شرکت نفت مناطق مرکزی ایران

3 انتصاب در نفت مرکزی

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در احکامی جداگانه، سیدابوالحسن محمدی را به عنوان مدیرعامل شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی، فرشید خیبری را به عنوان مدیرعامل شرکت نفت و گاز شرق و حمید ایزدی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد. رامین حاتمی در احکام انتصاب مدیران عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی و نفت و گاز شرق، بر الزام هایی همچون برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر لازم برای توسعه و تولید حداکثری، اقدام های لازم در حفظ سرمایه های شرکت(انسانی و تأسیسات)، اتخاذ رویکرد مدیریت علمی، شایسته سالاری وعدالت محور به منظورارتقای انگیزه حداکثری در کارکنان و بهبود و سالم سازی فرآیندهای جاری و تصمیم گیری سریع و شفاف برای تحقق به موقع مأموریت های محوله تأکید کرده است. اهتمام جدی درباره موارد مرتبط با حوزه اچ اس ای به ویژه رعایت ایمنی در همه واحدها و تأسیسات مناطق عملیاتی، تمرکز بر فعالیت های پیشگیرانه تعمیراتی برای افزایش بهره وری تجهیزات و تأسیسات، تکریم همکاران و ارباب رجوع و توجه ویژه در رسیدگی به مشکلات نیروی انسانی و ارتباط و همکاری سازنده با مدیریت ها و واحدهای ستادی نفت مناطق مرکزی ایران از دیگر موارد مورد تأکید حاتمی در این احکام انتصابی است. حاتمی همچنین از زحمات سیدابوالحسن محمدی در دوران تصدی سمت مدیرعاملی شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق قدردانی کرده است. مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران درحکمی دیگر، از زحمات حمید ایزدی در مدت تصدی مدیرعاملی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی قدردانی و وی را به عنوان مشاور خود منصوب کرد. سیدابوالحسن محمدی در حالی به عنوان مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی منصوب شده که پیش تر نیز سال ها تجربه و سابقه مدیریت عملیات این شرکت را به عهده داشته است. فرشید خیبری نیز که با حکم حاتمی به عنوان مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق منصوب شده، پیش از این، مدیرعملیات این شرکت بوده است.

 

    شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران

مهار و پاکسازی نشت نفت در گناوه

نشت نفت در منطقه گلخاری شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران به طور کامل مهار و لکه های نفتی، پاکسازی شده است.

بنا بر اعلام شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، این نشت نفت و حرکت آن به پشت سد خاکی شکسته شده به دلیل بارندگی، افزون بر ورود به رودخانه، مشکلاتی را نیز برای کشاورزان منطقه ایجاد کرده بود. نفت مرده موجود در خط لوله خارج از سرویس گلخاری به سمت بینک که به دلیل فرسودگی خط نشت کرده بود، با انسداد مسیر جریان و جمع آوری آن به وسیله بوم های جاذب،با تلاش نیروهای عملیاتی پاکسازی و از ورود و نشت آن به دریا جلوگیری شد.

غلامرضا مهرجو،فرماندار گناوه دراین باره گفت: با تلاش کارشناسان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران و امکانات بنادر و دریانوردی شهرستان گناوه، نشتی نفت با ترمیم خطوط لوله مهار و مشکل برطرف شده است.

کامبیز عبداللهی، رئیس اداره محیط زیست گناوه نیز اظهار کرد: شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران بعد از نشتی نفت در دره فصلی «بهون» در بخش مرکزی شهرستان گناوه، به منظور پیشگیری از گسترش آلودگی ها و ورود نفت به دریا، در سه نقطه بوم گذاری و به جمع آوری لکه های نفتی اقدام کرده است.

وی با بیان اینکه شکستگی خط لوله نفت در منطقه گلخاری بلافاصله مهارشده است، افزود: پس ازبازدیدهای زمینی و هوایی، همچنین مشخص شدن منشأ آلودگی نفتی، به جمع آوری لکه های نفتی اقدام شده و جمع آوری خاک های آلوده نیز در دست انجام است.

به گفته رئیس اداره محیط زیست بندر گناوه، با انجام اقدام های به موقع شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران،هیچ گونه آلودگی ناشی از این لکه های نفتی وارد دریا نشده و به اراضی کشاورزی نیز سرایت نکرده است.

 

   پخش فرآورده های نفنی منطقه مرکزی

 موفقیت متخصصان در ساخت کشنده ریلی

مدیرشرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه مرکزی ازساخت کشنده ریلی مخزندار راه آهن در انبار نفت سردارشهید رحیم آنجفی به دست توانمند متخصصان این منطقه خبر داد.

سعید جمشیدی با اشاره به قیمت بالای وینچ ریلی برای جابه جایی مخزندارهای راه آهن گفت: این کشنده ریلی با هزینه کم ساخته شده و هم اکنون آماده بهره برداری است. وی زمان ساخت این دستگاه راحدود 50 روزاعلام و اظهار کرد: کشنده ساخته شده در این حوزه عملیاتی، قادر به جابه جایی 9 واگن خالی به کمک یک دستگاه تراکتور است. مدیر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه استان مرکزی تأکید کرد: این دستگاه نخستین بار برای جابه جایی واگن ها در استان هرمزگان بهره برداری خواهد شد. جمشیدی گفت: با استفاده ازقلاب های کشش متنوع نصب شده روی دستگاه کشنده ریلی، امکان اتصال آن به انواع ناوگان ریلی با قلاب های متنوع از جمله قلاب زنجیر، یونی کوپلر وجود دارد.

وی قیمت پایین ساخت، قابلیت رقابت بایک لوکوموتیو مانوری، کارکرد آرام و ثابت و در مسیرهای طولانی حتی بدون راننده، چهارچرخ فلزی روی ریل، تنظیم ارتفاع چرخ ها، سهولت اتصال و جدا شدن از ریل، همچنین هزینه تعمیر ونگهداری پایین، استفاده از مواد اولیه و تجهیزات باکیفیت را از جمله مزایای این کشنده ریلی برشمرد.

 

    خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان

خدمت رسانی به روستاهای حریم خط لوله انتقال نفت مارون

زمینه افزایش سرعت اینترنت همراه اول با پیگیری های مرکز انتقال نفت شماره 4 مارون ـ اصفهان و همکاری مخابرات استان خوزستان در روستاهای بالادست ایذه فراهم شد.

عبدالجلیل غلامی، رئیس مرکز انتقال نفت شماره 4 مارون خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه اصفهان گفت: بستر این افزایش سرعت در ایستگاه رپیتر پنج واقع در دره برفی شهر دهدز نصب و راه اندازی شد که در پی آن مرکز انتقال نفت، دهستان رکعت، شرکت بهره برداری کارون 3، همچنین حاشیه دریاچه سد کارون 3، جاده بین استانی خوزستان و اصفهان و روستاهای اطراف، تحت پوشش اینترنت همراه اول با سرعت بالا قرار گرفتند.

وی اظهار کرد: با این اقدام افزون بر خوشحالی اهالی منطقه، دانش آموزان روستاهای محروم از نعمت داشتن اینترنت و دسترسی آسان به آموزش های مجازی مدارس خود بهره مند شدند.

 

     شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران

خط لوله نایین- کاشان- ری در آستانه افتتاح رسمی

 

خط انتقال فرآورده های نفتی حد فاصل نایین- کاشان- ری، به طول 420کیلومتر به عنوان یکی از قسمت های مهم پروژه انتقال فرآورده از جنوب به مرکز و شمال کشور درآستانه بهره برداری رسمی قرار گرفت.

در این پروژه مجهز به سیستم نشت یاب که با سرمایه گذاری 5040 میلیارد ریال و 84.5 میلیون یوروانجام شد،10دستگاه مخزن سقف ثابت و متحرک با ظرفیت کلی 300 هزار مترمکعب، در نایین احداث شده است. احداث تلمبه خانه جدید کاشان و خط انتقال برق 63 کیلوولت به طول 6 کیلومتر، انشعاب گیری از خطوط انتقال اصلی برق ازکاشان به محل تلمبه خانه، همچنین توسعه پست برق 63 کیلوولت کاشان از جمله بخش های مهم پروژه خط لوله 20 اینچ انتقال فرآورده های نفتی، حدفاصل نایین – کاشان – ری است. در این طرح، تلمبه خانه نایین به منظور ارتقای پست برق موجود ایجاد شده است و در پایانه ری توسعه داده می شود.  قرارداد اجرای این پروژه به صورت EPC (مطالعات مهندسی، خرید و تامین کالا، نصب و راه اندازی) بوده و تاکنون علاوه بر انجام مطالعات مهندسی، خرید و تأمین کالا و مصالح که عمدتا از تولیدکنندگان داخلی صورت گرفته، انجام شده است. در بخش عملیات اجرایی(c)،عملیات ریسه، جوشکاری، لوله گذاری و تست هیدرواستاتیک، به طول 420 کیلومتر،همچنین ساخت و نصب مخازن به میزان 8800 تن انجام شده است. ساخت 7 هزارو286مترمربع فضای اداری، 5 هزار330 مترابنیه و سازه های صنعتی، همچنین نصب و راه اندازی 30 دستگاه تجهیزات دوار، دیگرفعالیت های انجام شده در پروژه مزبور است. شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران به عنوان کارفرمای این پروژه و با بهره گیری از توان مدیریتی خود و پیمانکاران داخلی شامل شرکت های دانیال پترو، نصر میثاق اهواز، گسترش خدمات صنعتی ایران و مهندسین مشاور بینا، با اجرای این پروژه ملی، گام بلندی در اجرای سیاست های وزارت نفت درحوزه توسعه شریان های انتقال فرآورده های نفتی از جنوب به مرکز و شمال کشور برداشته است.

 

  شرکت گاز خراسان شمالی

تفاهم نامه همکاری با دانشگاه حکیم سبزواری

شرکت گازاستان خراسان شمالی ودانشگاه حکیم سبزواری همسو با استفاده هرچه مناسب تر از ظرفیت علمی، پژوهشی و فناوری این دانشگاه، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

حسن رضا میربلوکی، مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان شمالی درباره این تفاهم نامه همکاری گفت: به منظور استفاده بهینه از امکانات، استعداد و توانایی های دانشگاه ها و مراکز علمی همسو با رفع نیازهای پژوهشی وتحقیقاتی شرکت گاز استان خراسان شمالی،همچنین به منظورتوسعه زمینه های همکاری مشترک علمی، پژوهشی و فناوری، تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و دانشگاه حکیم سبزواری امضا شد.

وی رویکرد شرکت گازاستان خراسان شمالی راتوجه به نیازهای واقعی وتعریف پروژه های کاربردی عنوان و اظهار کرد: فعالیت های پژوهشی درانجام اقدام های این شرکت بسیار اهمیت دارد و این تفاهم نامه نیز در جهت اجرای سیاست استفاده بهینه از امکانات، استعداد و توانایی های دانشگاه حکیم سبزواری، با هدف رفع نیازهای پژوهشی و تحقیقاتی شرکت گاز استان خراسان شمالی امضا شده است.

 

    پالایشگاه نفت  ستاره خلیج فارس

افتتاح کلینیک طب کار برای خدمات دهی بهتر

رئیس مرکزخدمات درمانی و طب کار شرکت پالایش نفت نفت ستاره خلیج فارس از اجرای طرح توسعه و تجهیز درمانگاه و افتتاح کلینیک طب کار این شرکت خبر داد.

حمیدرضا مرادی گفت: با اجرای طرح توسعه و تجهیز درمانگاه و افتتاح کلینیک طب کار پالایشگاه ستاره خلیج فارس، زمینه برای خدمات دهی بهتر وباکیفیت تر به کارکنان این پالایشگاه فراهم شد.

وی افزود: در طرح توسعه وتجهیز درمانگاه و کلینیک طب کار پالایشگاه، آزمایشگاه های تشخیص طبی و مولکولی، رادیولوژی، حمام سوختگی، سونوگرافی، رادیولوژی، تریاژ، مطب پزشک، دندان پزشکی، مشاوره قلب، ادیومتری، اسپیرومتری و... در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکزخدمات درمانی و طب کار پالایشگاه شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس گفت: آزمایشگاه های تشخیص طبی و مولکولی با انجام آزمایش های آنتی بادی، هورمونی و سینوسی نیازهای درمانی کارکنان را تأمین خواهد کرد و پس از نصب تجهیزات مورد نیاز تست آنتی بادی را نیز در آزمایشگاه این مرکز انجام خواهیم داد.

مرادی با اشاره به اینکه رادیولوژی این درمانگاه نیز در حال طی کردن مراحل نهایی راه اندازی است، تصریح کرد: در این درمانگاه، حمام سوختگی با وان های ویژه راه اندازی می شود تا در صورت نیاز خدمات شایسته ای را به بیماران ارائه کند. امین ضمیری، سرپرست مدیریت درمان، بهبود روابط کار و مددکاری شرکت پالایش  نفت ستاره خلیج فارس  نیز گفت: آزمایش های ادواری طب کار و ارزیابی روان شناختی، معاینات و آزمون های روان شناختی در این پالایشگاه انجام می شود.

وی افزود: ارزیابی های روان شناختی براساس ویژگی های هر واحد و سمت سازمانی در انتخاب صحیح فرد و شغل مناسب، بسیار مؤثر و کارساز خواهد بود.

سرپرست مدیریت درمان، بهبود روابط کار و مددکاری شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس تصریح کرد: توسعه و تجهیز این درمانگاه گامی اساسی به منظورعمل به مسئولیت های اجتماعی شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس با کاهش بار مراجعه ها به مراکز درمانی شهر بندرعباس خواهد بود.

 

 

 

 شرکت بهره برداری نفت و گازمسجدسلیمان

بازگشایی جاده اصلی منطقه 8 بنگله

جاده اصلی و پرتردد هشت بنگله به مرکز شهر باهمت شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان بازگشایی شد.

این جاده به دلیل حفاری کانال عمیق و انباشت نخاله های ایجادشده از سوی پیمانکار شرکت آب و فاضلاب،همچنین تعلل در بازسازی آن مسدود شده بود و بازگشایی آن با استفاده از ماشین آلات سنگین اداره ترابری و پشتیبانی کارکنان اداره خدمات مهندسی شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان و جمع آوری حجم عظیم خاک ومصالح انجام شد.

اسفندماه سال گذشته نیز در جریان اجرای قطعه نخست کانال جمع آوری فاضلاب شهری با مساعدت شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان قیر مناسب برای ساخت آسفالت گرم تهیه شد و برای روکش آسفالت در اختیار شهرداری قرار گرفت.

 

 شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب

ایمن سازی ۱۷ حلقه چاه بدون دکل

 

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از انجام عملیات موفقیت آمیز تعمیر و تکمیل 17 حلقه چاه بدون حضور دکل (Rigless) از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

یونس عباسی لرکی با بیان اینکه عملیات در چاه های زنده با فشار و ریسک بالا همراه با سیالات سمی ازجمله روش مداخله ای است، افزود: با تعمیر17حلقه چاه یاد شده که با رعایت دستورعمل های اچ اس ای و درشرایطی ایمن انجام شد، افزون بر نگهداشت و استمرار تولید پایدار این چاه ها، بیش از 640 میلیارد ریال صرفه جویی خواهد شد.

وی گفت: انجام این حجم از عملیات تعمیرات چاه ها با توجه به رفع الزام حضور دکل و هزینه های مرتبط با آن ازجمله آماده سازی حمل، جابه جایی دستگاه ها، نرخ روزانه دکل و مواد و تجهیزات مصرفی، افزون بر صرفه جویی اقتصادی مستقیم، سبب استمرار تولید پایدار 13.6 هزار بشکه ای نفت،40 میلیون فوت مکعبی گاز، همچنین تزریق روزانه 32 میلیون فوت مکعب گاز و رفع مشکل تزریق پساب برخی چاه های شرکت های بهره برداری مناطق نفت خیز جنوب شده است.

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه های مناطق نفت خیز جنوب اظهار کرد: تعمیرات چاه ها در میدان های مختلف مناطق نفت خیز جنوب با استفاده از تجهیزات بازسازی و احیا شده در کارگاه های مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه ها صورت می پذیرد و از این منظر نیز گامی برای صرفه جویی و حفظ منابع به شمار می رود.

 لرکی تصریح کرد: در9 ماه امسال بیش از 804عدد انواع شیرآلات و تجهیزات سرچاهی مشتمل بر 35 عدد شیر ایمنی سرچاهی و140عدد شیر ایمنی درون چاهی در واحد مدیریت تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تعمیر و احیا شده است.

مدیر تعمیر، تکمیل و خدمات فنی چاه های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تاکید کرد: ارزش اقتصادی تعمیرات انجام شده در این بازه زمانی میلیارد ریال برآورد شده که گامی مهم در جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی است.