشد، به شرطی که مجتبی حسینی و شاگردانش این روند رو به رشد را ادامه دهند و تیم های کوچک را دست کم نگیرند. حال با تمام این اوصاف می توان گفت لیگ بیستم حرفه ای فوتبال ایران برای نفتی ها تاکنون بسیار خوش یمن بوده و می توانند با ادامه این روند شگفتی ساز لیگ و باعث غرور فوتبال صنعت نفت و خوزستان باشند. 

 

درخشش پولادمردان مناطق نفت خیز جنوب در وزنه برداری جوانان

هفته نخست لیگ وزنه برداری جوانان باشگاه های ایران با درخشش وزنه برداران تیم مناطق نفت خیز جنوب همراه شد. لیگ وزنه برداری جوانان باشگاه های ایران در هفته نخست در اهواز و به میزبانی باشگاه مناطق نفت خیز جنوب و با حضور 4 تیم عقاب نیروی هوایی، مس رفسنجان، مناطق نفت خیز جنوب و نیروی زمینی ارتش به میزبانی باشگاه مناطق نفت خیز جنوب در سالن شهدای وزنه برداری خوزستان طی دو روز برگزار شد که تیم مناطق نفت خیز جنوب در رده بندی تیمی در مکان سوم قرار گرفت.    برای تیم مناطق نفت خیز جنوب در این رقابت ها فرید قنبری، نوید اصغرزاده، صدرا ذوالفقاری، امیرسالار عباسی، سجاد نیری فلاح، آریا پایدار، ابوالفضل بویری کناری، سپهر مردانی، نیما امین پوردریایی، محمدمهدی ستوده، امیرحسین حسین زاده، عرفان مرادی چکان، اشکان مهمدی، علی زیدی، سیدمحمدجواد حضائی، علیرضا اسفندیاری و صائب بدیهی وزنه زدند. پولادمردان تیم مناطق نفت خیز جنوب در روز اول این رقابت ها به دو عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان سومی دست یافتند.

در دسته 61 کیلوگرم نیما امینی پور از باشگاه مناطق نفت خیز جنوب با رکورد ۹۶ کیلوگرم یک ضرب، ۱۱۹ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۲۱۵ کیلوگرم سوم شد.

در دسته 67 کیلوگرم امیرحسین حسین زاده از باشگاه مناطق نفت خیز جنوب با رکورد ۱۰۵ کیلوگرم یک ضرب، ۱۳۵ کیلوگرم دوضرب و مجموع ۲۴۰ کیلوگرم دوم شد.

همچنین در دسته 81 کیلوگرم صاحب بدیعی از باشگاه مناطق نفت خیز جنوب با رکورد ۱۲۵ کیلوگرم یک ضرب، ۱۴۱ کیلوگرم دوضرب و مجموع  ۲۶۶ کیلوگرم دوم شد. پولادمردان مناطق نفت خیز جنوب در روز دوم این رقابت ها سه مقام دومی و یک مقام سومی را کسب کردند.

 در دسته ۹۶ کیلوگرم، سپهر مردانی از باشگاه مناطق نفت خیز جنوب با رکورد ۱۴۲ یک ضرب، ۱۶۲ دوضرب و مجموع ۳۰۴ کیلوگرم دوم شد. 

در دسته ۱۰۲ کیلوگرم،  محمدجواد حصائی با رکورد ۱۳۴ یک ضرب، ۱۵۴ دوضرب و مجموع ۲۸۸ کیلوگرم و آریا پایدار با رکورد ۱۲۵ یک ضرب، ۱۶۳ دوضرب و مجموع ۲۸۸ کیلوگرم هر دو از باشگاه مناطق نفت خیز جنوب به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

در دسته ۱۰۹+ کیلوگرم، علیرضا اسفندیاری از باشگاه مناطق نفت خیز جنوب با رکورد ۱۶۰ یک ضرب، ۱۹۴ دوضرب و مجموع ۳۵۴ کیلوگرم در رده دوم جای گرفت.   به این ترتیب در پایان مسابقات، در بخش تیمی باشگاه عقاب با ۷۵۱ امتیاز، باشگاه مس رفسنجان با ۷۴۲ امتیاز، باشگاه مناطق نفت خیز جنوب با ۷۰۹ امتیاز و باشگاه نیروی زمینی با ۶۷۸ امتیاز به ترتیب عنوان های اول تا چهارم را به دست آوردند.

 

تداوم صدرنشینی پالایش نفت آبادان در لیگ بسکتبال زنان

رقابت های لیگ برتر بسکتبال زنان با تداوم پیروزی های تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان مدعی نخست قهرمانی دنبال شد.

تیم های گروه دوم لیگ برتر بسکتبال زنان در ادامه رقابت های خود به مصاف یکدیگر رفتند که تیم پالایش نفت آبادان به دو پیروزی پی درپی دست پیدا کرد.

 

تیم بسکتبال بانوان پالایش نفت آبادان در اولین مسابقه خود به مصاف تیم

بانوان شهر گرگان رفت که موفق شد این تیم را با ارائه یک بازی برتر با نتیجه   ۶۷ بر ۵۳ شکست دهد. شاگردان شایسته متشرعی در کوارتر اول با حساب ۱۸ بر ۱۱ و در کوارتر دوم با پیروزی ۱۷ بر ۱۰ به پیروزی رسیدند.در نیمه دوم، نفتی ها کوارتر سوم را ۲۰ بر ۱۶ به سود خود پایان دادند و تنها در کوارتر چهارم بود که برتری ۱۶ بر ۱۲ از آن گرگان شد. آناهیس خداوردیان در این بازی ۱۴ پوئن کسب کرد، مهسا تقی زاده ۱۲ پوئن، ۷ ریباند و ۴ توپ ربایی ثبت کرد. فائزه شهریاری با ۱۳ و فرزانه فروتن فرد هم با ۱۲ امتیاز به کار خود در این بازی پایان دادند.

پالایش نفتی ها در دومین بازی که به نوعی تعیین صدرنشین بود، موفق شدند در دیداری حساس و مهم تیم شورا و شهرداری قزوین را شکست دهند تا ضمن هشتمین پیروزی پیاپی خود به تنهایی در صدر جدول تکیه بزنند. در کوارتر نخست، تلاش دو تیم با تساوی ۱۷ - ۱۷ همراه بود و در کوارتر دوم آبادان در رقابتی تنگاتنگ ۱۴ بر ۱۳ به پیروزی رسید و میلی متری، نیمه نخست را با برد به پایان رساند.در نیمه دوم، نقطه عطف بازی شکل گرفت. شهرداری قزوین در کوارتر سوم کنترل بازی را از دست داد و پالایش نفت آبادان از کوارتر پراشتباه قزوینی ها نهایت بهره را برد و ۲۷ بر ۱۵ به برتری رسید. در کوارتر چهارم تیم پالایش نفت نتیجه را ۱۶ بر ۱۳ واگذار کرد، ولی درنهایت موفق شد که این دیدار حساس را با نتیجه ۷۱ بر۶۱ به نفع خود پایان دهد.

 در ترکیب تیم پالایش نفت آبادان، نقش فائزه شهریاری غیرقابل انکار بود. او در ۳۵ دقیقه حضورش در میدان با کسب ۱۶ امتیاز، ۶ ریباند و ۶ پاس منجر به گل کمک بزرگی برای آبادان بود.

شیدا شجاعی، مهره جوان نفت نیز در این بازی ۲۱ امتیاز کسب کرد و سهم فرزانه فروتن فرد از پوئن های تیمش، ۱۱ امتیاز بود. مهسا تقی زاده نیز در آمار توپ ربایی نفر اول بود، او ۷ بار موفق به توپ ربایی شد.