نوشیدن آب در محل کار را فراموش نکنید

کم آبی قاتل خاموش

افراد زیادی هستند که با حضور در محل کار معمولا نوشیدن آب را فراموش می کنند و برای اینکه سرحال شوند تا ساعات حضور خود را در محل کار پرانرژی پشت سر بگذارند، سراغ چای یا قهوه می روند. استفاده از این نوشیدنی ها به دلیل ادرارآور بودنشان، باعث می شود که بدن آب زیادی از دست بدهد و دهیدراته (کم آب) شود.

همانطور که می دانید، شاغلان بیشتر وقت خود را در محیط کار می گذرانند و باید گفت که به طور میانگین یک فرد عادی حدود ۹۰هزار ساعت از عمرش را در محل کار می گذراند و جالب اینکه این افراد حین کار به کمترین مساله ای که اهمیت می دهند، سلامتشان است. با ورود به محل کار و نشستن روی صندلی، تنها چیزی که فکر و ذهنمان را به خود مشغول خود می کند، انجام دادن وظایفی است که برعهده مان گذاشته اند. در حالی که در کنار این مساله آنچه اهمیت زیادی دارد، حفظ سلامت و از همه مهم تر آبرسانی به بدن است. معمولا با حضور در محل کار بیشتر ما نوشیدن آب را فراموش می کنیم، اما باید بدانید که کم آبی قاتل خاموش سلامت است.

برهم خوردن تعادل  قند و نمک

لقب قاتل خاموش را به بیماری هایی می دهیم که معمولا علائم آنها پنهان یا غیرقابل تشخیص باشد و در صورت بی توجهی به آنها ممکن است عارضه هایی رخ دهد که سلامتمان را به خطر بیندازد.  همه می دانیم که 60 درصد بدن را آب تشکیل داده است، از این رو نوشیدن آب کافی باعث حفظ سلامت می شود. با این حال مشکلی که شاید بیشتر شاغلان به آن توجه نکنند، کم آبی بدن است. مشکلی که مانند دیگر مشکلات سلامت مثل کمردرد به دلیل نشستن زیاد پشت میز یا خستگی چشم به خاطر نگاه کردن به کامپیوتر آن را احساس نمی کنیم. تامین آب مورد نیاز بدن، درد مفاصل را کاهش می دهد و چشم ها را تقویت می کند. باعث سلامت پوست می شود و گوارش را در حالت مطلوب نگه می دارد. علاوه بر اینها سموم بدن را از بین می برد و انرژی تولید شده از طریق سلول ها را افزایش می دهد، اما نرساندن آب کافی به بدن باعث برهم خوردن تعادل قند و نمک می شود و سلامتی را به خطر می اندازد. پس اگر در محل کار احساس سردرد یا ضعف کردید، قبل از هر چیز بهتر است یک لیوان آب بنوشید.

علائم کم آبی

به طور کلی نمی توان گفت که بدن در روز چه میزان آب از دست می دهد، به همین دلیل نوشیدن آب در طول روز و در محل کار را نباید دست کم گرفت.

خشکی دهان، خستگی، سردرد، کم ادراری و نداشتن تمرکز از علائم کم آبی بدن هستند. علاوه بر اینها کج خلقی، گیجی، تشنگی شدید، تپش قلب بالا، سرعت تنفس بالا و... نیز از علائم کم آبی شدید هستند که ساده انگاشتن آنها می تواند سلامتی را به خطر بیندازد.

راه حل های آسان

شاید برایتان عجیب باشد، اما کم آبی بدن نه تنها بر زندگی، بلکه در موقعیت کاری هم تاثیرات مخرب دارد. از این رو نوشیدن آب باید کم کم به یک عادت در محل کار تبدیل شود که برای این کار روش های مختلفی وجود دارد که به برخی از آنها در ادامه اشاره کرده ایم.

همراه داشتن یک بطری آب: اگر همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید، یادتان می ماند که باید آب بنوشید. بنابراین زمانی هم که سرتان شلوغ است، بهانه ای برای نخوردن آب ندارید.

مصرف خوراکی های آبکی: خوردن میوه هایی مثل طالبی، سیب و پرتقال می تواند در آبرسانی به بدن کمک کند. پس با استفاده از آنها به عنوان یک میان وعده مناسب، بخشی از آب مورد نیاز بدن را تامین کنید.

ایجاد یک چالش

یک پارچ آب روی میز بگذارید و سعی کنید تا زمان رفتن به خانه آن را بنوشید.

کاهش مصرف چای و قهوه: بیشتر افراد برای سرحال ماندن در محل کار سراغ چای و قهوه می روند، اما واقعیت این است که آب بیشتر از قهوه می تواند کمکمان کند. پس مصرف چای و قهوه را کم و آب را جایگزین آنها کنید.

طعم دار کردن آب: یکی از دلایلی که سبب می شود تمایلی به نوشیدن آب نشان ندهیم، طعم نداشتن آن است. شاید به همین دلیل است که برای تامین نیاز بدن به آب، سراغ نوشیدنی های گازدار و انرژی زا می رویم، اما فراموش نکنید که گزینه بهتری وجود دارد مثل طعم دار کردن آب با استفاده از میوه هایی مثل خیار، پرتقال و لیمو. با حذف نوشیدنی های گازدار و انرژی زا مجبور می شوید سراغ آب و مایعات سالم تری برای رفع تشنگی بروید.

حالا با آگاهی از فواید نوشیدن آب در محل کار سعی کنید هرچه سریع تر آن را به یک عادت تبدیل کنید تا پر انرژی، با تمرکز بالا و بدون خستگی، عملکرد بدنتان را بهبود ببخشید تا هم احساس بهتری داشته باشید و هم کار مفیدتری ارائه دهید.